r Uit de Gemeenten NIEUWS LEESTAFEL Predikbeurten zondag 16 december 1962 ABONNEERT U op uw eigen kerkelijk blad de ZEEUWSE KERKBODE geschonken aan het ziekenhuis in Jalalpur. Indonesië. De Javaanse kerken hebben een conferentie belegd ter bezinning over de taak van de christen ten opzichte van de „grote revolutie". Er is een eenheid tot stand gebracht tussen de theologische hogescholen van Malang en Djokja, zodat er nu één universiteit is ter opleiding van predikanten voor 4 verschillende kerken op Midden-Java. Tenslotte deelt Ds. van der Stoel nog mee, dat in Addis-Abeba in februari een radio-zendstation gereed zal komen, die onder de naam „De stem van het Evange lie" het evangelie via de ether zal door geven in Afrika. II. Ds. Haverkamp van Anna Jacoba- polder brengt verslag uit over „De ver kondiging van het Evangelie onder Israël". In Tiberias wordt een opvangcentrum ge ëxploiteerd in samenwerking met Schotse kerken, Ds. Snoek is aan dit centrum ver bonden en probeert zo contacten te leggen. In Jeruzalem probeert Ds. Smeenk con tacten te leggen met studerenden. Er be staat een plan tot oprichting van een hos pitium (tehuis voor studenten). Het project „Nes Ammim" de stich ting van een christelijke kibboetz zal ondanks tegenwerking zeer waarschijnlijk toch door gaan. 5. Vaststelling collecterooster. Het totale quotum, dat via de classis voor classis, particuliere- en generale sy node door de kerken van de Classis Tho- len moet worden opgebracht bedraagt 2800,Het collecterooster zal de ker ken worden toegezonden. De percentage- cijfers worden overeenkomstig het advies van de commissie vastgesteld. 6. Rondvraag ad art. 48 K.O. De kerk van Krabbendijke vraagt bij monde van br. de Schipper a. bezinning over een mogelijke grenswijziging van het classisgebied. Gewezen wordt op een rap port van een commissie van de Particu liere Synode van twee jaar geleden over deze zaak, die de noodzaak van deze wij ziging niet voelde. Op advies van Ds. van der Stoel besluit de classis voorlopig de ontwikkeling van het Deltaplan af te wachten. b. Bezinning over de mogelijkheid van combinatie van verschillende gemeenten in onze classis, omdat bij br. de Schipper de angst bestaat, dat in verschillende gemeen ten het beroepen van een eigen predikant de financiële draagkracht te boven gaat. De classis is van oordeel, dat niet de financiën, maar de hoeveelheid werk, die er voor een predikant is, moet beslissen over het al of niet zelfstandig beroepen van een predikant. Is daarvoor geen geld genoeg, dan kan steun gevraagd worden. 11. Algemene rondvraag. Ds. van der Stoel vraagt of wij niet iets moeten doen aan de beproeving van de nieuwe Psalmberijming. Verschillende ker ken hebben voorhand al bezwaar tegen het feit, dat ook geen aandacht is besteed aan de melodieën. Besloten wordt door elke kerkeraad een aantal psalmen te laten be kijken en daarover verslag uit te laten brengen op de mei-classis 1963. 12. Vaststelling volgende vergadering. De volgende vergadering wordt vastge steld op woensdag 6 februari 1963, des morgens 8.30 uur precies in één der zalen van de Gereformeerde kerken van Bergen op Zoom. Die vergadering zal gepresideerd worden door Ds. W. Haverkamp van Anna Jacobapolder, terwijl Mr. J. J. Ver- sluys en Ds. B. Fidder respectievelijk scri ba en assessor zullen zijn. 13. Sluiting. De praeses wenst de ker ken van Oud-Vossemeer en Rilland-Bath Gods zegen toe bij het beroepingswerk. Ondergetekende eindigt met dankgebed. Daarna sluit de praeses de vergadering. In opdracht van de classis, J. C. v. EGMOND, h.t. assessor. Nieuwerkerk. Advent. 1. Wat God zelf in het proteevangelium (Gen. 3:15) aankondigde, mocht on der anderen de profeet Jesaja breder ontvouwen, in de messiaanse voorzeg gingen. Hij sprak ook van het heil, dat van God komt. Wat het inhoudt Licht en vreugde en door wie het is door het Kind, dat geboren is. Groot is Zijn heerschappij, en eindeloos Zijn vrede (Jes. 9:16). God zegene de „Ad- ventsprediking voor heel Zijn kerk. 2. „Licht door klank." Zo luidt de titel van een plaat, verkrijgbaar bij het Zen dingscentrum. De netto-opbrengst dient voor 'n kinderbijbel-actie op zendings- terrèinen. Deze plaat bevat heel wat Gemeentezang, orgelstukken van Bach (koraalvoorspel)meisjeskoor, mannen koor, enz. De plaat kost 7,50, te be stellen bij Zendingscentrum te Baarn, uitsluitend per giro-overschrijving (giro 21 56 00) of per postwissel. 