Officiële Berichten kleine vossen NIEUWS Predikbeurten zondag 19 november 1961 ontwikkeling van de Wereldraad van Kerken, de Vrijzinnigheid zich in het geweer zie stellen tegen de uitbreiding van de basisformule van de Wereldraad. Niet, dat deze uitbreiding een wezenlijke verandering geeft, maar wel een nauw keuriger omschrijving van hetgeen al reeds beleden was. Hoe meer de Vrij zinnigheid gaat sputteren tegen de We reldraad en haar basisformule, des te liever het mij is om toenadering tot de Wereldraad te zoeken. Wil dat zeggen, dat ik mij nu aan alle» wat de Wereldraad gaat doen van te voren reeds ga binden. In geen geval. Dat zou ik beslist ook niet willen. De eigen kerken zijn er niet mee gebaat wanneer zij zich oplossen in de Wereld raad wat ook helemaal niet de be doeling is en de Wereldraad is er niet mee gebaat, wanneer zij typisch Nederlands-Gereformeerd werd. Het idee alleen al Wat voor mij vooral een reden is ge weest van verandering van mening is ditDe wereld wordt hoe langer hoe meer van zulk een samenstelling, dat wij elkaar nodig zullen hebben. Zonder te willen juichen over „machtsblokken" als in de koninkrijken der wereld, is het toch zo, dat wij misschien juist wel van wege die wereldse machtsblokken als kerken zullen worden gedreven in een hoek, waarin wij elkaar kunnen helpen. Immers één derde van de wereld is ver zonken in het oude heidendom nu nog één derde van de wereld (ruim) staat onder de invloed van het commu nisme en minder dan één derde van de wereld noemt zich" naar de naam van Christus. Er zijn dus ook grote Geestelijke Fron ten. En nu is het niet om aan de macht der wereld te ontkomen in de eerste plaats, die zich keert tegen de Christelijke Kerk, maar het is om als Kerk tot een zegen te zijn voor die grote wereld, die God niet kent. Daarin zullen wij elkaar moe ten steunen. Want al wordt dan hier en daar Christus misschien onder een dek sel gepredikt, daar staan wij dan toch nog altijd dichter bij, dan bij hen, die de naam van Christus niet kennen of bij hen, die de naam van Christus ge heel verloochenen. Laten wij als de schapen van Christus maar gaan staan midden in de wolven. Dat is onze roe ping en dat is onze vreugdevolle op- dratht." Hoewel de argumentatie van dr. Dronkert ons aanspreekt, kunnen wij toch zijn mening niet delen. Immers om als Kerk voor de wereld een zegen te zijn, dan zal men zelfs met hen, die Christus onder een deksel verkondigen één in Christus moeten zijn. En, dat is nu juist mijn vraag kunnen we als het over de vrijzinnigheid gaat nog spreken van een verkondigen van Chris tus onder een deksel Voor de argumentatie van dr. Dron kert voelen wij heel veel, maar gaat deze op Naar wij menen niet, het is in ieder geval niet de argumentatie die de oude Kerk volgde, anders hadden wij ook Arius en Origenes onder de Kerkvaders te rekenen, en is er dan vandaag nu de kerk weer net zo in de wereld staat als toen, reden om een an der standpunt in te nemen Het zou prachtig zijn om zoals het dr. Dronkert voor de geest staat één machtig getuigenis te geven in deze wereld. Maar kan het Mag het Leert de eerste brief van Johannes ons niet anders v. H. Een van de kleine vossen, die oprui ming dreigen te houden onder onze geestelijke goederen is mismoedigheid. Deze mismoedigheid is een dochter van misnoegdheid, die haar geboorte te dan ken, of liever te wijten heeft aan het euvel, dat we niet letten op Gods lei ding, maar op belevenissen met men sen. Dan kijken we niet naar Boven, maar speuren beneden en ontdekken dan allerlei onaangename bejegening, harde oordeelvelling, onvriendelijke om gangsmanieren. En inplaats van bidden, gaan we broeden, en barsten er op een gegeven tijd allerlei addertjes uit deze eieren, die door de duivel in ons nestje zijn neergelegd en deze addertjes zijn dan giftige oordeelvellingen, bijterige en snauwerige woorden, venijnige onder stellingen en boze vermoedens. Zo zitten we nog al eens te broeden op allerlei ondervonden achteruitzet ting, op ondergane miskenning, ten minste we menen dat te kunnen onder kennen, en dan volgt 't ene op 't ande re, worden we zelf onhandelbaar, prik kelbaar, humeurig en voor anderen on uitstaanbaar, en wordt 't leven voor ons zelf ongenietbaar. Vooral vereenzaamde mensen lopen dat gevaar van te gaan zitten broeden en worden het zure zeuren, die ieder gaat mijden. Gelukkig als we dan een vriend of vriendin ontmoeten, die ons van ons nestje opjaagt en ons er op wijst, dat we moeten ophouden met broeden, maar moeten gaan bidden. Dan wijkt de mismoedigheid en de misnoegdheid, want dan gaan we ons bezinnen op Gods Woord, dan gaan we bedenken, wat God ons door deze onaangename