Officiële Berichten NIEUWS DOOR WATER EN VUUR die al te vaak zulke sterke bewoordin gen gebruikenverschrikkelijk, vrese lijk, allerellendigst en dergelijke. Nu kunnen we in 't alledaags ver keer inderdaad dingen beleven, die roe pen om sterke uitdrukkingen, vooral wanneer het gaat om roepende zonden, haat, gierigheid, ondankbaarheid, on zedelijkheid, om maar niet meer te noe men. Het is .allertreurigst", wanneer een „christen" hardvochtig hulp wei gert aan familielid, dat in nood ver keert. Het is „verschrikkelijk", wanneer iemand om een kleinigheid de naam Gods misbruikt. Het is „vreselijk", als een mens een onschuldig kind naar het leven staat. Dan grijpen we naar de meest hef tige uitingen uit onze woordenschat en vinden er soms geen woorden voor. En nu, bij de eerste schrede op de weg, waarop 't nieuwe jaar ons leidde, hadden we geen voldoende voorraad „superlativen" om weer te geven, wat er aan ontzetting en ontroering opbruis te in ons hart, toen we vernamen van de ongekende ramp-van-Harmelen. Wat moet 't dan wel geweest zijn voor de ooggetuigenZe hadden er geen woorden voor. Hier werden de grenzen van ons uitdrukkingsvermogen overschreden We beseften, dat woor den als „verschrikkelijk", „vreselijk" veel te zwak waren en nietszeggend. Deze ramp riep te veel ontroering op om ze te verwerken en in woorden te verklanken. En dan, zijn we door al de verschrik kingen van de oorlog, door wat we hoorden en lazen van de uitbarstingen van ongehoorde wreedheden, zijn we daardoor niet min of meer onbekwaam geworden om uiting te geven aan onze verbazing en ontzetting, die ons hart niet kan verwerken Daarom verbaast 't me, hoe 't moge lijk is, dat een Eichmann al die aan klachten heeft kunnen opvangen en niet is ingestort bij 't zich moeten her inneren aan de onmetelijke schuldenlast en ondragelijke last van misdaden. Daar hebben we toch ook geen woor den voor, al kwamen we er toe om te grijpen naar de sterke woorden als hels, daemonisch, duivels. Maar laat ons voorzichtig zijn met zulke dure woorden en gedenken, wat woorden de Heilige Schrift gebruikt om 't karakter van „onze" zonden te tekenen Lees er de reeks benamingen in Rom. 2 en 3 maar eens op na, daar bij vallen onze sterkste „superlativen" in 't niet. De ramp-van-Harmelen moge ons weer geleerd hebben om bedacht zaam om te gaan met onze sterke woor den, toen we sprakeloos waren en de Schriftwoorden ons te binnen kwamen: „ik was verstomd, sprakeloos en zweeg". Hoeveel te meer, als we den ken aan 't komend Godsgericht, waar bij de zondaar alle weerspraak zal zijn ontnomen. Maar aan allen, die in Christus zul len zijn ontslapen en opstaan, zal een tong gegeven worden, die in alle toon aarden en in de heiligste „superlati ven" zal spreken en jubelen van de onnaspeurlijke rijkdom van Gods ver lossingswerk Uit het oude-Vossenland. P.S. Het januarizonnetje, hoe schaars ook, verdreef de mist en nevelen, die 't „Zeeuwse zonnetje" onderschepten. Zie maar Geref. Vr. ver. te Oostburg 9,50 v. G. te C. 10,Zondagsschoolfeest te Westkapelle 20,fam. B. te S. ƒ5,— N.N. te K. ƒ5,— De W. te G. 2,50 uit coll. M'burg 5,en 2,50 Dames N.N. te H. 50,W. te M. 10,v. W. te Breda 2,50 M. te O. 5,We lopen aan op de tweeduizend Allen, in naam van onze hulproepende brs en zrs in Hongarije, vriendelijk dank Ons „zonnetje" geeft zijn licht en warm te door en heeft dus behoefte aan voort durende aanvulling. U kent 't lichtnummer: 220659 van Ds. A. Koning te Oud-Vossemeer. UIT DE KERKEN CLASSIS ZIERIKZEE De vergadering van de kerken in de Classis Zierikzee zal D.V. worden gehou den op woensdag 14 februari 1962, 's mor gens 9 uur. Stukken voor het agendum te zenden •aan de eerst-ondergetekende vóór 30 jan. a.s. Namens de roepende kerk van Zierikzee, Ds. Y. J. TIEMERSMA, Praeses. J. C. VAN DEN DOEL, Scriba. AGENDUM voor de classicale vergade ring Gereformeerde Kerken classis Axel op dinsdag 6 februari a.s. in de Gereformeerde Kerk „Pro Rege" te Terneuzen. Aanvang 9.30 uur. Het moderamen voor deze vergadering besttat, volgens art. 9 H. R„ uit de brs. Ds. H. A. van Bottenburg, Praeses Ds. A. J. Verbeek, Scriba Ds. M. den Boer, Assessor. Orde der werkzaamheden volgens Art. 10 H. R. 1. Opening der vergadering door de praeses. 2. Tekening der presentielijst. 3. Nazien en rapport der credentialen. 4. Lezing en vaststelling der notulen. 5. Mededeling van gehouden korrespon- dentie. 6. Behandeling van voorstellen of in- strukties der kerken. 7. Behandeling der ingekomen stukken. 8. Rapporten. 9. Rondvraag naar art. 48 K.O. 10. Benoeming van deputaten, volgens deze huishoudelijke regeling. 11. Regeling der konsulentschappen en vakaturebeurten. 12. Afdoening van geldelijke zaken. 13. Aanwijzing van de roepende kerk, vaststelling van plaats, datum en uur van aanvang der eerstvolgende ver gadering. 14. Navraag. 15. Vaststelling van het kort verslag. 16. Sluiting. Namens de roepende kerk van Zoutespui, A. VERSCHELLING, Praeses. P. J. v. FRAEYENHOVEN. w.n. Scriba. Zoutespui, 15 januari 1962. DOMBURG Adres Scriba te Domburg J. Geschiere, Bergweg 2 te Aagtekerke. Beroepen te Kitchener (Ontario, Cana da) (Chr. Ref. Churches): H. W. Kroeze te Clarkson (Ontario, Canada) (voorheen te Oenkerk) te Haren (Gron.) in ver band met de overplaatsing van het sana torium „Beatrixoord" te Appelscha naar Haren L. Touwen, thans geestelijk ver zorger van „Beatrixoord" te Appelscha te Hilversum (vac. J. Goumare): G. Vee- neman te Amersfoort te Hilversum (6de pred. pi.B. G. Mees ten Oever te Wa- geningen te Dee Why (New South Wales. Australië): J. W. Deenik te Auck land (New Sealand) (voorheen te Poor- tugaal) te Zuid-BeijerlandH. Pilon, kand. te Zuid-Beijerland te Colijns- plaatJ. Stomp, kand. te Baarn te Haarlem (Z.) (vac. C. Goeman): Joh. C. Baumfalk te Ommen te Middelstum D. H. Borgers te Hoogeveen. Aangenomen naar Utrecht-Noord (als missionair predikant voor Rouanda Urun- diJ. van der Neut, kand. te Alphen a. d. Rijn. Bedankt voor HeerjansdamP. van Oosterhoudt te Krabbendam voor Kat wijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn): E. D. Nagel te Brussel. Examens. De classis Assen heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer G. Kerssies, Dennen oord, Zuidlaren. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Rotterdam-Feijenoord, nam Ds. C. de Ruijter afscheid van Wemeldinge met Joh. 3 30. Kand. E. Th. Thijs te Vee- nendaal is voornemens a.s. zondag intrede te doen te Oostwold (Old.) voor de ar beid te Finsterwolde, na bevestiging door zijn schoonvader, Ds. W. C. v. d. Brink van Renkum-Heelsum. Ds. H. Peper is voornemens 11 maart afscheid te nemen van Willemstad, om 25 maart d.o.v. in trede te doen te Slootdorp. Ds. C. Goe man is voornemens 18 maart afscheid te nemen van Haarlem-Z„ om 1 april d.o.v. intrede te doen te Utrecht-O. Ds. J. de Lange is voornemens 1 april afscheid te nemen van Haarlemmermeer-O.Z. we gens vertrek naar Lemmer. G. J. Peddemorsf. In de ouderdom van 72 jaar is te Almelo door een ver keersongeluk om het leven gekomen de heer G. J. Peddemors, die in het kerkelijk leven aldaar een vooraanstaande plaats innam. De overledene die 25 dec. 1889 te Almelo werd geboren, vierde 1 dec. 1960 zijn 55-jarig jubileum als organist der kerk. Van 19331953 maakte hij deel uit van de commissie van beheer, waarvan 15 jaar als penningmeester. 20 jaar diende hij ook de classis Almelo als quaestor. Hij was drager van de gouden ere-medaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau. Goor. Het kerkgebouw is reeds lang te klein, ook nadat men bij de kerkruimte enige vergaderruimte getrokken had. Een financiële rondgang door de gemeente bracht een bedrag op van 60.000,Men hoopt nu de verdere kerkbouwplannen na der uit te werken. 'sGravenhage-Escamp. De kerkeraad besloot met enkele stemmen tegen de nieuwe interkerkelijke psalmberijming die door de synode voor beproeving is vrij gegeven met ingang van 1 februari volle dig in de eredienst te gaan invoeren, zon der beproeving. Haarlem-Zuid. B. en W. hebben de kerkeraad bericht bereid te zijn de Raad voor te stellen een stuk grond van onge veer 2000 m2 aan de Pijlslaan, hoek Stephensonstraat, voor kerkbouw te reser veren in Haarlem-Zuid-West. Ds. P. L. C. de Jager is verhuisd van Raamsdonk naar Brinkgreverweg 107 te Deventer. Heerlen. De kerkeraad heeft besloten om te komen tot vermindering van de financiële lasten in het vervolg voor va kantie-zondagen en de overige vrije zon dagen van de eigen predikanten predikan ten van elders uit te nodigen. In de overige diensten, die niet door eigen predikanten kunnen worden geleid, zal leesdienst ge houden worden, welke diensten gelijk over Heerlen, Terwinselen en Waubach zullen worden verdeeld. De kerkeraad dacht dus kennelijk niet een belangrijke daling van de collecte, omdat leesdiensten nu eenmaal slecht plegen te worden bezocht Leeuwarden. De kerkeraad voor al gemene zaken besloot tot vestiging van een zesde predikantsplaats, nu de gemeen te 31 dec. j.l. 5859 zielen bleek te tellen. Er komt nu ook een zesde wijk. Aange zien de gemeente ook een vacature heeft, zullen er dus twee predikanten worden beroepen. Hoogvliet. Gezien de snelle groei der gemeente besloot de kerkeraad tot vesti ging van een derde predikantsplaats. Nijmegen. 10 dec. j.l. werd de ge meente gevraagd de opbrengst voor kerk bouw tot de geraamde 18.000,vóór Kerst vol te maken. Zij heeft daaraan voldaan en overschreed het gevraagde. Rotterdam. 