r LEESTAFEL Predikbeurten zondag 11 november 1962 (vervolg van pagina 2) scheid van Oosterend met Judas 20 21. Ds. H. Alting te Uithuizermeeden is voor nemens 13 januari intrede te doen te Help man (Gron.). Ds. J. H. Post is voor nemens wegens bekomen emeritaat a.s. zondag afscheid te nemen van Driebergen. Dr. J. Blauw te Hilversum, secr. van de Ned. Zendingsraad, is voornemens 16 nov. a.s. aan de V.U. te inaugureren tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren. Amsterdam. Op voorstel van een der ouderlingen besloot de kerkeraad de pre dikanten te verzoeken tijdens de viering van het H. Avondmaal voorlopig geen psalmen uit de nieuwe berijming te laten zingen. De kerkeraad benoemde een commissie ter bestudering van de nieuwe, door de generale synode ontworpen for mulieren, bestaande uit de heren Prof. Dr. G. Kuiper, Dr. H. M. Kuitert en Dr. A. G. Luiks. De commissie zal met name het huwelijksformulier onder de loupe nemen. Op voorstel van Dr. P. G. Kunst ging de kerkeraad accoord met de huwelijks bevestiging van een Zuid-Afrikaans echt paar (beiden belijdende leden van een kerk waarmede de Geref. kerken in correspon dentie staan). Het echtpaar is in Engeland burgerlijk gehuwd. Het kerkelijk huwelijk vond plaats in tegenwoordigheid van een klein gezelschap van doctoren en hoog leraren in de theologie en werd voltrokken door Prof. Dr. J. P. Jooster te Potchef- stroom en Dr. P. G. Kunst. 's-Gravenhage-Escamp. Op voorstel van de desbetreffende commissie heeft de kerkeraad besloten de viering van het H. Avondmaal van vier op zes keer per jaar te brengen. Bij wijze van proef zal twee maal een viering plaats vinden, waarbij de gemeenteleden op hun plaats blijven zitten en de ambtsdragers brood en beker uit reiken. Men kan dan tevens door verge lijk met de bestaande wijze van viering aan tafels komen tot een oordeelsvorming over de vraag wat de beste methode is. In verband met het feit, dat nog verschil lende regelingen moeten getroffen worden, zal de datum van ingang nog nader wor den bepaald. Nijmegen. Als scriba is opgetreden de heer P. Vader, Muiderslotstraat 62. Scheveningen. Wijkraad II zal a.s. dinsdag een gemeentevergadering houden onder leiding van Dr. R. J. v. d. Meulen, waarin Dr. K. Steur spreken zal over de betekenis van het concilie van Rome. Dr. Steur, die pastoor is alhier gaf 23 jaar college aan het seminarie te Warmond. Voorburg. De financiële rondgang door de gemeente heeft een vermeerdering van inkomsten opgeleverd van ƒ61.000, Het streefbedrag groot 70.000,komt dus in zicht. Zwijndrecht-Grote Lindt. De kerke raad heeft op zijn verzoek van de classis Dordrecht financiële steun ontvangen ten einde te kunnen overgaan tot het beroepen van een tweede predikant. Het afscheid van Ds. W. A. Wier- singa. Onder zeer grote belangstelling heeft de eerste evangelisatie-predikant van de kerken, in algemene dienst, afscheid van zijn werk genomen nu hij met emeritaat is gegaan. Tal van evangelisatiecommissies in den lande hadden zich bij het afscheid van Ds. Wiersinga, dat in de kerk van Baarn plaats vond, doen vertegenwoordi gen. De bijeenkomst stond onder leiding van Dr. P. G Kunst als praeses van gene rale evangelisatie-deputaten, die in een historisch overzicht de gang van de ont wikkeling van het evangelisatiewerk in de kerken sedert 1923 schetste. Ds. Wiersin ga heeft bij dit alles zijn partij mee ge blazen en er altijd weer nadruk op gelegd, dat de kerkmens bij de organisatie diende te worden betrokken. Het klimaat voor het getuigenis heeft hij in de geref. kerken verdiept en tot betekenis gebracht en voor het belangrijk werk, dat hij heeft opge bouwd blijven de kerken hem dankbaar. Een woord van hartelijke dank sprak de voorzitter ook tot de scheidende penning meester, de heer W. J. den Boesterd te Bilthoven, die sedert 1946 van het college van deputaten deel heeft uitgemaakt en de penningen op uitnemende wijze heeft be heerd. Ds. Wiersinga heeft in zijn woorden van afscheid herinnerd aan zijn aanraking met het