nieuws Predikbeurten zondag 24 februari 1963 leest Openbaring 19 1-5 en gaat voor in gebed. 2. De kerk van Nieuwerkerk ziet de creden- tiebrieven na. De diakenafgevaardigden krijgen keurstem. Er zijn geen instructies. 3. In het moderamen nemen zitting Ds. IJ. J. Tiemersma, praeses: Ds. G. den Heeten, scriba: Ds. Q. Huyser, assessor: br. J. M. de Waal, actuarius. 4. De praeses memoreert, dat de classisver- gadering plaats vindt in de herdenkings- week van de stormramp-1953. De kerk van Brouwershaven condoleert hij met het overlijden van haar diaken br. C. J. van der Bijl. De kerk van Scharendijk wenst hij sterkte toe met het beroepingswerk. Ds. en mevrouw den Heeten worden ge feliciteerd met de geboorte van hun zoon. 5. De notulen van de vorige vergadering - worden goedgekeurd en vastgesteld. 6. De begroting wordt vastgesteld ten bedrage van 700,—. 7. De Gen. Deputaten voor de Emigratie wensen een classicale deputaat. De classis gaat hiermee accoord. De inzendingstermijn voor opmerkingen over de „proeve van een psalmberijming" is verlengd met 3 maanden tot 1 april a.s. De Deputaat voor de Kinderbijslagregeling, br. Boogaards, maakt attent op een aan de kerken gezonden schrijven over de Alg. Kinderbijslag Wet. Hij stelt verder voor de bestaande Kinderbijslagregeling voorlopig te handhaven. Dit wordt door de classis aan vaard. Een voorstel van Dr. J. H. Becker om op de a.s. Part. Synode dit onderwerp aan hangig te maken, wordt aangenomen. De Gen. Deputaten v. d. Geest. Verzorging ziekenhuizen verzoeken om een extra bij drage door die classes, die weinig werk in ziekenhuizen te verrichten hebben. Het voorstel van Ds. Boerma, dat op de eerstkomende classisvergadering bij de be groting ƒ0,04 per (of p.) ziel voor dit werk komt, wordt aanvaard. N.a.v. het rapport van de Commissie v. d. Part. Synode tot onderzoek naar de wense lijkheid van een regeling voor de tracte- mentsverhogingen van predikanten wordt de kerken met nadruk verzocht op dit schrijven te reageren. De kerk van Nieuwerkerk spreekt haar be zorgdheid uit over de toenemende lasten die de kerken worden opgelegd. De pr. geeft een nadere toelichting, wat de bedoeling van het Fonds Algemeen Kerke lijke Arbeid (F.A.K.A.) is. Besloten wordt een schrijven te richten aan de P. Synode waarin de wenselijkheid wordt uitgesproken dat de kerken van te voren behoorlijk worden geïnformeerd over de diverse projecten van het F.A.K.A. op dat de onderdelen daarvan meer gaan leven in de kerken. Op het schrijven aan de archivaris van de Gen. Synode t.a.v. de bewaring der ker kelijke archieven, deelt de heer Hoekstra mee dat het niet mogelijk is centraal de archieven op te leggen en adviseert dien tengevolge om classicaal een oplossing voor het bewaarprobleem der archieven te zoeken. Tevens raadt hij aan niet alleen bepaalde waardevolle stukken over te brengen, maar het gehele archief tot een bepaalde datum. Naar aanleiding hiervan wordt een archief commissie ingesteld om de kerken van de classis dienaangaande voor te lichten en de mogelijkheid van een centrale bewaarplaats voor de archieven te onderzoeken. 8. Rapporten: Art. 11Hulpbehoevende Kerken. Dr. J. H. Becker deelt mee, dat van één kerk een steunaanvraag is binnengekomen, waaraan wordt voldaan. De boeken ad art. 11 K.O. zijn nagezien en in orde bevonden door de kerk van Nieu werkerk. Art. 17, Emeritaatskas. Br. C. J. Zoeter deelt mee, dat de bijdragen door alle kerken zijn voldaan. De kerk van Oosterland heeft de boeken nagezien en in ordebevonden. Zending. Ds. Boerma dringt er op aan de quota stipt op tijd af te dragen. De bijdragen voor de zending zullen in de nabije toekomst voor het 2e halfjaar worden verhoogd. Hij doet de suggestie in navolging van de kerk van Baarn een middagdienst als ge bedsdienst voor de Zending te organiseren. Ds. Tiemersma spreekt nogmaals de wens uit, dat het toch wenselijk is dat een per soonlijke binding met zendingsarbeiders tot