r Uit de Gemeenten Officiële Berichten NIEUWS PredUkb&urten souslag 22 juli 1962 betrekkelijk kleine kring is verloren gegaan. Maar temidden van al het vreemde bleef toch het eigene: dit is onze universiteit! Van deze universiteit komen dokters, leraren, predikanten, juristen, politici, leiders op maatschappelijk en economisch gebied, enz. En zij hebben hoger onderwijs b ij de B ij b el ontvangen. Van de aanvang af heeft de V.U. geen kerkelijke instelling willen zijn. Professoren en studenten behoren tot onderscheiden kerken. Maar dat de grondslag der Gereformeerde beginselen ook in deze tijd gehandhaafd wordt, is op de laatste jaarvergadering duidelijk gebleken. En nu het volk, dat achter de Universiteit staat. De moeilijkheid, die ik zelf ondervondzal bij tallozen zijn we kunnen de ontwikkeling niet meer bijhouden. Maar het vertrouwen is gebleven. Dit blijkt wel uit de bijdragen, die in 1961 ca. 750.000,—' bedroegen. De Rijks-subsidie be droeg ongeveer het 10-voudige f 7.120.000,—. Daardoor kon bij al deze stormachtige ontwikkelingen de jaarrekening sluiten met een tekort van slechts 41.987,—. Bovendien kwam in 1961 uit de busjes van de Vrouwen-V.U.-hulp een bedrag van 337.665,—gespaard met kleine bedragen, maar groot in resultaat. Hulde aan onze vrouwen Ik kwam uit Dordrecht in het diepe besef wat is het toch mooi, dat er in Nederland een Gereformeerd volksdeel is, dat achter zijn universi teit staat, dat bij alle andere giften voor diaconie, kerk en zending nog zon millioen voor zijn universiteit opbrengtDat is ook een stukje gees telijke volksgezondheid Ik zag verschillende ouderen, die ontzaglijk veel voor de universiteit hebben betekend, Dr. Schouten, Mr. H. Bos (die 30 jaar lang ontzag lijk veel tijd als directeur gegeven heeft voor de goede zaak)oud-minister Algera onder de curatoren komen voor de namen van Mr. Dr. f. Donner, oud-president van de Hoge Raad, Mr. f. Verdam, oud-president van het Gerechtshof te Amsterdam, en zo vele anderen. Maar één ding benauwde me toch wel watik zag betrekkelijk weinig jongeren. Natuurlijk, ieder heeft zijn werk. Maar waarom waren er maar zo weinig studenten En nu kwam de vraag bij me op zal wanneer de ouderen wegvallen, er een jongere generatie zijn, die met evenveel enthou siasme als de ouderen de schouders zal zetten onder dit machtige werk Zullen we in deze ontwikkeling zoveel .geestelijke gezondheid" kunnen opbrengen, dat de band tussen de Universiteit en het Gereformeerde volk niet verslapt. Aan jullie, jonge mensen, het antwoord Koudekerke A. ELSEIOUT. het juiste als hij schrijft (4.9.9 Institu tie): „Laat nu de Roomsgezinden heen gaan, en naar haar gewoonte stoffen en roemen dat de Heilige Geest aan haar conciliën gehecht en verknocht is". Hij schrijft dit nadat hij te voren ge zegd heeft over het concilie van Chal cedon: „Het oordeel over deze zaak heb ben die heilige mannen alleen genomen uit de Schriftuur, welke mannen wij in 't oordeel alzo navolgen, dat wij Gods Woord, 't welk hun voorgelicht heeft, ook nu ter tijt nemen om ons voor te lichten". Zo hebben we al met al reden om in te stemmen met hetgeen Ds Koffeman in een artikel in het Geref. mannenor- gaan schrijft „Protestanten, weest op uw hoede, het gaat niet om dezelfde oecumene Ook zonder anti-papistische instel ling zullen we nog in deze eeuw het ge laat van Rome herkennen als dezelfde trekken vertonende als in de dagen van Calvijn. Of dit dan niet op onze beurt een zelfverzekerdheid is die ons zou ontsieren We menen van niet om re den de levensverbondenheid met de verheerlijkte Heer voor ons de band aan Zijn Woord is. Een woord dat ons van de Heilige Geest zegt„Hij zal niet uit zichzelf sprekenwant Hij zal het uit het mijne nemen en u verkondigen". Joh. 16 14. Brouwershaven B. WENTSEL. Nieuwerkerk. 