Uit de Gemeenten NIEUWS Predikbeurten zondag 10 februari 1903 ESMATABAD gen kan een ramp zijn. Daarom de beste hulp, die wij ooit kunnen schen ken is die, welke „morgen" zich zelf overbodig zal hebben gemaakt. Met de onzekerheid van overmorgen zullen wij morgen rekening moeten houden, als de betrekkingen hersteld zullen zijn. En daarop zullen wij vandaag in parate en actieve verwachting ons hebben in te stellen. J. A. C. RULLMANN („Geref. Weekblad") ARNEMUIDEN Zondag 20 januari was het voor de Geref. Kerk alhier een blijde dag, daar haar beroepen predikant Ds. G. S. Oegema uit Smilde door zijn neef, Ds. S. Oegema, vlootpredikant, werd bevestigd. Hiermede werd de vacature vanaf 1 juli 1961 weer vervuld. In de avonddienst hield Ds. Oegema zijn intredepreek over Joh. 4 29. Na de prediking riep ouderling K. J. Steketee als praeses van de kerkeraad Ds. Oegema een hartelijk wel kom toe namens Kerkeraad en Gemeente. De loco-burgemeester de heer C. v. Hemert sprak namens de burgerlijke gemeente. De bur gemeester van N.- en St.-Joosland sprak na mens zijn gemeente een hartelijk welkomst woord. Ds. Brederveld sprak namens de Clas sis Middelburg, terwijl Ds. Boot van Gapinge als consulent het woord voerde. Terwijl ook nog afgevaardigden van de kerken Zutphen en Smilde, waar Ds. Oegema had gestaan, het woord voerden. Mede was aanwezig Ds. v. Belzen uit Marianberg. Bij deze gelegenheid was de kerk stampvol. Na afloop was er een receptie. Cons. VAN BELZEN. UIT DE KERKEN Beroepen te Ten Boer A. van der Zwaag te Stad aan 't Haringvliet te Edam, Schip luiden en te Wilnis Joh. Kroeze, kand. te Apel doorn te De Glind (Rudolphstichting) H. G. Boswijk te Hollandia, met verlof te Ermelo te Wijckel E. Warnink, kand. te Zaandam te Diever M. van der Sijs, voorheen predikant te Hollandia, woonachtig te Ermelo te Har- degarijp G. van der Veere te Harmeien. Aangenomen naar Steenwijk (2de pred. pl.) K. Bisschop te Warns en Scharl (Fr.) te Arnhem (6de pred. pl.) H. B. Weyland te De Lier. Bedankt voor Hoogezand-Sappemeer (vac. S. G. Bloem) K. Bisschop te Warns en Scharl (Fr.). Examens Aan de Theologische Hoge school te Kampen slaagden voor het kandi daatsexamen de heer F. Strikwerda te Kam pen. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie de heren J. D. Cremer te Kollum en D. Tieleman te Bussum. Geen verdere beroepen De heer Joh. Kroeze, kand. te Apeldoorn kan geen verdere beroepen in overweging nemen. Afscheid en intrede Wegens vertrek naar Franeker nam. Ds. P. Huisman afscheid van Ooltgensplaat met Hand. 2032 Wegens vertrek naar Alkmaar nam Ds. D. Pasman afscheid van Hardenberg met Hand. 20 32 Wegens bekomen emeritaat nam Ds. Joh. Spoelstra afscheid van Genemuiden met 2 Petr. 1:19 Kand.- N. Schelhaas te Nieuwendam is voornemens 17 febr. intrede te doen te Oost- wold (Old) na bevestiging door zijn vader, Dr. J. Schelhaas Hzn. van Nieuwendam. Ds. H. J. Hegger De classis Dordrecht benoemde een commissie om nader te willen rapporteren over de positie van Ds. H. J. Heg ger te Denderleeuw. Omdat Ds. Hegger door zich in dienst te begeven van de stichting „In de rechte straat" met zijn positie kerkrechter lijk wat in het vage gekomen was, was er uit Denderleeuw een klacht ingekomen. De zaak is nu zo opgelost, dat bedoelde stichting aan de kerkeraad van Denderleeuw gevraagd heeft, Ds. Hegger haar te willen uitlenen. Aangezien Denderleeuw onder de classis Dordrecht res sorteert, heeft deze voor een en ander nadere stipulatiën getroffen naar artikel 15 K.O. Zulks op voorstel van haar commissie en met in stemming van deputaten ad hoe. Amsterdam-Noord