Officiële Berichten GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID LEVENSFASE 3 DE PUBERTEIT Under invloed van de Amerikaanse mode, gestimuleerd door reclame acties en gedragen door de eeuwige begeerte om anders te zijn dan anders hebben zich ook in Nederland de termen teenager en twen enig burger recht verworven. De teenager groep wil de 10- tot 20- jarigen omvatten; de twens zijn de jonge mensen uit de derde levensdecade. In de psycho logie, meer of minder ingeburgerd in het dagelijks leven, zijn van oudsher andere namen gebruikt, verbonden aan andere leeftijden, n.l.: de puberteit, waarvan we de gemiddelde periode kunnen stellen van het 12e tot en met het 16e jaar. De twee jaar daaraan voorafgaande worden vaak de adoles centen genoemd. De Amerikaanse begrippen teenager en twen acht ik voor de positie bepaling en groepsvorming van onze jeugd weinig gewenst. Als men tracht de hele groep tussen de 10 en 20 jaar bijeen te brengen, dan zal de stijl en belangstellingssfeer worden bepaald door degenen, die de meeste activiteit ontwikkelen, hetgeen in deze leeftijdsklasse vaak wil zeggen degenen, die het onrustigste en ongedurigste zijn. Dit zijn meestal de 17 a 18-jarigen, jongelui die de verwarring van de puberteit net te boven zijn en hun energie weer meer doelgericht kunnen ontladen. Een groep jonge- mensen tussen de 20 en 30 jaar zal zich laten leiden door 22- a 23-jarigen. Deze immers hebben hun volle ontwikkeling bereikt, zijn vol energie en plannen, maar zijn veelal nog niet gebonden aan allerlei maatschappelijke verplichtingen en verantwoordelijkheden. De indeling in teenagers en twens en de daarbij horende reclame is een prikkel voor de allerjongsten, net even ouder dan 10 jaar, om zich voor te doen als een 18-jarige, en tegelijk voor de tegen de 30 lopende jongeren, om zich te gedragen als iemand van net 20. Deze tendenz heeft natuurlijk door alle eeuwen wel bestaan, maar de macht van de propaganda en de behoefte aan uniformiteit is nu veel groter. We zien dan ook b.v. op het gebied van de mode een reclameactiviteit zich richten op zo jong mogelijke teenagersom deze te prikkelen tot een verlangen naar een bepaald kle- dingspatroon. Daar tegenover wordt er een druk uitgeoefend op de vol wassen jeugd om geen verantwoordelijkheid te aanvaarden, om niet „bur gerlijk" te worden, kortom om niet volwassen te worden maar een „twen" te blijven. In het vorige artikel werd de groei van het kind naar de puberteit ge tekend. Op 10- a 11-jarige leeftijd zien we de eerste onrust ontstaan. Het kind is nog geheel kind en wil dit ook nog zijnafhankelijk, maar verzekerd van liefde en zorg. Hij voelt echter vagelijk de relativiteit van deze zeker heid. Het ene kind zal hierop reageren met grotere aanhankelijkheid en zal proberen door maximale gehoorzaamheid zijn zekerheid te verdienen. Een ander wil de vertrouwde relatie hersteld zien door een conflict, een wak ker schudden van zijn ouders. Een op de proef stellen van hun zorgzaam heid en trachten door het afwijzen van verantwoordelijkheid zijn kinder lijke voorrechten te behouden. Deze periode wordt wel de praepuberteit genoemd. Het begin ervan is zeer geleidelijk en sterk mede bepaald dooi de situatie, waarin het kind opgroeit. Het einde is vrij abrupt: Bij het begin van de biologische verschijnselen van de puberteit. De puberteit zelf is een hoofdzakelijk door lichamelijke veranderingen veroorzaakte en gekenmerkte levensfase. Hoewel het cultuurpatroon enige invloed heeft (in een grote stad b.v. begint de rijping