1. Voor de a.s. vacature, wegens aftre den van br. C. Rentier Mzn, is het volgende dubbeltal gesteld, als diaken (alphabetisch), n.l. de brs C. P. Flik- weert en Mar. de Reus. Verkiezing a.s. zondag 22 juli, na de morgendienst D.V. 2. Het Ned. Bbel Genootschap hoopt in 1964 zijn 150-jarig bestaan te vieren. Er zal grote bekendheid aan worden gegeven, via de radio, enz. Men hoopt op die gedenkdag, door ledenwerf-ac ties, te komen tot een contribuanten opbrengst (nu ƒ350.000,van 500.000,Als we denken aan de koortsachtige verspreiding van commu nistische lectuur en anderszins over de werelddelen, onder de volken met hun leeshonger, dan moet elk christen dit werk steunen 3. Op de vergadering van de evangelisa tie-commissie zal worden voorgesteld weer straatprediking te houden op 27 29 augustus te Nieuwerkerk, Ouwer- kerk en Oosterland. Met de geluids wagen van de Autozending. Voor de evangelist, dhr. Hoogendoorn zal weer logies nodig zijn. Zult u deze arbeid steunen door uw belangstelling, ge meente, en ook jullie jongens en meis jes Gelukkig hij of zij, die iets doet in de dienst van Jezus. 4. Een groet aan de zieken en ouden. J. H. B. KORT VERSLAG van de vergadering van de classis Goes, gehouden op dinsdag 10 juli 1962 in het lokaal achter de Gereformeerde Kerk te Goes (Westwal). Namens de roepende kerk van Yerseke pent ds. J. E. Booy de vergadering met het laten zingen van Gez. 43 1Hij leest II Cor. 6: 1118, gaat voor in gebed en heet de vergadering welkom. De kerk van Baarland ziet de credentie- brieven na. Daarna wordt het moderamen geïnstitueerd Praeses is ds. M. V. J. de Craene, Assessor ds. A. F. Goedendorp, le Scriba ds. J. van der Leek, 2e Scriba ds. M. van der Heiden. De notulen van de vorige vergadering, die inmiddels zijn voorgelezen, worden on veranderd vastgesteld. Hierna heet de praeses de vergadering alsnog welkom. Hij memoreert het aannemen van het beroep van ds. Heiner naar Klazienaveen en ont vangt de groeten van ds. Jansen, die in middels vertrokken is naar Canada. Vervolgens ontvangt de scriba het woord voor het voorlezen van de corres pondentie. Daarvan zij hier genoemd 1. Het schrijven van S.S.K., waarin broeder Krol de vergadering verzoekt hem uit te nodigen om verschillende zaken de vergadering uit te leggen. Deze broeder wordt uitgenodigd voor de vergadering van oktober. 2. Het schrijven van de deputaten voor het onderzoek inzake de frequentie van de viering van het Heilig Avondmaal, dat zo wordt opgevat, dat de classis er bij de kerken op aandringt, om het door deze deputaten gezonden enquêteformulier zorg vuldig te overwegen en in te vullen. 3. Het schrijven van de Ring Borssele van de Hervormde Kerk over samenspre- king met de Gereformeerden, dat aan de betrokken kerken wordt doorgegeven. Daarna komen de instructies aan de orde. Verschillende kerken verzoeken om vacaturebeurten. De kerk van Heinkens- zand verzocht de classis ds. Heiner te ont slaan en ds. Kats als consulent aan te wij zen. Aan dit verzoek wordt voldaan. Daar na worden de vacaturebeurten voor het eerste kwartaal 1963 toegewezen. Door ds. Booy wordt rapport uitge bracht over de j.l. Particuliere Synode. Ds. van der Leek brengt apart rapport uit over de zendingszaken. Hij wijst er o.a. op, dat de bijdragen verhoogd zijn. Verder dringt hij er op aan, dat de kerken haar achter stallige bijdragen storten. Bovendien blijkt er een grote achterstalligheid te zijn in de collectes voor de Evangelisatie. De ker ken worden opgewekt om dit zo goed mo gelijk aan te zuiveren. Enige discussie volgde over de uitspraak van de synode inzake het voorstel van de classis