VERKWIK- NIEUWS r Predikbeurten zondag 3 maart 1963 de natuurzuivere het kind. Omdat de lichamelijke werking van de nieuwe hormonen plots beginnen, voltrekken de psychische veranderingen zich vaak ook snel. Indien de opvoeding het kind niet voorbereid op deze fase, kan men zeg gen, dat het kind erdoor wordt overvallen en daardoor in verwarring raakt. Centraal in de wereld van de pubers staat de ,,Umwertung aller Wer- ten alle zekerheden blijken betrekkelijk, zowel naar buiten als naar bin nen. Naar buiten blijken vader en moeder mensen met gebreken en hebbe lijkheden, blijkt de wereld in diepste wezen vijandig en huichelachtig en is er geen plaats vrij voor de jonge, nieuwe mens. De onoprechtheid, die achter zelfs onze beste daden en gevoelens ligt („Immers het wensen is wel bij mij aanwezig, maar het goede uitwerken, kan ik niet". Romeinen 7:18) wordt door de puber ontdekt. Als reactie kent hij daarna soms helemaal geen vertrouwen meer, geen geloof in het goede en ziet hij alleen maar het onwaarachtige. Sommigen blijven hierin steken en blijven daar door eenzaam, zoals de puber eenzaam is. De harmonische oplossing, die gevonden moet worden, is het aanvaarden van elkaar, zoals we zijn: gebrekkig, in wezen slecht, maar geheiligd in Christus met de bereidheid tot vergeven en het vermogen de fouten in onszelf te herkennen en te belijden. Daar hebben we echter een heel leven voor nodig. U begrijpt hoe belangrijk het is, dat we in de opvoeding vóór de puberteit niet te autoritair, dogmatisch of farazeistisch zijn aan de ene kant, maar ander zijds wel een hecht, simpel fundament leggen in de vorm van discipline op niet te emotioneel geladen gebieden, zoals op tijd aan tafel zijn of spor tiviteit en kameraadschappelijke trouw. Een deel van deze zekerheden kan de beeldenstorm van de puberteit doorstaan en biedt een uitgangspunt voor de opbouw van een nieuwe mens. Ook naar binnen voelt de puber zich ontworteld. Hij vervreemdt van zijn lichaam, dat plotseling log en onhandig is geworden en onbekende kracht en hartstocht blijkt te bezitten. Ook hier is het weer de opvoeding en de voorlichting, die bepaalt of er sprake zal zijn van angst en diepe schuldgevoelens of alleen van verwondering en onzekerheid. Gelukkig is de huidige generatie van opvoeders wel doordrongen van het feit, dat wij onze kinderen de sexualiteit mogen voorhouden als een rijke gave in de schepping, die wij op de weg van heiligmaking mogen beleven. Natuur lijk zijn ook hier spelregels, maar de sexuele zonden zijn niet erger dan egoïsme, drift, snoepzucht, oneerlijkheid etc. De onzekerheid van ons op groeiende kind kunnen en mogen wij niet wegnemen. Hij zal zelf zijn weg moeten vinden en zal onze ideeën toch niet aanvaarden. Eenzaamheid beleeft de puber ook door zijn gevoelens. Zijn begeerte om erkend te worden past niet meer bij zijn behoefte om liefde te ontvan gen. Zijn kritiek op de volwassenen is moeilijk te verenigen met het ver langen een concreet ideaal voor ogen te hebben. Eerzucht en achterdocht vertroebelen vriendschap. Onzekerheid en twijfel verstoren de ontwikke ling van een toekomstbeeld en daardoor de gerichte werklust. De opbouw van een eigen geloofsbelijdenis wordt verstoord door het verwerpen van de God van zijn vader. Als wij onze kinderen willen helpen in deze tijd van eenzaamheid, zul len we niet mogen proberen hen af te houden van hun eigen pelgrims tocht. Alleen God kan hen op deze weg begeleiden. Wij mogen voor hen bidden en vertrouwen op de verbondsbelofte. Onze sympathie en be langstelling zijn beter dan ongevraagde hulp. Ons voorbeeld en onze oprechtheid en zelfkritiek kortom onze gewone menselijkheid zijn, ook al wordt het verguisd, van zeer veel belang voor het uiteindelijk resultaat. Aan het eind van de puberteit, op 16-, 17- of 18-jarige leeftijd is de jonge mens lichamelijk volledig toegerust. In de primitieve cultuur wordt hij dan als volwassen aanvaard. In onze complexe samenleving moet ech ter nog een overgangsperiode volgen, de adolescentie, voordat van een maatschappelijke volwassenheid kan worden gesproken. Hoe meer intel lectuele en technische talenten aanwezig zijn, hoe langer deze fase duurt. Vragen omtrent deze rubriek te zenden aan Ds. A. Elshout, Beatrixlaan 17, Koudekerke. Betreffende de jaarlijkse verhogingen van de predikantstractementen, was er een voorstel om deze, evenals de kinderbijslag, interclassicaal te regelen. Besloten werd br. B. een schrijven te zenden, waarin medegedeeld zal worden, dat 6 kerken zich in beginsel voor een