iets vroeger) wordt het begin en verloop vooral bepaald door constitutionele, erfelijke factoren, beïnvloedbaar door lichamelijke stoornissen. Op een bepaald moment in de ontwikkeling van het zenuwstelsel begint de hersenklier (hypophyse) hormonen te produceren, die de geslachtsklieren tot werking brengen. De hormonen van laatst genoemde klieren doen dan de manne lijke of vrouwelijke kenmerken ontstaan. De meest opvallende psychische kenmerken van de puberteit ziet men in de verandering van het gedragspatroon, en van de belevingswereld van (vervolg van pag. 1) dit werk als onderdeel van deze serie en als visitekaartje een mis greep is geweest. Tenzij het de bedoe ling van deze uitgave geweest is om ons eens te laten vernemen hoe anderen er over dachten, uit de aankondigingen blijkt daar echter niets van. Dat wij ons ten aanzien van de in houd dezer boeken niet vergissen blijkt wel uit de hartelijke ontvangst die aan deze boekwerkjes in principieel vrij zinnige kring bereid word. Zo schreef P. Simoons in „Kerk en Wereld", week blad voor vrijzinnig protestanten: „Daarom is het een reden tot dank baarheid dat bij de orthodoxe uitgever Bosch en Keuning te Baarn een aantal boekjes zijn verschenen die er nu eens niet omheen draaien. Het zijn de vijf deeltjes genaamd de Wereld van Het Oude Testament en De Wereld van het Nieuwe Testament. Zij zijn van Amerikaanse oorsprong, het Oude Testament is van Bernhard W. Anderson en die van het Nieuwe Testament van H. C. Kee en F. W. Young. Deze lieden zijn hier in den lande niet algemeen bekend en dragen dus geen etiket. Zij doceren niet in Leiden (verdacht) of in Amsterdam (dus uit Leiden) noch in Utrecht (we kijken wel uit). Ze kunnen dus zo maar zeg gen wat ze menen en dat is verkwik kend. Dus wordt uitvoerig gesproken over de aard van de overlevering, over de Israëlitische legenda aurea en over de contacten en parallellen met de om ringende culturen in het oud-testamen- tische tijdperk. Maar ook in het Nieuwe Testament schroomt men niet om van legendevorming te spreken en aandik king van het historische gegeven. Het is soms alsof we Dr. Heering in Wending lezen. Dat dit van orthodoxe zijde gepubli ceerd wordt is een verblijdend teken. De grenzen vervloeien." We kunnen ons indenken dat men van vrijzinnige zijde spreekt van ver vloeiing der grenzen en van een ver blijdend teken. Het wordt dan echter de vraag of wij niet moeten gaan vra gen of het niet een teken aan de wand is v.H. LAATSTE HERINNERING REKRUTENDAG donderdag 7 maart in de Hofpleinkerk te Middelburg Programma: 10.00 uur: Opening. Toespraak van Maj. Ds. T. van der Hauw, legerpredikant in Roosen daal, over de geestelijke verzorging. 10.25 uur: Lt.-kol. J. H. A. van Dijk spreekt over de sociale zorg voor de mili tair. De verdere dag is er gelegen heid voor persoonlijk onderhoud. 10.55 uur: Dokter C. F. Frumau te Middelburg over sexuele zaken. 11.45 uur: Films in ,,De gouden poorte", Wa- genaarstraat 12. Broodmaaltijd, aangeboden door de deputaten. 14.00 uur: Toespraak door adj. H. van Win kelhof over het militaire leven. Discussie in groepen. THEEPAUZE. 