stand komt. Ook dit jaar zal een zendingsmeeting wor den georganiseerd. De kerk van Haamstede wordt verzocht, met vrijheid van handelen, ook dit keer deze meeting te organiseren. Evangelisatie. Da. Boerma deelt mee, dat op 2 na alle kerken hun bijdragen hebben voldaan. De boeken van Zending en Evangelisatie zijn door de Kerk van Haamstede gecon troleerd en in orde bevonden. Kerkvisitatie. Ds. Wentsel, Dr'. Becker, Ds. Boerma en Ds. Tiemersma brengen verslag uit over over kerkvisitatie, resp. te Scharendijke, Zierikzee, Oosterland en Bruinisse. Br. de Waal rapporteert over de ouder lingencursus op 22 november 1962, Ds. de Vries van Aardenburg refereerde over „de orde van eredienst". De vergadering van 14 februari wordt uit gesteld. 9. Benoemingen. In verband met het verzoek van br. W. van den Berg uit Bruinisse om ontheven te worden uit zijn functie van dep. geest verzorging Zeevarenden (Koopvaardij) en van Dep. v. d. Arbeid der Geref. Kerken onder de schippers wordt Ds. den Heeten benoemd tot deputaat geest. verz. zeevarenden en voorgedragen voor Dep. v. d. Arbeid onder de schippers. Ds. Tiemersma zal in den vervolge t.a.v. het deputaatschap Evangelisatie de functie van voorzitter met die van samenroeper combineren. Tot deputaat v. d. Emigratie wordt be noemd br. J. M. Bouwman, Haamstede. Br. C. Viergever, Zierikzee, wordt voor gedragen als Dep. Prov. Kas ondersteuning Diakonieën. Als afgevaardigden naar de P.S. worden benoemd: primi predikanten Boerma en Tiemersma, secundi predikanten Becker en Huyser; pri mi ouderlingen J. Boone, Haamstede en J. C. van den Doel, Zierikzee; secundi ouder lingen I. W. Padmos, Brouwershaven en L. bij de Vaate, Bruinisse; primus diaken C. J. Zoeter, Oosterland, secundus diaken S. Beekman, Bruinisse. 10. Van de rondvraag art. 48 K.O. wordt al leen gebruik gemaakt door de Kerk van Zierikzee. 11. De vacaturebeurten worden voor het 2e halfjaar als volgt geregeld: Oosterland: juli: Ds. Boerma. augustus: Ds. den Heeten. september: Ds. Becker. oktober: Ds. Tiemersma. november: Ds. Wentsel. december: Ds. Huyser. Scharendijke: juli: augustus: september: oktober: november: december: Ds. Wentsel. Ds. Huyser. Ds. den Heeten. Ds. Boerma. Ds. Becker. Ds. Tiemersma. 12. Van de hoofdelijke rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. 13. Samenroepende kerk voor de volgende classisvergadering is de kerk van Nieu werkerk. Moderamen: Ds. B. Wentsel, praeses; Ds. Q. Huyser, scriba; Ds. IJ. T. Tiemersma, assessor; br. J. M. de Waal, actuarius. De kerk van Oosterland zal de creden- tiebrieven nazien. 14. De volgende vergadering wordt vastgesteld op 15 mei 1963 om 9.30 uur in Zierikzee. 15. Het persverslag wordt voorgelezen en vastgesteld. 16. De praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. in opdracht van de classis, Zonnemaire, 31 januari 1963. Ds. Q. HUYSER, h t. assessor. UIT DE KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid (vac. Dr. P. v. d. Spek) M. T. Minnema te 's-Graven- zande te Nieuwerkerk a.d. IJssel, Schoon- dijke en te Tijnje E. Warnink, kand. te Zaan dam te Doezum G. O. N. Veenhuizen te Grouw-Irnsum te 's-Gravenhage-Oost (voor de bearbeiding van de binnenstad) F. D. Kraan, koopvaardijpredikant te Curasao te Middel burg G. van Wilgenburg te Huizen. Aangenomen naar Hijken A. M. Brouwer, kand. te Utrecht, die bedankte voor Oldeboorn, Scharendijke en voor Schoonoord naar Sib- culo Joh. Kroeze, kand. te Apeldoorn, die be dankte voor Edam, Laar (Duitsland), Nieuwer kerk a.d. IJssel, Opperdoes, Schipluiden en voor Wilnis naar ten Boer A. v. d. Zwaag te Stad aan het Haringvliet. Bedankt voor Haarlem-Zuid (vac. L. Hoog- weg) J. Banga te Leiderdorp. Ds. S. Oegema, emeritus vlootpredikant, die hulpdiensten verricht te Hoofddorp, is benoemd tot predikants-assistent te Bloemendaal, welke benoeming hij heeft aangenomen. Examens Aan de V.U. slaagden voor het kand. ex. theologie de heren J. C. C. Rull- mann te