Officiële Berichten NIEUWS r Predikbeurten zondag 12 augustus 1962 bedreigd, zonder dat nodig is dat reeds een bepaalde misdraging is be gaan. De ondertoezichtstelling heeft dus mede een preventief karakter. De gezinsvoogd(es) kan geconfronteerd worden met de meest uiteen lopende noden van kind en gezin. Hij of zij dient de ouders bij hun op voeding met raad en daad terzijde te staan en de wet zegt dat hij of zij de Ouders „tracht te overreden" bij de verzorging en opvoeding van hun kinderen het nodige te doen. De ondertoezichtstelling kan slechts gunstig verlopen bij een goede onderlinge verstandhouding tussen ouders en gezinsvoogdesDe ouders blijven „de baas" over hun kinderen, maar zij dienen zich te gedragen naar de aanwijzingen van de gezinsvoogd. Dat een zekere vertrouwensband tussen ouders en gezinsvoogd nood zakelijk is, blijkt uit de bepaling, dat de kinderrechter bij de benoeming van een gezinsvoogd let op de godsdienstige gezindheid van het kind en van het gezin waartoe het behoort. De gezinsvoogdij heeft een tijdelijk karakter, zij wordt uitgesproken voor een jaar, maar kan telkens met ten hoogste een jaar worden ver lengd. Mogelijk is, dat een kind tijdens de gezinsvoogdij in een inrichting wordt geplaatst. Bij de keuze van die inrichting dient de kinderrechter wederom te letten op de wensen van de ouders en op de godsdienstige gezindheid van het gezin. Ook deze uithuisplaatsing heeft een tijdelijk karakter. Indien blijkt, dat de ondertoezichtstelling geen of onvoldoende effect oplevert, behoort zij te worden beëindigd en dient er veelal naar verdergaande maatregelen te worden gegrepen, zoals ontzetting of ont heffing uit de ouderlijke macht. Bij laatstgenoemde maatregelen raken de ouders het gezag over hun kinderen kwijtdit wordt opgedragen aan een voogdijinstelling, en de kinderen worden, althans voorlopig, in in richtingen opgevoed, zoals „Kinderzorg" en de „Rudolphstichting" in Achterveld. Het is duidelijk, dat onttrekking aan de ouderlijke macht als uitsterste noodmaatregel moet worden gezien. Het instituut van de gezinsvoogdij biedt de mogelijkheid de band tussen ouders en kind te handhaven en vaak blijkt een ondertoezichtstelling van een of meer jaren voldoende om de gebleken moeilijkheden te overwinnen. Omdat de gezinsvoogd (es) in aanraking kan komen met problemen van de meest uiteenlopende aard, is zijn of haar taak moeilijk en verantwoor delijk. Anderzijds ligt juist op dit gebied een taak voor hen die zich vrij willig willen inzetten voor de belangen van kind en gezin. Hoewel het zwaartepunt bij de gezinsvoogdij moet blijven liggen bij de leek als vrijwillige medewerkeris bij dit werk de hulp van deskundigen onontbeerlijk. Daarvoor bestaan hier te lande reeds jaren de verenigingen „Pro Juventute"Aan „Pro fuventute" zijn verbonden geschoolde jeugd- maatschappelijke werkers, die tot taak hebben de gezinsvoogden bij hun werk te begeleiden. Zij staan open zowel voor degenen die in hun gezin of met hun kinderen moeilijkheden ondervinden als voor hen die zich geroepen gevoelen een taak als gezinsvoogd (es) op zich te nemen. (Adres „Pro Juventute" in ZeelandMolstraat 9, Middelburg, tel. (O 1180)4333) A. Die ervaring doet me denken aan een jonge zendeling op Nieuw Guinea, die kersvers op het zendingsterrein aangeland, daar zijn eerste tournee maakte. Hij had in een kampong, waar een kleine christen gemeente aan het groeien was, het Heilig Avondmaal bediend. Toen hij na afloop daarvan het een en ander weer aan het inpakken was, ontdekte hij toen hij zich omkeerde, dat de ouderlingen bezig waren om bliksemsnel het restant van de Avond- maalswijn op te drinken Dergelijke ontnuchteringen behoren óók bij het werk. Zij worden in het zendings werk dan ook zeker niet minder aange troffen dan in allerlei ambtelijke arbeid die wij hier te lande in eigen omgeving verrichten. Van deze teleurstellingen moet het thuis front dan ook evenzeer op de hoogte wor den gebracht als van de verrassingen en de wonderen, die er in de missionaire ar beid worden beleefd. Er zijn daar, evenals bij ons, ook gemeenten waar maar erg weinig van uitgaat. De groei van het chris telijke leven wordt daar, evenals bij ons ook telkens belemmerd door onderlinge naijver, ruzies en competentie-kwesties. Er zijn daar ook predikanten en evange listen, die in hun werk bitter teleurstellen. Kortom, het zijn niet allemaal ideale ge meenten en voorbeeldige christenen. Wij zullen daar ongetwijfeld mee instemmen, wanneer wij daar even over nadenken. Waarom zou het daar anders zijn dan hier? Toch brengen wij dat in ons mee leven, dacht ik, vaak te weinig in reke ning. Het zijn niet alleen ongekende zege ningen en ontroerende