j^eeuwóe 3£erlzbocle Wereldhulpactie r a ADVENT VIEREN en die Gereformeerde Kerken KERK EN EREDIENST (i) 17e JAARGANG No. 24 15 DECEMBER 1961 OFFICIEEL WEEKBLAD TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND Redacteur: Ds. W. C. van Hattem, Herengracht 15, Terneuzen, Telefoon (0 1150) 22 48 MedewerkersJ A. van Bennekora, Middelburg: Dr. A. J. Boom, Vlissingen Ds. D. J. Couvée, Bennekom Drs. A. Elshout, Koudekerke Ds. A. Koning. Oud-VossemeerDr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. J. v. d. Leek, Kapelle Ds. P. van Til, Middelburg Mej. F. A. Groot Nibbelink, Grijpskerke Mevrouw C. van Zweden—van Alkemade, Middelburg. Abonnementsprijs 3,per halfjaar bij vooruitbetaling Advertenties 12 cent per mm. Bij abonnement lager Losse nummers 12 cent Drukkers-Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, tel. 2438 Giro no. 42280 v. Zoals bekend maakte de directeur van het Algemeen Diaconaal Bureau (A.D.B.) dr. J. van Klinken, in de maand oktober een oriënteringsreis naar Iran, Pakistan en Hongkong. Het was een reis met een tweeledig doel, in de eerste plaats was het namelijk wen selijk om tot een beoordeling te komen van bestaande en nieuwe projecten waarin door onze kerken zal worden deelgenomen en ten tweede was het noodzakelijk dat gegevens verzameld werden die van belang zijn voor de voorlichting binnen onze kerken. Van dit laatste hangt trouwens veel af, we mogen wel zeggen daarvan hangt het welslagen af van onze deelname in het verband van de Wereldhulpactie. Waar een goede voorlichting in dezen ont breekt, daar leeft de zaak niet waar voor onze offers gevraagd worden. Daarom is goed, dat het A.D.B., dat zo bescheiden was opgezet een beetje meer armslag krijgt, zodat het in staat is om de kerkelijke voorlichtingsorganen van meer materiaal over de Wereld hulpactie te voorzien. Deze ruimere personeelsbezetting van het A.D.B. brengt verder met zich mee. dat aan de wens van de laatste Centrale Diaconale Conferentie om de diaconieën naast de voorlichting in het Diaconaal Corres pondentieblad ook per kwartaal nog uitvoerige inlichtingen te verstrekken over het diaconaat buiten onze lands grenzen. Welke projecten worden gesteund Bij de hulpverlening wordt onder scheid gemaakt tussen projecten op lange termijn en hulp bij zeer acute plotselinge noden. Het accent blijft voor ons bij de eerstgenoemde projec ten voorlopig liggen op hulp aan de vluchtelingen in Pakistan en Hongkong. Uit gegevens, die wij van het A.D.B. mochten ontvangen, blijkt dat de situa tie van de Pakistaanse kerken bijzon der ernstig is. De leidinggevende posi ties in het kerkelijk leven worden voor al ingenomen door Amerikanen of an dere Westerlingen, waarbij het zeer moeilijk schijnt hiervoor krachten uit de Pakistaanse kerken zelf aan te trek ken. Dè oorzaak hiervan is wel. dat de christenen tot de armste en laagste so ciale groepen van Pakistan behoren. Zij kunnen naar verhouding dan ook aan zienlijk minder van onderwijs e.d. pro fiteren. Hoewel nu het werelddiaconaat zich nimmer uitsluitend tot medechrist- tenen richt, brengt de situatie in Pa kistan met zich mee, dat hulp aan chris tenen op de voorgrond zal staan. De projecten in Pakistan werden ge kozen in nauw overleg met de West- Pakistaanse Raad van Kerken. Hoewel deze Raad in het algemeen zelf zo wei nig mogelijk wil doen en zo veel moge lijk aan de leden-kerken wil overlaten, is dit niet mogelijk gebleken op het ter rein van de vluchtelingenzorg. Speciaal in het gebied rondom Lahore heeft de Raad eigen projecten, waarvoor nu ook onze steun is gevraagd. Het is in dit zelfde gebied, dat ook onze Zending via haar waarnemers werkzaam is. De Raad van Kerken verzocht dat onze hulp zoveel mogelijk gericht zou wor den op de vorming van de leden van de kerk en op de ontwikkeling van hun eigen leiderschap. De projecten in Pakistan omvatten De Christelijke Technische School te Gujranwala, een twintigtal beurzen werden ter beschikking gesteld, terwijl een bedrag werd uitgetrokken voor huisvesting van ruim 25 leerlingen. Zo mogelijk zullen twee docenten worden uitgezonden, één op het gebied van auto's en één voor de electriciteitsafde- ling. Voor een groep christelijke scholen rondom Lahore werd verder nog onge veer een bedrag van 9.000 Rupees (1 Rupee 0,75 Gld.) ter beschikking gesteld om daarmee te komen tot een betere vorming van