r NIEUWS Predikbeurten zondag 26 en woensdag 29 (dankdag) november 1961 LOOFT GOD DE HEER MET ZINGEN ENDE SPELEN. Een regel uit een bekend Valerius-lied. En nu moeten we ons meteen ver ontschuldigen over het feit, dat we deze regel tot titel van dit stukje hebben gemaakt. Want we weten heel goed, dat het spelen" in dit verband slaat op het muziek-maken. En wij willen het niet hebben over musiceren tot eer van God, maar letterlijk over het spelen tot zijn eer. Kan dat Een spel doen tot eer van God En zo ja, wat voor spel zou dat dan moeten zijn Laten we duidelijker worden Enige weken geleden had een van ons het genoegen aanwezig te zijn op een bijeenkomst van mensen, die ervaring hebben met en zelf ook les geven in uitbeeldingsspel. Op die conferentie werd o.a. gesproken over het uitspelen van Bijbelverhalen. De discussie over dit onderwerp was bijzonder boeiend, temeer, daar op de bijeenkomst Gereformeerden, Hervorm den, Vrijzinnig Protestanten, Rooms-Katholieken en Humanisten waren. Laatstgenoemden hielden zich voor het overgrote deel buiten de besprekingen, wel zagen zij, evenals de andere aanwezigen, het uitbeelden van de geschiede nis van de blindgeborene (Joh. 9) door Protestanten en Rooms-Katholieken. Hèt probleem is natuurlijk ,,Kan de figuur van de Heiland uitgebeeld wor den De Orthodox-Protestanten verklaarden zich onomwonden tegenstan ders, de Vrijzinnigen namen een aarzelender houding aan. En de Rooms- Katholieken Men zou verwachten dat zij geen bezwaren zouden hebben, hoevelen van hen bezoeken jaarlijks Passiespelen Opmerkelijk was, dat er, tegen de verwachting van de Orthodox-Protestanten in, bij de Rooms-Katho lieken toch ook een ,,nee"-zeggen was. Zelf, zo zeiden zij, zouden ze het niet durven en ook zouden ze de verantwoording niet op zich willen nemen in de groepen, die zij leiden. Maar, zul je zeggen, hoe losten jullie nu het probleem op bij het uitspelen van de genezing van de blindgeborene? Wel, de verzen 1—8 werden voor gelezen, de verzen 8—34 gespeeld en het slot van het hoofdstuk werd even eens voorgelezen. Het was een wonderlijke sensatie, dit gesprek en spel met mensen van di verse schakeringen. Ter illustratie Van de drie in het spel optredende Fari zeeën was er één Rooms-Katholiek, één Vrijzinnig en één Gereformeerd. Typerend voor Farizeeën P.S. Eventuele correspondentie te richten aan redactie Intermezzo De Ruyterstraat 61. Middelburg. of slechts in geringe mate direct bijdragen, te verzoeken bij deze kerken er op aan te dringen dat zij dit werk zullen steunen met een bedrag dat generale deputaten overeenkomstig het be sluit van hen zullen vragen (Acta Assen 1958, art. 442). De classis besluit aan dit verzoek te voldoen en in verband met de vertraging die in de af wikkeling is ontstaan, voor dit jaar de bijdrage van de classis ad 5 cent per ziel over te doen maken via de quaestor. Rapporten: De quaestor, br. J. W. Capelle, dient de begroting in ad 500,—, welke wordt goed gekeurd. Hulpbehoevende kerken. Ds. Becker rappor teert dat alle kerken het quotum ad art. XI hebben afgedragen, zowel classicaal als pro vinciaal. De kerken verzoekt hij rekening te houden met de datum 15 februari voor het indienen van verzoeken om financiële hulp. Formulieren zijn hiertoe beschikbaar. De vragenlijst, welke dienen moet om inzicht te ontvangen in de situatie van een hulpvragende kerk is blijkens besluit van de particuliere synode uitgebreid met een vraag naar de inkomsten per hoofd. Naar aanleiding van dit rapport merkt br. W. van den Berg van Bruinisse op dat de nieuwe richtlijnen van de synode van invloed zullen zijn op de voorstellen van de deputaten voor het jaar 1962. Zending. Ds. Boerma rapporteert dat alle kerken het quotum over het eerste halfjaar heb ben overgemaakt. Hij deelt mede dat de gene rale synode van Apeldoorn de Paruba-taken (Pakistan, Ruanda-Urundi, Brazilië en Argen tinië) heeft aanvaard. Ook vestigt hij de aan dacht op de samenwerking met de diaconieën en deelt hij mede hoe via het Vrouwenthuisfront belangrijke bijdragen in natura worden bijeen gebracht. Ds. J. A. C. Rullmann blijkt bereid te zijn op een eventuele zendingsdag op Schouwen- Duiveland te spreken. Evangelisatie. Het aantal vastgestelde col lecten voor de evangelisatiearbeid in de classis is volgens de rapporteur-penningmeester Ds. Boerma nog niet binnen. Hij dringt er bij de kerken op aan te voldoen aan de aanvaarde verplichting tot het houden en verzenden van 3 collecten. Hij vraagt de aandacht voor een op donderdag 30 november 1961 te houden ver gadering om 10.30 uur in de „Korenbeurs" te Goes, waar als thema van