Axel. Tot deputaten werden benoemdds. A. J. L. Hoogkamer, voor de regeling van de vacaturebeurten, ds. M. van der Hei den als secundus examinator Nieuwe Tes tament, broeder J. C. Vossen voor het na zien van de boeken van de zendingsdepu- taat, broeder Chr. Bras als deputaat vol gens art. 11, broeder P. J. Elenbaas als deputaat voor de kinderbijslagregeling. Bij het onderzoek volgens art. 53 K.O. verzocht de kerk van Heinkenszand om afvaardiging bij het afscheid van ds. Hei ner. Hiertoe werden aangewezen ds. Kats (primus) en ds. de Craene (secundus). Wissenkerke vroeg advies in verband met de enquête over het Heilig Avondmaal. De kerk van Wolphaartsdijk informeerde of het niet mogelijk zou zijn classisverga- deringen in de middag te houden. De clas sis vraagt om het oordeel van de kerkera den hierover. De volgende vergadering van de classis wordt vastgesteld op 17 oktober 1962 (9.15 uur). Als roepende kerk wordt aangewe zen de kerk van Baarland. Het moderamen zal als volgt samengesteld zijn Praeses ds. A. F. Goedendorp Assessords. M. van der Heiden le Scriba ds. J. van der Leek 2e Scriba ds. A. J. L. Hoogkamer. Bij de persoonlijke rondvraag herinnert ds. Goedendorp aan zijn vertegenwoordi ging van de classis bij het afscheid van ds. Oegema en spreekt ds. Heiner de clas sis een hartelijk woord van afscheid toe. De praeses sloot de vergadering en ging voor in dankgebed. UIT DE KERKEN Beroepen te Helpman (Gron.) 2e pred. pl.): R. J. Koolstra, vlootpred. met verlof te Leeuwarden te Ens (N.O.P.): R. J. Goris te Barchem te Hogezand-Sappe- meer (vac. S. G. Bloem): H. Alting te Uithuizermeeden te Gelong (Australië): B. Wentsel te Oudewater te Oudega (W.): G. Dijkstra, kand. te Leeuwarden. Aangenomen naar Noordwijk aan Zee (vac. Th. Ferwerda)A. H. v. Bottenburg te Schoondijke naar Vollenhove-Krag- genburg H. Weggemans te Oudehorne naar Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Na- wijn): R. de Vries te 's-Gravenhage-Moer- wijk. Ds. H. A. Wiersinga, evang. predi kant in algemene dienst, te Baarn, die bin nenkort met emeritaat gaat is benoemd tot evangelisatie-hulpprediker te Hilversum. Examens. De classis 's-Gravenhage heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer J. B. F. v. d. Brink, kand. aan de V.U. Zijn adres is Paradijsstraat 40 te Voorburg, tel. (0 70) 98 71 00. Afscheid en intrede. Ds. N. H. Heiner te Heinkenszand is voornemens 7 oktober intrede te doen te Klazienaveen. Bruinisse. De geheel vernieuwde kerk is in een speciale bijeenkomst in gebruik genomen. De muren zijn verplaatst en dichtgemetseld, en de verkregen ruimte biedt plaats voor een keuken, stookplaats voor de centrale verwarming, garderobe en toiletten. De muren zijn met een gele steen soort bekleed en kansel en kerkbanken met teakhout overtrokken. Er kwamen drie nieuwe lichtkronen. Waar vroeger de in gang van de kerk was is nu een glas-in- lood-raam aangebracht. De kerk telt nu 160 plaatsen, welk getal tot 300 kan wor den opgevoerd. De kerk, die bij de waters nood twee maanden in het zoute water stond, is met steun van het Nat. Rampen fonds herbouwd. De herstelwerkzaamhe den vorderen negen maanden, gedurende welke tijd de gemeente gastvrijheid genoot in het bedehuis van de oud-geref. gemeen te. Colijnsplaat, Onder leiding van haar oud-voorganger, ds. H. Veenstra van Oudega (S.) heeft de gemeente haar eeuw feest gevierd. In de eredienst hield ds. Veenstra een gedachtenispreek en in de feestelijke herdenkingssamenkomst die on der leiding stond van ouderling W. B. F. Bulthuis, gaf hij een historisch overzicht. Ds. H. Retel, em. predikant, sprak als oud-predikant der gemeente en mej. P. M. Staal als dochter van een der v.m. predi kanten. Ds. J. v. d. Leek van Kapelle- Biezelinge vertegenwoordigde de classis Goes. De gemeente die sedert 1960 vacant is had in de voorbije eeuw negen predikan ten. Zij telt thans 305 zielen, waarvan 156 belijdende leden. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds Boonstra, Zondag 39. 2.30 uur Ds. Hamming te Loppersum. 5 uur Ds. Strikwerda te Kootwijk. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Hamming. 5 uur Ds. Boonstra, Zondag 39. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Strikwerda. Collecte Evangelisatie in eigen stad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Boot. Gapinge. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. van Belzen, Mariënberg Domburg 10 uur Ds. v. d. Wal te Zwolle, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 9.30 en 2.30 uur Cand. Hiensch, Haarlem Koudekerke 9.30 en 7 uur Ds. Van Haeringen te Veenhuizen. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Lindeboom. Oostkapelle 10 en 7 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 11 uur Ds. Brederveld, 7 uur Ds. v. d. Wal te Zwolle. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. Veere 10 en 2.30 u. Ds. v. d. Stoel te Bergen op Zoom Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 9, 10.45 en 7 uur Ds. Baas, den Haag Westkapelle 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Boonstra. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. v. d. Meulen te Nieuwer Amstel. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 7 uur Ds. Munnik te Avereest. Hoek 10 en 2.30 u. Eerw. Heer Blokland, Roosendaal. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Goslinga te Valkens- waard. Temeuzen 10 en 4.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Meeder te 's-Gravenhage- Loosduinen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7. uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Nes te Rotterdam. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 uur Leesdienst, 5 uur Ds. De Craene. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Wentsel te Oudewater. Colijnsplaat 10 en 5 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Bed. H. Av. en Dankz. Geersdijk 10 en 2.30 uur Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Richel te Heemstede. 5 uur Ds. Wentsel te Oudewater. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Wentsel. 5 uur Ds. Richel. Collecte voor de Kas van Deputaten „Kerkopbouw" 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Heinkenszand 10.30 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder, Bed. H. Av. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Meijer te Oud-Beijerland. Kruiningen 10.45 uur Ds. Wentsel te Oudewater, 5 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Aller, Voorb. H. Av. Njeuwdorp 9 uur Ds. Heiner, 5 uur Ds. Hoogkamer. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Tissink te Noord Schar- woude. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 uur Ds. Van Mechelen, Oostburg, 5 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Goedendorp te Nieuwdorp. Krabbendijke 9.30 uur Ds. Fidder, 2.30 uur Ds. v. d. Klaauw te 's-Gravenzande. Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds. Koning. Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 uur Ds. v. d. Klaauw te 's-Graven- zande, 2.30 uur Ds. Fidder. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. Bed. H. Av. en Dankz. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Firet te Gees (Dr.) Bruinisse 10 en 4.30 uur Ds. De Vries te Wilnis. Haamstede 9, 10.30 en 5 uur Ds. de Jong, Lichtevoorde Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Boerma. Scharendijke 2.30 uur Ds. Homans te Heemskerk. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 3