15.35 uur: Ds. W. M. Ie Cointre, predikant in algemene dienst voor de geestelijke verzorging van de militairen, spreekt over het contact van de militair met de kerk. 15.15 uur: Sluiting. De kerk is open van 8.30 uur af. Koffie is te verkrijgen vóór 10 uur. Voor de deputaten, M. BOOT. KORT VERSLAG van de vergadering van de classis Middelburg op dinsdag 12 febr. 1963 De vergadering wordt geopend met schrift lezing en het inroepen van Gods zegen. De gebruikelijke formaliteiten vinden nor maal plaats: een aantal punten wordt aan de agenda toegevoegd. De praeses, Drs. Elshout, vermeldt een aan tal wederwaardigheden van kerken en personen, waarvan we vermelden: de komst van Ds. Oegema in Arnemuiden (hij wordt welkom geheten), de diverse vacatures, het overlijden van broeder Van Alten in Vlissingen en van mevrouw Merkelijn, de 75e verjaardag van de evangelisatiepredikant van de classis Ds. Pon tier en diens opname in het ziekenhuis „Bethesda". Van de ingekomen stukken vermelden we een verzoek van de deputaten voor de geeste lijke verzorging in de ziekenhuizen om een extra bijdrage voor hun werk boven de vaste collecte; het wordt de kerken aanbevolen. Instructies 1. Vacaturebeurten worden toegewezen. Dom burg/Westkapelle: 20 okt. Brederveld; 27 okt. Elshout: 3 nov. Gommer; 24 nov. Kor net: 8 dec. Oegema: 22 dec. Van Wouwe. Meliskerke: 6 okt. Streefkerk: 13 okt. Van Til: 1 dec. Van Ulden. Grijpskerke: 6 okt. Van der Bom; 3 nov. Boonstra: 1 dec. Boot. 2. Als consulent voor Meliskerke wordt aan gewezen Ds. Van der Bom. 3. Aanwijzing van een aanwezig ouderling om een afwezig diaken bij de stemming te ver vangen wordt onmogelijk geacht. Rapporten a. Zending. Ds. Streefkerk vermeldt verblij dende berichten over het eigen terrein. Een ontvangen brief wijst op een bloeiend kerkelijk leven. Telkens worden er volwassenen ge doopt. De inflatie is op dit terrein evenals in heel Indonesië een sterk remmende faktor; voorbede ook voor deze kant van het welzijn van onze zusterkerken daar wordt dringend ge vraagd. De bijdragen, van de kerken gevraagd voor 1963, zullen sterk verhoogd worden. In de tweede helft van 1963 zal dit oplopen tot een verhoging met ruim 25 van f 20.205,— tot 250.240,—; met een gemiddelde van plm. f 4,— per lid per jaar zullen de kerken van de „Zuiderzending" (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) wat beter op het peil van het hele land komen te staan. Veel verhoging vraagt de Raad van samenwerking, de samenwerking van de kerken op onderwijs-, medisch en lectuur- gebied. Ook het werk in Pakistan vraagt steeds meer, wegens toenemende mogelijkheden en uitgezonden nieuwe zendingsarbeiders. De fi- nanciale voorstellen behoeven nog de instem ming van de kerken in de particuliere synode. De aandacht van de zendingscommissies wordt dringend op deze verhogingen gevestigd. Voor de zogenaamde „zendingsclassisver- gadering" krijgt Ds. Streefkerk volmacht, zen dingsarbeiders die in Nederland zijn als spre kers te vragen. ,b. Commissie voor de predikantstractemen ten. De heer De Bruijne, sprekend namens deze commissie, wijst er op dat volgens synode voorschrift de vakantietoeslag van de predi kanten moet worden berekend over het salaris, vermeerderd met de eventuele vergoeding van de premie a.o.w.. boekenbon en een bedrag, berekend voor huishuur. Er komt een uitvoerig schrijven van de commissie aan de kerkeraden over de toepas sing van de nieuwe algemene kinderbijslag wet c. Evangelisatie. In Souburg is een groeiend jeugdzorgwerk. Middelburg heeft eveneens jeugdclubs en enkele damesclubs. In verschil lende plaatsen zijn 's zomers activiteiten op het gebied van prediking en lectuurverspreiding. Koudekerke heeft een interkerkelijke werk groep in dienst genomen voor het zomerwerk. De deputaten hebben voor de kerken voor dit werk een geluidsinstallatie beschikbaar; te be vragen bij Ds. Pontier in Vlissingen. Geadvi seerd wordt juist 's zomers collec'en te houden voor de evangelisatie. In overv 'cging wordt gegeven, een predikant bijvoorbeeld van een badplaats een maand vrij te stellen voor het kampwerk. „S.s.k."