Officiële Berichten NIEUWS Predikbeurten zondag 23 februari 19G2 (vervolg van pagina 2) Nee, het zijn geen liflafjes, die de pro feten opdienen, evenmin als de hoogste Profeet en Leraar, onze Heiland, in Zijn spreken aangename, de tong stre lende spijzen opdiende. De Schrift, de Schriftwoorden en dus ook de prediking daarvan, wor den alleen heerlijk en aantrekkelijk, als de hoorders gekomen zijn onder de diepe indruk van Gods gerechtigheid, gelijk we in onze Catechismus lezen: dat we onze nood en ellende recht en grondig kennen en ons voor Zijn aan gezicht verootmoedigen. Langs deze weg wordt de prediking inderdaad een maaltijd en dient de pre diker de hoorders te voeden door 't alleen-sterkend, vertroostend, bemoe digend, blijmakend Woord van God. .Zalig zijn, die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid, want zij zullen verzadigd worden" en niet zij. die hongeren en hunkeren naar de al dan niet gepeperde en gezoete zegswijzen van een of andere preek-kok, die het gerecht zo lekker mogelijk kan op dienen. Inderdaad, het is elke week een moeilijke opgaaf om de Woord-maal tijd zó te bereiden, dat niet de naam van de prediker, de naam van de ge zant geroemd wordt, maar de Naam van Jezus Christus, onze Zender VERSLAG van dc vergadering van de Classis Axel, op dinsdag 6 februari 1962. Opening. Het was weer in haar tradi tionele winterverblijf het Geref. Jeugd centrum in Terneuzen dat u de Classis Axel in vergadering bijeen had kunnen vinden. Een blik op de presentielijst en de geloofsbrieven had u duidelijk gemaakt, dat alle 9 kerken wet tig vertegenwoordigd waren. En een blik op de agenda had u ervan overtuigd, dat deze goed gevuld was! Het was de roepende Kerk van Zoutespui, die bij monde van Ds. A. van Leeuwen deze vergadering opende. Hij droeg vervolgens de leiding over aan Ds. H. A. van Bottenburg, die als voorzitter geflankeerd werd door Ds. A. J. Verbeek, scriba, en Ds. M. den Boer, assessor, terwijl ondergetekende het persverslag voor zijn rekening nam. De notulen van de vorige ver gadering waren weer dermate verzorgd, dat er geen aanleiding was voor enige op- of aan merking. Eerherstel van de Bid- en Dankdagen? De Kerk van Zoutespui kwam met een vraag, of het niet gewenst is, dat in de kerken van de Classis de Bid- en Dankdagen weer gevierd worden op de daarvoor bestemde woensdagen in twee kerkdiensten. Dit gebeurt op dit ogen blik nog in Hoek en Zoutespui. Ook al moet worden toegegeven, ,dat een bepaalde ver schraling van het geestelijke leven niet vreemd zal zijn aan het mislukken van de Bid- en Dank dagen op een weekdag, toch is de Classis van mening, dat op dit ogenblik weinig meer ge daan kan worden dan de bestaande toestand te handhaven. De a.s. predikant en de praktijk. Van de ingekomen stukken mag niet onvermeld blijven een brief van de Deputaten voor de aanvullende opleiding", d.i. de meer op de praktijk gerichte scholing van theologische stu denten in Kampen en aan de V.U. In deze brief wordt meegedeeld, dat nu spoedig die P.S. Flauw scheen 't februari zonnetje U hebt 't opwekkend en van dankbaarheid-getuigend Woord uit Rijswijk gelezen. Wat zijn onze broe ders en zusters in Hongarije u dank baar Verschillende brieven las ik. Wat een leed, wat een druk, wat een armoede wordt daar geleden. Och ja, de wereld is vol van jammerklachten. Evenwel, nogmaals gezegd, als er 100 mensen in een sloot liggen, kan ik ze onmogelijk allemaal redden, maar ik zal toch trachten er een of twee uit te trekken. Volgende week de verant woording D.V. 