ervaringen, die er in het zendingswerk worden meegemaakt. Er worden ook andere dingen, ook ont nuchteringen en teleurstellingen beleefd. En daar heeft de propaganda het thuis front ook van op de hoogte te brengen. Dat mogen we ook niet anders verwach ten. Het zou ons belemmeren in ons mee leven indien we slechts een gunstig ge selecteerde berichtgeving ontvingen. Juist in de moeilijkheden en de teleurstellingen, die onze zendingsarbeiders, evenzeer als wij, hier in allerlei kerkelijke en evange- lisatorische arbeid, hebben te verwerken, zullen zij door ons gebed en meeleven ge dragen moeten worden. In dit opzicht is het rapport inzake de Zending op Soemba, enkele maanden ge leden uitgebracht op de Zendingssynode van De Gereformeerde Kerken in de pro vincies Groningen, Drente en Overijssel en De Gereformeerde Kerken in Duitsland (Bentheim, Oost-Friesland), een model van goede berichtgeving. Dit rapport, dat duidelijk de hand van Ds. P. J. Luijendijk verraadt, staat vol met de meest verblij dende dingen die men van het zendings werk horen kan, maar de teleurstellingen staan er onomwonden en heel eerlijk naast. We ontmoeten er gemeenten waar het aantal belijdenis-catechisanten het aantal gemeenteleden zelfs overtreft. In sommige plaatsen werden Kerstsamenkomsten ge houden, waar 800 heidenen bij aanwezig waren. In een jaar tijds werden er 1733 kinderbijbels en 2358 bijbelse platenboeken gratis uitgedeeld. Maar de teleurstellingen worden er evenzeer in genoemd ,,In deze gemeente brak een hevige twist uit, die nog niet kon worden verzoender zijn hier nogal wat tuchtgevallen wegens polygamie en dobbelenhelaas raakte de predikant verwikkeld in een nare recht zaak, waarin zijn familie partij is tegen- UIT DE KERKEN De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! (Ingez. mededeling) over een andere christelijke familie Daar hebt U de binnenkant van het werk Maar die zullen we ook moeten kennen En terdege Want als de duivel bezig is om de voort gang van het werk te belemmeren, zal het gebed van ons allen nodig zijn om hem daarin tegen te staan en terug te drijven. Daarom zal het thuisfront er op moeten staan om ook van de binnenkant van het werk alles te weten. Amsterdam J. C. GILHUIS. De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Oud-Vossemeer roept de kerken van de classis Tholen samen tot een ver gadering D.V. dinsdag 11 september 1962 te half negen uur in de Geref. Kerk te Bergen op Zoom. Hij verzoekt hem eventuele stukken voor het agendum toe te zenden vóór 24 augus tus a.s. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Oud-Vossemeer, in opdracht van deze, de scriba II. J. J. VERSLUYS. De vergadering van de Kerken in de Classis Zierikzee zal D.V. worden gehou den op 12 september in vergaderzaal der Geref. Kerk, Sint Domusstraat te Zierik zee. Stukken voor het agendum in te zenden aan de eerst-ondergetekende vóór 24 augustus a.s. Namens de roepende kerk van Brouwershaven, B. WENTSEL, praeses. adres Haren Zuid Zijde 7. TH. C. SCHIETTEKATTE, scriba. Beroepen te Lewedórp H. J. Diekema, kand. te Amsterdam te Hoogeveen (vac. H. D. Borgers): G. W. H. Pedde- mors te Heerde te Spijk (Gron.): G. de Zeeuw te Ezinge te Emmeloord (N.O.P.) (vac. J. Bos): H. D. Bakker te Hillegersberg-Terbregge -te Edam en te Nieuwerkerk a. d. IJsselM. Hiensch, kand. te Haarlem te Clarkson (Onta rio, Canada): H. de Moor te Strathroy (Ontario, Canada) (voorheen te Ensche dé) te Navan (Ontario, Canada): J. C. de Moor, kand. te Grand-Rapids (U.S.A.) te Grijpskerke en te Rockanje L. Her laar, kand. te Amsterdam te Arnemui- den P. Huisman te Ooltgensplaat te Mildam (Fr.): J. B. F. van den Brink, kand. te Voorburg te Rilland-Bath L. Herlaar, kand. te Amsterdam te AchterveldR. H. Koolstra, vlootpredi- kant met verlof te Leeuwarden te Den Burg op TexelM. Hiensch, kand. te Haarlem. Aangenomen naar Leeuwarden-West (vac. L. G. Pleijsant): L. H. Kwast te Andijk naar GeldermalsenN. J. Goris te Barchem, die bedankte voor Castricum, Ens (N.O.P.) en voor Oosterwolde (Fr.) naar ValkenswaardJ. F. ter Hart, kand. te Woerden, die bedankte voor Eén (Dr.):, Nieuwveen-Zevenhoven en voor Opperdoes naar Hoogeveen (5de pred. pl.): C. van Zuylen te Marken. Bedankt voor Hoogezand-Sappemeer (vac. S. G. Bloem): H. Alting te Uithui- zermeeden voor Geelong (Australië): B. Wentsel te Oude water. Benoemd tot het vervullen van een stage te Leeuwarden (vicariaat): F. B. Fennema, kand. te Marrum. Geen verdere beroepen. Ds. R. J. Koolstra, vlootpredikant met verlof te Leeuwarden, kan geen verdere beroepen in overweging nemen. Kandidaat Her laar te Amsterdam kan geen verdere be roepen in overweging nemen. Afscheid en intrede. Na bevestiging