evangelisatiewerk. Reeds in zijn eerste gemeente trad spr. uit de sfeer van het debat om het veeleer te zoeken in het getuigenis. Het persoonlijk christelijk leven is wel het beste getuigenis. De factoren die belemmerend werken ging spr. na als valse schaamte, eigen innerlijke onzeker heid en het niet aanvaarden voor honderd procent van het evangelie als kracht tot behoud. Spr. herinnerde aan de opkomst en groei van het Verband waar men steeds de beleidsvragen doorsprak. In 1946 riep de synode hem tot deze arbeid als predi kant in algemene dienst en hij gaf daaraan gevolg overtuigd, dat evangelisatie een we zensfunctie is van de kerk. Het ambt moet met de charismata samenwerken. Al is heel de gemeente niet in staat mede te werken, daarom mag men het werk niet op een deel der gemeente afschuiven. Wie tot de gemeente van Christus komt, moet zich daar ook thuis voelen. Er zijn vele jaren nodig geweest om al deze dingen in de kerken duidelijk te maken. Nog is het geen gemeengoed en zijn er gemeenten, die maar al te zeer vergeten, dat zij ge zegend zijn om tot een zegen te worden. Als spr. er in geslaagd mag zijn om deze dingen wat duidelijker te maken, dan is hij dankbaar. Spr. ideaal is, dat er overal regionale vormingscentra zullen komen ten einde de gemeente tot dienstbetoon toe te rusten. Spr. acht het samenspel van ge organiseerde evangelisatie-arbeid en het gewone gemeentelid van een allereerste actualiteit. Namens de generale synode voerde de praeses van de jongste synode, Ds. P. D. Kuiper het woord. Hij tekende de ver trouwenspositie die Ds. Wiersinga altijd heeft mogen innemen. Spr. is van gevoelen, dat Ds. Wiersinga niet alleen de kerk, maar ook het koninkrijk Gods gediend heeft vise versa. De roep van het evan gelisatiewerk is de mensen te zeggen, dat ze niet met hun rug naar de zon moeten gaan staan. Men moet zich bekeren en dat is de ondertoon van het werk van Ds. Wiersinga geweest. Namens de kerken ontsloeg spr. Ds. Wiersinga met betuiging van dank en grote waardering van zijn arbeid die in Christus Jezus voortduurt tot de dag van de grote aflossing. De kerken willen Ds. P. B. Suurmond als opvolger van Ds. Wiersinga met hetzelfde vertrou wen tegemoet treden. Ds. Suurmond ving zijn toespraak aan met de betuiging zich klein te gevoelen in vergelijking tot oudere en veel ervaren voorgangers. Maar als de discipelen de wereld intrekken gaat hun verbeelding weg en leren zij te vragen Here, leer ons bid den. Maar de nood van de discipelen mag niet egocentrisch zijn. De nood moet er zijn om de andere. Zo zal de kerk als niets bezittende alles hebben. De morgenbijeen komst werd hierna gesloten door Dr. G. B. Wurth, hoogleraar in de evangelistiek te Kampen. 's Middags hebben in het Evangelisatie centrum zowel Ds. Wiersinga als de heer den Boesterd gerecipieerd. Velen kwamen hen de hand ten afscheid drukken en Ds. Suurmond begroeten. Aan Ds. Wiersinga en de heer den Boesterd werden door Dr. Kunst fraaie afscheidsgeschenken geboden. Bond van Geref, Vrouwenverenigin gen. Tot de bond traden toe verenigingen te Amsterdam-Osdorp, Dedemsvaart, Oost- burg, Rijnsburg en Waarder. Er is ook een kring Niezijl opgericht, omvattend vijf verenigingen. Verband van commissies van admi nistratie en beheer. De commissies van beheer te Siddeburen en te Winsum-Ober- gum zijn toegetreden tot het verband. Kom, komDe kerk van Hillegers- berg-Terbregge heeft een vacature, want de predikant nam een beroep naar elders aan. Het beroepingswerk moet nog begin nen, dus van bedankjes is nog geen sprake. Desalniettemin evenwel nochtans verzucht de plaatselijke kerkbode„Wat ons be nauwt is het feit, dat het aantal predikan ten, dat wij geschikt achten, zo klein is". En dan te bedenken, dat de Geref. kerken over 1066 dienstknechten beschikken blij kens het jongste jaarboek! Giften cn legaten. De kerk van 's-Gravenhage-Oost ontving een gift van 10.000,voor de evangelisatie-arbeid in de onderontwikkelde gebieden. De diaconie van Schiedam ontving een gift van 1000, Kerk en publiciteit. De