Uit de Gemeenten NIEUWS Naschrift redactie: GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID LAAT VOORJAAR anders wacht de kerker. Twee tegenstellingen. Het eerste ziekelijk en hysterisch, f 0,75 voor een cfode kraai. Het andere het kwaadaardige gezwel van een kanker, de haat van het communisme in een zich nog noemende Christelijke staat En omdat deze mensen nu moeten be^ talen terwijl de andere boeren ook niet meer betalen is bewezen, dat het kolchozen systeem niet gewenst is. We zullen het nu eens heel nuchter stellen, omdat de kerk hier alles mee te maken heeft. Niet één dominee of geestelijke heeft hier op gereageerd, niet één christelijke of an dere partij die nog zegt geloof, eer en fatsoen te bezitten, heeft ook maar een vinger uitgestoken om dit barbaars schouw spel, dat uniek is in de geschiedenis, een opdringen van een regiem, dat de volks wil niet begeerde, te verhinderen. Wij vragen ons af; schipper waar vaart ge heen. Wee hen, hetgeen ge zaait zult ge ook maaien, dit blijft niet straffeloos. G. RIEMENS, Prinses Beatrixstraat 14, Schoondijke. Nu moeten we heel eerlijk bekennen, dat we van het Landbouwschap en alles wat er mee samenhangt, maar heel weinig weten. Uit hetgeen we de laatste tijd gelezen hebben, hebben we voor onszelf geconcludeerd, dat de in stelling op zichzelf niet verkeerd is. Of het echter juist is, dat alles wat in de zin der wet „boer" heet hier zijn bij drage aan moet leveren is een vraag, waar we het antwoord nog niet op gevonden hebben. Indien dit antwoord ontkennend zou luiden, dan zou in derdaad van sociale ongerechtigheid sprake zijn, indien het echter bevesti gend luidt, hopen we dat onze brief schrijver zijn gespierde taal intrekken zal. We hopen dat iemand, die op dit gebied ter zake kundig is, ons het ant woord wil geven. Reacties op dit schrijven worden gaarne bij de redactie van de Kerk bode ingewacht. v. H. GEACHTE REDACTIE Zoals u denkelijk wel bekend zal zijn, voert het Zendingscentrum een nieuwe actie om postzegels te verza melen voor de Zending, vooral met het doel kinderbijbels te verspreiden in de zendingsgebieden. Elke zendings commissie heeft daar een schrijven over ontvangen. Een paar maanden geleden ben ik er hier in Tholen mee begonnen en heb daartoe de mede werking van het Hoofd der Chr. School gekregen. Het resultaat was prachtig. Alle kinderen brachten postzegels mee, zodat ik al veel duizenden zegels naar het centrum kon sturen. Nu vroeg het Zendingscentrum of het niet mogelijk zou zijn, dat u in het Zeeuwse Kerk blad enige ruimte af zou kunnen staan voor propaganda voor deze actie. Mis schien zou dat stimulerend werken voor andere zendingscommissies in onze provincie om ook de scholen in te schakelen en dan een contactpersoon op te zoeken, die de sortering en ver zending op zich neemt. We wachten met belangstelling af of u in een der volgende Kerkbodes een plaatsje over hebt om een kort be richtje over deze zaak op te nemen. Namens het Zendingscentrum bij voorbaat onze dank. Met vr. groeten, Mej. E. JANSEN, J. v. Bloisstraat 27, Tholen. Secr.esse Zendingscomm. NIEUWERKERK Verkoopavond. Wij moeten allen weer eens wat samen doen in de dienst van Christus kerk. Dat kan zo veel zijn. Daarin is de liefde eigenlijk onuitputtelijk. Laatst zijn zusters der gemeente begonnen de kosteres te helpen (dat is door omstandigheden nodig) met het schoonhouden van de kerk. De leden der Jeugdvereniging gingen er op uit voor de actie ,,Heb het hart eens", en dat met enthousiasme, enz. enz. Maar als we dit eens bundelden in een nieuwe actie, met tweeërlei doel. 1. Een band-recorder voor de gemeente. 