het reeds aanwezig personeel. Daar het niveau van het on derwijs zeer laag is, acht men het juis ter het bestaande onderwijs te verbete ren alvorens tot grootscheepse uitbrei dingen wordt overgegaan. Naai- en borduurprojecten voor vrouwen. Te Lahore is reeds een naai- en bor- duurproject voor 450 vrouwen. Men tracht op deze wijze de dames te scho len en tegelijkertijd werk te verschaf fen. Na een scholing van drie weken werken de vrouwen clan in een kleine groep in hun dorp. Alleen voor die goe deren, die een strenge keuring hebben kunnen doorstaan, ontvangen zij een beloning. Slechts op deze wijze heeft men zich kunnen handhaven. De plaat selijke kerken houden met de werkgroe pen contact. Deputaten hebben thans besloten om met een dergelijk project te starten bij het christelijk ziekenhuis te Jalalpur- Jattan, waaraan dr. Bakker als zen dingsarts verbonden is. Dit project wordt gericht op patiënten en wach tende familieleden, het is namelijk in dit ziekenhuis gebruikelijk, dat de familie de maaltijden van de patiënt verzorgt. De familieleden verblijven op het ter rein van het ziekenhuis en heeft verder niets om handen. Men zoekt voor dit project een vrouw, die ervaring heeft met het welfare-werk. Werkproject voor mannen en dorpsprojecten. Te Sialkot liggen de beste mogelijk heden op het gebied van hout- en leer- bewerking, zodat men hier een werk project voor mannen gaat opzetten. Daar de werkgelegenheid in Pakistan bijzonder moeilijk is voor ongeschoolde mannen, die meestal uit een agrarisch bestaan gevlucht zijn. Voor dit project wordt een echtpaar gezocht, waarvan de man goed thuis op het gebied van hout- en/of leerbewerking. Wat de dorpsprojecten betreft de kerken zijn begonnen met het t.b.c.-vrij f,ikcn van één dorp, tegelijk wordt hier begonnen met een naai- en bor- duurproject. Zo mogelijk zal een agra risch deskundige ter beschikking ge steld worden. De bedoeling is alle ac tiviteiten in teamverband te doen ge schieden, waarbij een team zich op drie dorpen zal richten. Kleine leningen. Aan een fonds van de kerken, waar uit kleine productieve leningen worden gegeven aan de leden van de kerken, werd een bedrag van 15.000 rupees ge geven. Hiermee kunnen direct 70 ge zinnen geholpen worden. Voor allerlei doeleinden wordt geld uitgeleend aan koop van naaimachines, ossen, paarden, gereedschappen, zaden, enz. Een voor de ontwikkelingsgebieden zéér uitzon derlijke ervaring is, dat meer dan 90 van de uitgeleende gelden terugbetaald wordt. HONG KONG. Onder de meer dan anderhalf mil joen vluchtelingen hier is de situatie wel bijzonder triest te noemen. De hulp van onze kerken werd vooral gevraagd voor twee projecten, namelijk het Chris telijk tehuis voor jeugdige vluchtelingen ,,Rennies Mill" en voor verstrekking van warme maaltijden aan 10.000 kin deren per dag. Wat het eerste project betreft reeds begin 1961 werd een bedrag toegezegd voor de bouw van een tweede tehuis voor jongens, vlak bij het hoofdgebouw. De heer van Klingen mocht dit tijdens zijn bezoek aan Hongkong openen. Nu hebben deputaten gelden toegestaan voor de bouw van een tehuis voor meis jes en wel een bedrag van 15.000 Hongkongse dollar (E H.K. 0,65 Gld.) en nog 25.000 H.K. dollar voor uitbreiding van het jongenstehuis. Hier door wordt het mogelijk om ongeveer 10 meisjes en 40 jongens van de straat te halen en in een christelijke omgeving op te voeden. Verder hebben onze kerken nog een 15-tal kinderen geadopteerd, d.w.z. een particulier of een diaconie betaalt twee gulden per dag voor een in dit tehuis opgenomen kind. Men stuurt zo nu en dan een kleine attentie en correspon deert. Wat het tweede project betreft, naar schatting leven er in Hongkong onge veer 70.000 kinderen die ten enenmale onvoldoende eten krijgen. In samen werking met de Church World Service een o'rganisatie van Amerikaanse kerken, die over voedseloverschotten van de V.S. kan beschikken en de so ciale organisatie van de kerken in Hong Kong zal nu getracht worden aanvan kelijk 10.000 kinderen een warme maal tijd per dag te geven. 