Hoe ziet de jeugd haar taak NU enstraks LEESTAFEL Predikbeurten zondag 15 juli 1962 (Vervolg) Bij het doorlezen van de binnengekomen reacties (voor welke reacties nog hartelijk dank) valt me telkens op de toon van het niet-zo-zeker-weten of we het er als jonge mensen wel beter af zullen brengen dan de ouderen. Een j.v.-er schrijft o.a. het volgende ..Teveel wordt de schuld op de oudere generatie afgeschoven, alsof die alles in de hand heeft. We moeten als jongelui niet vergeten met als onze critiek, die soms terecht is -dat we in een zondige wereld leven, een wereld met puin hopen. Op die puinhopen hebben we ook al weer critiek. En op de kerk valt veel aan te merken. Maar mogen wij jonge mensen, wel zo hoog van de toren blazen Moeten we niet beginnen met eerst eens op onszelf te letten Tja. als wij eens allemaal begonnen met de schuld van die puinhopen, van die fouten in de kerk, van die lauwheid, dat gebrek aan levensblijheid, vaak bij onszelf te zoeken. Wij leven in een zondige wereld en die zondige wereld leeft in jou en mij. Vaak weten we dit alleen nog theoretisch. Maar geloven we hier practisch ook aan Zou ,,de" jeugd van Nederland dit erken nen Hoe zullen die jongeren, die hoe langer hoe meer vervreemden van de Bijbel, dit kunnen ..Juist als christen zo gaat de j.v.-er verder zullen we natuurlijk niet alles slikken, maar wel intens meeleven met alle wereldgebeuren. En, ons be zinnen op onze taak. want die is enorm groot Zal er iets van ons uitgaan, dan dienen we ons voor onze naaste te geven met heel onze inzet. Onze taak is door heel onze levenshouding te getuigen van onze Heer en zo een licht op het pad van de ander te zijn." Een stukje van het volbrengen van onze Zendingstaak zag deze briefschrijver ook in het meedoen aan de ook de vorige keer genoemde actie actie Heb het hart eens. ,,Is dit geen prachtig plan om zo Ruanda te mogen helpen Dat hierdoor het Licht van onze Heer op deze donkere plek zal mogen schijnen Tenslotte enkele aanhalingen uit de brief van een m.v.-ster ..Zouden we niet méér moeten bidden voor de overheid (niet alleen voor die van ons eigen land. maar juist ook voor die grote machthebbers van deze we reld). Het is voor hen heus geen eenvoudige taak om de wereld te regeren. Ze zullen heus hun best wel doen om het zo goed mogelijk tedoen. We mogen het toch wel zo zien, dat God deze mensen heeft aangesteld. Wij zullen alles eens anders en... beter doen? Ik geloof, dat dat meestal bij woorden blijft. Natuurlijk, we mogen het wel proberen. Maar alleen zullen we het nooit kun nen. We hebben de hulp van God zo nodig. Laten we daarom de kerk binnen gaan en luisteren en ons laten leiden door God Tot zover de reacties. Maar wat nu Heel eenvoudig aan de slag. Op kantoor, op de boerderij, in school, in de huishouding, in de vacantie. Altijd en overal wacht ons een taak, die we als blijde jonge mensen mogen vervullen. Nee, niet met dat air van wij zullen eens een betere wereld opbouwen. Maar wel, biddend en als daadwerkelijke getuigen van onze Heer. Dan wordt het toch Een betere Toekomst. F. A. G. N. M. J. Mulder van Vlaardingen, deed ds. J. Genuït, gekomen van Zevenhoven c.a., intrede te Drachten met Hebr. 12:1 en 2. Na bevestiging door ds. W. G. Schee- res aldaar met Lukas 7 3135, deed ds. J. H. v. Halsema, gekomen van Pernis, in trede te Gorinchem met Mal. 2:7. Na bevestiging door ds. B. Smilde aldaar met Hand. 8 35, deed ds. S. v. d. Linde, ge komen van Oppedoes, intrede te Grote- gast met Joh. 10: 11. Na bevestiging door zijn vader, ds. N. A. v. Loo van Sneek met Hebr. 13:7, deed kand. P. van Loo, gekomen van Sneek, intrede te Nieuwolda met Jer. 1:11 en 12. Na bevestiging door ds. E. G. Buitenbos van Winsum (Gron.) deed ds. A. Segger, ge komen van Zoutkamp, intrede te Middel- stum met Rom. 15:7. Ds. D. v. Keulen is voornemens wegens vertrek naar Zeist 12 aug. afscheid te nemen van Oldehove. Ds. L. G. Pleijsant is voornemens 19 aug. afscheid te nemen van Leeuwarden wegens vertrek naar Hilversum. Ds. A. Reen is voornemens 23 sept. afscheid te nemen van Alkmaar wegens vertrek naar Rotterdam. Ds. C. W. Keur, de nestor van de predikanten van Scheveningen, heeft tegen 1 januari a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Keur werd 13 juli 1897 te Enkhuizen geboren, studeerde aan de Theol. Hoge school te Kampen en werd 10 aug. 1924 door wijlen ds. D. Hoek van Enkhuizen te Heinkenszand in zijn ambt bevestigd. In 1928 vertrok hij naar