2. Wat er bovenuit mocht komen, bestemmen voor een versnelde aflossing van de zon gordijnen. Het duurt zo lang, als we daar het ver jaringsfonds mee blijven belasten. Het is pret tiger als die ook weer andere, kleinere aparte doeleinden hebben. Dus het wordt een actie B(and) R(ecorder) En Vermelde Aflossing Gordijnen (actie Bre- vag). Verenigingen, doet u mee? Suggesties, denkbeelden, voorstellen zal ik gaarne ont vangen. We maken iets. We verzamelen. We halen van allerlei op. Ook geldelijke bijdragen. En dan b.v. drie dagen in ons lokaal: ver koopdag, in ruime zin des woords. In stijl blij vend uiteraard, passend bij een actie, rondom de dingen der kerk. Maar daarom ook ge noeglijk,, blijkmakend. Het heeft te maken met de kerk van de Here Jezus Christus. Hoor ik dan iets van u? J. H. B. OOSTERLAND 1. Catechisaties. Laten we zo nog even door gaan met zijn achten. Ja, alles wat kan, is aanwezig, variërend in leeftijd naar één in het onderzoek van Gods Woord. 2. Twee zusters hadden een gedenkdag, om wel dankend bij stil te staan. De wed. Knuist en de wed. Rotte werden beiden 80 jaar. God zegene u, een ieder op uw ver dere weg. Bovenal met de glanzen van Zijn genade. 3. Br. en zr. Caljouw ontvingen een kind uit Gods hand. We zijn met hen verblijd. Tot de volgende -keer, lezers en lezeressen. J. H. B. OM NOG EENS NAAR TE LUISTEREN Soms heb je van die boeken in de kast, die je jaren geleden eens gele zen hebt en die dan een lange tijd op non-actief staan. Maar wanneer men ze weer eens ter hand neemt, treft het meermalen, dat alles nog zo actueel is. Dit is wel in het bijzonder het geval bij het boek van Ds. Sikkel, „Eeredienst, prediking en ambt". We stellen ons voor, van tijd tot tijd iets hieruit naar voren te brengen in deze rubriek. Ditmaal willen we opnemen wat Ds. Sikkel schreef over: NAAR HET ZIEKENHUIS. Er is een tijd geweest, waarin men het onbarmhartig vond een zieke naar het ziekenhuis te zenden. Men meende daarin een bewijs te zien van gemis aan hartelijkheid bij de familie. In geval van operatie, nu ja dan kon het niet anders, maar overigens men zorgde zelf voor zijn zieken. Het zou anders de schijn hebben, alsof men geen moeite en zorg voor zijn zieken over had Die tijd is lang voorbij. Tegenwoordig wordt algemeen verstaan, dat het ziekenhuis er maar niet is voor operatie-patiënten en voorts voor eenzame stumpers, die geen huis en geen verzorging hebben, maar dat het ziekenhuis in zeer vele gevallen aan onze patiënten een behandeling en verzorging biedt, die ook de grootste liefde en toewijding thuis aan de zieken niet geven kan. En aangezien de liefde het beste zoekt voor de zieken, kiezen wij tegenwoordig voor hen in vele gevallen: het ziekenhuis. Maar ziekenhuis en ziekenhuis is nog niet hetzelfde. Als het alleen maar ging om inrichtingen, die naar de eisen des tijds zijn ingericht, met bekwame doktoren en vriendelijke, toegewijde zusters, dan hadden we aan onze neutrale ziekenhuizen genoeg. En ik zal van die neutrale ziekenhuizen heus geen kwaad zeggen. Maar een zieke heeft nu eenmaal nog wat anders nodig, dan een medisch voortreffelijk ingerichte omgeving. En een gelovige zieke, die toch al missen moet het eigen gezin, heeft zeer nodig een gelovige om geving. Daarom zijn we zo dankbaar, dat God ons gaf vele voortreffelijke Christelijke ziekenhuizen. Gelovige zieken, die ziekenhuisver pleging behoeven, zoeken nu na tuurlijk, indien even mogelijk, opname in een Christelijke inrichting. Daarover zijn we het wel eens. Maar dan blijft toch nog het feit, dat in allerlei gevallen, b.v. bij be smettelijke ziekten en anderszins, opname in onze Cristelijke zieken huizen niet mogelijk js. En zo vinden we ook telkens weer onze Gereformeerde zieken in de gemeentelijke ziekenhuizen. Nu heb ik al gezegd, dat ik er niet aan denk om daarvan