-zaken. De heer Van der Linden komt als medewerker in de „Stichting steun kerkbouw" spreken tot de classisvergadering. Hij spréékt met grote dankbaarheid over de f 7.000.000,— die door de 700.000 gereformeer den zijn opgebracht. De uitgave van deze gel den vindt plaats na grondig overleg. Men gaat na of de plaatselijke kerk niet in gebreke blijft of in het naaste verleden gebleven is. Met eer biediging van de zelfstandigheid van de plaat selijke kerk hangt de steun van „S.s.k." toch af van haar oordeel over de effectiviteit van eventuele bouwplannen. Naast volledige schen kingen zijn al spoedig ook leningen verstrekt, vaak met een progressieve rentevoet: stijgend van laag naar hoog. Zodoende blijft een ge deelte van het geld beschikbaar. Nu is nog in kas f2.000.000,—. Niet alleen de randstad Hol land, maar ook zich uitbreidende plaatsen in de rest van het land blijken in nood te zijn. Voorts is er de recreatie, die ook voor de zon dagsbesteding eisen stelt. Ook komen er ge reformeerden te wonen in plaatsen waar er voorheen geen woonde. Steun is ook verleend aan enkele kerken met bouwproblemen in het buitenland, zoals Gent, Boechout, Hollandia, Castrolanda. „S.s.k." verwacht in de toekomst een toename van de behoeften. Men hoopt daarom een nieuwe actie te voeren in 1964. We verwijzen voor breedvoerige gegevens naar een „bouwkrant" die in het voorjaar zal ver schijnen. Benoemingen. Na stemming worden de vol gende afgevaardigden naar de particuliere sy node aangewezen. Predikanten: primi di. Ver schoor en Van Wouwe, secundi di. Brederveld en Van T'il. Ouderlingen: primi de broeders I. van Noppen en A. Schout, secundi de broeders B. H. Lavooij en A. Simonse. Diakenen: broe der A. de Poorte, primus en broeder J. C. Wat- tel, secundus. Eveneens na stemming wordt als secundus- kerkvisitator benoemd Ds. J. Boonstra. Deputaten voor de militairen worden Ds. Boot, primus en Drs. Van Ulden, secundus. De stukken betreffende het vertrek van Ds. Van Heesen zijn in orde. Rondvraag. De catechisaties worden voor sommige leerlingen van de avond-l.t.s. onmo gelijk te bezoeken, doordat er cursus is op maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdag avond. Dit blijkt een landelijke zaak te zijn, geregeld in Den Haag. Besloten wordt, deze zaak voor te leggen aan de particuliere sy node, ter behartiging op de generale synode. Graag ziet men de woensdagavond voorgesteld als avond, beschikbaar voor de catechisaties. De praeses spreekt woorden van afscheid tot Ds. Van Heesen: hem wordt door deze ge antwoord, evenals door Ds. Oegema op zijn welkomstwoord. De vergadering wordt besloten met voor bede en dank aan God. De 2e scriba, M. BOOT. VERSLAG van de vergadering van de Classis Axel, gehouden op dinsdag 5 februari 1963 in „De Poort" te Zaamslag: De vergadering werd geopend door Ds. v. Mechelen namens de roepende Kerk van Oost burg. Hierna werden de credentiebrieven na gezien en in orde bevonden. De Kerk van Oostburg had een instructie. Het moderamen nam nu zitting: Ds. Verbeek als praeses, Ds. de Vries alS scriba, Ds. v. Mechelen als as sessor en Ds. v. Leeuwen als 2e scriba. De praeses begon zijn taak met het uit spreken van een gelukwens tot Ds. de Vries, vanwege de blijde gebeurtenis, die in de pasto rie te Aardenburg had plaats gevonden en hij sprak ook een woord van medeleven tot de andere ambtsdragers, waaruit mocht blijken, dat