Nu Ds. G. ter Steege naar Leeuwarden vertrok, besloot de kerkeraad de tweede predikantsplaats voorlopig niet te doen bezetten, gezien het geregeld dalen van het ledental, dat het vorig jaar terugliep van 1344 naar 1262. Het oudste kerkgebouw der gemeente dat in Buiksloot staat, is voor de eredienst gesloten en zal worden afgebroken. Het feit, dat er na de bevrijding in Amsterdam boven het IJ niet meer gebouwd is en dat het uitbreidingsplan eerst kan worden gerealiseerd als een deel van het oude Buiksloot zal zijn gesloopt, is aan een en ander uiteraard niet vreemd. Groningen-Oost De kerkeraad heeft een gesprek gehad met die van de Herv. wijk I. Daarin zijn de wederzijdse standpunten broe derlijk maar niettemin duidelijk uiteengezet en dat zonder omwegen. De zaak is in de kerke raad aan de orde geweest en daar hebben en kele leden van de raad als hun gevoelen ken baar gemaakt, dat het bezwaar dat van Geref. zijde bestaat tegen het gebrek aan een effec tief werkende leertucht in de Ned. Herv. kerk, wel duidelijk had kunnen worden geaccentueerd. Het is naar het gevoelen van de Geref. kerke raad wel duidelijk geworden, dat aan beide zijden nog zoveel bezwaren kleven, dat van een vereniging van kerken voorlopig geen sprake zal kunnen zijn. De samensprekingen die ge houden zijn, moeten dan ook meer worden ge zien als een poging tot meer onderling begrip en waardering en een zich bewust worden van wat bij alle verschillen samenbindt. Ter kerkeraadsvergadering was ook een rapport over het beroepen van een evangelisatiepredi kant door vier of vijf stadskerken gezamenlijk. Hoewel de kosten hoger zullen zijn dan ge raamd werd, was dit toch niet het voornaamste bezwaar. Ook was de vergadering het wel eens over de noodzaak van grotere activiteit t.o.v. de ontkerstende wereld rondom zich (het aan tal onkerkelijken is volgens de statistiek in de stad Groningen op één na het hoogst). Maar of het aanstellen van een evangelisatiepredi kant daarin nu verbetering van betekenis bren gen zal, was een zaak waarover de verwach tingen bepaald niet hoog gespannen waren. De meerderheid zag hier zeker niet het mid del, maar wel een middel tot grotere activiteit. Een minderheid verwachtte er niet veel van en was niet voor bedoelde aanstelling, waarmede zij niet gezegd wilde hebben, geen oog te heb ben 'voor het tekort in het getuige-van-Chris- tus zijn. Naast het geven van een bijdrage is er behoefte aan het persoonlijk getuigenis in de wereld, alsook aan werkers in de evangeli satie-arbeid. De oproep tot het laatste heeft in de Gorechtwijk maar een bedroevend resultaat opgeleverd. Wat de financiële offervaardigheid voor de zaak betreft, bij de jongste rondgang door de gemeente werd haar voor de zending 14 en voor de evangelisatie 8% van de ker kelijke bijdrage gevraagd. Ds. G. S. Oegema is verhuisd van Smilde naar Langstraat 25 te Arnemuiden. Reserve-legerpredikanten. De predi kanten Ds. P. v. d. Beukei te Dinteloord, Ds. J. C. v. Loon te Ylst en Ds. P. C. Meijer te Valthermond hebben zich tegen april a.s. beschikbaar gesteld om 1 jaar en 6 weken als reserve-legerpredikant dienst te gaan doen. Huizum. De kerkeraad heeft besloten de naam van de kerk te veranderen in Leeuwarden-Huizum. De naam van Hui zum geeft nog wel eens verwarring met die van Huizen (N.H.), terwijl Huizum bovendien sedert 1941 tot Leeuwarden be hoort. De naam Leeuwarden-Zuid kwam de kerk niet aanbevelenswaardig voor, omdat dan de oude naam Huizum verloren zou gaan. Aan de hoge overheid is van deze naamsverandering kennis gegeven. Vlieland. In verband met de in de pers