HET GEBED Officiële Berichten LAAT VOORJAAR in de EREDIENST III Bij het bidden behoort ook danken. In de brieven van Paulus kunt u het meermalen aantreffen, dat Paulus be gint met danken. Een christen mag im mers in de eerste plaats zien op al dat goede, dat God hem in genade heeft willen schenken, en dan is er altijd re den om God te danken, ook in dagen van verdriet en teleurstelling. Maar het gevaar is groot, dat we alleen maar let ten op datgene, wat ons ontbreekt, mis schien zelfs opstandig worden, en dan spelen we de satan in de kaart. De Synode biedt de kerken een twee tal Dankzeggingsgebeden aan, waar van het eerste bestemd is om aan het einde van de dienst gebeden te worden en het tweede een meer algemene strek king heeft 1. Allergenadigste Vader, Uw lieve Zoon Jezus Christus heeft ons geleerd dat zij zalig zijn, die Uw Woord horen en het bewaren. Maar daar wij het niet kun nen bewaren, tenzij Gij het met Uw Geest in onze harten schrijft, zo bidden wij U wil satan van ons weren, dat hij ons Uw Woord niet ontrooft. Wil ons in verdrukking en vervolging staan de houden, opdat het ontkiemde zaad van Uw Woord niet verdort. Wil ook de zorg van de wereld en het bedrog van den rijkdom, die het Woord wil len verstikken, uit ons hart wegnemen en maak ons tot een goede aarde, op dat het zaad van Uw heilig Woord overvloedig vruchten voortbrengt, tot heiliging van Uw naam door Uw Zoon, onzen Here Jezus Christus. Amen. 2. Almachtige God en Vader, Schepper van hemel en aarde, wij danken U uit den grond van ons hart, dat Gij ons en onze kinderen hebt geschapen en tot op dezen dag in het leven hebt ge spaard. Wij prijzen Uw naam om de vele gaven Uwer liefde, om Uw be scherming en Uw nimmer falende trouw. In het bijzonder danken wij U voor N.N. (hier kunnen bijzondere dankzeggingen worden opgenomen). Bovenal danken wij U voor de gave van Uw enigen Zoon, onzen Zaligma ker. Wij prijzen U om Zijn komen in het vlees, Zijn gehoorzaam leven op aarde, Zijn verzoenend lijden en ster ven, Zijn heerlijke verrijzenis en op varen ten hemel, waar Hij voortdurend onze Voorbidder is en, gezetèn aan Uw rechterhand, ons regeert. Wij danken U voor de uitstorting van Uw Heiligen Geest, voor Zijn genadige tegenwoordigheid in Uw kerk en in ons hart, voor de verkondiging van de ver geving der zonden en voor de belofte van het eeuwige leven door Jezus Christus onzen Heer. Amen. Ook de „Gebeden in tijden van bij zondere spanningen" zijn twee in ge tal. Het is altijd moeilijk om in tijden, dat het leven z'n gewone gang gaat, een dergelijk gebed op de juiste waarde te schatten. Het is er mee, als met de eerste woorden van Ps. 91 ,,Wie in de schuilplaats van den Allerhoogste ge zeten isVelen hebben de diepe betekenis van deze woorden pas leren verstaan, toen ze zelf in een schuilkel der of een bunker zaten en aan alle kanten de bommen vielen of de kanon schoten weerklonken. Zo is het ook met deze gebeden. Ik heb me ingedacht, dat deze gebeden in de bange oorlogs jaren zouden gebeden zijn, en heb er grote waardering voor gekregen. Ze luiden 1. Almachtige God, wij belijden U, dat wij met alle mensen door onze zonden dagelijks U bedroeven en niet waard zijn, dat Gij acht op ons 'slaat, maar verdienen door Uw rechtvaardig oor delen eeuwig te worden verstoten. Wij erkennen voor Uw aangezicht, o Here, dat Gij naar recht zoudt handelen, als Gij de dreiging die wij vrezen over ons zoudt doen komen en ons in verschrik king zoudt doen