eeuwóe 3£erkbocle ANNO DOMINI fS62 Restanten 17e JAARGANG No. 27 5 JANUARI 1962 r~ OFFICIEEL WEEKBLAD TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND Redacteur: Ds. W. C. van Hattem, Herengracht 15, Terneuzen, Telefoon (0 1150) 22 48 Medewerkers J. A. van Bennekom, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen Ds. D. J. Couvée, Bennekom Drs. A. Elshout, Koudekerke Ds. A. Koning, Oud-VossemeerDr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. J. v. d. Leek, Kapelle Ds. P. van Til, Middelburg Mej. F. A. Groot Nibbelink, Grijpskerke Mevrouw C. van Zwedenvan Alkemade, Middelburg. Abonnementsprijs 3,per halfjaar bij vooruitbetaling Advertenties 12 cent per mm. Bij abonnement lager Losse nummers 12 cent Drukkers-Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, tel. 2438 Giro no. 42280 Ook boven het jaar dat we deze week weer binnen zijn gegaan staat de naam van de Here Jezus Christus, het is weer een jaar onzes Heren. En daarmee we ten wij bij voorbaat al, wat zovelen niet weten, namelijk dat Hij degene is die dit jaar beheersen zal. Veelal gaat men tegen het einde van een jaar op zoek naar ,,de man van het jaar". De grote vraag is dan ieder jaar Weer wie zal het worden Wie zal de man zijn, die op dit jaar zijn stempel drukt Voor dat echter het nieuwe jaar een seconde oud is, heeft de Here Jezus zijn stempel er al opgedrukt. En ondanks alle secu larisatie van de huidige dag, wordt het stilzwijgend erkend of is het mis schien een schablone geworden, dat zonder nadenken gebruikt wordt - wanneer men de afkorting A.D. bezigt. Anno Domini, Jaar onzes Heren, het jaar is van de Here Jezus. Achter alles, wat er gebeurt, achter elke man of vrouw van het jaar staat Hij, door wien de Vader alle dingen regeert (antw. 50 H.C.). Dit is het licht dat reeds van de aanvang af over het nieuwe jaar schijnt, dit is het licht waarin alle gebeurlijk heden, die het nieuwe jaar ons gaat brengen, komen te staan, in het licht van Hem, die het hoofd van zijn kerk is. Misschien klinkt het profaan, maar het wil het allerminst zijn, wanneer wij zeggen, dat Hij de man van het jaar is, nu al. We behoeven niet op de oude jaarsdag naar de man van het afgelo pen jaar te zoeken, omdat we op de nieuwjaarsdag al weten, wie Hij is, de man, die tegelijk God zelf is, O heer Jesu, God en mense. En met deze we tenschap staan wij vast temidden van het woelige gebeuren in de wereld, we weten waar we het zoeken moeten, bij Elders in dit nummer lezen we de mededeling van het moderamen der synode dat op aanstaande maandag de voortgezette synodezittingen zullen aan vangen. Wat nog behandeld moet wor den. bevat verschillende belangrijke punten. Wij noemen, de bezwaren te gen de uitspraken van de Synode van Assen (1926), de vragen rondom de gemeenschappelijke kerkdiensten, de intercommunie en het studentenavond- maal. Dat de Here door zijn Geest de leden der Synode mag leiden om de weg te vinden in deze zo uiterst belang rijke vraagstukken is onze hartelijke bede. Wij roepen de lezers van ons blad op om de Synode in het gebed de Here op te dragen. v. H. VRAGENLIJSTEN A.K.B. GEWIJZIGD In ons artikel over de statistiek in het nummer van 8 december 1961 (no. 23) spraken wij over de wenselijkheid de vragenformulieren van de statistiek in dien zin te wijzigen, dat een vraag werd opgenomen naar het aantal doop leden uit andere kerken, dat in de Ge reformeerde Kerken belijdenis deed. Dit om een juister overzicht van het grens verkeer met de andere