regeling verklaarden, 3 hier tegen waren en dat de classis voorts van mening was, dat medewerking aan een regeling altijd op basis van vrijwilligheid zou moeten geschieden. Tenslotte was er nog een brief van Dep. voor de Psalmberijming, met de mededeling dat 31 maart 1963 de uiterste datum is om op- en aanmerkingen op de „Proeve van een nieuwe psalmberijming" in te brengen en een schrij ven van de classis Goes, dat deze niet kon voldoen aan het verzoek om de kerk van Breskens te steunen met hulpdiensten, aange zien er in eigen classis nog verschillende vaca tures waren en regelmatig hulp werd geboden aan Hogerheide. Na de ingekomen stukken kwam de in structie van de Kerk van Oostburg in behan deling. Deze instructie luidde als volgt: ,.De Raad der Ger. Kerk van Oostburg ver zoekt de classis in verband met de zeer ge wichtige beslissing t.a.v. de Wereldraad, die op de eerstkomende Gen. Syn. te verwachten is, in overweging te nemen of het niet gewenst is zich via de Part. Syn. van Zeeland tot de Gen. Syn. te richten met een schrijven, dat de strekking heeft de Gen. Syn. van aanslui ting af te houden op principiële en praktische gronden". Aangezien over deze zaken op de september- classis 1962 uitvoerig gesproken was, werd dat nu niet gedaan en kon de classis het al spoe dig eens worden over een voorstel zich tot de Part. Syn. te richten met een schrijven van de volgende inhoud: ,,De classis Axel verzoekt de Part. Syn. van Zeeland dringend zich tot de Gen. Syn. te wenden met het verzoek niet af te wijken van (Ingezonden mededeling) het in 1949 ingenomen standpunt t.o.v. de wereldraad en I.C.C.C., voordat de kerken ge legenheid gehad hebben het rapport der afge vaardigden te bestuderen en zich hebben uit gesproken". Hierna werd overgegaan tot het punt: rap porten. Ds. v. Mechelen behandelde de steunaan vragen van hulpbehoevende kerken, welke aan vragen werden goedgekeurd. De omslag voor de kerken over 1963 zal bedragen f2000,— Ds. v. Hattem rapporteerde namens de Evan- gelisatiedeputaten. Ook hier werden de aan vragen van de verschillende kerken goed gekeurd. Voor 1963 worden weer 2 classikale collecten gevraagd. Ds. de Vries deed als „collecte-deputaat" verslag van de hem door het A.K.B. toege zonden collectelijsten der kerken. Ds. den Boer las het rapport voor over „veelvuldiger Avondmaalsviering", dat door gezonden zal worden naar Dr. Harteveldt te Delft. Over dit rapport het volgende: Alle kerken hebben het vorig jaar een vragenlijst be treffende veelvuldiger Avondmaalsviering ont vangen van deputaten, die zich hiermee bezig houden. De classis had verzocht deze lijst in te zenden bij Ds. den Boer, opdat deze tezamen met Ds. de Vries een overzicht kon maken hoe de kerken in de classis hierover dachten. 5 kerken hadden hieraan voldaan. Van de andere kerken hadden de scribae de lijsten kennelijk rechtsstreeks verzonden. Bij het nazien van de lijsten, had de com missie zich de vraag gesteld, of het aan de vorm, waarin de vragen gesteld waren, kon liggen, dat de kerken de beantwoording zo moeilijk vonden. Op deze vraag had de com missie echter geen antwoord te geven. Uit de binnengekomen antwoorden bleek, dat men een stemmig van oordeel was, dat het schriftuur lijk verantwoord geacht werd het avondmaal zo vaak mogelijk te vieren, maar dat dit daarom niet noodzakelijk was. In veelvuldiger Avond maal vieren werden ook bezwaren gezien, o.a. van gewoonte, sleur, onderwaardering en ont waarding. In het algemeen was men ook de gedachte toegedaan, dat de gemeente nog niet rijp was voor een veelvuldiger viering, waar uit geconcludeerd kon worden, dat men te vreden was met de bestaande toestand. Mocht men toch eens tot veelvuldiger H.A.-viering overgaan, dan was de mening, dat de gemeente met de betekenis van het Avondmaal zo ver trouwd moet raken, dat daarop niet telkens in een aparte preek gewezen moet worden. Be korting van formulieren is dan ook gewenst. Over „zittende communie" of „tafels" waren de meningen verdeeld. Tussen al de bedrijven door was er ge stemd voor afgevaardigden naar de Part. Syn. Gekozen werden: de predikanten: Ds. v. Hat tem en Ds. v. Mechelen als primi en Ds. den Boer en Ds. van Leeuwen als secundi; de ouderlingen br. de Feyter (Schoondijke) en br. de Ruyter (Terneuzen) als primi en br. Kunst (Oostburg) en br. de Waard (Axel) als se cundi; de diakenen: br. v. d. Driest (Oostburg) als primus en br. Scheele (Terneuzen) als se cundus. Aan de Part. Syn. zullen nog voorge dragen worden als Prov. dep. art. 11 (hulpbeh. kerken), secundus: br. J. de 'Feyter (Schoon dijke); dep. art. 20 (hulpbeh. studenten), se cundus: Ds. Verbeek (Hoek). Nadat afgesproken was om de vacature beurten in de kerkbode te vermelden en bij het punt „afdoening van geldelijke zaken" de ver anderde begroting 1963 was aangenomen, werd de roepende kerk voor de volgende classis aan gewezen. Dit zal zijn: Schoondijke. De ver gadering zal dan eveneens gehouden worden in Schoondijke, des zaterdags 11 mei, aanvang 9 uur. In verband met de vaststelling van de vol gende vergadering werd voorgesteld om op de volgende vergadering te besluiten de uitnodi ging voor de e.v. classes 6 weken van tevoren te doen uitgaan, met verzoek om opgave van zaken voor het agendum en dit agendum ook eerder toe te zenden, zodat eventuele zaken tijdig bekendgemaakt worden bij de kerkeraden en deze zich ook daarop kunnen bezinnen. Dit voorstel werd aldus aangenomen. Na lezing van het kort verslag werd de ver gadering gesloten met dankgebed. A. VAN LEEUWEN, scriba II KAS VOOR HULPBEHOEVENDE DIACONIEËN VAN DE GEREP. KERKEN IN ZEELAND Deputaten van de bovengenoemde kas ver zoeken de diaconieën, die menen in 1963 finan ciële bijstand nodig te zullen hebben, hun aan vragen zo spoedig mogelijk te willen indienen bij de secretaris van het deputaatschap: J. C. Wattel, Seisweg 129, Middelburg. De verzoeken dienen vergezeld te gaan van een afschrift van de jaarrekening over 1962 en een staat van bezittingen en schulden per 31 december 1962, beide in tweevoud. Namens deputaten voornoemd, J. C. WATTEL, secretaris. UIT DE KERKEN Afscheid en intrede Wegens vertrek naar Alphen a.d. Rijn nam ds. G. A. Westerveld af scheid van Dussen met Zondag 52 van de H. Catechismus Ds. F. Boonstra te Gro ningen, laatstelijk vrijgemaakt predikant te Leens, is voornemens 10 maart intrede te doen te Noordbergum na bevestiging door ds: J. S. v. d. Bos van Leens Ds. F. de Jong te CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Seegers te Gouda. 5 uur Ds. Oegema te Arnemuiden. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Seegers. 5 uur Ds. Boonstra. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Van lilden te St. Laurens. Collecte Evangelisatie in België Jeugdcent. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. De Jongh, Vlootpredikant. Arnemuiden 10 uur Ds. Boot, 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 9.30 uur Ds. Streefkerk, 2.30 u. Ds. v. d. Bom Gapinge 9.30 uur Ds. Oegema, 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Keur te Scheveningen. Koudekerke 9 uur Ds. Elshout, 7 uur Ds. Boot (Ned. Herv. Kerk). Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Voorm. Voorb. H. Av. en Openb. geloofsbelijdenis. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van lilden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld te Helmond. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Scheele te Hollandse Rading. Vlissingen 9.30 uur Ds. Verschoor, Bevestiging van Ds. Kornet, 5 uur Ds. Kornet, Intrede. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Cand. v. d. Berg te Den Haag. Westkapelle 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Streefkerk. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Dhr. Blokland te Roosendaal (met verlof uit Brazilië). Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Schalkwijk te Zeist. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Cand. Van Santen te Schipluiden. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Cand. Pieterse te Voorschoten. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Goedendórp. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen, Zondag 49. 5 uur Ds. Kats. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Kats, Zondag 50. 5 uur Ds. Jansen. Collecte voor Prov. Deputaten voor het werk onder de schippers. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. Schuman te Lopik. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Brederveld te Souburg. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Van Til te Middelburg. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Van Oostrum te De Meern. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Sytsma te Nederhorst den Berg. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Steunenberg. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. Helderman te Amsterdam. Tholen 10 en 5 uur Ds. Steunenberg, em. predikant te Rotterdam. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Tiemersma, Voorbereiding H. Av. Scharendijke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3