r NIEUWS Prodikbourton zondag 31 maart 1963 COLLECTEN EN OMSLAGEN 1963 1964 worden (7). Aan het financieel verslag van de Zuiderzending ontlenen wij, dat het quotum voor de eerste helft van 1963 44.900,— be draagt en voor de tweede helft van dit jaar 57.200,—. Het verslag van de werkzaamheden der Zuiderzeezending over het jaar 1962 zal apart in de kerkbode worden opgenomen (8). Het Evangelisatiewerk in onze provincie onder ging weinig veranderingen, wel werd bestaand werk uitgebreid of geconsolideerd, van nieuw opgezet werk dragen echter deputaten geen ken nis. Wat de bijdragen voor het Evangelisatie werk betreft: het aantal achterstallige collecten, dat vorig jaar geen zestig doch 114 bedroeg, is teruggelopen tot 77. Toch zijn er nog kerken, die in het geheel geen gehoor gegeven hebben aan het verzoek tot afdracht van de achter stallige collecten terwijl enkele kerken de achter stand zelfs nog vergroot hebben. Zij zullen door de scriba worden aangeschreven. In het af gelopen jaar vergaderden deputaten met de Commissie Kerk en Deltaplan en met de direc teur van de Stichting voor G. Maatschappelijk Werk, br. L. A. Hartman te Middelburg. Deze laatste bespreking resulteerde in het verzoek aan de synode om toe te staan dat een der depu- tateq ev. zitting neemt in de sectie Jeugdzorg- werk van genoemde Stichting en de heer Hart man als mededeputaat voor de Evangelisatie benoemd wordt. Om tot een intensief jeugd- zorgwerk in onze provincie te komen zal een bevoegde kracht moeten worden aangetrokken. Deputaten verzoeken om hier 2.000,— voor be schikbaar te mogen stellen. De synode keurt de voorstellen dienaangaande goed en geeft even eens haar fiat op de toekenning van de volgende steunbedragen: Aardenburg 600,—, Breskens 500,—, Wemeldinge 800,—, Ternëuzen 1.600,—, Bergen op Zoom 1.400,—, Haamstede 700,—. Eveneens werden twee promemorie-posten goedgekeurd, namelijk 1.000,— voor de classis Middelburg en 1.250,— voor Breskens indien het tot een voorziening aldaar mocht komen. Twee collecten werden toegestaan voor 1963 en eveneens twee voor 1964 (9). Voor de kas onderlinge steun diaconieën zal. ook dit jaar geen bijdrage van de kerken ge vraagd worden (10). De commissie voor het nazien van de boeken der quaestores berichtte dat alle boeken en bescheiden in orde bevonden zijn (11). Deputaten voor de geestelijke ver zorging militairen gewaagden van het grote succes van de dit jaar gehouden recrutendag, waar o.a. de legerpredikant Ds. van der Hauw en Dr. Frumeau spraken. Met één predikant is het gesprek gaande over de indiensttreding op 1 mei a.s. als legerpredikant, terwijl slechts afgezien van Ds. Bohlmeijer een predikant uit onze provincie in dienst vertoeft. De voor ziening van legerpredikanten baart dan ook zorgen, daar ons ressort zodoende nauwelijks meéwerkt om het landelijk tekort van leger predikanten op te vangen (12). Schippersdepu- taten gewaagden van zegenrijke arbeid van Ds. Hoogkamer. Behalve onder eigen schippers werd ook onder buitenkerkelijken gearbeid. Dit jaar zal in plaats van het geraamde bedrag van 12 cent per ziel 14 cent per ziel van de kerken gevraagd worden, ook voor 1964 is een zelfde bedrag geraamd (13). Voor de Gerefor meerde Stichting voor Maatschappelijk werk zal in dit en het volgende jaar een bedrag van 46 cent per ziel gevraagd worden. Eén van de facetten van het werk dat in het afgelopen jaar bijzonder veel aandacht ontving was naast het reeds onder evangelisatie besproken jeugd- zorgwerk de organisatie van de Gezins- verzorgnig. Een efficiënter wijze van werken kwam tot stand (14). Namens de commissie voor Kerk en Deltaplan rapporteerde Ds. Tie- mersma, die meedeelde, dat de commissie in het afgelopen jaar tot de volgende besluiten was gekomen: 1. Via het bureau van de gereformeerde stich ting voor maatsch. werk gegevens te ver zamelen over de situatie in Zeeland met be trekking tot vraag en aanbod en hiertoe ge bruik te maken van de landelijke sectie ,,Kerk en recreatie". 