Drukwerk Officiële Berichten Littooij Olthoff NIEUWS Voor Uw Predikbeurten zondag 27 januari 1963 EEN VERTROUWD ADRES B. MIDAVAINE Spanjaardstr. 47 Middelburg (vervolg van pagina 2) Er zou meer over te zeggen zijn; er moet meer over gezegd worden ook. Laten deputaten dit eerst doen. Als het subjectieve gaat overheersen, hebben we heel geen kijk meer op het vraag stuk. Kerkeraden die de vragenlijst be zitten, moeten maar eens kijken hoe zeer alles afhangt van een principiële kijk op de frequentievraag. Als de sacramentsbediening bij de woordbe diening behoort, wordt m.i. daardoor de vraag naar het aantal keren be paald. Het wordt dan elke zondag én woord- én sacramentsbediening. Dan zal alles daaraan ondergeschikt moeten worden, hoe dan ook. Vandaar dat deputaten het niet bij vragen zul len mogen laten. Ik versta dat ze zich in een lastig parket gebracht voelen door hun opdracht. Toch zal princi piële voorlichting vóóraf dienen te gaan. Pas daarna kunnen we vragen hoe het dan wel moet. Misschien meent iemand die had verwacht nu een af doend antwoord te zullen ontvangen, dat deze artikelen als een nachtkaars uitgaan; dat er wat in-en-uit gepraat wordt, maar niet doorgepraat. Inder daad heeft het hier veel van; toch vlei ik me met de gedachte de een of ander van dienst te zijn geweest bij diens na denken over wat deputaten de kerke raden hebben voorgelegd. In elk geval was dit mijn bedoeling, geslaagd of niet. We wensen deputaten de nodige wijsheid toe; veel wijsheid; want in zicht in Schrift en historie zijn hier van belang. Hoe heeft de eerste christelijke kerk te Jeruzalem en andere kerken daarna deze viering beleefd? Subjectieve gevoelens en praktische bezwaren geven hier geen doorslag. Het principe beslist over de praktijk. Mij dunkt zo willen we het als christen immers. Brouwershaven. B. WENTSEL. ADRES GEREF. KERK VROUWENPOLDER Het adres van de Geref. Kerk te Vrouwen polder is vanaf heden: A. J. van Sparrentak, Rijkenbuurtweg 9. Serooskerke (W.), telefoon 01189—294. AGENDUM vergadering van de Classis Zierikzee van de Gereformeerde Kerken in Ne derland, D.V. woensdag 30 januari 1963, St. Domusstraat, Zierikzee, des voormiddags 9 uur. 1. Opening door de samenroepende Kerk: Haamstede. 2. Nazien der credentiebrieven door de Kerk van Nieuwerkerk. 3. Consituering van de vergadering en het moderamen: Ds. IJ. J. Tiemersma, Praeses; Ds. G. de Heeten, Scriba: Ds. Q. Huyser, Assessor: br. J. M. de Waal, Actuarius. 4. Vaststelling der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies en voorstellen. 7. Rapporten. 8. Benoemingen. 9. Rondvraag naar art 48 K.O. 10. Regeling der vacaturebeurten. 11. Hoofdelijke rondvraag. 12. Aanwijzing van de samenroepende kerk. 13. Vaststelling van de datum der volgende vergadering. 14. Persverslag. 15. Sluiting. Namens de samenroepende Kerk van HAAMSTEDE, Ds. C. M. BOERMA, Praeses, U DE WAARD, Scriba. UIT DE KERKEN Beroepen te Arnhem (6de pred.pl.): H. B. Wcyland te De Lier te Eindhoven (7de pred.pl.) en te Amsterdam-Zuid (vac. wijlen J. M. Mulder): Joh. Lever te Vlaardingen te Laar (Duitsland) en te Sibculo: Joh. Kroeze, kand. te Apeldoorn te Oldeboorn: A. M. Brouwer, kand te Utrecht te Badhoevedorp: J. Boonstra te Middelburg. Aangenomen naar Genemuiden: G. Rikkers te Achlum naar Vianen: J. C. Langeveld, kand. te Brandwijk, die bedankte voor Nieuwer kerk a. d. IJssel, Schipluiden, Witmarsum en voor Zoutkamp. Bedankt voor Groningen-Zuid (vac. A. van Wijngaarden): H. J. van Duinen te Zwijn- drecht Examens. Aan de V.U. slaagden voor het kandidaatsexamen theologie de heren D. H. Postema te Grand-Rapids (Michichan, U.S.A.) en voor het kandidaatsexamen theologie de heer T. Zuidema te Amstelveen. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Driebergen nam Dr. R. Akkerman afscheid van Die ver met 2 Petr. 3:17 en 18. In verband met zijn benoeming tot evangelisatiepredikant in algemene dienst nam Ds. P. B. Suurmond afscheid van De G'lind met Zondag 52 van de H. Catechismus. Na bevestiging door Ds. W. M. de Bakker aldaar deed Ds. H. Al- ting, gekomen van Uithuizermeeden, intrede te Helpman met Jer. 1 9b en 10. Wegens be komen emeritaat neemt Ds. Joh. Spoelstra a.s. zondag afscheid van Genemuiden. Dr. F. H. van Meijenfcldt te Hilversum ont ving een uitnodiging om voor de studenten van het Calvin College en Seminari te Ontario (Canada) wetenschappelijke voordrachten te houden. Hij zal ook in de Ver. Staten en in Canada op verschillende plaatsen spreekbeurten vervullen. De kerkeraad van Hilversum heeft hem, teneinde aan deze uitnodiging gevolg te kunnen geven, verlof verleend van half augus tus tot begin oktober. K. v. Wijland. In de ouderdom van 97 jaar is te Nijkerk overleden de heer K. v. Wij- land, de oudste inwoner van deze gemeente, die in het verleden in het plaatselijk kerkelijk leven een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. In 1901 koos de Geref kerk hem tot diaken en in 1907 tot ouderling. Dit laatste is hij meer dan veertig jaar geweest. Tot okt. j.l. ging hij nog geregeld elke zondag ter kerke. Ds. M. v. d. Sijs, laatstelijk predikant te Hollandia-Binnen en daarvoor te Onnen, zal met ingang van febr. a.s. gaarne een eventueel beroep in overweging nemen. Zijn adres is: Pr. Hendriklaan 18 te Ermelo. Dordrecht De kerkeraad besloot een einde te maken aan het zingen uit de nieuwe berijming vóór de aanvang van de dienst. Hij kwam daartoe omdat verreweg het grootste deel van de gemeente daaraan toch geen deel nam. Voorts wees „opinie-onderzoek" uit, dat tegen de nieuwe berijming verschillende bezwaren naar voren werden gebracht. In veel gevallen acht men haar te vlak en te gekunsteld en sloeg men haar niet hoger, doch eerder minder aan dan de berijming-Hasper, wiens psalter men evengoed recht achtte te hebben op „beproe ving". Eindelijk is men van gevoelen, dat de „eenheid van psalmgezang" zoals die er nu nog is, in heel de geref. gezindte er door doorbroken wordt. De kerkeraad hoopt, dat het orgelspel vóór de dienst meer tot bezinning en stichting zal lelden. Voorts besloot de kerkeraad het nieuwe, verkorte doopformulier voorshands nog niet in gebruik te nemen. De kerkeraad acht de verkorting en de daardoor bereikte „tijd winst" te gering dan dat hiermede een op bouwend resultaat zou kunnen worden ver kregen. Men brengt nu omwille van een te ver waarlozen verkorting nu al weer een verande ring aan in de liturgische formulieren. Dit strijdt met het wezen van die fomulieren die immers althans zoveel mogelijk, voor alle geslachten en alle gelovigen dezelfde behoren te zijn en waarin de eenheid zoveel mogelijk dient te worden ge handhaafd. Ook kan men tegen bepaalde uit drukkingen in het nieuwste formulier min of meer terecht dogmatische bezwaren aanvoeren. VOOR HAARDEN EN KACHELS WASMACHINES EN CENTRIFUGES GASFORNUIZEN EN KOMFOREN LANGEVIELE 62, MIDDELBURG Grote sortering HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Speciaal TOMADO-, BRABANTIA-, B.K.-EMAILLE EN ALUMINIUM. De kerkeraad besloot derhalve alleen maar van gangbare huidige formulieren gebruik te maken. Ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, praeses van de jongste generale synode zal door ziekte de e.k. maanden verhinderd zijn, zijn arbeid te verrichten. Hardenberg. De gemeente heeft onder grote belangstelilng haar 75-jarig bestaan gevierd. De gemeente telt thans 2222 zielen en twee predikanten. In haar geschiede nis rijst allereerst op de figuur van Dr. C. C. Schot, die haar vanaf de instituering nog 13 jaar heeft gediend. Van de predikanten die haar hebben gediend omstreeks tien mag ook worden genoemd wijlen Ds. G. Verrij, die zich op verschillend gebied heeft bewogen. In een herdenkingssamenkomst heeft Prof. Dr. J. Wa terink, afkomstig uit deze streek, de gedachte nisrede gehouden. Ouderling J. Pais gaf een historischt overzicht en Ds. L. Dorst leidde de bijeenkomst. Na afloop