kwaad te zeggen. Deze ziekenhuizen zijn voortreffelijk ingericht, er zijn bekwame doktoren en vele vriendelijke, toegewijde verpleegsters. En laat ik er dadelijk bijvoegen, wij predikanten ondervinden in deze gemeentelijke ziekenhuizen, bijna zonder uitzondering, de meest welwillende mede werking. Men laat ons daar toe op alle uren, als het slechts even moge lijk is, en betoont ons daar meermalen grote vriendelijkheid. UIT DE KERKEN Beroepen te Amsterdam-West (vac. J. Wicr- sema) G'. Veeneman te Amersfoort te Heerde (vac. G. W. H. Peddemors) L. C. Rietveld te Sint Pancras te Lewedorp en te Heinenoord A. Borman. kand. te 's-Graven- hage - te Amsterdam-Zuid (vac. wijlen Ds. J. M. Mulder)" J. P. Haspels te Apeldoorn en (vac. wijkgem. 5) J. Nawijn te Schiedam te Meppel (vac. J. van Tuinen) J. Nieuwsma te Oude Pekela te Broek onder Akkerwoude D. van Santen, kand. te Schipluiden te Souburg L. C. Rietveld te St. Pancras. Aangenomen naar Koudekerk a.d. Rijn H. Makkinga te Wilsum (O.), die bedankte voor Donkerbroek naar Sliedrecht (2e pred.- plaats) M. Grashoff te Bleiswijk. Bedankt voor Coevorden (2e pred.-plaats) R. J. Beukema te Ermelo voor Hoogezand- Sappemeer (vac. S. G. Bloem) J. Nierop te Haulerwijk. Examens Aan de V.U. slaagden voor het kandidaatsexamen theologie de heren J. Bos man te Amsterdam, E. Hoogerwerf te Baarn, W. E. Hoekstra te Wassenaar en D. Land te Grootegast. Afscheid en intrede Ds. M. v. d. Sijs, laatstelijk predikant te Nieuw-Guinea is voor nemens a.s. zondag intrede te doen te 's-Her- togenbosch na bevestiging door zijn vader, Ds. J. B. v. d. Sijs van Bredevoort Ds. W. v. FEUILLETON door HUGO KINGMANS 26) En dus gaat hij vertellen wat er allemaal nog moet gebeuren, alvorens hij vertrekken kan. Heel wat formaliteiten. Hij zal er wel een dagje voor naar Den Haag moeten. ,,Ga je dan mee, Marie „Welja, waarom niet? 't Geld kan niet op. En of ik ze missen kan, wordt niet gevraagd", snerpt vrouw Saalmink. Alsof je haar niet missen moet, als ze in Canada is, denkt Jan. Marie had gretig „Ja" willen zeggen, maar nu zwijgt zij. Geen ruzie, alsjeblieft geen ruzie. Jan bijt zich op de tong en zegt alleen: „Dan niet". Even later gaat hij naar de zolder, waar Evert slaapt in een twee persoons ledikant. Als hij hier 'n weekend is, deelt hij het met de jongen. De slaap blijft verre. Hij woelt heen en weer. Is de kwestie nu opgelost? Er is geen sprake van. Hij beseft: Marie en hij staan mijlenver van elkaar af. En dat moet nu man en vrouw worden Die zondag is het prachtig weer. Na de middagdienst de kerk is nu weer goed bezet, want het aantal grieppatiënten ver mindert met de dag en dominee Zeileven is zijn vermoeidheid kwijt gaan Jan en Marie een eindje het vrije veld in. Vóór zes uur zullen ze terug zijn. Want dat is etenstijd. Enkele uren later fietst Jan dan weer naar huis. Tot maandagmorgen blijft hij dit keer nog niet. Straks is alles op de boerderij weer nor maal. Dan komt hij elke week tot... hij vertrekt naar de over kant van de grote plas. In geen velden of wegen is een menselijk wezen te bespeuren. Buitenkinderen, als ze zijn, voelen zij aan alles, dat de lente nadert, al is daarvan nog heel, heel weinig te zien. Jan begint weer over zijn vertrek. „Zou je wel gaan?" vraagt zij. „Kun... kun je nu beslist niet hier blijven? Ik zal je zo missen. Ik kom er niet door." Deze bekentenis doet hem goed. „Kindje, je hoeft mij niet te missen. Laten we over een paar maanden trouwen en dan gaan we samen. We vinden het ginds wel." „Neenneendat niet. Dan moet je maar alleen gaanMaar kun je niet hier blijven Zij klemt zich aan hem vast. „Neen, Marie, dat gaat niet. Ik vertrek. Je weet dat al maan den. Over een jaar of een goed jaar hoop ik terug te zijn