't Nummer van het ..Zeeuwse Zon netje" is nog steeds 220659 t.n.v. Ds. A. Koning, Oud-Vossemeer. ,,'t 2Seeuwsc Zonnetje" verheugde zich in goede belangstelling: zie maar: Uit collecte Middelburg f 2,50: uit collecte Domburg f 2.50; uit collecte Brouwershaven f2,50: Sch. te VI. f 10, A. B. te S. f2.50; N.N. te O. V. f2,50; diaconie Wolfaartsdijk f20,—; diaconie Vlissingen f50,— De F. te O. f2,50; Mevr. K. te St. L. f5D. te H. f5,-; M. te G. f50,—; de H. te L. f4,—; N.N. te X. f 10,— v. E. v. d. B. te B. f5,-; L. te G. f 10,-. Allen ontvangen weer gaarne dank voor Zeeuwse liefde 't Lichtnummer blijft 220669 van Ds. A. Koning te Oud-Vossemeer. Uit het oude VOSSENLAND. kandidaten zich zullen melden voor het prae- paratoir examen, die de A-oplciding achter de rug hebben: deze A-opleiding omvat een aantal avondlessen in pastorale psychologie enz.)! Vervolgens was er ook een brief van de Generale Deputaten voor de geestelijke ver zorging van de Ziekenhuizen met het verzoek, of de kerken behalve de jaarlijkse collecte ook nog een gift van 0,05 p.z. willen geven, welk verzoek de classis met klem aanbeveelt! Kerkcraden, attentie. Wie de kerkelijke berichten leest, weet, dat er in het kader van de Week der gebeden voor de eenheid in Rot terdam een vijfkerkentocht is gehouden, waar aan deelnamen de R. Katholieke, de Oud-Ka tholieke, de Ned. Hervormde en de Geref. Kerk en de Remonstrantse Broedergemeenschap. Deze gebeurtenis staat niet op zichzelf. In Amster- dam-Z. werd reeds de Avondmaalstafel open gesteld voor jongeren uit een werkkamp van de Wereldraad van Kerken, en in Wassenaar ging in een Geref. Kerkdienst een Ned. Her vormd predikant voor. Vele leden zijn van mening, dat deze gebeurtenissen symptomen zijn van de heersende oecumenische geest in onze kerken, een geest, die de kerkgrenzen betrek kelijk maakt! Deze oecumenische geest wordt door enkele leden van de Classis bepaald an ders beoordeeld! De Classis acht het wenselijk, dat de vragen, die hier aan de orde zijn, grondig in de kerkeraden zullen besproken wor den, en het resultaat hiervan kan dan liggen op de tafel van de e.v. vergadering der Classis. Rapporten. Ds. van Hattem deelt mee, dat de Deputaten voor de Evangelisatie in de Classis bereid zijn te voldoen aan de steun aanvragen van 3 kerken. Ook de Classis geeft haar fiat. Ook de steunaanvragen, die binnen gekomen zijn bij de Deputaten ad Art. 11 K.O. het betreft hier ook 3 kerken worden door de Classis goedgekeurd. Hierover brengt Ds. van Mechelen rapport uit. Ds. van Leeuwen dat verslag over de arbeid van de Zending. Hij vertelt, hoe onze Zuider zending via de schooldienst meehelpt aan de instandhouding van 10 scholen in de Res. Blora ons zendingsterrein waar meer dan 1000 kinderen bereikt worden met het Evangelie. Vervolgens deelt hij mee, dat het Zendings centrum via een enquete wil onderzoeken, hoe het komt, dat het Zendingsblad in de belang stelling van vele lezers maar een klein plaatsje heeft. Het is niet onmogelijk, dat deze aandacht weer zal toenemen, nu onze kerken hun be langstelling gaan richten op nieuwe zendings- taken (PARUBA!). Ds. de Vries controle collecten - con stateert met blijdschap, dat alle kerken in de classis de gevraagde collecten hebben opge stuurd aan het Algemeen Kerkelijk Bureau. PAUZE. Rondvraag (art. 48 K.O.) De kerk van Breskens vraagt, of de Classis Axel geen preek- consent wil verlenen aan een Br„ die reeds preekconsent in een andere Classis ontving. De Classis voldoet aan dit verzoek. De kerk van Oostburg vraagt, of de Classis er mee instemt, dat de Geref. Kerken in West- Zeeuws-Vlaanderen een uitnodiging zenden aan de Vrije Evangelische Gemeente voor een ge sprek ter voorbereiding van eventuele samen- spreking tussen beide