B. MIDAVAINE, Bloemisterij RIEMENS A NIEUWS MENNES' LAMPENHUIS Predikbeurten zondag 1 april 1962 in meerdere of mindere mate intensief leniging behoeft. Gelukkig is de mens, in deze of dergelijke omstandigheden verkerende, vaak genoeg zonder hulp in staat om de barrière, die hem van de gemeenschap scheidt, te slechten. Helaas zijn diegenen, die dit niet (meer) kunnen talrijk ge noeg. Zij worden nog maar al te dikwijls onvoldoende onderkend. Deze wijze van denken is in ons Wetboek van Strafrecht erkend en vastgelegd. Zowel bij voowaardelijke invrijheidstelling uit de gevangenis, waarbij een derde deel van de straf wordt „geschonken" en bij de voor waardelijke veroordelingwaarbij de gevangenisstraf geheel of gedeelte lijk niet ten uitvoer gelegd wordt mits de veroordeelde zich gedurende een bepaalde proeftijd niet schuldig maakt aan strafbare handelingen, kan voorgeschreven worden, dat de reklasseringsvereniging aan de veroor deelde hulp en steun verleent. Deze hulpverlening wordt in de volksmond nog altijd naar ik meen volkomen onjuist het „toezicht" genoemd en de vrijwillige medewerker, die namens de vereniging optreedt, heet nog altijd „toezicht"-houdster (der). Het is, zonder meer duidelijk, dat op volwassen mensen geen toe zicht uitgeoefend kan worden, opdat hij zich niet zal misdragen. Ik dacht, dat wij veeleer positief moeten trachten hem te richten op een andere levensinstelling waarin hij weer „antwoord" leert geven op de eisen, die de gemeenschap aan hem stelt. Wij moeten trachten hem te leren een juiste keuze te maken uit de mogelijkheden, waarover hij beschikt en hem niet opdringen wat wij allemaal „goed" voor hem achten. Wij moeten zelf geen keus doen en hem „bevoogden"maar hem doen inzien, welk antwoord hij op zijn wijze, in zijn-staan-in-de-wereld, moet geven op de levensvragen, die hem gesteld worden. Anderzijds moet de reklassering om Christus' wil op de gemeenschap, waarin de veroordeelde terugkomt, een beroep blijven doen. De reklas sering kan niet anders dan begrip en liefde vragen ook voor deze „naaste". Niet omdat hij „lief" is, maar omdat de Heer het ons gebiedt en omdat ook deze naaste, als gevolg van zijn daad, vaak deerlijk gewond is. Ik geloof, dat wij ons heel duidelijk moeten realiseren hoe de Heer, als medelid van onze menselijke gemeenschap, na de rechtspraak, de vrouw, die op hoererij betrapt was, zonder enige sanktie in de gemeenschap als medelid aanvaardt en voor ons zegtzo beschuldig Ik U ook niet. Ga heen (leer Uw schuld, Uw verantwoordelijkheid met betrekking tot Uw leven kennen in de vergeving en in de barmhartigheid, die U ge schonken wordt) en zondig niet meer". Voor ons, kristenen van 1962 lijkt dit allemaal nogal goedkoop, gemakkelijk gezegd en de reklasserings- hulp nogal summier en kort I Wij weten echter, dat alleen Hij zo afdoende en met zo weinig woorden kan helpen, omdat Hij ons beter kent dan wij onszelf. Nog enkele misverstanden. De reklassering is geen arbeidsbureau, die vette baantjes zoekt voor haar kliënten geen andersoortig „bureau voor sociale zaken", die te hooi en te gras op nogal onverantwoorde manier geld uitdeeltgeen bizondere evangelisatiekommissie Zij ziet beslist niet alleen maar de goede dingen in de misdadigeren zij praat niet recht wat krom is Zij probeert niet om ieder, die daar hoort, buiten de gevan genis te houden, hoewel zij echt niet verrukt is van ons huidige gevange- nissisteem Zij verklaart om van de schuld af te komen niet ieder, die strafrechterlijk gezien gefaald heeft, ontoerekeningsvatbaar De reklassering wil op moderne, verantwoorde wijze maatschappelijk werk doen en zo hulp verlenen aan de medemens in nood. Bij deze hulp heeft zij aan het inzicht en de hulp van Christus' Gemeente broodsgebrek en ik heb getracht om in dit vrij kleine bestek hiertoe enkele bouwstenen aan te dragen. f. SUURMOND, rekl. ambt. Rotterdam-LombardijenJ. Niemantsver- driet te Nieuwerkerk a. d. IJssel, die be dankte voor Arnemuiden