gesprek zal dienen: „Hoe te evangeliseren als plaatselijk de ver houdingen tussen de verschillende bevolkings groepen zich geheel geconsolideerd hebben." Gespreksleider. Ds. W. A. Wiersinga, predi kant in algemene dienst. Ouderlingencursus. Ouderling de Waal deelt mede, dat de eerste cursusavond van dit seizoen plaats zal vinden d.v. woensdag 29 november 1961 te Zierikzee. Ds. Wiersinga van Baarn zal inleiden het onderwerp: „Welke typen treft de ouderling aan op huisbezoek." Collecteroostcr. Br. Capelle dient een ont werp collecterooster 1962 in, hetwelk de goed keuring ontvangt. Voorgesteld wordt te proberen, classicaal zowel als provinciaal, omstreeks november te weten de bedragen van de omslagen voor het volgende kalenderjaar. Een desbetreffend ver zoek zal uitgaan tot de betreffende deputaten in de classis en gericht worden aan de eerst volgende particuliere synode. De kerkelijke en de persoonlijke rondvraag leveren geen vragen op. Volgende vergadering: 14 februari 1962, samenroepende kerk: Zierikzee. De praeses sluit de vergadering. In opdracht van de classis, Y. J. TIEMERSMA, ass. I h.t. UIT DE KERKEN (vervolg van pagina 2) van collecten en giften zoals vastgesteld door de generale synode voor het jaar 1962. Het moderamen van de generale synode 1961 deed mededeling van het besluit der synode tot verhoging van het minimumbedrag met betrek king tot de predikantstraktementen en kinder gelden. In dit besluit is sprake van 20 een- jaarlijkse verhogingen van 100,— en als nieuw besluit de aanbeveling de predikant een 4 vakantietoeslag te verlenen. Bij de bespreking van dit stuk doet Ds. Boerma de suggestie of overwogen kan worden een omslagsysteem toe te passen met betrekking tot de jaarlijkse verhogingen. Deze suggestie wordt door Ds. Becker ondersteund. Na enige discussie nemen de kerken van Haamstede en Nieuwerkerk op zich te overwegen of deze suggestie kan worden omgezet tot een voorstel op de volgende vergadering van de classis. Een schrijven van het jeugdcentrum „De witte hei" met het verzoek twee predikanten aan te wijzen voor een conferentie op 3 november, wordt voor kennisgeving aangenomen. Mededeling van gevoerde correspondentie. Deputaten voor de geestelijke verzorging van ziekenhuispatiënten en personeel delen in ant woord op een desbetreffende vraag van de classis mede, dat het verzoek om een extra- bijdrage berust op synodebesluit Assen, her haald door Apeldoorn. Het is voor deputaten niet mogelijk te werken zonder deze extra- bijdrage. (Het betreffende synodebesluit luidt als volgt: de classes, welker kerken in de kosten van de geestelijke verzorging in de ziekenhuizen en van de evangelisatie onder studerenden niet Beroepen te Rotterdam-Hillegersberg J. van Reeven te Utrecht-Z. te Vinke- veenG. J. van der Burgh te Lexmond te Amsterdam (vac. G. R. Visser): Joh. Lever te Vlaardingen te Klazienaveen (vac. M. N. de Wolf): J. Wolven te Urk te Hollum (Ameland), Oudega (W.) en te WierumG. den Heeten, kand. te Rotterdam te PaesensH. Boswijk, kand. te 't Harde te Klundert-Moerdijk en te Monnikendam C. van Noort, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Asperen M. J. Vos, kand. te Overveen, die bedankte voor Bruinisse, Scharendijke, Vianen en Vries (Dr.). Bedankt voor Zeist (vac. J. Wilschut): H. W. Wierda te Haarlem-N. voor Nieuweroord (Dr.): J. A. Netten te Groo- tegast. Beroepen te Paesens c.a.: H. Boswijk, kand. te 't Harde te Wemeldinge: A. J. L. Hoogkamer, kand. te 's-Gravenhage te Edam en te Mildam (Fr.): P. Gilhuis, kand. te Am sterdam te Zuid-Beijerland: A. J. de Bakker te Beetgum —te Oldeboorn: H. Boswijk, kand. te 't Harde te Kampen (vac. W. H. Melles): G. Heijerman te Nijverdal te Klundert: A. S. Timmer te Rotterdam te Dokkum (vac. H. Hogenhuis): P. A. Bohlmeijer te Oost- en West- Souburg te Rotterdam-Lombardijen: J. Heule te Rotterdam-Zuid-Katendrecht te Rotter- dam-Delfshaven (als Evangelisatiepredikant): C. H. Honig te Mechelen (België) te Nieuw koop— Nieuwveen: P. A. Kouwenhoven te Poortugaal. Aangenomen naar Leerdam: R. der Neder landen te Zuidbroek en Harkstede, die bedankte voor Idskenhuizen naar Sydney (Australië) (Ref. Churches): G. de Ruiter te Garijp naar Barendrecht (vac. A. C. Scherpenisse): G. Leene te Boskoop. Bedankt voor Zeist (vac. J. Wilschut): H. W. Wierda te Haarlem-Noord voor Nij- kerk (vac. W. Griffioen)Joh. Pasveer te Capelle a. d. IJssel voor Palmerston-North (Nieuw- Zeeland): S. Oegema te Lewedorp (nadere beslissing). Giften en legaten. De kerk van Driebergen heeft van een overleden lidmate een legaat groot 10.000,— ontvangen, waarvan 1.000,— voor de diaconie. De kerk van Oldebroek ontving een legaat van 1.000,— voor kerk restauratie. Voor de stadsevangelisatie te Dordrecht kwamen twee giften in van 500,—. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Dekker te Enkhuizen. 2.30 uur Ds. Ytsma, Zondag 15. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma, Zondag 15. 5 uur Ds. Dekker. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Van Til. Collecte2e collecte Gen. Dep. Evangelisatie bestemd voor Evangelie-Noodgebieden, Evangelisch Herstel en Opbouw en Deputaten „Overvloed van werk en werkkrachten". Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) geen dienst. Woensdag (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Ytsma. 7.30 uur Ds. Ytsma. Collecte Telefooncommissie. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Ribberink, Overschie W. 10 en 2.30 uur Ds. Schaafsma te Rotterdam. Domburg 10 uur Ds. v. Heesen, 2.30 uur Ds. v. d. Bom W. 2.30 uur Ds. v. d. Bom, 7 uur Ds. Vlaardinger- broek. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boonstra. W. 9.30 uur Ds. Ytsma, 2.30 uur Ds. Verschoor. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. W. 10 uur Ds. Vlaardingerbroek, 2.30 uur Ds. v. Wouwe. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. W. 9.30 uur Ds. Gommer, 2.30 uur Ds. Elshout. MeÜskerke 11 en 4 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. W. 10 uur Ds. Elshout, 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. W. 10 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 u. Ds. Bohlmeijer St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. W. 10 uur Ds. Jansen te Goes, 7 uur Ds. Van Til. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. W. 9.30 uur Ds. Bohlmeijer, 2.30 uur Ds. Streefkerk Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. W. 10 uur Ds. Streefkerk, 2.30 uur Ds. Vlaardinger broek. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Homburg. W. avond 8 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Cand. Gros, Voorburg W. 10 en 2.30 uur Cand. Gilhuis te Amsterdam. Westkapelle 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. v. Til W. 2.30 uur Ds. v. Til, 7 uur Ds. v. d. Bom. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Aotel 10 en 3 uur geen opgave ontvangen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Hindriks te Rotterdam. 30 nov. 10 uur Ds. Verbeek, 3 uur Ds. Ytsma. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Bottenburg. Namiddag Dankuur voor het gewas. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. 30 nov. (Dankdag) 7.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. 30 nov. 7 uur Ds. Den Boer. Zcutespui 10 en 3 uur Ds. Verbeek. 30 nov. 10 uur Ds. Ytsma te Middelburg, 3 uur Ds. Verbeek. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Radder. W. 10 uur Ds. Feenstra te 's-Gravenhage, 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsp'aat 10 en 6 uur W. 10 en 2.30 uur Ds. Hindriks te Rotterdam. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. W. 9.30 uur Ds. v. d. Veen, 2 uur Ds. Feenstra. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Heckman, Zwartsluis 5 uur Ds. Jansen, Zondag 10. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Hekman, Zondag 11. Collecte voor de kas van deputaten kerkbouw. W. 10 uur Ds. Jansen, 7 uur Ds. Kats. Collecte voor de Kerk. In de Oosterkerk géén dienst. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. W. 10 en 2.30 uur Ds. Stolte te Alblasserdam. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Voormiddag Voorber. H. Av. W. 10 uur Ds. Oegema, 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Flinterman, den Haag Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema. W. 10 uur Ds. Goedendorp, 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Keur te Scheveningen. W. 10 uur Ds. Mintjes, 2.30 uur Ds. Goedendorp Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Kuiper te Amsterdam Wissenkerke 10 en 2.30 uur Cand. Woltjer te Delft W. Ds. Lindeboom te Zwijndrecht. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. W. 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. vrijdag 1 dec. 3 uur Ds. Booy, Huwelijksbevestiging CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 u. Ds. Tissink, Bodegraven Hoogerheide Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Kerk te Gorkum W. 10 en 2.30 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Haamstede 10 en 3 uur Ds. Steunenberg te Rotterdam Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Ocsterland 10 uur Ds. Boerma, Voorber. H. Av., 2.30 uur Leesdisten. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 3