Officiële Berichten NIEUWS r Predikbeurten zondag 5 mei 1963 ik bracht er een offer, een reukoffer op de hoogste top van de berg. De goden roken de geur, als vliegen kwamen de goden op het offer af." Onder de rondom het offer verga derde goden breekt vervolgens een hevige ruzie uit. De god Entil, de eigen lijke aanstichter van het onheil van de zondvloed, is boos als hij merkt dat Oetanapisjtim en de zijnen de vloed overleefd hebben. Iedereeen had moe ten vergaan! De andere goden zijn boos op Entil, omdat hij de zondvloed door gedreven heeft. (Het valt ons op, dat de dichter, die ons dit verhaal heeft na gelaten, weinig eerbied voor de meeste goden heeft. Hij vergelijkt hen met hon den, die angstig tegen de muur aan kruipen (zie vorige wandeling); hij laat hen als vliegen op de geur van het offer afkomen en als mensen ruzie maken.) De andere goden weten tenslotte Entil tot bedaren te brengen. ,,Toen beklom Entil de ark, hij greep mij bij de hand, leidde mij naar boven en liet dan mijn vrouw naast mij neerknielen. Ons voorhoofd raakte hij aan, hij ging tussen ons in staan en zegende ons: ,,Voor dezen was Oetanapisjtim een sterfelijk mens; voortaan zullen Oetanapisjtim en zijn vrouw met ons goden gelijkstaan! En wonen zal Oetanapisjtim ver weg, bij de monding der stromen!" Zo heeft Oetanapisjtim als enige van alle mensen, het eeuwige leven gevon den, waarnaar de mensen tevergeefs verlangd en gezocht hebben. Er is tussen dit oude Babylonische zondvloedverhaal (dat we uit verschil lende bronnen en in verschillende vor men kennen) en het Bijbelse tamelijk veel overeenstemming. Bijvoorbeeld: het brengen van een offer, waarvan God de geur ruikt (Gen. 8:20, 21); dat de ark op een berg bleef steken (Gen. 8 7, 8)de zegen na het uitgaan uit de ark (Gen. 9:1). Er zijn, aan de andere kant, ook verschillen: in de Bijbel heet de berg, waarop de ark vastzat, Ararat, in 't Babylonische ver haal Nisir; de tijden van regen en over stroming duren in Genesis veel langer dan in het andere vehaal; dat de over stroming plaats vindt vanwege de zon den der gehele mensheid, horen we in Babel niet uitdrukkelijk; de regenboog als teken van Gods verbond ontmoeten we in Babel niet; de oneerbiedige en onstichtelijke voorstelling van de goden (honden, vliegen, ruzie, zie boven) ont breekt vanzelfsprekend in de Bijbel. En zo zou er nog meer te noemen zijn. Het komt eigenlijk hierop neer: er is tussen de beide verhalen zoveel ver schil, dat we niet kunnen aannemen dat ze in wezen een en hetzelfde verhaal zijn; er is anderzijds zoveel overeen komst, dat we ook niet kunnen geloven, dat er tussen deze twee helemaal geen verband bestaat. Maar hoe nu dat verband precies is dat blijft de grote vraag. J. V. ZONNEMAIRE Adres diaconie: J. L. Joele, I. M. v. d. Bijlstraat, Zonnemaire. VERSLAG van de Zuiderzending voor de Parti culiere Synode van de Gereformeerde Kerken van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg over 1962. (vervolg In het kader van de Kinderbijbelactie werden in de periode van 1 januari tot 31 december 1962 naar ons zendings terrein verzonden: aan kinderbijbels: van scholen 120,— van particulieren 4098,02 ƒ4218,02 aan platenboeken: van scholen 526,50 ƒ4744,52 Aan het kweken van liefde voor de zending kan niet genoeg worden ge daan. Wij constateren dankbaar de offervaardigheid ook in onze kerken, maar menen, dat actief medewerken, medeleven en medebidden nog wel wat meer zou kunnen worden gedaan. V vouwenthuisfront: Het Vrouwen Zendingsthuisfront mag zich in een groeiende belangstel ling verheugen. Op vele plaatsen heb ben dames zich bereid verklaard als correspondentes voor dit werk op te treden. De verdeling in drie secties, t.w. voor Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg voldoet goed. Iedere sectie heeft zodoende een terrein, dat is te overzien. In het afgelopen jaar zorgden de 3 secties voor handwerkmateriaal voor de naaiclubs, voor linnengoed en keu kengerei voor het internaat te Tjepu en voor de poliklinieken. Ook voor dit werkt geldt, dat meer contact met iemand als bijv. Mevrouw Wirjo- sutedjo in Tjepu gunstig zou kunnen werken. Mej. Goemaat heeft zich be reid verklaard in het Javaans namens het Vrouwen Zendingsthuisfront Mevr. Wirjo tot schrijven op te wekken. Zendingsbureau. De situatie op het zendingsbureau bleef in 1962 ongewijzigd. De werk zaamheden worden in de avonduren door mej. Kingmans verricht, daarbij geassisteerd door mej. Huizenga. De archivering van de vele ingekomen stuk