ondergaan. Nochtans komen wij tot U, in den naam van Je zus Christus, Uw Zoon, in Wien Gij ons Uw heil hebt bekend gemaakt en door Wiens verzoenend werk Gij ons een genadig Vader zijt geworden: En wij bidden U, neig, Here, Uw oor tot ons en hoor onze smekingen. Ga niet in het gericht met Uw knechten, want niemand die leeft is voor Uw aange zicht rechtvaardig. Om Uws naams wil, Here, behoud ons in het leven, voer naar Uw gerechtigheid onze ziel uit de benauwdheid, wend van ons af de verschrikkingen die ons bedreigen, ver los ons uit al onze angsten. Almachtige God en Vader, wij bidden U. Die de Heer der heren zijt en de Koning der koningen, geef aan allen, die de volken regeren, wijsheid en lief de, vastberadenheid en ootmoed doe hen ernstig zoeken den weg, waarlangs de wereld geleid kan worden tot een leven in vrede en gerechtigheid, wijs hun dien weg en maak hen bereid hem te gaan. Verbreek den raad van hen, die slechts hun eigen glorie zoeken, verijdel de gedachten van hen, die de gerechtigheid niet kennen. Jaag hun schrik aan, Here, zodat zij erkennen, dat zij stervelingen zijn. Vervul ons, o God, en allen die Uw naam belijden, met Uw Heiligen Geest, opdat wij ook nu Uw heil bekend ma ken onder de mensen en getuigenis ge ven van de overwinning van Jezus Christus en van de komst van Uw Rijk. Versterk ons in het geloof, dat noch dood, noch leven, noch engelen, noch machten, noch heden, noch toekomst, noch krachten, noch hoogte, noch diep te, noch enig ander schepsel ons zal kunnen scheiden van Uw liefde, welke is in Jezus Christus onzen Heer. Doe ons leven in de onuitsprekelijke troost, dat ons niets bij toeval overkomen kan, maar dat alles ons toekomt door de beschikking van U, onzen goedertieren hemelsen Vader, Die voor olis waakt met een vaderlijke zorg. O Here, hoorO Here, merk op Treed handelend op toef niet om Uwszelfs wil, o God, want Uw naam is uitgeroepen over ons. Amen. 2. ,,In dezen tijd van benauwing en ge vaar, waarin de volken in angstige spanning leven, komen wij voor Uw aangezicht, hemelse Vader, en bidden U in den naam van Jezus Christus, Uw lieven Zoon, onzen Heer hoor het ge bed, dat wij samen tot U opzenden. Wij danken U dat Gij Uw kerk bijeen gebracht hebt in de gehele wereld, en dat wij daarom U gemeenschappelijk aanroepen, prijzen en leven en met el kaar Uw Woord horen mogen dat Gij ons door Uw heilig Woord en de hei lige sacramenten sterkt, en door de ga ven van Uw genade, die Gij aan Uw Oók op giro 2211 t.n.v. Algemeen Diakonaal Bureau te Utrecht kunt u uw bijdrage storten voor leniging van de nood in Perzië. Deze gelden zullen worden besteed in nauw over leg met Dr. van Weelden, die na mens de Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken onder de blin den in Isfahan werkt. kerk geschonken hebt, rijker en zeker der in het geloof maakt. Wij bidden Uvergeef ons al onze zonden, alle gebrek aan gehoorzaamheid, ootmoed en liefde. Vergeef .ons, dat .wij onze broeders niet altijd hebben liefgehad, zoals wij het hadden moeten doen, en dat wij ons uit vrees of uit trots hebben afgescheiden van de wereld, waarin wij U door onzen blijden dienst hadden moeten belijden. Vergeef ons ook, dat we den gemakkelijken weg hebben ge kozen daar waar we strijd of verdruk king op ons hadden moeten nemen, dat we uit voorzichtigheid hebben gezwe gen daar waar we van Uw waarheid hadden moeten getuigen, dat we angstig geweest zijn daar waar we moedig had den moeten handelen. Wij bidden U, vernieuw