2. Deze gegevens overzichtelijk te rubriceren. 3. Zelfstandige oriëntatie en gesprekken ter plaatse. 4. Hierna zich te beraden over het te voeren beleid en concrete voorstellen te formuleren. De commissie zal in het komende jaar haar arbeid voortzetten (15). De commissie die tot taak had de bestudering van het rapport over plaats en taak der diake nen in de meerdere vergaderingen, kon zich vol ledig verenigen met het in het rapport gedane voorstel, dat als volgt luidde: „De Generale Synode spreke uit, dat in de meerdere vergade ringen de diakenen niet alleen in de aangelegen heden van de dienst dejr barmhartigheid, maar ook in zaken, die de algemene leiding der kerken betreffen behalve die betrekking hebben op het opzicht en de tucht, mede zullen beraadslagen en beslissen". Gehoord het rapport der com missie sprak ook de synode zich voor deze zinsnede uit (16). Namens de commissie voor de behandeling van het vraagstuk der Gezinsvorming was Drs. A. Elshout ter vergadering, die namens de commissie zijn grote waardering uitsprak over het aan de Generale Synode aan te bieden rap port van de door de G.S. daartoe benoemde commissie. De synode besloot het door de com missie uitgebrachte rapport met instemming aan de daartoe van Generale Synodewege benoemde commissie door te zenden (17). Om tot een meer efficiënte werkwijze der diverse deputaatschappen te komen, benoemde de Part. Synode vorig jaar een commissie, die tot taak had de mogelijkheden hiertoe te onder zoeken. Vooruitlopend op het doel werd deze commissie de Naam van „Coördinatie-commis sie" gegeven. Namens deze commissie rappor teerde Ds. van Mechelen, die mededeelde, dat er inderdaad volgens de commissie een meer efficiente werkwijze en verdeling der gelden mogelijk was. Na een langdurige bespreking van de voor gestelde mogelijke werkwijzen besloot de synode om de commissie, die bestaat uit vertegenwoor digers van verschillende deputaatschappen, te herbenoemen en uit te breiden met een lid van het deputaatschap „Kerk en Deltaplan" en br. L. A. Hartman. Aan de commissie werd opgedragen om in samenwerking met de bestaande deputaatschap pen zich te bezinnen op en voorstellen te doen tot het planmatig en zo efficiënt mogelijk ge bruik van krachten en gelden der Gereformeerde Kerken in het ressort, zowel ten aanzien van bestaande alsook zich alsnog voordoende ge meenschappelijke aangelegenheden der Geref. Kerken in Zeeland, die de financiële steun der gezamenlijke kerken in het ressort behoeven. Ook kreeg de commissie opdracht om tenminste eenmaal per jaar de gezamenlijke, in haar ver tegenwoordigde, deputaatschappen samen te roepen om gezamenlijk de besteding der gelden te bezien, zich op de meest efficiënte werkwijze te bezinnen, de juiste aanpak van zich nieuw opdoende arbeid onder ogen te nemen en even tuele voorstellen in te dienen bij de eerstvolgen de part. synode. De synode besloot voorts, dat alle nieuwe aanvragen om steun eveneens dienen te worden ingeleverd bij de coördinatiecommissie (samen- roeper Ds. van Mechelen te Oostburg), ten einde de wenselijkheid van toewijzing van steun te bezien in het kader van het gehele werk en richting te geven aan de afhandeling van de aanvrage door de betreffende deputaatschappen. Ook besloot de synode te bepalen, dat ge steunde kerken of instanties bij belangrijke wij ziging der bestaande situatie, met name bij het ontstaan van een predikantsvacature niet voort zullen gaan, met name niet opnieuw een beroep zullen uitbrengen, indien men daarbij van