Amsterdam en A. Wessels te Schelling- woude. Rome en wij Dr. R. J. v. d. Meulen te Scheveningen heeft op zondag 20 jan. j.l. in een R.K. kerk het woord gevoerd. Hoewel hij dat uiteraard niet ambtelijk en op eigen ver antwoordelijkheid deed, zijn er toch weerstan den in de gemeente gerezen, getuige de brieven die van een aantal gemeenteleden en van een wijkkerkeraad zijn binnengekomen. De kerke- raad voor algemene zaken heeft zich met deze bezwaarschriften beziggehouden. De kerkeraad betreurde de gang van zaken, maar nam ge noegen met de verklaring van Dr. v. d. Meu len, waarin deze nader uiteenzette waarom hij deze spreekbeurt heeft vervuld. De kerkeraad voor algemene zaken besloot, dat voortaan met hem overleg dient plaats te vinden en dat ver dere publicaties over deze zaak achterwege zul len blijven. Op bezoek Ds. P. Lugtigheid, Herv. evan gelisatiepredikant te 's-Gravenhage heeft met zijn vrouw en een van zijn kinderen een bezoek gebracht aan Boechout om de arbeid aldaar wat beter te leren kennen. Het lezen van het boek „Het wonder van Boechout", was de di recte aanleiding tot dit bezoek. Ds. Lugtigheid heeft met verwondering kennis genomen van de tastbare resultaten van het werk van de kleine Geref. kerk van Boechout. Hij woonde ook een jeugdcatechisatie bij waar hij aan de kinderen enkele mooie verhalen heeft verteld. Ook de onderrichtskring ten huize van de heer P. Sluys woonde hij bij. Met enthousiasme en dankbaar heid zijn de gasten, zo lezen we in „Kerkelijke Tijdingen", het weekblad van de Geref. kerk van Boechout, weer naar Nederland terugge keerd. Het was een plezierige kennismaking voor de gemeente met Haagse gasten. Giften en legaten De diaconie van de Geref. kerk van 's-Gravenhage-West ontving een legaat groot f2500,— vrij van rechten en kosten. 's-Gravenhagc-Oost Tot wijk II van de gemeente behoort ook de oude binnenstad. Ten gevolge van de migratie en het vertrek van vele jonge leden ontstond een noodtoestand. De uit 1888 daterende Westerkerk ontvolkte al meer. Wat zich in de binnenstad vestigde, bestond voor een groot deel uit sociaal- en geestelijk defecte gezinnen. Sterke terugloop van catechisanten en een overstelpende toe name van het aantal probleemgezinnen maakte de situatie uiterst moeilijk. Op grond van het rapport van de Binnenstadcommissie besloot de kerkeraad nu een predikant te beroepen met een speciale opdracht, terwijl hij beroeps krachten zal aantrekken voor het maatschap pelijk, gezins- en jeugdwerk. De Westerkerk zal inwendig verbouw worden en de bij lokalen voor het werk worden ingericht. De pastorale zorg voor het intacte gedeelte van wijk II is toevertrouwd aan Ds. P. de Jong, emeritus predikant alhier, terwijl nu voor het zwakke gedeelte als predikant met een bijzondere op dracht is beroepen Ds. F. D. Kraan, koopvaar dijpredikant op Curagao. Geref. kerken Ds. H. Zandbergen is voor nemens wegensbekomen emeritaat 7 april af scheid te nemen van Vlaardingen. Ds. W. M. de Bakker te Helpman is voornemens 7 april intrede te doen te Zuidwolde (Dr.) Ds. G. W. H. Peddemors is voornemens 5 mei intrede te doen te Nieuw-Vennep na bevesti ging door Ds. D. Hoornstra van Hoofddorp. Almelo Voor de bouw van de derde kerk kwamen reeds in dec. rijksgoedkeuring en bouwvergunning af. Op voorstel van de bouwcommissie is de bouw gegund aan een firma in Rijssen, waarvan de firmanten resp. tot de Geref. kerken en de Geref. gemeenten behoren. Over enkele onderafdelingen moest nog nader overleg gepleegd worden. Zodra het weer het toelaat, hoopt men met de bouw te kunnen beginnen. Driebergen Op verzoek van de kerke raad hebben de heren Prof. Dr. K. Dijk, lid der gemeente en G. v. Ramshorst, scriba van de kerk een huishoudelijk reglement ontworpen waarin allerlei zaken het leven der gemeente rakend, nader werden gestipuleerd. Enkele nieuwe regelingen werden getroffen, waarvan we noemen de bepaling, dat aftredende ambts dragers niet binnen twee jaar herkiesbaar zijn. Elke ouderlingenwijk zal 25 a 30 bezoek adressen krijgen. 