ons allen door Uw Heiligen Geest, opdat Uw kerk, als een pijler en fundament der waar heid, in alle landen van Europa en in de gehele wereld Uw naam prijze en in een gelovige en blijde gehoorzaam heid U verheerlijke. Vooral gedenken wij voor Uw aange zicht, allen die terwille van Uw naam lijden. Bewaar ze door Uw Geest, en houd ze in Uw nabijheid, opdat ze ook in het lijden geduldig en vol van hoop mogen zijn, en gaarne om Uwentwil het werk volbrengen, dat hun mogelijk is. Erbarm U over de volken in dezen tijd van onzekerheid, gevaar en angst en schenk Uw hulp, opdat ook door den dienst van Uw kerk, de vrede, die alle verstand te boven gaat, moge toenemen in kracht, tot Uw Zoon als de Vrede vorst zal wederkomen en wij in Uw eeuwige vrede zullen mogen leven. Wij vragen het U in den naam van Jezus Christus, onzen Heer. Amen." (Gebed aangeboden door de conferentie van Nyborg 1960). A. ELSHOUT. Namens de Kerk van Baarland roepen wij de kerken van de Classis Goes op tot de Classisvergadering, die zal plaats heb ben op woensdag 17 oktober in het lokaal achter de Geref. Kerk te Goes, Westwal. Aanvang 9.15 uur. Namens de roepende kerk, M. V. J. DE CRAENE, Praescs. L. OP T HOF, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Middelburg, gehouden op woensdag 12 september 1962 in de Hofpleinkerk te Middelburg. 1. Ds. Boot opent de vergadering, leest uit Openb. 4, laat zingen Gez. 17 en gaat voor in gebed. De credentiebrieven worden nagezien door de kerken van Meliskerke en Vlissin- gen. Alle kerken zijn wettig vertegenwoor digd. Het moderamen wordt als volgt samen gesteld Ds. Boot, praeses Ds. v. d. Bom, assessor Ds. Streefkerk, le scriba Ds. Bohlmeijer, 2e scriba. De notulen van de Vorige vergadering en van de classis contracta worden gele zen en vastgesteld. Het agendum wordt uitgebreid. 2. Ingekomen stukken a. Een A.K.B.-lijst aangaande de col lecten. b. Enige belangrijke beslissingen van de Generale Synode aangaande de beide ker kelijke examens, de proeve psalmberijming, het gezangboek en enige vaste collecten. c. Van de deputaten tot herziening van de wijze van Avondmaalsviering. d. Het bericht, dat de boeken zijn nage zien en in orde bevonden van deputaten voor de evangelisatie in de classis, depu taten voor hulpbehoevende kerken in de classis, quaestor van de classis en deputaat voor de classicale collecten. Deze broeders worden door de classis gedechargeerd. e. Een voorstel van de S.S.K. om ons door persoonlijk bezoek wat meer inlich tingen te mogen komen geven over hun werk. Dit voorstel wordt aangenomen. f. Mededeling van de kerk van Middel burg, dat zij met de diaconieën van Wal cheren een bespreking over een Geref. be jaardencentrum heeft gehad met het ver zoek aan de classis om nadere inlichtingen in te winnen bij de Geref. bouwcorporatie voor bejaarden. De classis besluit deze zaak nogmaals aan de kerkeraden op te dragen en op de volgende vergadering met de diakenen te bespreken. g. Brief van Arnemuiden over een vaca turebeurt. De behandeling van deze zaak wordt uitgesteld tot de volgende vergade ring. 3. Bij de instructies vraagt Arnemuiden toestemming om een predikant voor de tweede maal te mogen beroepen. Dit wordt toegestaan. Souburg vraagt ontheffing van het con sulentschap in Arnemuiden voor Ds. Bre- derveld. Dit wordt ingewilligd. Als nieuwe consulent voor de resterende tijd in Arne muiden zal Ds. Boot optreden. 