3. Toetsing wie alsnog mede zijn oordeel wenst bekend te maken over de proeve van psalmberijming, heeft gelegenheid tot 1 april 1963 (deze tijd is dus ver lengd). Het boekje is in de boekhandel te koop. Adres voor uw opmerkingen is Dr. P. G. Kunst, Victorieplein 31a, Amsterdam. 4. Interkerkelijke Kerstzangdienstin ver band met allerlei omstandigheden is het gesprek hierover nog gaande, mogelijk is het a.s. zondag 16 december. 5. Donderdag 20 december bent u allen naar gewoonte, hartelijk welkom in de pastorie i.v.m. mijn verjaardag. 6. Een groet en goede wens aan de zieken, ook aan jou, Jan, in Bergen op Zoom. Dr. J. H. B. Oosterland. 1. Het werk van het Ned. Bijbelgenoot schap mag wel steeds onze aandacht hebben. Als een zaak ons lidmaatschap waard is, dan is het deze. In 1964 zal het 150-jarig jubileum worden gevierd. Nu reeds wordt er aan gewerkt. In v voorbereiding voor ledenwerfactie. Er is zulk een leeshonger onder de ont wakende volken. Wat zullen ze te le zen krijgen Gods Woord, mede door uw steun Of wat de Satan hen aan biedt. Ziet ge uw verantwoordelijkheid? 2. Catechisatie voor 17 dec. a.s. Nieu we Testament, vijfde les. 3. We wensen zieken het goede toe uit Gods hand, in 't bijzonder aan br. Stuy, nu ge voor behandeling vertoeft in Rot terdam. Laten we allen, oud of jong, op Jezus zien. Hij is onze troost alleen. Dr. J. H. B. UIT DE KERKEN Tweetal te Smilde E. Baerend te An- jum en H. Hekman te Zwartsluis -te Scheveningen (vac. C. W. Keur): S. van Bekkum te Monster en L. Loosman te Bodegraven. Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid (vac. Dr. P. van der Spek): L. Loosman te Bo degraven te Ens (N.O.P.): J. W. de Roo te Sellingen te LobithTh. ten Napel, kand. te Velp, die dit beroep ook aannam te Middelburg S. van Bekkum te Monster. Aangenomen naar Goënga H. Hoekze- ma, kand. te Kampen naar 's-Graven- hage-Moerwijk (vac. R. de Vries): A. B. C. Hofland te Sarnia (Ontario, Canada) (voorheen te Haarlem) naar Den Hel der (4de pr. pl): G. de Zeeuw te Ezinge. Bedankt voor Emmen (4de pred. pl.): B. Smilde te Grootegast voor Oost- en West-Souburg (vac. P. A. Bohlmeijer): B. Wentsel Jr. te Oude water voor Spij- kenisse (2de pred. pl.): R. J. Beukema te Ermelo voor Koudekerk aan de Rijn G. de Zeeuw te Ezinge voor Diever H. Makkinga te Wilsum (O.) voor Pernis (vac. J. H. van Halsema): J. Wol ven te Urk. Examens. Aan de V.U. slaagde voor het kandidaatsexamen theologie de heer J. Helderman te Amsterdam. De classis Arnhem heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer Th. ten Napel, kand. te Velp. Vervolgens heeft zij, wijl hij staande de classis vergadering een beroep ontving naar Lobith, dat hij ook aannam, hem peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten. Afscheid en intrede. Ds. H. Alting is voornemens 6 januari afscheid te nemen van Uithuizermeeden wegens vertrek naar Helpman (Gron.). Prof. Dr. D. S. Attema, hoogleraar in de letteren en wijsbegeerte aan de V.U. en voordien Geref. predikant, heeft van de classis 's-Gravenhage preekconsent in dit ressort gekregen zulks op voorstel van de kerk van 's-Gravenhage-Oost. Halle. De gemeente zal met de Herv. gemeente tezamen een nieuwjaarskerk dienst houden, waarin de Herv. predikant als de oudste in jaren en omdat de Herv. gemeente het initiatief nam, zal voorgaan. Ook zal elke derde zondag van de maand een Herv. ouderling en diaken de Geref. kerkdiensten meemaken en een dito ouder ling en diaken de Herv. diensten bijwonen. Aangezien men als ambtsdrager komt, krijgen de gedeputeerden ook een plaats in de kerkeraadsbank. In voorkomende ge vallen zullen de Geref. waarnemers hulp diensten verlenen bij het collecteren, want dit beschouwt men als noaberhulp. Drachten. De kerkeraad heeft van S.S.K. een noodkerk gehuurd, die een vloeroppervlak heeft van 300 m2 en ver rijzen zal aan het verlengde van de Klok huislaan en het Kaatsveld op een voor plantsoen bestemd terrein. Het kerkje zal 5 jaar dienst doen met eventueel recht van verlenging zonder vergunning van defini tieve vestiging. Het kerkje moet de Noor- derkerk ontlasten. Als het kerkje op de aangegeven plaats niet voldoet zal het makkelijk naar een andere plaats in de gemeente kunnen worden overgebracht. Bij het kerkje zijn drie zalen, die men tot één kan maken en die dan 300 zitplaatsen heeft. Vlieland. De nieuwe kerk op het eiland verrijst in samenwerking met de R.K., een unicum in den lande. De R.K. hebben op Vlieland geen eigen parochie. Het eiland hoort onder het vicaraat van de R.K. geestelijke op Terschelling, waar men twee kerkgebouwen heeft. Zodoende kan men alleen maar op maandag op Vlie land de mis opdragen. R.K. en Geref. hou den tot op heden