en voor Ommen (vac. J. C. Baumfalk) naar IJmuiden (4de pred. pl.J. M. van den Brink te Nij-Beets. Examens. De classis Alkmaar heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. L. Bel, P. Plancius- straat 26, Den Helder, die terstond be roepbaar is. De classis Hallum heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer F. Dijkstra, kand. te Leeuwarden en beroepen predikant te Hijum-Finkum. Afscheid en intrede. Ds. J. Oussoren is voornemens wegens bekomen emeritaat 15 april afscheid te nemen van Beekber gen. Kand. F. Dijkstra te Leeuwarden is voornemens 15 april intrede te doen te Hijum-Finkum, na bevestiging door Ds. H. v. Rhijn van Leeuwarden. Ds. J. C. Baumfalk te Ommen is voornemens 27 mei intrede te doen te Groningen-Noord. De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! (Ingez. mededeling) voldoe ik graag. Het gaat om verpleging van 600 personen van alle gezindten, in 8 inrichtingen of tehuizen. 4. De 3e collecte voor a.s. zondag 1 april is voor de Zending. Geeft op deze vreugdevolle belijdenis-zondag met een warm en mild hart in alle collecten. Uit het schoolbusje ontving ik 10,voor de Zending. 5. Voorts, broeders en zusters, bidt voor ons, dat het Woord des Heren sneller voortgang hebbeBidt voor de voorziening in de vacature van ouderling. Bidt, dat Christus Gods heerlijkheid openbare onder ons. J. H. B. UIT DE KERKEN Beroepen te Spijk (Gron.): D. Kloppen burg te Broek onder Akkerwoude te Haarlem-Zuid (vac. C. Goeman): A. J. R. Brussaard te 's-Gravenhage-Loosduinen te Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn) en te Pernis (vac. J. H. van Halsema) en te Zeist (vac. J. Koppe): D. van Keulen te Oldehove. Aangenomen naar Middelstum A. Seg- ger te Zoutkamp naar Enschedé (5de pred. pl.) (tevens als evangelisatiepredi kant): A. Broek te Groningen-Noord naar Amsterdam (vac. P. N. Kruyswijk): C. W. Thijs te Nieuw-Vennep naar Vrijdag 6 april hoopt Ds. H. Brink man, em. predikant te Bussum, zijn 60-ja- rig ambtsjubileim te herdenken. Ds. Brink man werd 26 juli 1875 te Stellendam ge boren, nadat hij het chr. gymnasium te Zetten had bezocht, voltooide hij zijn op leiding aan de Theologische Hogeschool te Kampen, waar hij in oktober 1901 het candidaatsexamen aflegde. Op 6 april 1902 werd hij te Oldemarkt in het ambt beves tigd. Daar bleef hij tot sept. 1906, om ver volgens de Geref. Kerk van Duurswoude te dienen tot febr. 1913. De volgende 5 jaar arbeidde hij in Glanerbrug, waarna hij van 1918 tot 1923 te Westerlee stond. Op 21 jan. 1923 verbond hij zich aan zijn vijfde en laatste gemeente, Harmeien, waar hij tot 30 juli 1939 bleef, toen hij emeri taat ontving. In al die gemeenten mocht Ds. Brinkman met rijke zegen arbeiden, zodat kerkbouw of uitbreiding van de kerkgebouwen nood zakelijk werd. De predikant heeft met name veel gedaan voor het chr. onderwijs onder zijn leiding werden verschillende chr. scholen gesticht. Tot zijn 81ste jaar mocht hij nog bijna iedere zondag in vele gemeenten voorgaan in de Dienst des Woords en der Sacramenten. Vorig jaar verhuisde hij naar Bussum, Nieuwe Hil- versumseweg 10. Nog steeds geniet Ds. Brinkman een betrekkelijk goede gezond heid. Ds, P. L. Schuddebeurs te Dender leeuw heeft een aanzoek uit Zwitserland zich beschikbaar te willen stellen om bij de ,,Reformierte Kirche" beroepbaar te worden gesteld, afgewezen. Ds. K. S. G. Zijlstra, koopvaardij- predikant te Rotterdam is voor drie maan den naar Kaapstad vertrokken voor de geestelijke verzorging van de zeelieden, die in de Zuid-Afrikaanse havens werk zaam zijn. Er wordt hier samengewerkt met het Ned.