INTERMEZZO I r Predikbeurten zondag 29 juli en zondag 5 augustus 1962 HEB HET HART EENS Heb het hart eens, dat je te laat thuis komt, zegt pa dreigend tegen zoon of dochter, die op punt staat een avondje uit te gaan. Of Pietje of Marietje inder daad het hart zal hebben het vaderlijk gebod te overtreden, hangt van diverse factoren af. Vul zelf maar in welke We zijn per slot een jeugdrubriek en géén pedagogische. Anders zou de vraag Hoe vertel ik het mijn ouders (nl. dat ik toch het hart heb gehad iets te doen wat zij verboden hadden) wel eens erg actueel kunnen zijn Maar nu zonder omwegen. Heb je al eens iets gehoord over de actie ,,Heb het hart eens" van de Gereformeerde Jeugdbond Wie van jullie de bondsdag te Hilversum op Hemelvaartsdag bezocht heeft, weet er alles van Hij/zij heeft ook een talent" mee gekregen in de vorm van een gulden, met het doel bij dit talentje vele te winnen. O, zeg je nu misschien, ik ben helemaal geen lid van een jeugdvereniging, dus met die actie heb ik niets te maken. Al dat geld is natuurlijk voorJa, waarvoor Voor de Jeugdbond zelf Nee, was dat het geval, dan zouden we het hart niet hebben om over deze actie in ..Intermezzo", een rubriek bestemd voor alle Zeeuwse Gereformeerde jongeren, te schrijven. De opbrengst van ,,Heb het hart eens" is bestemd voor de opzet van Gereformeerd jeugdwerk in Ruanda Urundi. Je weet toch wel, dat Ruanda Urundi één van de nieuwe Gereformeerde zendingsterreinen is O. ja, het Paruba-planNu moet je niet denken, dat we daar jeugdwerk kunnen beginnen a la de ons genoeg bekende J.V. of M.V. Het werk, dat daar opgezet moet worden, heeft meer het karakter van clubhuiswerk, om een Nederlandse term te gebruiken, die je natuurlijk moet „vertalen" voor de jeugd daar. Er moet een jeugdhuis komen, waar de jongelui van alles kunnen doen en leren, voor mijn part van koken en breien af tot timmeren toe. Maar van het allergrootste belang is de geest, die in dat huis moet heersen, dat moet een christelijke geest zijn, dus de Geest van Christus, dus de Heilige Geest. Dat gaat niet vanzelf. Er zal leiding moeten komen, die ook evenals de eerste Chris tenen, vervuld is van de Heilige Geest. Die mensen zijn er wel. Gelukkig geeft God ze. Maar wij moeten zorgen, dat ze aan de slag kunnen. Dat er geld is om ze uit te zenden, om met de exploitatie te beginnen, om het vol te kunnen houden. Daartoe dient ,,Heb het hart eens". Nu wil je stellig meedoen, lid van een vereniging of niet. Vraag een zakje met een ..woekertalent" aan bij het bureau van de Gereformeerde Jeugdbond, Koningin Sophialaan 19. Amersfoort. En verzin een origineel plan om je gulden desnoods te verhonderdvoudigen. Heb het hart niet, de jongelui daar, figuur lijk gesproken, in de kou te laten staan, want ook zij zijn schepselen Gods, voor wie Christus' hart gebloed heeft E. v. d. Zw.-v. A. pen tot bijna 12000 per jaar en nog is de groei niet aan een eind. Het eerste vormingswerk startte op het landgoed „Beukbergen" bij Huis ter Heide, eigendom van baron Sloet van Marxveld van Vollenhoven van Oldruitenborgh. In de tweede wereldoorlog moest deze zijn bezittingen verlaten op last van de Duit sers. Hij is er niet meer teruggekomen. In 1945 kwamen er Canadezen in in 1949 huurde de inmiddels gevormde „Stichting tot Steun van de Protestants Geestelijke Verzorging van het Nederlandse Leger" het landgoed. Na vijf jaar was de Stichting financieel sterk genoeg om het te kopen. Na enige jaren bleek „Beukbergen" de stroom niet meer te kunnen verwerken. Een tweede centrum werd aangekocht. ,,de Kroeskamp" te Heerde en aan het eind van 1960 kwam het huis „Scherpenzeel" te Goor er bij. En nog is er vaak plaats te kort, zodat elders conferentie-ruimte moet worden gehuurd. De hulp is velerlei. Talloze vooraanstaande literatoren, ju risten, theologen geven hun hulp. De spre kerslijst laat vele bekende namen zien. Nog maar heel kort geleden werd de drie honderd en vijftigste keer herdacht, dat de dichter-schrijver Roel Houwink zijn mede werking verleende. Financieel steunt de Minister van De fensie de Stichting met ongeveer 50% van de exploitatiekosten. Verder zorgt zij zelf voor de nodige financiën. Dit betekent, dat voor een groot bedrag de hand moet worden opgehouden. Dat laatste baart het bestuur en