hun diensten in het ge bouw „Torenzicht". Bond van Geref. Vrouwenverenigin gen. Te Baflo, Beetsterzwaag, Bovensmil- de, Amsterdam, Garderen, Rotterdam, Tiel, Uithuizermeeden, Maassluis en Urk zijn verenigingen tot de bond toegetreden. Bond van Geref. Mannenverenigin- gen. Te Bolnes, Ferwerd, Hattem, Hooge- veen, Ooltgensplaat en Rijsenhout (N.H.) traden verenigingen tot de bond als lid toe. Voor een echte Sinterklaasverrassing zorgde firma Kok met een serie meisjes boeken voor de leeftijd vari 1014 jaar, de „Irisreeks". We ontvingen de eerste vijf exemplaren van deze reeks goed verzorgde jeugdboeken van bekende schrijvers. De titels zijn Rumoer rond de duiventil door Jenny-Siegers-Kwakkel, Loesje door Netty Streef, Ditje en Dootje door Nel Veerman, Jacolientjes kleine wereld door J. H. Veen- kamp en De tweeling van de plantage door Joh. van Hulzen. De prijs van deze uit stekende boeken is een meevaller, de twee de meevaller is, dat deze serie juist voor het Sint Nicolaasfeest verschijnt. Fantas tisch mooi om als geschenk te dienen voor jonge leeswolvinnen. Eveneens een mooi boekje om cadeau te doen is nr. 26 van de Boeketreeks, een kleine Encyclopedie van de Bijbel, samengesteld door dr. C. N. Impeta een „pocket" van 311 pagina's, waarin ontzaglijk veel geboden wordt, een goed verzorgd naslagwerkje. Een boek dat U wegwijs maakt, wordt het werk Kunst en amusement van dr. H. R. Rookmaker genoemd, dat eveneens bij de firma Kok te Kampen verscheen. Het is een boek, waarin de schrijver richt lijnen geven wil voor de beoordeling van werkelijke kunst en waar amusement. Aan de hand van verschillende kunst- en amu sementsuitingen van allerlei genre maakt de auteur ons duidelijk, waar kunst en waar kitsch, waar waardevol amusement en waar de amusementsindustrie zich aan dient. Het leert ons de onderscheidingen zien, waar velen in deze tijd nogal enige moeite mee hebben. Als zodanig is het een zeer waardevol boek, dat tot lezing en herle zing noopt. Een werk, dat we dan ook van harte aanbevelen. We hopen, dat we U met deze boeken- tips wegwijs gemaakt hebben in alles wat er zo al op boekengebied te genieten valt. Natuurlijk, zijn er naast deze werken nog vele andere en ook wel goede werken te genieten, maar indien u uit bovenstaande werken uw keuze gaat maken, dan weet u zeker, dat u iets goeds heeft. v. H. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Prof. Dr. Brillen- burg Wurth te Kampen. 2.30 uur Ds. Richel te Heemstede. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Richel. 5 uur Prof. Dr. Brillenburg Wurth. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Van Til. Collecte Evangelisatie in eigen stad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. v. Ulden Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Verschoor. Koudekerke 10.30 en 7 uur (Ned. Hervormde Kerk) Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Donner, Scheveningen. St, Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Bakker, Legerpredikant te Doorn. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bavinck te Heemstede. Veere 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Couvée te Bennekom. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Til. Westkapelle 10 uur Ds. v. Ulden, 2.30 u. Ds. v. d. Bom CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Cand. Schelhuis te Amsterdam. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Bos te Emmeloord. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en '2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 uur Ds. v. d. Veen, 2 uur Ds. Kats. Geersdijk 10 en 2.30 uur Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 40. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 41. Collecte voor de hulpbehoevende kerken in Classis en Provincie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller, Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner, Klazienaveen Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Booy. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Huyser te Zonnemaire. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Cand. Baayens te Goes. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Moolhuizen te Leiden Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. 7 uur Kerstzangdienst. Meditatie Ds. Kelling van Noordgouwe. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Tiemersma. Scharendijke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Impeta te Wolfheze. Zonnemaire 10 en 2.30 u. Cand. Huyser, 's-Gravenhage

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 3