classis Maas tricht besloot van haar vergaderingen geen kort verslag meer te publiceren. In de ker keraad van Roermond hebben sommige leden dat geheel begrijpelijk betreurd. De kerkeraad besloot de classis te verzoeken op dit besluit terug te komen. Daar komt nog vlees en wereld bij Gelezen in het verslag van de vergadering van de kerkeraad van Renkum-Heelsum ,,De kerkeraad, kennende eigen zwakheid, besloot niet in te gaan op het voorstel de notulen gestencild te ontvangen en te be waren, teneinde zelf een blijvend overzicht van het behandelde te hebben en de ver gadertijd te bekorten. De leden vrezen blijkbaar eigen slordigheid meer dan de oude vijand loslippigheid". Kalenders en Kerstboeken. Met het vallen van de bladeren dwarre len ook traditiegetrouw de kalenders en de kersboekjes weer op onze schrijftafel. De kalenders, die we tot nu toe mochten ontvangen zijn twee fotokalenders, name lijk de Zendingskalender, die evenals vorig jaar kleurenfoto's biedt van de diverse zen dingsterreinen de Zonnehuiskalender met prachtige bloemenfoto's in kleuren. Beide kalenders worden verkocht de eerste om het zendingswerk te steunen, de tweede voor de vereniging het Zonnehuis, een ver eniging, die zich ten doel stelt een chris telijke verpleging voor langdurige zieken in één van de drie Zonnehuizen". Het vierde Zonnehuis met 136 bedden hoopt men binnenkort in gebruik te kunnen ne men, terwijl er verder plannen op stapel staan voor de bouw van nog drie nieuwe „Zonnehuizen". Worden er thans in de drie bestaande huizen 250 zieken verpleegd, bij verwezenlijking van de huidige plannen worden het er 1000. De opbrengst der Zonnehuiskalender moet daarbij helpen. Zolang er in Nederland nog te weinig goed ingerichte en sociaal ingestelde verpleeg- gelegenheden zijn voor langdurige zieken (en dit zal helaas nog lang het geval zijn) verdient „Het Zonnehuis" aller steun en is het te hopen, dat de verkoopactie voor deze kalenders elk jaar in omvang toe neemt. Van de firma Callenbach te Nijkerk ontvingen we een aantal jeugdboekjes, die zeker de moeie waard zijn. We noemen eerst twee vervolgdeeltjesStorm over Bronckhorst van Aart Grimme, een ver volg op Eggert begrijpt het. In dit nieuwe spannende boek wordt de Bronckhorst be legerd en Eggert gevangen genomen, maar alles keert ten goede (jongens 1014 jaar). In de Marlieske-serie maken we kennis met Marlieske bij de vierdaagse, een boekje dat door onze meisjes van 710 en misschien wel tot 14 jaar met gejuich ontvangen zal worden. Voor meisjes van 1214 jaar schreef M. A. M. Renes Bolding De tent op de Boswei, een goed boek. Goed zo Annemieke is door Netty van der Meer geschreven als een vervolg op Annemieke uit 't Beukenootje, meisjes van 79 jaar zullen zeker van beide boek jes smullen. Voor jongens en meisjes van 811 jaar een mooi boek van K. Norel Waterrotten, terwijl voor dezelfde cate gorie ook de Ontdekking van Raja en Roeki door Ina Hofman geschreven is, ook een boekje, dat zeker in de smaak vallen zal, het speelt in India. Van P. de Zeeuw noemen we de Hamer van Hein Hakstecg, een verhaal dat tijdens de beeldenstorm speelt, voor jongens van 1113 jaar. Siep vindt zijn thuis, ook een jongensboek, ge schreven door T. v. d. RoesKleinmeijer, een fijn geschreven boekje voor de leeftijd van 1012 jaar. Dit is maar een greep uit de goed ver zorgde serie, die Callenbach jaar op jaar tegen aantrekkelijke prijzen levert. Reeds vanaf 30 cent zijn de boekjes verkrijgbaar, terwijl het duurste exemplaar van de jeugd boeken niet meer dan 2,75 kost. We zouden u willen aanraden om de catalogus van deze firma aan te vragen om een goede gids te hebben tegen de komende decembermaand. U vindt er on der meer de gehele W. G. van de Hulst serie in, boekjes, die nooit verouderen en vele andere goede werken voor de jeugd. Van de firma Meinema in Delft ont vingen we weer een tweetal Meipockets. Toch de Verte Liselot, door Dolf Kloek, een vervolg op Liselot van dezelfde schrij ver. We weten niet voor welke leeftijds groep het bestemd is, we