kerken, met name de Ned. Herv. Kerk te verkrij gen. Het doet ons genoegen te kunnen meedelen, dat in de nieuwe formulieren voor het statistisch overzicht van 1961 een dergelijke vraag is opgenomen. v. H. LICHT UIT NEW DELHI is de titel van een uitgave, die mo menteel bij de firma G. F. Callenbach te Nijkerk in voorbereiding is. Het boek wordt geschreven door ds. G. P. Klein en is een met vele foto's geïllustreerde Hem die ons gezocht heeft, want het verhogen komt niet van Oost of Westmaar God is de rechter (psalm 75), God, die door zijn Zoon alle dingen regeert. En daarom is het niet zo vreemd toen eens een kind de opmerking maakte, dat Hemelvaart eigenlijk betekende, dat de Here Jezus in de Wereldregering zit. Misschien, dat wij dat te vaak vergeten, misschien dat we toch, reeds bij de aanvang van het jaar al, naar het Oosten of het Westen kijken, inplaats van naar bo ven. Daarom is het goed te weten, dat zijn naam boven het jaar staat, dat zijn naam alle andere namen te boven gaat. En dezelfde wetenschap geeft ons goede moed ten opzichte van de kerk, zij blijkt geen verdwijnend instituut te zijn, maar geborgen in Hem, die dit jaar en alle jaren beheerst. Anno Domini, Jaar onzes Heren, Zijn Naam staat boven het jaar en het is de enige naam, zegt Petrus, die onder de hemel aan de mensen is gegeven, waardoor wij moeten zalig worden. Daarom gaat het ook óm Hem in dit jaar, want de behoudenis is niemand anders. Het gaat om Hem in de kerk en in de wereld. Het gaat allemaal om die ene Naam. Het krijgt alles vanuit die ene Naam zin, of wordt vanuit die ene Naam veroordeeld. Maar tenslotte zal er niets zijn, dat niet de heerlijkheid van die Naam gediend heeft, eens buigt zich vook alles voor Jezus in 't stof en alle tong zal belijden Jezus Christus is Here. Dat ge het licht van die Naam spe len ziet over het komende jaar is de nieuwjaarswens aan de lezers van de Zeeuwse Kerkbode van uw redacteur, medewerkers'en uitgever. v. H. uitgave, waarin nader wordt ingegaan op de vele zaken, die in New Delhi aan de orde kwamen, terwijl tevens een be spreking is opgenomen van de verstrek kende besluiten, die door de assemblee van de Wereldraad genomen werden. De schrijver maakte persoonlijk de as semblee mee en nam ook deel aan de conferentie te Amsterdam (1948) en Evanston (1954). Het boek wil een al gemeen oriënterend Werk wezen, wij hopen na ontvangst van een recensie exemplaar hier nader op in te gaan. v. H. WERELDHULPACTIE ALGERIJE Algerije is sinds het begin van de oorlogssituatie een gebied geweest vol van onvoorziene gebeurtenissen. De ge volgen van de ene ramp waren nog niet opgeheven of nieuwe moeilijkheden overrompelden de bevolking. Wist U bijvoorbeeld, dat in de jaren 1959—1960 een goede twee miljoen mensen om militaire redenen uit hun woonplaatsen verdreven werden om in kampen te worden opgenomen Wist U verder, dat de zomer van 1961 verschrikkelijk droog was in Oost Algerije, zodat tengevolge hiervan meer dan één miljoen mensen tot de volgen de oogst zo deze mogelijk blijkt aan voedsel geholpen moeten worden Wist U ook, dat de overheidsmaat regelen van dien aard zijn dat zij on voldoende zijn om deze nood te leni gen Wist U dat de kleine franse kerken al het mogelijke doen om via de Cima.de. een hulporganisatie van de Franse Protestantse Kerken de bestaande nood te lenigen en naar verhouding en orme bedragen hiervoor beschikbaar stellen Dat echter veel meer nodig is dan deze kerken kunnen opbrengen en dat daarom