r Officiële Berichten Predikbeurten zondag 4 februari 1962 KLEINE VOSSEN heet, juist hierin niet te kort schieten, dat we geen knuffeluurtjes" kennen. De hang naar het .knusse" is de mens niet vreemd, en deze vindt in de massaliteit van ons kerkelijk leven wei nig of geen bevrediging. De groei van de sekten wordt hier oojk wel uit ver klaard. Daar is het intieme, gemoede lijke, dat in de grote kerkverbanden, ook in de prediking, wordt gemist. In huisgemeenten, of in ieder geval kleine gemeenschappen, zou deze trek stellig meer bevrediging vinden. Br.h. B. WENTSEL. „TIENTJES MAKEN TONNEN" Uitsluitend voor onze vrouwen en meisjes Natuurlijk niet, maar wel wil ik bij zonder aan haar vragen dit stukje te lezen. Zoals u gisteren (28-1) in de kerk gehoord hebt, wordt op zondag 4 februari in alle gereformeerde kerken een collecte gehouden voor de nood- gebieden over de gehele wereld. U begrijpt dus, dat deputaten hopen, dat hierin veel zal worden gegeven, want er is heel veel nood. Vanzelf dus dat niet alle nood kan worden gelenigd en daarom wordt van onze vrouwen en meisjes, die zelf al verdienen, nog een gift gevraagd voor een speciaal doel. Dat is het christelijk ziekenhuis in Jalalpur Weet u waar dat ligt 't Is hele maal geen schande als u het niet weet. want tegenwoordig wordt van ons heel wat aardrijkskunde gevraagd als we politiek en met de noodgebieden willen meeleven. Welnu, Jalalpur ligt in Pakistan en Dr. Bakker is als zendingsarts aan dat ziekenhuis verbonden. 60 jaar geleden werd door een Schotse zendingsarts met dit werk begonnen en langzamer hand heeft dit werk zich uitgebreid, zodat omliggende woonhuizen werden gekocht en gehuurd. Maar de muren zijn zo slecht, dat verschillende ramen moesten worden dichtgetimmerd om in storten te voorkomen. Het ziekenhuis heeft een capaciteit van 180 bedden, maar meestal liggen er wel 200 zieken, terwijl in maart en oktober, het z.g.n. ,,ogenseizoen", er wel 400 zijn. Dan worden er tenten gehuurd om de pa tiënten in te leggen. Dat zijn grote ge kleurde open kermistenten. Er is ook geen keuken, omdat dat te duur zou worden, zodat familieleden meekomen om te koken, die dan 's nachts maar op de zalen verblijven en in een vuurtest houtskool of gedroogde mest stoken om een beetje warm te blijven. Begrijpt u nu, waarom we een be roep op u durven doen Wij kunnen ons hier zulke toestanden haast niet indenken. En toch kan dit zieken huis" niet gemist worden, terwijl er bovendien zulke prachtige kansen zijn voor het Evangelie De Bond van Qeref. Vrouwenver enigingen hoopt op 8 en 9 mei in Utrecht zijn 25-jarig jubileum te vieren en in plaats van een cadeau van onze leden te ontvangen, hebben deze (op verzoek van het hoofdbestuur) zich bereid verklaard in alle gereformeerde gezinnen geld voor dit ziekenhuis te verzamelen, welk bedrag dan op de jubileum-bondsdag zal worden over gedragen voor Jalalpur. Als onze leden (resp. een commis sie) nu begin maart bij u komen, ver gelijkt u dan eens bij uzelf de toestan den hier en daar. Ongetwijfeld wilt u dan ook uw bijdrage geven voor die onvoorstelbare nood in dat .zieken huis" en voor het zendingswerk dat daar gedaan wordt. M. A. ELSHOUT-v. d. ROS. Prov. presidente. Een tegenstelling, die in de loop dei- eeuwen telkens optrad, is tegenwoor dig ook weer zichtbaar. Het verschijn sel werd vroeger onder een slagzin gekenmerkt: ,,als de kerken worden van goud, worden de dominees van hout". Niet dat ik 't dadelijk met deze bittere kenschetsing eens ben, want men maakt zich nu eenmaal niet van een veelomvattend vraagstuk met een kwinkslag af. Maar toch heeft het spraakmakende en taalvormend ge wone volk wel aangevoeld, dat het edel go.ud der prediking niet altijd uit- schittert door de schone, kunstige, smaakvolle verpakking. Een bonbon zomaar uit een puntzakje kan soms lekkerder zijn dan uit een pompeus-op gewerkte doos met kleurige, zilveren en gouden wikkels. Dan zeg je licht: nu, de smaak beantwoordt niet aan de verwachting, die de kostbare verpak king wekt. Enerzijds lees je telkens van de bouw en inrichting van kerkgebou wen, waarbij je als dorpsdomineetje de haren ten berge rijzen, namelijk van verbazing, verwondering en soms van verschrikking: is dat nu allemaal wel