4. De vacaturebeurten worden als volgt verdeeld Grijpskerke op 7 april Ds. v. Ulden, op 12 mei Ds. Verschoor, op 9 juni Ds. v. Wouwe Domburg-Westkapelle op 7 april Ds. Brederveld, op 28 april Ds. Elshout, op 5 mei Ds. Gommer, op 19 mei Ds. v. Hee- sen, op 9 juni Ds. Streefkerk, op 23 juni Ds. v. Til; Vrouwenpolder op 20 jan. Ds. Oegema, op 17 febr. Ds. v. Heesen, op 17 maart Ds. v. Ulden, op 7 april Ds. v. d. Bom, op 5 mei Ds. Boonstra, op 9 juni Ds. Boot. 5. Rapporten a. Ds. Streefkerk vertelt iets over de zending bepaalt de classis bij het grote belang van het christelijk onderwijs op het zendingsterrein in Indonesië voorbede is nodig. In Pakistan blijken wij een prach tige taak te hebben. In Ruanda Urundi zijn Ds. Overdulve en Ds. v. d. Neut hard be zig met hun moeilijk werk ook hier voor bede nodig. Eén enkele kerk in de classis is veront rustend achter met de zendingsbijdrage. b. Ds. van Heesen leest namens de com missie inzake gemeenschappelijke kerk diensten haar rapport voor. In overeen stemming met de richtlijnen van de synode Apeldoorn 1962 besluit de classis ,,dat de kerken bij de samenwerking in het werk der evangelisatie met de FEUILLETON door HUGO KINGMANS 3) Viel in een soort flauwte, werd bewusteloos en stierf in die toestand, nauw twee uur later, 't Moet wat aan het hart zijn geweest, oordeelde Van der Linden, de kundige dorpsdokter, die later ook nog een specialist raadpleegde. Maar die kon ook niets zeggen. Bij een lijk kun je geen diagnose stellen, alleen constateren, dat de dood is inge treden. Bij benadering kunnen de dokters nog de tijd van sterven bepalen. Maar bij Jane was dat niet nodig ge weest ze stonden er bij, de boer, zijn vrouw en Kees, de handen gevouwen en met een gebed in het hart. Maar de Here vond het tijd, om Jane bij Zich te halen. En dan gebeurt het. Eenswillend waren zij met de leiding Gods in hun leven. Ze zijn het nóg. Maar het blijft niet in je kleren zitten, als je vlees van je weggescheurd wordt Nu is er alleen Kees nog. Want twee kinderen kreeg de boer, vrij kort na elkaar en toen was het afgelopen. Dat is nu een dikke twintig jaar geleden, waar blijft de tijd Ho, Konijnenbelt, zeker, waar blijft de tijd Maar waar blijf jij, man In gedachtenis is hij de pastorie voorbijgefietst. Als hij dat bespeurt, glimlacht hij en slaat een zij wegje in, dat hem, met een grote bocht, weer op de hoofdweg brengt, doch dan voor het huis van dominee Zelleven, de oude. Zó zegt men het in de kerkelijke wereld. Er is ook een Zelleven, de jonge. Dat is de zoon, die op een paar uur afstands zijn pastorie heeft. Konijnenbelt hoeft niet aan te bellen de domineese ziet hem vanuit de voorkamer over 't tuinpad aankomen, de fiets aan de hand. Nauw heeft de boer die tegen de muur gezet, of de brede voordeur gaat open. ,,Kom binnen, Konijnenbelt. En loop naar boven. Je v/eet de weg. Maar hou je neusgaten dicht. Je snapt wel." Konijnenbelt lacht een brede lach natuurlijk heeft do minee, die doorgewinterde roker, bij gebrek aan tabak, weer het een of ander bocht in zijn pijp gras, eiken bladeren of zoiets. ,,Ik heb warempel een zakje echte tabak in mijn zak, juffrouw", zegt hij, in zijn jekker voelen. „Ook toevallig." Nu is het de beurt aan mevrouw Zelleven, om te la chen die olijke boer neemt haar er niet tussen Heeft-ie natuurlijk willens en wetens in de zak gestoken Maar dan opeens „Heb je het al gehoord, Konijnen belt „Ja, juffrouw", Konijnenbelt noemt de dominese altijd nog juffrouw, het nieuwerwetse mevrouw kan hem niet over de lippen komen, „ja, juffrouw, Wilmink