verschenen berichten dat de nieuw te bouwen kerk ook mede door de R. Ka tholieken wordt gefinancierd, deelt de kerkeraad mee, dat zulks ten enenmale on juist is. Het R.K. kerkbestuur heeft zich tot de kerkeraad gewend met het verzoek in het zomerseizoen op maandagen van de kerk gebruik te mogen maken. De kerke raad is daarop een zuiver zakelijke over eenkomst aangegaan met de R.K. parochie, daarbij ook overwegend, dat men tegen mede-christenen niet behoort te zeggen gaat gij maar naar de bioscoopzaal en houdt daar uw diensten. Giften en legaten. De Theol. Hoge school te Kampen ontving uit Oostkapelle een legaat van 4000, Het Perzische dorp Herhaaldelijk worden ons vragen gesteld naar de wijze waarop de col lecte gehouden voor de aardbevings ramp in Iran werd besteed. Deze vraag is in ieder opzicht be grijpelijk, waar wij ook telkens weer horen dat er van allerlei giften, ge geven via diverse instanties, een groot percentage verloren ging. Hoewel men zeker niet te hard mag oordelen, als mensen die zelf niet ge noeg hebben, bij het binnenkomen van grote aantallen goederen hun getroffen landgenoten vergeten en er bovendien wel geen land ter wereld bestaat waar niet bij een ramp ook diegenen naar voren komen die alleen zelf beter wil len worden, mag gelukkig toch worden den gezegd dat ook velen hun handen uitgestoken hebben en nog uitsteken om te helpen. Van de 60.000 getroffenen in het aardbevingsgebied leven er velen van de winter „onder de korsi" in hun tent. Dat wil zeggen dat midden in de tent een klein houtskoolvuurtje onder een laag tafeltje staat te branden. Over het tafeltje liggen dekens en iedereen zit met zijn voeten onder de dekens tegen het vuurtje aan. Men zit en wacht voor zover men nog beschikt over de resten van de oogst. Men wacht moe en zonder uitzicht. Of zou er toch een enkele hoopvol wachten op de belofte van het nieuwe huis en het nieuwe dorp? 12.000 werden gedood bij de ramp. Zal er voor de overlevenden „leven" zijn? Zullen zij dit „nieuwe leven" ook aankunnen? Dan zal de hulp die ge geven wordt niet mogen ophouden bij het gebouwde dorp, maar in feite daar pas beginnen, waar het klaar lijkt te zijn. Gesprekken met de dorpelingen, die helpen bij de opbouw van hun dorp, laten duidelijk zien dat er nog veel nodig is, voordat de dorpeling ziet waar het om gaat, ziet hoe hij zelf moet voor uitkomen. Geduld, intelligentie en visie zal er nodig zijn, totdat deze herbouw is voltooid. De overgang van de lemen hut naar het stenen huisje met 2 of 3 kamers, de samenwerking die er nodig zal zijn om drinkwater en vooral ook drenkbakken schoon te houden, het zelfbestuur in het dorp, de nieuw te beginnen landbouwmethoden, dat zijn maar enkele van de voor ons nauwe lijks voorstelbare omwentelingen voor de dorpsbewoners. Als men deze taak voor ogen heeft, dan is het duidelijk wat het zou be tekenen als geheel Iran ineens zou over gaan tot een landhervorming. Land verdelen is niet moeilijk, maar de dor pelingen doordringen van eigen ver antwoordelijkheid, van eigen aanpak en initiatief, dat is een reformatie die niet van de ene dag op de andere klaar te spelen is. Nieuwbouw geeft ook schokken Degenen die bezig zijn in het aard bevingsgebied, zijn er van doordrongen dat de herbouw van dit gebied voor velen een schok zal betekenen. Zo is er Friedel Peter, een Zwitser, die bij het Algemeen Diaconaal Bureau goed bekend is om z'n werk in West- Pakistan. Hij werd tijdelijk uitgeleend aan de Perzische kerken en zei laatst: „Deze nieuwbouw geeft net zulke schokken als de aardbeving zelf." Voor de heer Peter is dit werk