prov. gelden afhankelijk is, alvorens de coördinatie commissie, gehoord de betreffende deputaat- De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! (Ingez. mededeling) schappen, daarover een gunstig advies heeft ge geven (18). De commissie voor de jaarlijkse verhogingen der predikantstractementen deelde mede, dat 20 kerken haar instemming betuigden met een provinciale regeling; 26 zonden geen commen taar op de ingediende vragen en voorstellen en 10 kerken verklaarden zich tegen. De commissie kon daarom aan de synode geen concrete voor stellen doen (19). Namens de Zeeuwse predi kantenconferentie werd medegedeeld, dat pok dit jaar weer een conferentie belegd zal worden (20) en de commissie voor het „diaconaal jaar" kon berichten, dat nog niet met een zelfstandige Zeeuwse commissie voor dit doel gestart kan worden, daar dit te hoge lasten op de diaconieën zou leggen (21). Afvaardiging Generale Synode Tot afgevaardigden naar de Generale Synode, die op 2 mei a.s. in Groningen haar zittingen hoopt aan te vangen werden verkozen de broe ders: Ds. Y. J. Tiemersma en Ds. S. van Wouwe (primi-predikanten)Ds. W. C. van Hattem en Ds. E. Jansen (secundi-predikanten); I. van Noppen, Middelburg en A. Schout, Vlis- singen (primi-ouderlingen)J. Fraanje, Borssele en F. W. de Schipper, Krabbendijke (secundi- ouderlingen); B. Schreuder, Goes (primus diaken) en A. de Poorte, Middelburg (secundus diaken). 8. Benoemingen De door de synode gedane benoemingen zul len in het volgend nummer worden gepubli ceerd. 9. Generale Synode in Goes? Door de scriba werd aan de synode mede deling gedaan van het feit, dat de Generale Synode (1965) in Zeeland hoopt te vergaderen. Het moderamen van de vorige synode heeft daaj-toe de mogelijkheden onderzocht en ge meend aan de Synode van Groningen te moeten adviseren, dat Goes hiervoor in aanmerking komt. De nieuwe Oosterkerk leent zich buiten gewoon voor dit doel, terwijl ook een goede accommodatie aanwezig is. 10. De volgende Particuliere Synode is vast gesteld op 3 juni 1964 D.V. in de Oosterkerk te Goes. De roepende kerk voor deze vergade ring is de Kerk van Goes. 11. Als drukker van de acta werd aange wezen de firma Littooy en Olthoff te Middel burg. 12. De rondvraag leverde geen verdere bij zonderheden op. 13. De korte notulen zullen door het mode- ramen worden vastgesteld. 14. Nadat Ds. Jansen namens de vergadering aan de praeses van deze vergadering, Ds. van Wouwe, dank had gebracht voor zijn leiding, besloot de praeses de vergadering met dank gebed. Rest ons te vermelden, dat de synodeleden zeer voldaan waren over de goede zorgen van de koster van de Hofpleinkerk, die met heer lijke koffie en krentebrood de afgevaardigden opwachtte, ze de gehele vergadering van uit muntende koffie en thee heeft voorzien en tegen het vallen van de avond nog aan elk lid een bordje met smakelijke broodjes voorzette. Van achter de schrijftafel namens alle synodeleden: koster Corstanje, onze hartelijke dank. In opdracht van de Particuliere Synode, W. C. VAN HATTEM, scriba II. In haar vergadering van 20 maart 1963 stelde de Particuliere Synode van Zeeland de volgende collecten en omslagen vast voor de kalender,. jaren 1963 en 1964: ad art. 11, omslag 11.000, 10.000,— ad art. 17, omslag 88.000,— 90.000,— 'ad art. 20 geen geen Quaestor P.S., omslag 24.000,— 24.000,— Zuiderzending, omslag 44.900,—le halfj. 57.200,— le halfj. 