-Afrikaanse zendingscomité. Het classicaal ressort. De classis Hoofddorp heeft een commissie benoemd die pogingen zal aanwenden de kerken van Leimuiden en Oude- en Nieuwe-We- tering, die thans tot het ressort van de classis Woerden behoren tot aansluiting bij de classis Hoofddorp te doen komen. Zij zouden dan ook gaan ressorteren on der een andere particuliere synode. Giften en legaten. De kerk van Heer- de ontving een gift van 1000,De kerk en de diaconie van Naaldwijk ont vingen sik een gift van 1000, OP ONZE KWEKERIJ vindt U een ruime keuze van BLOEMEN, PLANTEN. Ook verzorqen wij qaarne Uw BRUÏDS-, GkAF- EN BLOEMWERK. Nieuwe Oostersestraat 28 Telefoon 2496, Middelburg. voor: WASMACHINES CENTRIFUGES GASFORNUIZEN ENZ. Langeviele 62, Middelburg. Speciaal adres voor HAARDEN en KACHELS Speciale aanbieding GELDKISTEN OOK VOOR U AUTORIJSCHOOL P. WATTEL Lange Noordstraat 44, Telefoon 4118, Middelburg. Erkend en gediplomeerd F.N.O.P. INSTRUCTEUR NACHTELIJKE P TOBBERIJEN'/ 'f Calmo Dragée's Urengen over spannen zenuvyén tot" rust. 2.Vi elke-»<tBogist. SPANNINGSWIJZIGING, Voor het ombouwen van Uw elec- trische apparaten voor 220 Volt houden wij ons aanbevolen. Ook verzorgen wij graag de levering van nieuwe apparaten, tegen in levering van Uw oude, met de toe gestane premie. Vraagt U ons vrijblijvend aan Lange Noordstraat 5759 (tegenover Blindehoek) tel. 2492, Middelburg. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til, Openbare belijdenis en Voorber. H. Av. 2.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Ytsma. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra, Openb. bel. 5 uur Ds. Van Til. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Ytsma, Voorber. H. Av. Collecte Vereniging voor Geref. Gezinsverzorging, alhier. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Ytsma. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Homburg. Voorm. Bed. H. Av.; nam. Voortz. H. Av. en Dankz. Domburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Egmond, Oosterbeek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Bohlmeijer te Souburg. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. Koudekerke 9.30 u. Ds. Elshout, 2.30 u. Ds. Streefkerk Meliskerke 11 en 4 uur Ds. Van Heesen. Oostkppelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Voormiddag Openb. belijdenis en Voorber. H. Av. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 11 en 7 uur Ds. Elshout. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 uur Ds. Streefkerk, 2.30 uur Ds. Elshout. Vlissingen 9.30 uur Ds. Van Heesen, 5 u. Ds. Homburg Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bos te Vlaardingen Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds. Van Heesen. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 uur Ds. Van Leeuwen, 3 uur Ds. den Boeft. Breskens 10 en 3 uur Ds. Grafe, Voorber. H. Av. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Bottenburg. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Van Hattem, Voorber. H. Av. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Voormiddag Openbare bel. en Voorber. H. Av. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 uur Ds. Den Boeft te Groningen, 3 uur Ds. Van Leeuwen, Openbare belijdenis. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. v. Oostrum, De Meern Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. Kats. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 21a. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 21b. Collecte voor hulpbeh. kerken in Classis en Provincie 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Hogenhuis te Rot terdam. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 uur Ds. Vander Stoel, Openbare belijdenis en Voorber. H. Av., 5 uur Ds. Fidder. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Boot te Ossendrecht. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Poortvliet geen opgave ontvangen. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Oegema te Lewedorp Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 9 en 3 uur Ds. den Heeter. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Voorm. Openbare belijdenis, nam. Voorber. H. Av. Oosterland 10.30 uur Ds. den Heeter, 2.30 uur Ds. Becker. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Brunsting te Baarn. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 3