en kom je halen. Een jaar is gauw om, meid." „Jaja.maar Stilte. Een snik. En nóg een. „Wat is er nu toch, kindje?" Door niemand worden zij bespied. Midden op het landweg getje staan zij. Het begint te donkeren. Zij ligt in zijn sterke armen en snikt. „Ikvind't zo naar, om weg te gaan." „Je moet het anders zeggen", beweert hij op harde toon. „Je moet zeggen: ik zou er wel overheen stappen, maar moeder wil het niet. Ik heb het al lang door, Marie." „Neeja „'tis niet „neen", 'tis alleen „ja". Maar ik laat me door je moeder de wet niet voorschrijven, meisje. Ik denk er niet aan. En vertel me nu eens: als daarginds alles goed is en ik kom over een jaar terug, trouwen we dan Eerlijk, ik zal alles precies schrijven, zoals het daar is. Je stelt je alles veel te zwart voor. 't Is, of ik naar een onbewoond eiland vertrek of naar een land vol barbaren en menseneters Kan ik er dan op rekenen, dat je met me meegaat, Marie „Als alles goed is en je hebt daar toekomst", snikt Marie, „ja, dan moet het maar." ,,'tls geen resoluut antwoord. Jan voelt het, maar hij is toch een stapje verder. ..Desnoods tegen de wil van je moeder?" Hardnekkig houdt hij vol. Marie heeft hem zó nog niet leren kennen. Hij is altijd volgzaam en geneigd tot toegeven. Maar nu is hij zo vasthoudend. „Ruzie met vader en moeder mag niet", zegt zij. „Dat weet jij ook wel." „Ruzie, ruzie, dat is geen ruzie. Je doet alleen wat je plicht is. Je houdt toch van mij „Dat weet je wel. Ikik ben gek op je, daar". „Dan moet je mij volgen. Ik vraag helemaal geen dwaze din gen. Kan ik er op rekenen, dat je dan met mij teruggaat „En als het er jou nu niet bevalt ontwijkt zij een recht streeks antwoord. „Dan ga ik natuurlijk ook niet meer terug, dat is nogal lo gisch. Maar ik weet zeker, dat het er mij bevallen zal. Hard werken, maar dat moet hier ook. Misschien daar nog wat harder dan hier, maar dat is niet erg. Hè, Marie een eigen boerderij met jou als de boerin Hoe zal ik er God om bidden. En Hem danken, als Hij dat gebed verhoort. Is het voor jou niet een gebedszaak „Ja", is het zacht gegeven antwoord. „Maar tegen de zin van moeder; ruzie met haarikikben toch ook een kind, Jan Denk je daar niet om „Zeker ben je een kind van je moeder. En je bent gehoor zaamheid verschuldigd. Maar je moeder mag niet het onrede lijke van je eisen. Ruzie moet je niet maken. Je moet haar in het jaar, dat ik weg ben, tot rede brengen en haar doen inzien, dat je behoort bij de man, van wie je houdt. Dat is toch heel ge woon Al enige tijd lopen ze weer en naderen de Zevenbuurt. Het is al zes uur geweest en het is donker geworden. „Je praat er gemakkelijk over." „Ik zeg. zoals het is, Marie. Praat er eens met dominee Zei leven over en dan maak ik me sterk, dat die hetzelfde zegt." Dat wéét Marie. Maar zij vertelt van diens bezoek niets. En spreekt niet over diens invitatie, om samen eens in de pastorie te komen praten. Zij voelt, dat dominee Zelleven gelijk heeft en dat Jan gelijk heeft „Het zal nog wel in orde komen", zegt zij. „Als daarginds alles goed is, verandert moeder nog wel." Méént zij dat nu? Jan twijfelt er aan. Doch hij laat het on derwerp varen. Ze zijn thuis. Bovendien je kunt niet blijven doorzagen. Zonder zekerheid te hebben, fietst hij des avonds terug. En zó blijft het, ook de volgende zondagen. Met rasse schreden gaat de tijd van vertrek naderen. De pa pieren komen geleidelijk in orde. Hij heeft de reis voorbereid: van Hoek van Holland met de Harwich-boot en dan per vracht passagiersschip, dat is het goedkoopst, van Engeland naar Ca nada. De datum is vastgesteld. Hij heeft boer Havinga zijn komst gemeld en ook Freerk Meppelink is op de hoogte gesteld. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 2