niet vreemd. Hij werkte jarenlang in Pa kistan en hij kent de 'schokken van een bevolking, die lange tijd passief heeft geleefd en die opnieuw moet beginnen. Esmatabad met zijn 1500 inwoners en rond 300 gezinnen is het dorp, dat herbouwd wordt door de kerken in Perzië. De kosten zullen bedragen rond 1.500.000,—. Elk huis kost een kleine 4.000,— en er zullen altijd 2 huizen onder één dak zijn. Zodoende krijgt elk huis zijn eigen tuintje, zijn eigen schuurtje en zelfs zijn eigen W.C. op een terrein van 13,5 x 25 m elk. Dit is een nieuwe wijze van wonen en leven voor de be woners. Er moet een watertoren gebouwd worden, die het water naar de ver schillende straatfonteinen zal persen. Aan elke straatfontein is een drenk plaats voor het vee verbonden. Telken male hebben 12 huizen zo'n fontein met drinkwater en drenkbak. Een open tank zal, zoals dit in Iran gebruikelijk is, een smal waterbeekje langs de rand van de straat laten vloeien dat moge lijkheid biedt voor het bevloeien van de tuintjes en ander nodig water. Bij de hoofdbron is een plek, die de mogelijkheid biedt om allerlei land bouwkundige demonstraties te geven en het opbouwplan houdt dan ook in dat zeker de eerste drie jaar iemand geheel met het dorp mee zal leven om de nieuwbouw ook in wezen te reali seren en de dorpelingen te helpen te groeien naar een nieuwe samenleving. Dit zijn de plannen voor Esmatabad, CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Wiersinga te Baarn. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Wiersinga. 5 uur Ds. Boonstra. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Van Til. CollecteSteun aan kerken in emigratie-gebieden. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 u. Ds. Verschoor Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Cand. Borreman te Amsterdam. Koudekerke 10.30 en 7 uur (Ned. Hervormde Kerk) Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van lilden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Oosterhoff te Sliedrecht. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Zwanenburg, Groningen. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Cand. Schuman, Lopik. Westkapelle 10 uur Ds. de Jongh, 2.30 u. Ds. v. d. Bom CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Hoek i0 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil te 's-Gravenhage. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Krijger te Schiedam. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 uur Ds. v. d. Veen, 2.30 uur Ds. Kats. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats, Zondag 46. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen, Zondag 47. 5 uur Ds. Kats. Collecte voor het eigen Emeritaatsfonds. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Keur, em. pred. te Scheveningen, Bed. H. Av. en Dankz. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Bakker te Doorn. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacobapolder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Wessel te 's-Hertogenbosch. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. van der Stoel. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Bouman te Koog aan de Zaan. Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds. Van Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. v. d. Berg te 's-Gravenhage. Tholen 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 én 3 uur Ds. Becker. Bed. H. Av. en Dankz. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Den Heeten. Scharendijke 10 en 2.30 uur Cand. Goldsmeding te Aerdenhout. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3