de directie de nodige zorgen. Een ton gelds per jaar is niet zomaar bo ven water te halen. Pro Rege en PIT ont vangen hun inkomsten via kerkcollecten en contribuanten, zo is dat onderling afge sproken, terwijl de Stichting betreffende de vormingscentra haar steun zou probe ren te ontvangen via het bedrijfs- en za- kenelven. Het gebed is of de Heer, Die dit werk zo zegende en voorspoedig deed gaan, ook de financiële zorgen wil wegnemen en ve len in het hart wü leggen dit werk te steu nen. De mannen van de vormingscentra tim merden niet vaak aan de weg. Maar soms hebben zij er behoefte aan iets er van te vertellen, opdat de kerken en allen, die van Hem zijn, weten, dat ook dit werk er nog is en deze kansen nog kunnen worden benut. Dat het ons allen bemoedige en zij, die daar werken bemoedigd worden door de aandacht en het meeleven van anderen. Bij de firma Kok te Kampen verschenen weer enkele nieuwe publicaties. De zon dagavondlezingen. die prof. Schippers voor de N.C.R.V.-microfoon hield over de ge lijkenissen zijn nu gebundeld voorradig in een werk dat tot titel draagt De gelijke nissen van Jezus. Ieder die deze serie le zingen gemist heeft kan er nu alsnog kennis van nemen, terwijl zij die ze gehoord heb ben, zeker verheugd zijn dat zij deze nog eens kunnen doornemen. Een werk, dat de moeite waard is. In de Boeketreeks verscheen als nr. 33 van de hand van G. Puchlnger een pocket over dr. H. Colijn, veel nieuw materiaal wordt in dit werkje naar voren gebracht, zodat ons een juister beeld van deze staats man van verdienste geboden wordt dan tot dusverre geschiedde. Wel betreuren wij het, dat de slothoofdstukken enigszins aan de sumiere kant zijn. „Vragen over Genesis en de natuurwe tenschappen" worden door drs. H. A. L. van der Linden, drs. A. A. Manten, prof. dr. J. Veldkamp en drs. H. G. Schulte Nordholt aangesneden in een brochure, die een zestigtal bladzijden telt. Of deze vra gen bevredigend worden beantwoord, zo zij al worden beantwoord, is een vraag. In ieder geval kennisname van deze op stellen is niet af te raden, daar men zich zodoende een beeld kan vormen, van wat er alzo leeft. Persoonlijk zijn wij van me ning dat de schrijvers teveel willen glad strijken en te veel in het ,,óf-óf" schema denken. Voor de kinderen verschenen nog twee kostelijke boekjes, één van Nel Ver schoorVan der Vlis „Hoog bezoek bij Josje en Jaap" en één van A. J. Bleysier „Bertje, Annelies cn de Torenkraai". Bei de werkjes bevelen wij van harte aan. In de Gouden Poort Reeks tenslotte verscheen de derde druk van de roman van ds. D. J. Couvée „als de tarwe". Dat hiervan een derde druk verscheen is zeker een aanbeveling van dit werk. v. H. Nieuwe Pockets. Zowel bij de firma W. ten Have N.V. te Amsterdam als J. H. Kok te Kampen zijn weer enkele nieuwe pocketboeken ver schenen respectievelijk in de Carillon- en Boeketreeks. In samenwerking met het Ned. Bijbel genootschap verscheen een Carillon-speci aal deel van het Nieuwe Testament in nieuwe vertaling voorzien van woordver klaringen, register van bijbelse termen, na men en begrippen, een wegwijzer door de evangeliën, een leesrooster, notitie-pagina's en twee landkaarten. Een uitgave die dus voor persoonlijke bijbelstudie bedoeld is en als zodanig zeker geschikt zal zijn. Of echter het boekje tegen een intensief ge bruik bestand zal zijn valt te betwijfelen. Onzes inziens had men er beter aan ge daan om deze uitgave iets degelijker uit te geven. We zijn bang, dat hier het oude spreekwoord dat goedkoop duurkoop is opgeld zal gaan doen. Jammer van deze zeker goede uitgave. Als nr. 23 verscheen „Wegwijzers op Kruispunten", een verzameling korte stuk jes door ds. W. C. van Dam. Op zichzelf niet onverdienstelijk, maar toch vragen we ons af of het verschijnen van deze pocket nu werkelijk in een behoefte voorziet. Het zelfde geldt van de vijfde druk van „Op de man af" door ds. O. Jager, als nr. 41 in de Boeketreeks verschenen, een verza meling van enkele-minuten-toespraakjes in 1957 en 1959 voor de N.C.R.V.