niet alleen aan de predikanten, maar ook aan dezen werd gedacht. Vervolgens las de praeses, als scriba van de vorige classis, de notulen. Deze werden goed gekeurd. Naar aanleiding van de notulen werd nog gesproken over het in november genomen besluit om de mei-classis op een zaterdag te houden. Duidelijk werd gesteld, dat dit beslist niet inhield, dat de vergaderingen altijd op een zaterdag zullen worden gehouden. Dit besluit gold alleen de a.s. mei-classis. Ook de „proeve van de nieuwe psalmbe rijming" kwam via de notulen nog eens ter sprake. Besloten werd een brief te zenden naar de Part. Synode, waarin in het kort de bezwaren zullen worden medegedeeld, die reeds eerder op de classis naar voren waren ge komen. Toen kwamen, na het mededelen van de ge houden correspondentie, de ingekomen stukken aan de orde. Dikwijls een agendumpunt vol verrassingen: wat zal er uit de bus komen Wel deze keer was dat het volgende; Door Dep. Geestelijke verzorging in de zie kenhuizen werd een extra bijdrage gevraagd voor de werkzaamheden. Van harte aanbe volen. De Kerk van Bergen op Zoom verzocht ge gevens te willen verstrekken, waaruit zou moe ten blijken volgens welke maatstaf het percen tage-cijfer in onze classis wordt vastgesteld. Dit in verband met een bespreking over een mo gelijke herziening van de provinciale percen- tage-cijfers. Dit" verzoek werd doorgezonden naar de commissie Dregmans-Simons, die zich reeds geruime tijd met eventuele herzieningen van het classicale percentage-cijfer bezig houdt. Gevraagd zal worden hierover op de volgende classis eens nadere mededelingen te doen. Van het A(lgemeen) K(erkelijk) B(ureau) kwam het verzoek binnen de classikale ge gevens bestemd voor het Jaarboekje toe te zenden. Besloten werd om aan deze ge gevens toe te voegen welke vormen van chris telijk onderwijs er in de classis te vinden zijn. Dit, aangezien er de indruk bestond, dat het niet bekend zijn hiermee, wel eens een belem mering is om in het Zeeuwsvlaamse land te komen wonen. Verder had onze volle aandacht een afschrift van de brief, die de Prov. Kerkvergadering der Ned. Herv. Kerk in Zeeland vorig jaar naar de Kerkeraden der Herv. G'em. in deze pro vincie had toegezonden, inzake nauwer con tact met de Geref. Kerken. Door uit persbe richten de indruk was gewekt, dat deze brief de Herv. Kerkeraden had opgewekt buiten de kerkeraden der Ger. Kerken om contact met de leden der Ger. Kerken te zoeken, had de classis zich vorig jaar tot de Prov. Kerkver gadering gewend. Nu bleek uit de brief, die te lang is om in zijn geheel in dit verslag op genomen te worden, dat indertijd de weergave van de inhoud van deze brief in de pers niet geheel juist is geweest. Want duidelijk was het uit de officiële tekst, dat het geenszins de be doeling van de Prov. Kerkvergadering is ge weest de Herv. Kerkeraden op te wekken, ook buiten de Kerkeraden der Ger. Kerken oin contact en gesprek met leden van die Kerken te zoeken. Enkele brieven van de nog steeds actieve br. Bogaards (Yerseke) deden de classis ver diepen in de zaken van de kinderbijslagrege ling en de predikantstractementsverhogingen. In verband met de Rijkskinderbijslagregeling waren er t.a.v. de interclassicale regeling 2 voorstellen, waaruit de classis een keuze moest doen: a. de regeling, zoals die tot nu toe gold, ge woon door laten gaan totdat de Gen. Syn- een uitspraak heeft gedaan over deze materie: b. deze regeling direct beëindigen. De classis koos voor het eerste voorstel.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 2