nodig, kan dat niet wat eenvoudiger Zondagavond luisterde ik even naar een beschrijving van een nieuwe kerk in 't nieuwe land te Nagele en ik was een en al verwondering over de keu rige,, welgekozen bewoordingen, waar door deze mij onbekende dominee dit kerkgebouw beschreef; en gebruikte daarbij zoveel technisch, bouwkundige kunsttermen, dat ik me in een kerk- droom-wereld waande, waarin ik ab soluut een vreemdeling ben en voor geen f 1000,— in staat zou zijn ook maar enkele zinnen van dat formaat te kweken. Ook dacht ik, hoe kan iemand op zo deskundige, uitvoerige manier over de doopskerk spreken. Ook dacht ik: ik zou die man wel eens willen horen preken, wat zal hij het Woord Góds wel op de allerschoonste wijze ver klanken Eerlijk, 't was voor mij een vreemde taal en ik zou bang zijn om als ouder wetse dominee in die nieuwe kerk te preken; ik zou me geheel onwennig ge voelen, als een warme stoof in een nieuwerwetse salon 't Ziet er maar donker uit voor ons, ouwe mannetjes; maar gelukkig blijven er nog wat oude kerken over, waarin we ons thuis gevoelen. Niet dat ik wat heb tegen die litur gische kringen, waarin men zoèkt naar de schoonste vormen, waarin 't aller schoonste Woord van God gebracht dient te worden, maar wel ben ik bang dat de „vorm" gaat overheersen en dat de „verwondering" meer zal wor den gewekt door het imponerende van 't gebouw der kerk dan door 't indruk wekkende van de prediking der kerk. Immers, men klaagt, in tegenstelling met de verhevenheid van de eredienst, over de vervlakking, soms platvloers heid der predikers. Niet dat ik dat doe, want wat ik de laatste jaren b.v. in Leiden en Utrecht zelf hoorde, wekt dankbaarheid voor de echtheid en warmte dezer predi king. Maar de les van Rome is toch wel, dat, naarmate de verhevenheid en sierlijkheid der liturgische vormen toe nam, de kracht der prediking al meer taande. Uit het oude Vossenland. P.S. Januari is een dure maand Je schrikt telkens van niet-verwachte re keningen, contributies, premies, licht-, gas-, brandstoffennota. Daarachter ging begrijpelijker wijze ,,'t Zeeuwse zonnetje" schuil, maar in februari zal 't wel weer gaan stralen. Februari geeft toch altijd een paar zomerse dagen K. te M. f 5,—; Wed. M. te B. f 10.R. te Z. f2.50; N.N. te O.-V. f 25,—. Met Hongaarse dank 't Lichtnummer 220659 is van Ds. A. Koning te Oud-Vossemeer. AGENDUM vergadering van de Classis Middelburg, te houden op dinsdag 13 februari 1962, in de Hofpleinkerk te Middelburg. Aanvang 9 uur voor middag. 1Opening. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Constituering der vergadering. 4. Vaststelling agendum. 5. Notulen vorige vergadering. 6. Mededeling van gevoerde correspon dentie. 7. Ingekomen stukken. 8. Instructies. 9. Rapporten a. Zending b. Evangelisatie. 10. Rondvraag art. 48 K.O. 11. Persoonlijke rondvraag. 12. Vaststelling volgende vergadering. 13. Korte notulen. 14. Sluiting. Namens de roepende kerk van Middelburg, B. H. LAVOOIJ, Scriba. Moderamen F. L. v. d. Bom, Praeses. P. A. Bohlmeijer, Assessor. J. C. Streefkerk, Scriba I. J. Ytsma, Scriba II. AGENDUM voor de classicale vergadering Gereformeerde Kerken class. Zierikzee op woensdag 14 februari a.s. in de zaal van de Gereformeerde kerk, St. Domusstraat te Zierikzee. Aanvang 's morgens 9 uur. 1. Opening door de roepende kerk van Zie rikzee. 2. Nazien van de credentialen door de kerk van Zonnemaire. 3. Constitueren van de vergadering. Moderamen: Dr. Becker, Praeses: Ds. Wentsel, Assessor; Ds. Tiemersma, Scriba. 4. Vaststellen der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies. 7. Rapporten. Examen van kandidaat G. den Heeten. beroepen predikant te Bruinisse. Exegese O.T. Jes. 7 en Ps. 15. N.T. 2 Thess. 2 en Mare. 2. 8. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. 9. Regeling vacaturebeurten. 10. Algemene rondvraag. 11. Vaststellen persverslag. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd van de volgende vergadering. 13. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Zierikzee: Ds. Y. J. TIEMERSMA, Praeses. J. C. v. d. DOEL, Scriba. KORT VERSLAG van dc vergadering van de classis Goes van de Gereformeerde Kerken, gehouden op woens dag 24 januari 1962, in het lokaal achter de Gereformeerde Kerk te Goes, Westwal. Aanvang 9.15 uur precies. Dc roepende Kerk van Wissenkerke opent dc vergadering. Ds. M. v. d. Heiden laat van Ps. 99 het 1ste vers zingen, leest uit Lucas 12, vers 35 tot 37, en gaat voor in gebed. Hij heet dc broeders en- de deputaten ad art. 53 K.O. van de provincie van harte welkom. Daarna worden de credentiebrieven onderzocht en het moderamen geïnstitueerd. Daar Ds. J. v. d. Leek ziek is, wordt Ds. A. F. Goeden- dorp verzocht als 1ste scriba in het moderamen plaats te nemen. De Praeses, Ds. H. L. van Aller spreekt een woord van medeleven aan het adres van het gezin van Ds. v. d. Leek. Er wordt ook besloten Ds. J. v. d. Leek per soonlijk een blijk van medeleven te laten ge worden. Verder heet de praeses Ds. M. v. d. Heiden van harte welkom in de classis en wenst Colijnsplaat Gods zegen op het bc- roepingswerk. Ook kand. A. J. L. Hoogkamer wordt wel kom geheten. De stukken worden in orde be vonden en het examen kan een aanvang nemen. Na het preekvoorstel over Gen. 12:1-3 wordt het examen voortgezet in dc vereiste vakken: exegese Oude Testament, exegese Nieuwe Testament, dogmatiek, symboliek, in houd Heilige Schrift, ethiek, kerkgeschiedenis, kerkrecht en ambtelijke vakken. Met algemene stemmen wordt dan kand. A. J. L. Hoogkamer na ondertekening van de acte van verbintenis toegelaten tot dc dienst van Woord en Sacramenten, met harte lijke wensen namens classis en deputaten ad art. 53 K.O., welke wensen door de classis onderlijnd worden door het zingen van Psalm 134:3. De ingekomen stukken worden nu nagezien. Daarna worden de instructies behandeld, ach tereenvolgens een van de Kerk van Wol- phaartsdijk, een van de Kerk van Lewedorp, van 's-Gravenpolder en van Borssele. Steun aanvraag van hulpbehoevende kerken wordt behandeld en goedgekeurd. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Ytsma, Zondag 21. 5 uur Ds. v. d. Hoorn te Lunteren. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma, Zondag 21. 5 uur Ds. Boonstra. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. v. d. Hoorn. Collecte Wereldhulpactie en Jeugdcent. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. de Nood te Ysselmuiden. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Feenstra, Scheveningen Domburg 10 uur Ds. de Nood te Ysselmuiden, 2.30 uur Ds. Van Heesen. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Streefkerk. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Til. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 11 en 4 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Goslinga. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bakker te Doorn. Westkapelle 9.30 uur Ds. Pontier, 2.30 u. Ds. de Nood CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Grafe. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Bottenburg. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. de Wit te Rotterdam. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Jansen. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Couvée te Bennekom. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Bed. H. Av. en Dankz. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 15. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 16. Collecte voor het eigen emeritaatsfonds. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Van der Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. van de Bos, Pijnacker. Lewedorp 9.15 uur Ds. Goedendorp, 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 uur Ds. Oegema, 2.30 uur Ds. Goeden dorp. Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Kats. Wissenkerke Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Bos te Vlaar- dingen. Bergen op Zoom 9 en 5.30 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Haverkamp. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Van Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. Kerssies, Zuidlaren Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Kapteyn te Am sterdam. Bruinisse 9 en 3 uur Ds. Wentsel. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Schenkeveld te Doorn. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland Scharendijke 10 en 2.30 uur Cand. Oranje, Amsterdam Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 3