-microfoon gehouden. Is het nu werkelijk nodig om alle tijdschriftartikeltjes en alle toespraak jes van predikanten te bundelen We wor den er zo langzamerhand mee overstroomd. Vroeger meenden vele predikanten dat zij nodig een catechisatieboekje moesten schrijven en thans wordt de markt over stroomt met verzamelbandjes. Gelukkig kunnen we ook nog een ander geluid laten horen t.a.v. enkele andere pockets Boeketreeks nr. 30, tweede druk, De Openbaring van Johannes toegelicht door ds. A. Ringnalda, een fijn boekje voor persoonlijke bijbelstudie en om aan tafel te lezen. Het bezwaar, dat we aan de aan vang noemden, vrezen wij dat ook hier aanwezig is te onsoliede uitvoering voor dagelijks gebruik. Een bezwaar, dat ook geldt voor het werk van de Delftse predi kant dr. H. Mulder „Gids voor het Nieu we Testament, ook hier hadden wij graag een meer soliede uitvoering gezien, de in houd is het meer dan waard. Het is buiten gewoon jammer, dat dergelijke goede na slagwerken in een pocketreeks worden ondergebracht. We bevelen het werk ech ter ten zeerste bij U aan, het is nr. 39 uit de Boeketreeks. Tenslotte noemen wij nr. 42 uit deze reeks een postuum werk van prof. dr. A. Sizoo over „Reizen en trek ken in de oudheid". Wie de werken van prof. Sizoo kent, als laatste verscheen „Techniek in de oudheid", zal ook dit werk niet willen missen. Heel interessant is ook het in dit boek opgenomen hoofd stuk over de postdienst in het Romeinse rijk. v. H. CLASSIS MIDDELBURG. CLASSIS AXEL. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. C. Kamper tc Doetinchem. 2.30 uur Ds. Gommer te Oostkapelle. 5 uur Ds. Boot te Gapinge. (Noorderkcrk) TIEN uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Kamper. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Boonstra. Collecte: Bijbelvoorziening (Ned. Bijbelgenootschap). Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Acnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp te Nieuwdorp. Domburg 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Tevel te Zwaagwesteinde. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerkc 10 en 2.30 uur Cand. Herlaar Jr. te Amsterdam. Koudckerkc 9.30 en 7 uur Ds. Tevel te Zwaagwesteinde. Meliskerkc 10 en 2.30 uur Ds. Mulder. Oostkapelle 10 cn 7 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Kampherbeek te Heemse. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Kuitert te Amsterdam. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. Vcere 10 en 2.30 uur Ds. Oosterhoff te Sliedrecht. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 9. 10.45 en 7 uur Ds. Baas, te den Haag. Wcstkapcllc 9.30 uur 2.30 uur Ds. v. d. Bom. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Schut te Bussum. 2.30 uur Ds. De Nood te Ysselmuiden. 5 uur Ds. Vos te Wassenaar. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. De Nood. 5 uur Ds. Schut. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Vos. CollecteGereformeerd Jeugdverband. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. De Nood. Arncmuiden 10 en 2.30 uur Ds. Poelman te Bcrlikum. Domburg 10 uur Ds. Kampherbeek tc Heemse, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerkc 10 uur 2.30 uur Ds. Schut. Koudckerkc 9.30 en 7 uur Ds. Rothuizen tc Leiden. Meliskcrke 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp te Nieuwdorp. Oostkapelle 10 en 7 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Reeven te Rotterdam. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Scholing te Culcmborg. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bavinck te Doorn. Vecrc 10 en 7 uur Cand. de Bruijne te Zandvoort. Vlissingen 10.30 uur Ds. Vos te Wassenaar, 5 uur Ds. Meijer tc Beverwijk. Vrouwenpolder 9 uur Ds. Van Reeven tc Rotterdam, 10.45 uur Ds. Boot, 2.30 uur Ds. Gommer. Wcstkapcllc 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Kapher- beek te Heemse. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Van Wou we te Serooskerke. Voormiddag Voorbereiding H. Av. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 7 uur Ds. Munnik te Avercest. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Meulen te Nieuwer Amstel. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Teerink te De Lier. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Lindeboom te Zwijndrecht. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Van Ginhoven te Westervoort. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Lindeboom. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Eerw. Heer Blokband te Roosendaal. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borsselc 10 uur Lccsdienst, 2.30 uur Ds. Verschoor tc Vlissingen. Colijnsplaat 10 en 5 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Gravestein. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Couvée te Bennekom. 5 uur Ds. Rothuizen te Leiden. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Rothuizen. 5 uur Ds. Couvée. Collecte voor de helft voor het Geref. Jeugdcentrum „De Witte Hei", en voor de helft voor de geestelijke verzorging van Zee-, Land- en Luchtmacht. 's-Gravenpoldcr 10 en 2.30 uur Ds. Booy. Hcinkenszand 10.30 uur Ds. Bakker te Leiden, 2.30 uur Ds. Rothuizen tc Leiden. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Donncr te Schcveilingen. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Van Haeringen tc Vcenhuizen. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewcdorp 9 en 2.30 uur Ds. Bakker te Laren, Bed. H. Av. en Dankz. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes, Legerpredikant. Wcmeldinge 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. Koolstra. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Yersekc 10.30 en 5 uur Ds. Fidder te Krabbendijke. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Brcderveld, Souburg. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Baaijen te Zuidland. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Krabbendijke 9 en 2.30 uur Ds. Fidder, Voorber. H. Av. Oud-Vosscmeer 10 en 6.30 uur Ds. Brouwer te Zaandam. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Van Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Rozendaal te Heeg. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentscl. Bcuinisse 10 en 4.30 uur Ds. De Vries tc Wilnis. Haamstede 9, 10.30 uur Ds. v. d. Wel te Assen, 5 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Cand. Van Dijk te Hilversum. Oosterland 10 en 3 uur Ds. De Feijter te Nieuw-Lekkerland. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Homans. Zierikzec 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries, Bed. H. A. en Dankz. Axel 10 en 3 uur Ds. Blokland tc Roosendaal. Breskens 10 en 7 uur Ds. Goslinga te Valkenswaard. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Meyer tc Beverwijk. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Scheele te Holl. Rading. Oostburg 10 cn 3 uur Ds. v. d. Meulen te Nieuwer-Amstel- Noord. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Scheele. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Wouwe te Serooskerke. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borsselc 10 uur Leesdienst, 2.30 u. Ds. v. d. Linde, Rijnsburg Colijnsplaat 10 en 5 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. v. d. Linde te Rijnsburg. 5 uur Ds. Swierts te Enkhuizen. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Swierts. 5 uur Ds. v. d. Linde. Collecte voor steun aan de kerken in de Emigratie- gebieden. 's-Gravenpoldcr 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10.30 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Cand. Van Zuylen, Rotterdam Kapelle 10 en 5 uur Ds. Besselaar te Eindhoven. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds Heiner te Ter Aar. Lewedorp geen opgave ontvangen. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Wolp haart sdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Torenbeek te Den Ham. Dinsdag 7 aug. 3 uur Ds. Van der Leek, Huwelijks bevestiging. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer, Souburg Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Tissink te Noord-Schar- woude. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 uur 3 uur Ds. Tissink Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder, Bed. H. Av. en Dankz. Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Van Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Kuiper te Bcdum. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinissc 10 en 4.30 uur Ds. Baas te 's-Gravenhage-West. Haamstede 9, 10.30 uur Ds. Boerma, 5 uur Ds. Huyser te Zonnemaire. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Van Ginhoven te Westervoort Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Van Ginhoven. Scharendijke Zierikzce 10 en 5 uur Ds. Homans. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 3