wist het te vertellen. God zij dank, afgelopen." Als hij deze woorden zegt, staat de boer al enkele tre den op de trap. Een stem klinkt„Kom boven, man". Die stem zegt zonder woorden „Laat ons wat praten. Er is wat gebeurd in de wereld". HOOFDSTUK II. Ja. er is wat gebeurd in de wereld. Jan Stelmaker, geen piekeraar van nature, piekert nu wel, nu hij het grote nieuws, dat Wilmink op de boerderij heeft gebracht, tracht te verwerken. De ploeg snijdt ditmaal geen rechte voren. Soms merkt hij het op en dan bepaalt hij met ijzeren wilskracht zijn aandacht bij de ploeg. Maar hij houdt het niet voler zit voor hem te veel vast aan wat hij heeft vernomen. De oorlog afgelopen, dat betekent, dat de grenzen ont sloten worden. Zo een jaar of vier is het land als het ware een eiland geweest in een kokende zee. De verbin ding met Indië, met Amerika, ja, noem maar op, waren meer dan miserabel. Je moest respect hebben voor die kerels, die hun leven op zee gingen wagen, 't Land was neutraal in de krijg, maar dat belette niet, dat er schepen getorpedeerd werden. Dat gaf dan deining, onrust, oorlogs geruchten. Maar het betreffende land, soms Engeland, soms Duitsland, bood verontschuldigingen aan en dan liep het weer. Overigens, al hadden de zeevaarders geen last van onderzeeërs, de gevaarlijke mijnen waren schier nog meer te vrezen. De mijnenvelden mochten dan bekend zijn bij de zeelui, je kón niet voorkomen, dat storm de smerige dingen losrukte en op drift joeg. Hoeveel waren er al niet op onze kust aangespoeld, vaak tot ontploffing komend En toch gingen de stoere zeelui het ruime sop in. Ge lukkig maar, want er kwam dan toch voedsel binnen, al was het mondjesmaat, zodat een strenge distributie eis was. Minister Treub had eens gezegd Honger zal er niet geleden worden. Hij heeft gelijk gekregen honger was er niet, al was schraalhans keukenmeester. Dat was, naar de mens gesproken te danken aan de boeren, die het land scheurden, zij 't met pijn in het hart, en aan de stoere zeelui, die de hort op gingen, gevaar of geen gevaar. Kun je van een zeeman anders verwachten Maar ondanks dat alles, een eiland was het land toch in de barende kolken van de onstuimige wereldzee. Wie brieven naar het verre Amerika zond, was er niet zeker van, dat die terecht zouden komen. In elk geval bleven zij maanden onderweg. Hoe lang was het nu al geleden, dat hij een brief uit Canada had gekregen, van Freerk Meppelink De oorlog afgelopen. Althans, wanneer het geen klets praat van Wilmink was. Maar dat viel moeilijk aan te nemen. Assink van het postkantoor had immers met Utrecht gesproken, waar de mensen er vol van waren Maar dan werden de grenzen ontsloten Dan kwam er ook weer geregeld postverkeer. Dan kon hij schrijven naar Canada. En danFreerk Meppelink had het hem toch beloofd. Hij zou er nader van horen. Maar toen breidde de oorlog zich als een olievlek uit Amerika kwam er in van Canadese brieven, via de Sta tes, was toen zo goed als geen sprake meer. 't Was een groot geluk dat Wilson, de president van de USA, toehapte je kon gerust zeggen, dat de hulp van Amerika, alweer naar de mens gesproken, de Geallieerden zo te stade kwam dat er eindelijk aan de krijg een einde kwam dat Duitsland lag te zieltogen. Hij zou nu maar eens gauw naar Freerk Meppelink schrijven. Als de oorlog er niet was gekomen, zou hij er allicht al gezeten hebben. Hij wilde nu wel eens haring of kuit hebben. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 2