kerkgemeenschappen, die in West-Zecuws-Vlaanderen al jaren vrucht baar samenwerken in het Gewestelijk Verband van Evangelisatiecommissies. De Classis be toont haar instemming met dit plan. Ruilbeurten gewenst! In het verlengde van een reeds eerder door Oostburg gedaan voorstel ligt het voorstel van Schoondijke: de Deputaat voor de regeling van vacaturebeurten in de Classis ontwerpt een regeling, volgens volgens welke de predikanten in de Classis onderling kunnen ruilen (op de laatste zondag van de maand). De meeste kerken kunnen zich in dit voorstel goed vinden. De kerken, die aan dit systeem zullen meedoen, zullen elk op hun wijze de kosten van eventueel transport voor hun rekening nemen. Benoeming. De Classis benoemt tot Primus-, deputaat voor de geestelijke verzorging van dc militairen: Ds. van Bottenburg (Sec.: Ds. de Vries). Vacaturebeurten. Deze zullen in de Zeeuwse Kerkbode worden gepubliceerd. Eerstvolgende classisvergadering. Deze zal D.V. worden gehouden te Schoondijke Laus Deo op 8 mei 1962, om 9.30 uur. Roepende kerk is dan de kerk van Aardenburg. Mode- ramen: Ds. W. C. van Hattem, Praeses. Ds. A. J. Verbeek, Scriba. Ds. H. A. van Botten burg, Assessor. Ds. M. den Boer, 2e Scriba. Navraag. Er wordt nog gevraagd naar de Contactmiddag met ouderlingen uit de Clas sis (over de verhouding Hervormd—Gerefor meerd!), die nog gehouden moet worden. De ouderlingen kunnen vanaf heden vragen in zenden bij Ds. den Boer. die deze vragen met Ds. van Hattem zal ordenen. Een convocatie volgt dan nog. Tenslotte doet Ds. van Mechelen nog mede deling van het theologisch gesprek, dat reeds gedurende 1^ jaar in West Z.-Vlaanderen in verschillende Secties is gevoerd tussen ver tegenwoordigers van de kerken van Rome en de Reformatie. Onderwerp van gesprek is ge weest: de Incarnatie Vleeswording des Woords. Het is al drie uur, wanneer Ds. van Botten burg de vergadering sluit met dankgebed, waar in hij de arbeid van de kerk in onze landstreek en in de wijde wereld opdraagt aan de goede zorgen van dé Koning der Kerk. Op last van de Classis, J. D. DE VRIES. KORT VERSLAG van de vergadering van dc Classis Tholen, gehouden op woensdag 7 februari 1962 in een der zalen bij de Geref. Kerk te Bergen op Zoom 1. De praeses, Ds. A. Koning, laat zingen Ps. 109:1 en 2. leest Efeze 3:1-10 en spreekt naar aanleiding hiervan een enkel woord, na de vergadering met gebed te hebben geopend. Ds. Fidder, die voor het eerst als predikant van Krabbendijke aanwezig is, wordt in het bijzonder welkom geheten. Onze scriba ontvangt gelukwensen met het feit dat hij zich sedert kort grootvader noemen mag en de kerk van Rilland-Bath wenst hij sterkte toe bij haar beroepingsarbeid. 2. Zoals gewoonlijk zijn de notulen weer voorbeeldig en deze worden dan ook zon der aanmerking goed gekeurd. 3. Een tweetal kerken heeft een instructie: dc Kerk van Rilland-Bath met betrekking tot de toekomstige arbeid van haar e.v. nieuwe predikant. Zij ontvangt advies. De Kerk van Oud-Vossemeer in zake de besteding van dc S.S.K.-gelden. Hierover wordt uit voerig gesproken. Besloten wordt dat dc classis in dit stadium geen uitspraak zal doen, maar dat de betrokken kerkeraad ter plaatse nader zal informeren of haar onge rustheid gegrond is. 4. De classis zegt de Kerk van Bergen op Zoom een bedrag van f200,— toe voor haar evangelisatie-arbeid; ze adviseert ook gunstig over een steunaanvrage van dezelfde kerk aan de Part. Synode. 5. Tot lid van de interclassicale kinderbijslag regeling wordt benoemd br. C. Wisse uit Anna Jacoba Polder. 6. Gerapporteerd wordt achtereenvolgens over een conferentie op de Witte Hei door Dr. van Egmond, over de Zending door Ds. v. d. Stoel en over de evangelisatie en in trede van Ds. Fidder door Ds. Haverkamp. 