deze kerken, terecht, een beroep op de buitenlandse zusterkerken gedaan hebben Wist U, dat op advies van de sectie Wereldhulpactie de Deputaten voor de Algemene Diakonale Arbeid van onze kerken een bedrag van bijna 40.000 gulden (39.569,90) ter beschikking heb- bsui gesteld voor de aankoop van 4 ton melkpoeder (voor kinderen), 100 ton gerst en ter bestrijding van de distribu- tiekosten Ook besloten zij voor het Leger des Heils, dat te Constatine in samenwerking met Cimade arbeidt 27.581,25 beschikbaar te stellen opdat gedurende drie maanden 1500 kinderen eten zouden kunnen ontvangen. Wist U tenslotte, dat het van U, waarde lezer, mee afhangt dat deze kin deren de volgende drie maanden weer te eten zullen hebben en dat deputaten daarom gaarne uw giro-overschrijving inwachten op nummer 2 211 ten name van het Algemeen Diakonaal Bureau der Geref. Kerken (met vermelding ..Wereldhulpactie") te Utrecht? Nog veel, zeef veel, overschrijvingen zijn no dig om de huidige ernstige nood te le nigen. Wie nu in de wereld een be staan heeft en zijn broeder gebrek ziet lijden, maar zijn binnenste voor hem toesluit, hoe blijft de liefde Gods in hem Besteding van de gelden door het A.D.B. voor de Wereldhulpactie. Hieronder laten wij de gegevens vol gen, die ons door het A.D.B. verstrekt werden i.v.m. de besteding der gelden voor de Wereldhulpactie. Voor voedsel, kleding en behuizing, werd een bedrag van 428.950,of wel 48 °/o van de totale uitgaven be steed, verdeeld als volgtAlgerije, Dakar, Kongo 112.000,— Chili 20.375,— Hongkong 250.325,— Pa kistan 5000,Ontheemden binnen land 33.350,— diversen 7.900, Aan medische hulp werd besteed 65.100,of 7 als volgt verdeeld Algerije, Dakar en Kongo 42.350,— Hongkong 22.750, Voor vorming en arbeid een bedrag van 406.000,— of 45 als volgt verdeeld Indonesië en Iran 38.500,— Hongkong 180.500,— en Pakistan 187.000,—. In totaal werd een bedrag van 900.050,voor de Wereldhulpactie besteed. Het blijkt uit de bovengenoemde cij fers, dat hulp, gericht op de directe le vensbehoeften ongeveer de helft van de uitgaven opeiste. Indien het mogelijk is de mensen te helpen om uiteindelijk voor eigen levensonderhoud te zorgen, wordt getracht dit te realiseren, het duurt echter bij rampen altijd enige tijd voor deze individuele hulp kan starten. In de overbruggingsperiode is dan voedsel nodig, omdat van overheids wege vaak te laat wordt gestart of on voldoende kan - worden geholpen. De kerken zijn, dan geroepen direct te hel pen. De wereldhulpactie leeft binnen onze kerken. Dat de wereldhulpactie binnen onze kerken niet maar een loos begrip is, maar daadwerkelijk leeft moge blijken uit de volgende voorbeelden Tijdens de openingsdienst van de nieuwe Gere formeerde Kerk te Amstelveen werd uit dankbaarheid gecollecteerd voor de uitbreiding van het christelijk tehuis voor kinderen te Hong Kong. Verschil lende kerken collecteren één, soms zelfs twee, keer per maand voor de Wereld hulpactie. Een gift van 12.000 werd na de kerstdagen ontvangen van N.N. te X. voor lening van de stoffelijke nood te Hong Kong en andere gebieden. Deze voorbeelden zijn met vele te ver meerderen. We zijn dankbaar, dat ook de liefde tot de naaste die niet gezien wordt binnen onze kerken in zo ruime mate aanwezig is en hopen van harte dat de benodigde bedragen voor de zo acute nood, die momenteel in Algerije heerst binnen komen zullen bij het A.D.B. v. H. Bij de aanvang van het nieuwe jaar blijken nog enkele stukken in onze map te zitten, die