ken en de goede voorbereiding van de verschillende vergaderingen maakt het hoe langer hoe noodzakelijker dat meer tijd aan de bureau-arbeid Wordt be steed. Hoewel na deze verslagperiode val lend, willen wij op deze plaats herinne ren aan het overlijden van Mevrouw A. Merkelijn-Oerlemans, de weduwe van wijlen onze zendeling, Ds. A. Mer- kelijn, die haar man gedurende de vele jaren, die hij in dienst der Zending heeft doorgebracht, tot hulp en steun is geweest. Wij gedenken in dankbaar heid wat ook zij voor de arbeid in Gods Koninkrijk heeft mogen doen. P. VAN TIL, Voorzitter, M. DE BRUIJNE, Secretaris. VERLOF ZENDINGSARBEIDERS Na een verblijf van ruim 6V2 jaar in Indonesië is op 18 april j.l. met verlof in ons land aangekomen drs. H. Baas. Drs. Baas is als sociaal-econoom op Midden-Java werkzaam geweest. Van daaruit maakte hij ook oriëntatiereizen naar Sumba en Sumatra. Het verlofadres van de familie Baas is: Platanenlaan 59, Bloemendaal. tel. 02500-54269. Zondag a.s. vindt de actie Brood voor het hart" plaats. Wij danken samen, dat wij deze ac tie mogen voeren en begeleiden' onze gaven met onze gebeden. Onze verrezen Heer zij met ons in deze opdracht om Zijn heil ook in ge schriften over de wereld te verbreiden. Met ingang van 1 mei 1963 wordt het telefoonnummer van het ALGEMEEN DIACONAAL BUREAU van de Ge reformeerde Kerken in Nederland, Ko ningslaan 7 te Utrecht gewijzigd in: 030-16149. Tevens komt met ingang van dezelf de datum het gironummer 511731 te vei vallen. KORT VERSLAG VAN DE VERGADERING VAN DE CLASSIS GOES GEHOUDEN OP 4 APRIL- 1963 De praeses van de roepende kerk, Ds. W. van Rhenen, opende de vergadering. Hij liet zingen van Psalm 33 het elfde vers en las Joh. 14 8-20 en ging ons voor in gebed. De credentiebrieven werden nagezien dooi de kerk van Wemeldinge. Hierna werd het moderamen geïnstitueerd. Daarin hadden zit ting: praeses: Ds. W. Kats; assessor: Ds. J. Koolstra; scriba I: Ds. J. van der Leek; scriba II: Ds. M. van der Heiden. De praeses heette de vergadering welkom. Hij feleciteerde de kerk van Colijnsplaat, die opnieuw een dienaar des woords heeft en sprak het meeleven uit van de classis bij het beroe- pingswerk van de kerken van Heinkenszand en Lewedorp. In'het bijzonder heette hij nog wel kom de deputaten van de part. synode. De notulen van de vorige vergadering, die inmiddels waren voorgelezen, werden zonder verandering vastgesteld. De gehouden corres pondentie werd door de scriba voorgelezen. Op deze vergadering waren geen ingekomen stuk ken. Instructies. Aan de orde kwam de emeritaatsaanvrage van Ds. J. van der Leek. De stukken werden ter inzage gegeven aan de deputaten van de part. synode. Inmiddels werden aan de kerk van Kapelle-Biezelinge 3 vacaturebeurten toe gewezen voor het laatste kwartaal van 1963. Ds. B. Mintjes van Wolphaartsdijk werd aan gewezen als haar consulent. De deputaten be vonden de statuten in orde en eveneens de classis zelf, waarna aan Ds. van der Leek op de meest eervolle wijze emeritaat werd ver leend. De praeses sprak een woord van dank en afscheid. Hij memoreerde de plaats die Ds. van der Leek in zijn gemeente en temidden van de kerken heeft ingenomen en wenste hem Gods zegen toe op zijn verdere levensweg. De clas sis zong hem toe Psalm 89 8. Ds. van der Stoel sprak het meeleven uit van de deputaten bij het emeritaat van Ds. van der Leek. Ds. van der Leek dankte voor de vriende lijke woorden tot hem gesproken. Hij sprak ook van zijn gevoelens bij dit emeritaat: naast verdriet om de schaduw die er over valt, ook dankbaarheid, dat God hem gesterkt heeft in de dienst der kerken. Hij wenste de broeders toe, dat ze in toewijding en trouw hun werk zouden voortzetten onder de Heer der kerk. De kerk van G-oes verzocht de classis in een instructie om terug te komen op haar be sluit in zake de interclassicale kinderbijslag regeling. Broeder Fossen gaf een toelichting op deze instructie en beantwoordde een aantal vra gen naar aanleiding hiervan. Na een brede discussie besloot de classis contact op te nemen met de commissie voor de interclassicale kin derbijslagregeling over het volgende voorstel: a. Als classis met ingang van 1 jan. 1963 uit te treden uit de interclassicale kinderbijslag regeling. b. De kerken te adviseren om zelf te be kostigen de premie voor de A.K.W. c. De kerken te adviseren de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen voor eigen reke ning te nemen. (In een uitzonderingsgeval is contact mogelijk met deputaten ad art. 11.) De classis adviseert wederzijdse betalingen betreffende de kinderbijslagregeling op te schor ten. Het contact met de commissie voor inter classicale kinderbijslagregeling werd toever trouwd aan een commissie die bestaat uit de volgende leden: Ds. W. Kats. Br. J. C. Fossen en Ds. J. Koolstra. De kerkeraden kunnen reacties en vragen betreffende deze zaak vóór 15 mei zenden aan Br. J. C. Fossen, Vogelzangsweg 33, Goes, telefoon 6183. Voor het vierde kwartaal van 1963 werden vacaturébeurten toegewezen. Rapporten. Voor de j.l. 