10.000 maaltijden is de dagproductie van één keuken per dag. Onze hulp in dit project zal be staan uit een bijdrage van 285.000 H.K. dollars gedurende drie jaar. Te vens moeten we nog een organisator leveren, die met. de leiding van dit prachtige werk belast zal worden. Werk elders. Hoewel het accent voorlopig zal blij ven liggen op hulpverlening in Pakistan en Hong Kong werd ook geparticipeerd in een blindenproject in Iran. Dr. van Weelden is juist dezer dagen naar dit land vertrokken. De eerste maanden zal hij zich op de studie van het Per zisch moeten concentreren, daarna zal hij aan het eigenlijke werk kunnen be ginnen, waarbij vooral aandacht gege ven zal worden aan het scheppen van werkmogelijkheden voor blinde jon gens. Wanneer we al deze projecten zien. waarbij nu door het werelddiaconaat onze kerken zo nauw betrokken zijn, dan is een verdere aanbeveling van de voor dit doel te vragen offers zeker overbodig. v. H. DIJ EEN LUSTRUM Een artikel over de liturgie mis schien zegt u dat sla ik maar over. Dat is niet direct mijn interesse, dat is goed voor mensen met speciale belang stelling Er zijn nu eenmaal mensen, die het belangrijk vinden, welke plaats de verschillende delen krijgen in het geheel van de Dienst. Misschien vindt u, dat de Kerk haar tijd beter gebruikt, wanneer zij in deze angstaanjagende tijd met het Evangelie de straat op gaat om de mensen te zeggen het Ko ninkrijk is nabij gekomen En zo ont staat er dan een zekere spanning, een zekere tegenstelling tussen de arbeid van de Evangelisatie en de bezinning op de vragen rondom de Eredienst- Deze tegenstelling is m.i. niet nood zakelijk Want in de Kerk van Christus kunnen de Evangelisatiearbeid en de ontmoeting met God in de Ere dienst elkaar niet missen. Met een beeld wordt dit duidelijk de Kerk heeft een „buitenleven" en een „binnenleven", zoals u dat zelf ook hebt. 's Morgens gaat u naar uw werk (naar buiten), 's avonds komt u weer thuis (naar bin nen). Het ene kan niet zonder het an dere. Zo heeft de Kerk de opdracht om ..buiten de deur" te komen en het Evangelie te laten klinken op de plei nen van deze wereld, waar politieke en sociale vragen om een antwoord roe pen. Maar de Kerk heeft ook recht op een leven ..binnen de deur" in het hei ligdom, in de verborgen omgang met God, in de Eredienst. De Eredienst is het brandpunt, van- waaruit ook de maatschappij gezegend wordt. Als God de aanbidding toege bracht wordt, waar Hij recht op heeft, dan zal ook de naaste niet te kort ko men. Om het Evangelie binnen te kun nen dragen in deze wereld heeft de Kerk een plaats nodig, waar zij zichzelf kan zijn. Geen mens kan alleen maar *97leditatie En hij (Simeon) verwachtte de vertroosting van Israël. Luc. 2 25m. Ongetwijfeld bent U zich al aan het voorbereiden op de viering van het Kerstfeest, U leeft immers in de adventstijd en dat is toch de tijd van het uitzien naar Hem, Die komt Wat zegt U, geen tijd, zo druk met allerlei Kerstvieringen, allerlei activiteiten, die nog klaar moeten zijn voor 't einde van het jaar Laat dat nu eens even rusten en gun'.LI er eens de tijd voor om advent te vieren, ja zeker advent-vieren vol verwachting uit zien naar het feest van de herdenking van Jezus' komst op aarde. Dat hebben we zo drin gend nodig, juist wij, gejaagde, jachtige mensen, wij kunnen de vertroos ting niet missen, die er gelegen is in het feit, dat er Iemand komt, ja meer gekomen is, om ons verdriet, ons leed op Zich te nemen. Daarop mogen wij ons instellen, voor het eerst of opnieuw, instellen op Zijn komen, Zijn aanwezigheid onder ons. Zo heeft de oude Simeon Idem verwacht, als de Trooster van het volk, als Diegene, Die alle tranen zal afwissen en Die weer vreugde zal schen ken. En dat is wel iets, waaraan we niet zo maar voorbij kunnen gaan en om daaraan onze aandacht te geven is het adventstijd. Dan is er midden in de troosteloosheid, zoals die zich aan ons voordoet, dat light, dat blijft branden, immers, er komt Iemand, Die wij ontvangen willen. Dan ook weten wij hoe wij Hem ontvangen willen, omdat wij weten, hoe Hij wil zijn ontmoetals onze Trooster. En door onze tranen heen zien wij de tekenen van Zijn komst en we zijn klaar, we verwachten Hem. Zo maken we ons gereed om Zijn eerste komst te herdenken én om met verlangen uit te zien naar' Zijn tweede komst. Hij komt, omdat Hij gekomen is. Weest dan niet bevreesd. Hij is de Trooster van Zijn volk, Hij is de Zaligmaker, onze Here Jezus Christus, Hij zal mij troosten en eeuwig bij mij blijven. Dat zij Uw verwachting van de komende èn blijvende Vertrooster, dan viert U advent, nu en elke dag. Heinkenszand N. H. HEINER.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 1