reeds eerder ter sprake hadden moeten komen. Gezien het feit echter dat de Kerkbode niet van elas tiek is, doch steeds gebonden is aan eenzelfde formaat, is het er nog niet van gekomen. Maar nu gaan we oprui men. En zoals bij elke goede opruiming van resanten betreft het hier geen min derwaardige artikelen, die worden aan geboden. We zouden dus willen zeg gen doet Uw voordeel We willen dan allereerst de aandacht van onze lezers vestigen op de cursus sen voor diakenen, die uitgaan van het Algemeen Diakonaal Bureau en de Stichting voor Geref. Sociale Arbeid te Utrecht. Deze cursussen, die de diake nen zo goed mogelijk willen oriënteren omtrent allerlei vragen waarvoor zij in de praktijk van hun ambtswerk gesteld worden, zijn tot op heden niet in onze provincie gehouden. Nu gaat het ech ter ook in Zeeland gebeuren. Als eerste aanloop wordt voor dit winterseizoen gedacht aan drie avonden, nl. één in januari, één in februari en één in maart, waarop achtereenvolgens gehandeld zal worden over de volgende onder werpen Het diakenambt en de Heilige Schrift De diaken en het maatschappelijk werk De diakonale praktijk en de sociale verzekering. De avonden worden georganiseerd in de volgende plaatsenZierikzee, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Oostburg en Terneuzen. Mogen wij de diakenen vragen om toch deze avonden waaraan voor de deelnemers geen kosten verbonden zijn, te bezoeken Vervolgens zouden wij graag willen wijzen op de Christelijke Stichting voor School- en Beroepskeuze in Zeeland, gevestigd te Goes. Uit de feiten blijkt dat helaas nog vele ouders de toekom stige richting voor hun kind verkeerd kiezen. Het blijkt bijv. dat nog geen 25 van de leerlingen aan de middel bare scholen de eindstreep kunnen ha len, bij het ULO mislukt bijna de helft. Hoeveel verdriet en kosten zouden niet bespaard zijn, indien deze kinderen tij dig te voren getest waren. Nu de mo gelijkheid er is, dat er een eigen Chris telijke Stichting voor School- en Be roepskeuze in onze provincie hierin de weg wijst, raden we u aan hiervan ge bruik te maken. We zouden verder graag wijzen op het feit dat de Vrije Universiteit thans aan contributies ontvangt een bedrag van 569.289, waarvan 26.262,— uit Zeeland, dat echter de raming voor 1962 rond 750.000,— bedraagt, zodat dus de contributies met ruim 180.000,— omhoog moeten. Voor Zeeland is een verhoging van 6.028 geraamd, waar van we van harte opwekken, dat deze slaagt en we wekken de lezers op hier aan mee te werken, waarbij we in de eerste plaats denken aan hen, die (nog) geen contribuant zijn. Komt, laat de plaatselijke correspondenten dit keer eens niet tevergeefs bij U aankloppen, maar werk spontaan mee aan de uit breiding van de Vrije Universiteit. Van de Gereformeerde Mannenbond ontvingen wij twee studieschetsen, zo als die dit seizoen aan de Mannenver- enigingen zijn voorgelegd, Heilige Mo menten en Via Vitae over de Christe lijke Levenswandel. Behalve dat we deze schetsen uitmuntend geschikt ach ten voor de Mannenverenigingen, zelf kunnen deze ook uitmuntend gebruikt worden voor Bijbelkringen etc. Mogen wij deze brochures in uw aandacht aan bevelen Als laatste, maar zeker niet het nlin- ste, punt, waarop wij zouden willen wijzen, noemen wij de verschijning van ,,De Reflector" huis- en schoolorgaan van het Zendingsseminarie van de Ge reformeerde Kerken in Nederland. Zo als uit de ondertitel blijkt is dit blad

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1962 | | pagina 1