5 januari j.l. was het 75 jaar geleden, dat de kerk alhier tot open baring kwam. In de classis Rotterdam volgden hetzelfde jaar nog meer gemeen ten Kralingen 8 mei, Bleiswijk 26 jui, Charlois 14 en Delfshaven 22 dec. De kerk van Rotterdam telt nu 8445 zielen, waar van 5243 belijdende leden. Aan haar zijn verbonden 8 predikanten voor de gewone arbeid en 11 voor buitengewone werk zaamheden. Daarnaast telt zij 2 emeriti. Veenendaal. De kerkeraad heeft het voorstel van de restauratiecommissie voor restauratie van de Vaartbrugkerk en het gebouw „Pro Rege" tot een bedrag van 200.000,alsmde tot machtiging van aankoop van grond voor een derde kerk nog even aangehouden en als deskundige een aannemer aan de commissie toege voegd. Ouderlingenconferentie. De ouder lingenconferentie in de prov. Groningen zal 15 maart a.s. in „Het Tehuis" te Gro ningen worden gehouden. In de middag vergadering zal Ds. W. Reeskamp van Groningen refereren over „Gereformeerd in deze tijd" en in de avondvergadering Prof. Dr. J. T. Bakker van Kampen over „Liturgische vragen". Publiciteit rondom de synode. In de „Groninger Kerkbode" neemt (Ds.) W. R(eeskamp) het bericht op, dat het mo deramen van de generale synode deed uit gaan vlak voor dat de voortgezette synode 8 januari j.l. te Apeldoorn aanving. In dit persbericht werd genoemd wat er alzo aan de orde zou komen. Ds. Reeskamp voegt daaraan toe „Wij weten dus nu wat er nog op de menukaart van onze synode staat. Over de onderwerpen zelf is niets bekend, daar synodale rapporten op twee na aan de kerken niet toegezon den werden. Op de classis Appingedam zijn daarover vragen gesteld. Ze werden, volgens het classisverslag, door Ds. ten Kate beantwoord. Maar de inhoud van Feuilleton door J. BRANDENBURG Een verhaal uit de bezettingstijd LX VI HOOFDSTUK XII. In de grootste spanning luisterde Nederland weer naar de Engelse nieuwsberichten. Japan, die op Duitse manier, dat wil zeggen op ver raderlijke wijze Amerika op het lijf gesprongen was, had de wereld in de oorlog gesleept, met het gevolg, dat nu ook Azië in brand stond. Oost-Indië had, getrouw aan het bondgenootschap met de geallieerden, Japan de oorlog verklaard en Amerika was de machtige bondgenoot ge worden van de democratische landen, die om hun levens- bestaan worstelden. Oudejaarsdag 1941 Wat zal het nieuwe jaar brengen, vroeg ieder zich af. Geen mens, die niet op de een of andere manier met de oorlogsverschrikkingen te maken had. Op het Oostfront ging het de Duitsers niet best. Hitler had zelf het opper bevel op zich genomen, menende, dat zijn intuïtie onfeil baar was. Maar het Duitse volk moest gemobiliseerd worden om de soldaten aan het Russische front van win- terkleding te voorzien. Ze stierven er van kou. Churchill en Beaverbrook hadden in de Verenigde Staten met Roo sevelt besprekingen gevoerd en de hoop was nu op het machtige land der onbegrensde mogelijkheden gevestigd. Maar dominé Versendaal had op de Oudejaarsdag tot tekst gekozen „Alleenlijk ziet, dit heb ik gevonden, dat God de mens recht geschapen heeft, maar zij hebben vele vonden gezocht Hij wees op de solidariteit in de menselijke schuld. Het ganse menselijke geslacht staat schuldig tegenover God, daarom kunnen wij als christenen nóóit eenzijdig de last van de wereldellende op de schouders van onze vijanden leggen. Het kwaad zit in ons allen, en dat we niet zijn als onze vijanden, nog niet tot die diepte van goddeloos heid zijn verzonken, danken wij niet aan de betere kwa liteit van het Nederlandse volk, maar alleen aan Gods genade. Wanneer God ons niet vast hield, maar ons aan ons zelf overgaf, zijn wij precies als de grootste booswichten. Ook kunnen wij God niets ten laste leggen, want Hij heeft de mens geschapen en ons in Zijn schepping de heerlijkste mogelijkheden