's-Gravenhage-Oost De kerkeraad heeft de bouw van een nieuwe kerk in Mariahoeve gegund aan dezelfde aannemer, die ook de Triumfatorkerk gebouwd heeft. Zonder onvoor ziene posten of tegenvallers komt de bouw op f858.511,—. Besloten werd, om inplaats van een kosterswoning een pastorie bij de kerk te doen bouwen, omdat duidelijk is gebleken, dat voor een predikant in Mariahoeve niet op an dere wijze een huis zal te krijgen zijn en dit voor een koster wat anders ligt. Maasland De kerkeraad sprak uit, dat waar het zielental thans 1400 bedraagt de tijd gekomen is voor de vestiging van een tweede predikantsplaats. Aan de commissie van ad ministratie zal verzocht worden de kerkeraad over de financiële kant van deze zaak nader van voorlichting te willen dienen. Utrecht-West De actie voor het bouw fonds heeft ruim f 90.000,— opgeleverd, n.l. verdeeld over drie jaar, dus elk jaar f 30.000,—. Het streefbedrag van f 150.000,— is echter nog lang niet bereikt. Zwolle De kerkeraad behandelde de plannen tot uitbreiding van het rusthuis. Men wil er ruim dertig 'kamers bijbouwen en de "A CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 2.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Vogel te Geleen. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Van Til. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Vogel. Collecte Evangelisatie in eigen stad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Ribberink te Overschie. Domburg 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. v. Til Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Cand. Schuman, Amsterdam Koudekerke 10.30 en 7 uur (Ned. Hervormde Kerk) Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. Van Ulden. St. Laurens 10 uur Ds. Van lilden, 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Dr. Van Zuijlen te Rotterdam. Westkapelle 10 uur Ds. De Jongh, 2.30 u. Ds. v. d. Bom CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Coumou te Haarlem. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Snoey te Waddinxveen. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Cand. v. d. Berg te 's-Gravenhage. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Donner te Scheveningen. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil te 's-Graven hage. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Verbeek. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. De Vries. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Jansen. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats, Zondag 48. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen, Zondag 49. 5 uur Ds. Kats. Collecte voor eigen Evangelisatie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Hattem te Terneuzen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Bouwmeester te Rotterdam. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Flinterman te 's-Gra- venhage. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Visscher te Zwijn- drecht, Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke. 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacobapolder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Koenekoop te Rotterdam. Hoogerheide Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. v. d. Stoel. Woensdag 27 febr. 10 en 2.30 uur Ds. Noordhof te Den Bommel. Biddag voor het gewas. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Bouwknegt te 's-Gra- venhage. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 uur Ds. den Heeten, 5 uur Ds. Boerma. Haamstede 10 uur Ds. Boerma, 3 uur Ds. Den Heeten. Nieuwerkerk 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Boerma. Oosterland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Tiemersma Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Becker. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser. 52

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3