7. Eindelijk beschikt de classis Tholen dan over een eigen huishoudelijk reglement en een regeling voor de kerkvisitatie, aange past aan de nieuwe kerkorde en dc laatste synode-besluiten. Het onderwerp, dat te voren aan alle ker keraden was toegezonden, ontmoette weinig kritiek. Op enige details na, werd het door de classis aanvaard, zoals het door de com missie onder voorzitterschap van de pastor uit het Oude Vossenland was ingediend. 8. De rondvraag gaf geen aanleiding tot lange discussies, zodat dc praeses deze vergade ring na dankgebed van de assessor, te 12.45 uur kan sluiten. Op last der classis. W. HAVERKAMP. COLIJNSPLAAT Nieuw adres van de Geref. Kerk te Co- lijnsplaatp.a. dhr. J. I. van Gilst, Scriba, Voorstraat 47. Tweetal te Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn) W. Bos te Benncbroek en H. J. van Duinen te Zwijndrecht. Beroepen: te Scharendijke J. Jurjens, kand. te Gramsbergen. Te Willemstad J. van Eijk, kand. te Emmen. Te Dokkum (vac. H. Hogenhuis) D. van Keulen te Olderove. Aangenomen: naar Zijldijk (Gron.) J. Slomp, kand. te Baarn, die bedankte voor Colijns- plaat. Naar Klundert H. Pestman te Appingedam (nadere beslissing). Bedankt voor Campen (Duitsland) A. Seg- ger te Zoutkamp. Voor Capelle a.d. IJssel W. Bos te Benne- broek. Benoemd tot hulpprediker te Hellendoorn ge durende de afwezigheid van de predikant in militaire dienst Ds. H. M. Ploeger, emeritus predikant te Apeldoorn. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Ytsma, Zondag 24. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma. Zondag 24. Bevestiging Ambtsdrager. 5 uur Ds. Boonstra. (Nederlandse Hervormde Kerk. 't Zand) 8.45 uur Ds. Van Til. Collecte Geref. Gezinsverzorging alhier. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Elshout. Domburg 9.30 uur Ds. Van Heesen, 2.30 uur Ds. Homburg. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Impeta te Wolfheze. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbrock. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Verschoor. Meliskerke 11 en 4 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 uur Ds. Gommer, 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Homburg. Vrouwenpolder 10 en 2.30 u. Cand. Kessies, Zaandam Westkapelle 10.30 uur Ds. Van Til, 2.30 uur Ds. Van 1 deesen. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Vegh te Boechout (België). Breskens 10 en 3 uur Ds. Grafe. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Potjer te Maasland. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Bottenburg. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Bakker te Kielwindeweer. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Boer te Woerden. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 18. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 19b. Collecte voor de hulpbehoevende Kerken in Classis en Provincie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Jansen. Wissenkerke Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9 en 5 uur Ds. ter Hoeve te Heerlen. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Kerk, Gorcum Woensdag (Biddag) 10 uur Ds. Van der Stoel, 7 uur Ds. Haverkamp. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Donner, Scheveningen Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 9 en 3 uur Ds. Snoey te Waddinxveen. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Van Kapel te Rhoon. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Van der Stoel te Bergen op Zoom. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 3