geschonken, mogelijkheden, die nóg be staan, maar nu alleen door het Kruis van Golgotha en het verzoenend bloed van de Zoon van God. Wie dit zien mag, kan ook aan het eind van het bloedjaar 1941 zich hoopvol vastklemmen aan Gods beloften, die immers Zijn volk beloofd heeftte zijn, wie Hij was, eeuwig de On veranderlijke, want bij Hem is geen verandering noch schaduw van omkering Wanneer er in Duitsland in de kerken zó gepreekt was, zou ons volk nóóit zo diep hebben kunnen zinken, zei Rudolf Weber met overtuiging, toen hij met De Wilde naar huis liep. Nieuwjaar begon met een harde winter, harder zelfs dan de twee voorafgaande waren geweest. Er viel een witte verstijving over de Noordelijke landen van Europa en Hitier eiste de bontkleding van de trambe stuurders en de treinconducteurs in Polen. Spanje leverde schapenvachten aan het Duitse leger en Noorwegen moest zorgen voor wollen dekens. Maar al spoedig drong het tot de wereld door, dat de winter van 1942 méér slacht offers aan het Oostfront eiste, dan het Russische snelvuur, hoe gevreesd ook, ooit had vermogen te doen. Tot in Nederland toe werden ziekenhuizen en hospitalen gere- quireerd om tal van Duitse soldaten met bevroren lede maten te verzorgen. Het „Gott mit uns", dat op de riemkoppels van de Duitse weermacht te lezen stond, scheen een bespotting te worden. En in zijn grote Rijksdagrede, welke Hitier te Berlijn hield, en waarin hij betoogde, dat sedert 130 jaar Rusland zo'n winter niet gekend had, een argument, waar mee hij zijn fiasco met het Russisch avontuur poogde te camoufleren, logenstrafte hij voor de oren van zijn ganse volk, zijn vroegere bewering, dat zijn oorlogswerken on der auspiciën van het „Opperwezen" stonden. Er viel een zware laag sneeuw over de boomgaarden van Zuid-Beveland en de vorst verstijfde de witte wol tot een ijzige korst, die weken en weken het aardijk als onder een doodskleed bevangen hield. Berichten over actieve oorlogsvoering kwamen thans alleen van het front in Lybië en uit het verre Oosten, waar de Japanners in snelle marsen, niet door de Engelse legers te stuiten, vorderingen maakten en al spoedig voor de „onneembare vlootbasis" Singapore stonden, een vloot- basis, die zó weinig beschermd bleek, dat vliegtuigen met onze jongens uit Ned. Indië er aan te pas moesten komen om althans nog enige luchtdekking te bieden tegen de meedogenloze aanvallen van de fanatieke Aziaat. De oorlogsberichten waren weer pessimistisch en de zware druk, die op ons volk lag, werd met centaarslasten verzwaard toen óók Indië moest capituleren. Hoevele ge zinnen uit ons volk hadden daar bloedverwanten Nog was in die barre winter de doodsverstijving niet geweken of opnieuw stond de Duitse politie voor de deur van „My Home". De Wilde beefde, toen hij de gevreesde Gestapo zag staan. De twee kerels spraken geen woord toen ze binnen traden. Maar toen de deur gesloten was, vroeg er een Is u de vader van Willem de Wilde, die op kamers is in Rotterdam De Wilde greep naar de deurpost, een ogenblik was het, of hij in een afgrond wegzakte. Hij knikte. We komen huiszoeking doen, vervolgde hij bars. Wat is er met mijn zoon, vroeg De Wilde. Gevangen genomen. Waarvoor Weet ik niet, u weet dat misschien zelf wel. Ze traden de kamer binnen. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 2