dachten zo van 1215 jaar. Een meisjesboek waarin ver teld wordt hoe Liselot Amsterdam beleeft en informatricc op een reisbureau en daar na receptioniste in een hotel is. Van H. te Merwe verscheen in dezelfde serie Reis in Rumoerig Land, het speelt in het begin van de Franse revolutie en is een echte avonturenroman voor jongens van 1416 jaar. v. H. Het in „de Goede Tijding" opgenomen feuilleton „De handen van Stefke Gielens" is thans in boekvorm bij de firma Meinema in Delft verschenen. We twijfelen er niet aan of de lezers van „de Goede Tijding" zullen dit boek graag bezitten, terwijl wij de niet-lezers van dit blad gaarne op deze voortreffe lijke roman willen wijzen, die voor zo weinig geld te koop is. v. H. Weer verscheen een deel van het prach tige standaardwerk van A. en H. Algra „Dispereert niet". De omvang bedraagt 428 pagina's tekst met 108 illustraties. Dit derde deel begint bij Stadhouder Willem IV en eindigt in de dertiger jaren van onze eeuw. Evenals beide andere delen vlot en onderhoudend geschreven, zonder dat daardoor de objectiviteit geweld wordt aangedaan. Een werk, dat in geen enkele boekenkast ontbreken mag. v. H. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma te Rotterdam. 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Boonstra, Openbare belijdenis. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Ytsma. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Boonstra. Collecte Evangelisatie in de provincie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Ytsma. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Cand. Dilling te Schoonre- woerd. Domburg 10.30 uur Ds. Elshout, 2.30 u. Ds. v. d. Bom Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 9 en 7 uur (Ned. Hervormde Kerk) Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Oostkapclle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. Van Lilden. St. Laurens 10 uur Ds. Van lilden, 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10.30 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 9.15 uur Ds. Streefkerk, 2.30 uur Ds. Wielenga te Wassenaa.r Westkapelle 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. de Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Steunenberg te Rotterdam. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Cand. Goldschmeding te Aardenhout. Terncuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Van Leeuwen. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 2.30 uur Ds. Maaskant te Leiden. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Kaptein te Amsterdam. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Radder. Geersdijk 10 en 2.30 uur Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Smit te Drachten. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 35. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Smit, Zondag 36. Collecte voor eigen Evangelisatie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heide. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joosse te Barendrecht Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer, Souburg. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Van der Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Moolhuizen te Leiden. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Schenkelveld, Doorn. Wissenkerke geen opgave ontvangen. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Tissink, Bodegraven Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Van der Stoel. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds. Versluys, Hoofd dorp. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Visser, Hardinxveld. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 uur Ds. Becker, 5 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma, Voorber. H. Av. Nieuwerkerk 10 uur Ds. Den Heeten, 5 uur Ds. Becker Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Visscher, Zwijndrecht. Scharendijke 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp te Anna Jacoba Polder.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 3