Oudewater en 1 juni 1932 deed hij intrede te Schevenin gen. Ds. Keur heeft zich verdienstelijk ge maakt voor de Theol. Hogeschool te Kam pen, wier belangen hij in meer dan één functie heeft gediend. Bij herhaling ging hij met de vissersvloot naar Dieppe. De kerkeraad zal de emeritaatsaanvrage op de e.v. classicale vergadering ter tafel brengen en heeft bereids een beroepings commissie ingesteld. Ds. G. Visser te Honselersdijk is ernstig ziek. Hij is met een- harttrombose opgenomen in het ziekenhuis „Bethel" te Delft. J. La RoyDe Nicolaieten. Uitgeverij Labore et Constantia, Rotterdam 20 blz. In deze brochure uit br. La Roy zijn ongerustheid over de gang van zaken in de Gereformeerde Kerken. Hij doet dat met bewogenheid en verdient daarom ze ker gehoor. Met name waar het de Oecu mene betreft. Iets anders is of hij het hier en daar niet. wat al te bont maakt. Een wat nuchterder en genuanceerder toon zou het effect van zijn brochure vergroot heb ben. Hoek VERBEEK. C. S. Lewis Verrast door vreugde. Uit geverij W. ten Have, Amsterdam, 1961 211 blz. De bekende engelse schrijver van Brie ven uit de Hel, De grote scheiding, Reis naar Venus en vele andere werken over het Christelijk geloof, verhaalt in dit nieu we boek hoe hij van het atheïsme tot het christendom gekomen is. Een bekerings geschiedenis dus, maar anders dan die, waaraan wij gewend zijn. Lewis is een in tellectueel met een brede culturele belang stelling. Dat blijkt in dit boek overduide lijk. Interessant is hoe grote betekenis hij toekent aan zijn jeugd en schooljaren, doorgebracht op het afgrijselijk instituut van de engelse kostscholen in het begin van de eeuw. De beschrijving daarvan neemt het grootste en belangrijkste deel van het boek in beslag. Over zijn bekering zelf schrijft Lewis uiterst sober. Een waar devol boek wie van zijn andere geschrif ten genoten heeft, zal ook van dit werk met belangstelling kennis nemen. Enige ontwikkeling is daartoe wel gewenst. De uitgever zorgde voor een fraaie band en omslag. Hoek VERBEEK. Nic. H. Ridderbos. De Psalmen, eerste deel. Uitgave J. H. Kok N.V. te Kampen, 1962. Dit deel van de Korte Verklaring nietdeel-tje, zoals men nog al eens pleegt te zeggen zal met blijdschap worden be groet. We moesten het sinds 1923 doen met de verklaring van wijlen prof. Noordt- zij, waar 'k geen woord kwaad van zeg gen wil, maar die toch meer meditatief dan verklarend was en op beslissende punten vaak in de steek liet. Prof. Ridderbos heeft zijn taak even breed als diep opgevat. In dit eerste deel, dat 455 bladzijden om vat, wordt een uitlegging gegeven van de psalmen 141. Bijzonder blij ben 'k met de inleiding, die prof. Ridderbos aan zijn eigenlijke verklaring vooraf laat gaan. De schrijver belicht daarin o.a. allerlei woor den, die telkens in de psalmen voorkomen, woorden die je kent, waaraan je gewend bent, maar die je soms overneemt zonder je van hun diepe betekenis rekenschap te geven. Het is een gemeenplaats, maar van dit deel kan men ten volle zeggen, dat er op gewacht werd en dat het in een be hoefte voorziet. Moge het prof. Ridderbos gegeven zijn ons te verrijken met een twee de en derde deel. Hij kan daarbij rekenen op de dankbaarheid van ieder, die zijn bijbel en ook de psalmen liefheeft. M. DEN BOER. Nieuwe Pockets. Een vijftal nieuwe pocketboeken vragen ditmaal onze aandacht, waarvan een drie tal ter gelegenheid van het jubileum van het Leger des Heils in Nederland. Deze drie zijn Gered om te redden, uitgegeven bij de firma ten Have in de Carillonreeks en rijkelijk geïllustreerd, een fraai docu ment, en William Booth en Duivelseiland, verschenen bij de firma J. N. Voorhoeve, eveneens twee boekjes die onze aandacht ten volle waard zijn. We bevelen dan ook dit drietal werkjes van harte aan. In de Boeketreeks van de firma Kok te Kampen verscheen weer een verzamelwerk van gedichten, ditmaal bijeengegaard door willem enzinck (de hoofdletters ontbreken ook op de omslag) onder de titel ,,de dichter bidt", als ondertitel wordt vermeld nederlandse gebedslyriek. Voor hen die graag eens in dichtwerken grasduinen en zich niet de moeite willen getroosten om „echte" dichtbundels aan te schaffen, om zodoende de dichter te kunnen begrijpen, een uitkomst. Voorts verscheen in deze reeks een werkje over Pakistan, onder de gelijknamige titel en geschreven door D. ter Haar en J. ter HaamKruize, naar insiders ons verzekerden is het geheel nog al oppervlakkig, weet men echter van Pa kistan