57.200,— 2e halfj. onbekend Evangelisatie collecte twee twee Arbeid onder schippers, omslag 14 cent per ziel 14 cent per ziel Gereformeerde Stichting voor Maatsch. Werk, diaconale omslag 46 cent per ziel 46 cent per ziel Onderlinge steun diaconieën geen geen UIT DE KERKEN Tweetal te Delft (7de pred.pl.): S. van Bekkum te Monster en K. Welbedacht te 's-Gravenhage-Oost. Beroepen te Nijkerk (vac. W. Griffioen): J. Nierop te Haulerwijk te Bakkeveen, Grijpskerke (Zld.) en te Heinkenszand: G. J. Brinkman, kand. te Leeuwarden te Haarlem- Zuid (vac. L. Hoorweg): J. C. W. van 'tHoff te Zweeloo te Vlaardingen (vac. H. Zand bergen): C. Klapwijk te Apeldoorn te Oost en West-Souburg (vac. P. A. Bohlmeijer): L. C. Rietveld te Sint Pancras te Ens (N.O.P.): W. F. Koelé te Tweede Exloërmond - te Nij- Beets: J. A. H. v. d. Vinne te Eikenhof (Zuid- Af rika) te Perth (West Australië) (Ref. Churches)H. Riezebos te Luttelgeest-Kuinre te Anjum, Emmen-Angelslo en te Ommen (vac. H. Hortensius): G. O. N. Veenhuizen te Grouw- Irnsum te Ede (5e pred.pl.): J. Dijkstra te Klazienaveen. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. Bed. H. Av. 2.30 uur Ds. Boonstra, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Van Til, Dankzegging H. Av. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. Voorber. H. Av. en Openbare belijdenis. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk", Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Mulder te Bolnes. 5 uur Ds. Mulder. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Mulder. Collecte Evangelisatie onder studerenden. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 9.30 uur Ds. De Jongh, 2.30 uur Ds. v. d. Bom Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 uur Cand. Maneschijn, 2.30 uur Ds. Gommer, Openb. belijdenis en Voorber. H. Av. Koudekerke (Ned. Herv. Kerk) 9 en 7 uur Ds. v. d. Schaaf te Christ Church (Australië). Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 10 uur Ds. Gommer, Voorber. H. Av. en Openbare bel., 2.30 uur Cand. Maneschijn. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bavinck te Doorn. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 u. Ds Donner, Scheveningen Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds. De Jongh. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 uur Ds. De Vries, 3 uur Cand. Gold- schmeding te Loenen aan de Vecht. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Van Mechelen. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 uur Cand. Goldschmeding, 2.30 uur Ds. De Vries, Openbare belijdenis des geloofs. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Elshout te Koudekerke, Voorber. H. Av. Oostburg 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Den Boer. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Hattem, Bed. H. Av. en Dankz. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen, Voorb. H. Av. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. Jansen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen, Zondag 51. 5 uur Ds. Kats. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Kats, Zondag 52. 5 uur Ds. Jansen. Collecte voor de hulpbehoevende kerken in Classis en Provincie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Lammens, Heemstede. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 u. Cand. Rullmann, Amsterdam Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Visscher, Zwijndrecht. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Kats. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Voormiddag Voorber. H. Av. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Steunenberg te Rotterdam. Krabbendijke 9.30 uur Ds. Schalkwijk, 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Snel te Nieuwveen. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. d. Linde. Rilland-Bath 10 uur Ds. Fidder, 2.30 u. Ds. Schalkwijk Tholen 10 en 5 uur Ds. v. d. Linde te Rijnsburg. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. den Heeten. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. den Heeten Scharendijke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3