werd gerecipieerd in de aula van de h.b.s. Onder de ingekomen geluk wensen was er ook een van de oud-predikant Ds. N. B. Knoppers te Montreal, die van 1946 tot 1949 hier stond. Heemstede. De televisiedieasten die door het Convent van kerken worden uitgezonden, zullen wat de Geref. kerken betreft dit jaar in de Opstandingskerk alhier plaatsvinden. In de dienst- van a.s. zondag zal voorgaan Dr. O. Ja ger van Haarlem-Zuid en in die .in april Ds. L. Schuurman van Voorburg. Men overweegt, ook uitzending van een doop-, een vesper- en een avondmaalsdienst. Men is van oordeel, dat de liturgie die in de eredienst alhier gebruikt wordt, de gemeente in de letterlijke zin van het woord „mondig" maakt. In de dienst van a.s. zondag zal Ds. G. N. Lammens, deputaat van wege de generale synode voor liturgische zaken een uiteenzetting geven van de bedoeling en resultaten van de liturgie in de eredienst zoals de Geref. Werkgroep voor Liturgie zich dat voor ogen stelt. Reeds werden twee kerkdiensten per televisie vanuit de kerk alhier uitgezonden, en men is over de resultaten daarvan zeer ver heugd en acht hier bijzondere mogelijkheden voor een goede camera-regie. Cantor-organist en dirigent van de koorgroep uit de gemeente is de heer J Pasveer. Geen samenwerking, wel toezien. Bij de kerkeraad van Rozenburg kwam een schrijven in van de raad der Chr. Geref. kerk alhier, houdende mededeling dat hij samenwerking met de Herv. gemeente ter plaatse niet mogelijk acht, maar dat hij wel graag van de samen werking van Hervormden en Gereformeerden getuige wil zijn. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Wijnja te Drachten. 2.30 uur Ds. Wijnja. 5 uur Ds. Boonstra. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Van Til, Dankzegging. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Boonstra. CollecteGenerale Dep. Evang. l/2 collecte, Steun aan arbeid op Nieuw-Guinea en Afr.-Aziatische landen x/2 collecte. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. v. Til. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 u. Cand. Brinkman, Amsterdam Koudekerke 10.30 en 7 uur (Ned. Hervormde Kerk) Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Smeenk. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Feenstra te 's-Gravenhage. Westkapelle 10 uur 2.30 uur Ds. v. d. Bom. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries, Bed. H. Av. en Dankz. Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Ds. Verbeek. Bed. H. Av. en Dankz. Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Cand. Schuman te Amsterdam. Terneuzen 9.30 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Donner te Scheveningen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Mechelen. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Steunenberg te Rotter dam, Bed. H. Av. en Dankz. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Van Rij te Zaandam. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 44. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen, Zondag 45. 5 uur Ds. Van Rij. Collecte voor de helft voor het Geref. Jeugdcentrum ,,De Witte Hei" en voor de helft voor Generale Deputaten voor de evangelisatie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Kats. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Lewedorp 9 en 2.30 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht, Bed. H. Av. en Dankz. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Bouwknegt te 's-Gravenhage. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Adema, Rotterdam Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Arntzen te 's-Gravendeel. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Bouma te Noordwijk aan Zee. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. Manenschijn te Amsterdam. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Tiemersma Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Bed. H. Av. en Dankz. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3