nog niets af, dan is het een aardige inleiding op de verdere lectuur over dit land. Bij de uitgeverij N.V. ten Have ver scheen van de hand van Prinses Wilhel- mina de brochure Verbondenheid gewijd aan de eenheid der Christusbelijders. Het 12 pag. tellende werkje wordt in een en veloppe geleverd. Een mens leeft met God is de titel van de gebundelde radiocauseriën van ds. J. van Buuren en uitgegeven bij Kok in Kam pen. Wie de door deze predikant verzorg de „bijbelverkenningen" nog eens rustig wil overlezen of deze gemist heeft schaffe zich dit werkje aan. Bij de firma Kok ver scheen eveneens nog een tweetal romans Mijn broer de koning door Gera Kraan van den Burg, een historische roman, die speelt aan het hof van Navarre met Hen drik IV en zijn zuster Catharine als hoofd figuren. Wie het boek de Franse Lelie van dezelfde schrijfster gelezen heeft, heeft voor een werk als dit zeker geen verdere aanbeveling nodig. Een mooi en goed boek. Het antwoord is al gegeven is van Frans Daen en gaat over een internationaal ge routineerde zakenman, die aan de stem van zijn geweten niet ontkomt. Een boek, dat men „aangrijpend" pleegt te noemen, we zouden ook kunnen zeggen een bijzonder goed geschreven en boeiend boek, dat de lezer doet meeleven met het levensverhaal van de hoofdpersoon. v. H. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 10 uur Ds. Kuitert te Amsterdam. 2.30 uur Ds. v. d. Wal te Zwolle. 5 uur Ds. Rinzema te Aalten. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. v. d. Wal. 5 uur Ds. Kuitert.' (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Kuitert. Collecte Telefooncommissie. Gasthuislcerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Domburg 9 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. Broek Roelofs te Zuidlaren. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Gommer. Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9.30 uur Ds. Elshout, 7 uur Ds. Elshout, Herdenking 75-jarig bestaan der Kerk. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 10 en 7 uur Ds. Broek Roelofs, Zuidlaren. Serooskerke 10.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Bom. Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. Veere 10 en 2.30 uur Ds. De Vries te Aardenburg. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor, Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 9, 10.45 en 2.30 uur Cand. Herlaar te Amsterdam. Westkapelle 8.45 uur Ds. Broek Roelofs te Zuidlaren, 2.30 uur Ds. Elshout. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Tiemens te Ymuiden. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 7 uur Ds. Grafe. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Bottenburg. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 3 uur- Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Den Boer. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Cand. Woltjer te Delft. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Boonstra te Middelburg. Colijnsplaat 10 en 5 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Boeyenga te Rijswijk. 5 uur Ds. Booy. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Booy. 5 uur Ds. Boeyenga. Collecte voor de geestelijke verzorging van zieken huispatiënten en ziekenhuispersoneel, 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 5 uur Ds. v. d. Leek. Bed. H. Av. en Dankz. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Rinzema te Aalten. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Mintjes. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Melse, Voorthuizen Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Van der Stoel, Bed. H. Av. en Dankz. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds. Van Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk te Veere. Tholen 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. Van Egmond, Voorber. H. Av. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 5 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 4.30 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 9 en 10.30 uur Ds. v. d. Zwaan, Eindhoven, 5 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker, Bed. H. Av. en Dankz. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Firet te Gees. Scharendijke 2.30 uur Ds. Wentsel. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma, Bed. H. Av. en Dankz. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser, Bed. H. Av. en Dankz.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 3