'part. synode werd verwezen naar het verslag in de Kerkbode. Gewezen werd o.a. op de functie van de coördinatie commissie. Ds. van Aller vermeldde, hoe hij de classis vertegenwoordigde bij de intrede van Ds. van Rhenen en bracht de dank van de kerk van Colijnsplaat over. (Wordt vervolgd) UIT DE KERKEN Beroepen te Tilburg (vac. J. Spoelstra): W. F. Bolt te Bozum te Zwijndrecht- Groote Lindt (2de pred. pl.J. Dijkstra te Klazienaveen te OoltgensplaatA. W. Meeder te 's-Gravenhage-Escamp te Spijk (Gron.): H. Langenburg te Drij- ber. Aangenomen naar Baflo A. Treurniet te Oude- en Nieuwe Bildtdijk naar Wageningen (vac. B. G. Mees ten Oever): L. C. Rietveld te Sint Pancras, die be dankte voor Badhoevedorp (2de pr. pl.). Bedankt voor Andijk (vac. L. H. Kwast): G. Brouwer te Zaandam voor Coevor- den (2de pred. pl.): C. A. Verhoog te Winsum (Fr.) voor Pernis (vac. J. H. van Halsema): J. Melse te Oenkerk voor Delft (7de pred. pl.): K. Welbedacht te 's-Gravenhage-Oost voor Doezum, Donkerbroek en voor Hardenberg (vac. D. Pasman): G. de Jong te Neede voor Assen (4e pred. pl.): L. W. Muns te Utrecht-Zuid. Examens. De classis Grootegast heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer D. Land te Grootegast, kand. aan de V.U., die in verband met de voortzetting van zijn studie nog geen be roep in overweging nemen kan. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Tissink te Bodegraven. 2.30 uur Cand. Pieterse te Voorschoten. 5 uur Ds. van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Cand. Pieterse. 5 uur geen dienst. ,,Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. van Til. 5 uur Ds. Tissink. Collecte Nederl. Zendingsraad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 u. Ds. Gommer. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Candidaat Reenders te Katwijk aan Zee. Koudekerke (Ned. Herv. Kerk) 10.30 en 7 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Verschoor. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. van Dijken, Amsterdam Serooskerke 10 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. Van Ulden. St. Laurens 10 uur Ds. Van Ulden, 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 uur Ds. De Jongh, 2.30 uur Ds. Van Til. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds, Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Boonstra. Westkapelle 9.30 uur Ds. Gommer, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. van Hattem. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. van Houten te Aalsmeer. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) geen opgave ontvangen. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Zelle te Leeuwarden. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Richel te Heemstede. 5 uur Ds. Kats, Zondag 2. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Richel, Zondag 3. Collecte voor Nederl. Zendingsraad. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Candidaat Hogerwerf te Baarn. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk te Veere. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Candidaat Bosman te Amsterdam. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp, Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Yerseke 9.30 en 2.30 uuf Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Vreugdenhil te den Haag. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Klaauw te 's-Gravenzande. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Snel te Nieuwveen. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Candidaat Rullmann te Amsterdam. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. den Heeten. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Ds. Boerma, 3 uur Cand. Maneschijn Scharendijke 10 en 2.30 uur Cand. Maneschijn te Amsterdam. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. de Boer te Leiden. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Visser te Boven- Hardinxveld.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3