door zijn voorganger, ds. R. der Neder landen van Leerdam, deed kand. J. B. Bel, gekomen van den Helder, intrede te Zuid broek-Harkstede met 1 Tim. 15. We gens vertrek naar Nijverdal nam ds. D. H. Borgers afscheid van Hoogeveen met Hebr. 13:8. Ds. Th. Ferwerda te Noordwijk aan Zee is voornemens 9 sept. intrede te doen te Amsterdam-O. Ds. J. Berger te Gorredijk, die enkele weken in het diaconessenhuis te Utrecht werd verpleegd en weer naar huis mocht terugkeren, is opnieuw ziek geworden. De patiënt lijdt erge pijnen en kan zich maar moeilijk bewegen. Ds. E. Bouwma, emeritus-predikant van Ureterp, heeft zich tijdelijk metter woon gevestigd Cederlaan 9 te Rijswijk (Z.H.), tel. via (0 70)98 62 45. De nieu we woning in een in aanbouw zijnd flat zal zeker niet voor Nieuwjaar 1963 ge reed zijn. Ds. P. v. Vliet, miss. predikant van de kerk van Rotterdam, die door de zen dende kerk afgestaan is aan de Morgen landzending voor de arbeid in Algarije, vertoeft momenteel met verlof in ons land. In september a.s. is hij voornemens op nieuw naar Algarije te vertrekken. De si tuatie in dit land is sedert ds. v. Vliet daar voor het eerst heenging verslechterd. De Eglise Reformée, die in Algiers vier wijken heeft met elk een eigen predikant en kerkgebouw zag de laatste weken in de CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Couvée te Schiedam. 2.30 uur Ds. Schut te Bussum. 5 uur Ds. Van Reeven te Rotterdam. (Noorderkerk) 10 uur Ds. Van Ginhoven te Wes tervoort. 5 uur Ds. Couvée. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Van Ginhoven. Collecte: Gen. Kas hulpbeh. kerken PZi collecte), Geestel. verzorging verstrooide Geref. in Frankrijk y2 collecte). Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Domburg 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Gommer. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Oegema, Vlootpred. Koudekerke 9.30 en 7 uur Ds. Schut te Bussum. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp te Nieuw- dorp. Oostkapelle 10 en 7 uur Ds. v. d. Berg te Ermelo. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Reeven te Rot terdam. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Vos te Wassenaar. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Van der Stoel te Bergen op Zoom. Veere 11 en 7 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 10.30 en 5 uur Vrouwenpolder 9 uur Ds. Streefkerk, 10.45 uur Ds. Van Ginhoven, 2.30 uur Ds. Couvée. Westkapelle 9.30 uur Ds. Gommer, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. CLASSIS AXEL. Aardenburg 9.15 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Scheele te Maartensdijk. Breskens 11 uur Ds. Zijlstra te Amersfoort, 7 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10.30 uur Ds. De Vries, 7 uur Ds. Zijlstra Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Bos te Beukbergen. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Zijlstra. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Bos. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. Mintjes. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Meijer te Beverwijk. Colijnsplaat 10 en 5 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Geersdijk 10 en 2.30 uur Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Meijer. 5 uur Ds. Kats. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Meijer. Collecte voor de geestelijke verzorging van zee varenden ter koopvaardij en kustvaart. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Heinkenszand 10.30 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Van der Leek. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Volten te Rhenen. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Stam te Fijnaart. Lewedórp 9.15 en 2.30 uur Ds. De Bruijne, Zandvoort. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Knol te Heemskerk. Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. v. d. Leek. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Arntzen te 's-Gravendeel. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Richel, Heemstede. Hoogerheidc (Schapendreef 21) 9.45 en 3 uur Ds. Vreugdenhil te den Haag. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Versluys te Gelder malsen. Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. v. d. Brink te Voorburg. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 4.30 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 9, 10.30 uur Ds. Boerma, 5 u. Ds. Wentsel Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Baas te den Haag. Oosterland 9 uur Ds. Den Heeten, 3 uur Ds. Baas. Scharcndijkc Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Greving te Wildervank. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 3