behandelingen heeft te zeggen en gaan we de oorzaak van onze misnogdheid meer bij ons zelf, dan bij de buren. Ja, dan komen we tot een misnoegen over ons zelf en gaan we merken op 't vele goede, dat we genie ten en is er werkelijk aanleiding tot verdriet over onaangename ervaringen, dan kan dat alleen maar oorzaak zijn van verheuging, dat we terwille van ons geloof kwalijk behandeld worden. Het broeden op kwalijke bejegening brengt niets voort dan mistroostigheid en balorigheid, maar het bidden geeft tot vrucht vrede, blijdschap, verge vensgezindheid, zachtmoedigheid en bezadigdheid en gaan we te meer gelij ken op Jezus, die als Hij gescholden werd niet wederschold en als Hij leed, niet dreigde. Het advies blijftniet broeden, maar bidden Uit het oude-Vossenland. P.S. Druppelsgewijs, met grotere en kleinere scheutjes, blij ft het reservoir van ,,'t Zeeuwse zonnetje" gevuld. Daarvoor zijn we zeer dankbaar. Van enkele zijden werd ons gevraagd, of men ook kleding stukken kan opzenden. Dat kan het adres isComité „Hulp aan Hongarije", Iden- burglaan 14, Rijswijk (Z.H.). Daar maakt men dan pakketten en daar weet men de adressen van broeders en zusters in de uiterste nood. Dit kost veel geld, maar ,,'t Zeeuwse zonnetje" stelt o.m. daartoe in staat. Met blijdschap ontvangen G. G. te G. 2,50 N.N. te G. 5,— P. te D. f5.— i X. Y. Z. te G. 10,— Wed. de H. te S. ƒ5,— H. te "K. ƒ10,— K. te W. ƒ10,— X. te O.V. 25,— N.N. ƒ10,D. te A. ƒ7,50. 't Zonnenummer is nog steeds 220659 Ds. A. Koning, Oud-Vossemeer. (Ingez. mededeling) Aan de provinciale cn classicale deputaten voor de evangelisatie in de provincie Zeeland. Geachte Heren en Broeders, Namens de deputaten voor de evange lisatie van de part. synode van Zeeland wordt u hartelijk uitgenodigd voor een werkvergadering op donderdag 30 novem ber 1961, in hotel „De Korenbeurs" te Goes, Grote Markt 17. Met elkaar willen wij het onderwerp bespreken Hoe te evangeliseren, als plaatselijk de verhoudingen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen zich geheel geconsolideerd hebben De discussie over dit onderwerp zal worden ingeleid door enige opmerkingen van. ondergetekende. Wilt u van te voren u trachten te rea liseren, hoe dit in de plaatselijke kerken van uw ressort ligt. zodat wij dan ter in leiding van de verdere discussie een over zicht hebben De discussie over dit onderwerp zal wel het grootste gedeelte van onze vergade ring vullen, hoewel wij ook enige tijd wil len overhouden voor een paar andere vra gen. De vergadering begint om 10.30 uur 's morgens. Deputaten rekenen er op, dat u allen aanwezig kunt zijn, en u ook voor de middag in ieder geval tot minstens 4 uur weet vrij te houden. Mede met het oog op een gezamenlijke maaltijd zou ik graag vóór de 25e novem ber van u horen, dat u komt. Met vriendelijke groeten en hoogachting, W. A. Wiersinga, evang. pred. i.a.d. CLASSIS GOES DER GEREFORMEERDE KERKEN. Agenda voor de voortgezette ver gadering op woensdag 22 november 1961, Geref. Kerk West wal, Goes. Aanvang 9.15 uur. 1. Opening namens roepende kerk. 2. Onderzoek credentiebrieven. 3. Constituering van het Moderamen. 4. Notulen. 5. Peremptoir examen van de heer Van der Heide, ber. pred. te Wissenkerke. Exegese O.T. 2 Prediker 1, Jesaja 24. Exegese N.T. Galaten 4 en 5. 6. Verslag Commissie van vijf. 7. Rondvraag naar artikel 48 K.O. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Namens de roepende kerk van Nieuwdorp, A. F. GOEDENDORP, Praeses. N. BALJÉ, Scriba. Ontvangen van de leerlingen der Gere formeerde Ulo-school te Middelburg een bedrag van 200,voor de Zending. Heel veel dank, jongelui ZUIDERZENDING. UIT DE KERKEN Tweetal te Amsterdam Joh. Lever te Vlaardingen en J. Nawijn te Schiedam. Beroepen te Wemeldinge kand. A. J. C. Hoogkamer te 's-Gravenhage te Exmorra-Tjerkwerd-Allingawier H. Bos wijk, kand. te 't Harde te Haarlem-Zuid (vac. C. Goeman): J. van Reeven te Utrecht te Schiedam (vac. E. J. Oom- kes): P. R. Everaars te Middelstum te Arnhem (vac. A. Hofman): Joh. P. Boer te Rotterdam te Drachten (vac. B. van Oeveren): G. Heijerman te Nijverdal te KlundertA. S. Timmer te Rotterdam- C. te Mildam kand. P. Gilhuis te Am sterdam te Zuid-Beierland A. J. de Bakker te Beetgum. Aangenomen naar Deventer (vac. C. W. de Vries): P. C. L. de Jager te Raams- donksveer, die bedankte voor Zuidwolde (Dr.) naar Leerdam R. der Neder landen te Zuidbroek en Harkstede, die bedankte voor Idskenhuizen naar Sid ney (Australië): G. de Ruiter te Beetgum. Bedankt voor Deventer (vac. T. J. Ha gen): R. J. Beukema te Ermelo voor Arnemuiden C. W. de Ruiter te Visvliet. Benoemingen. Benoemd tot hulppre diker te Leiden (voor de arbeid onder de studerende Oosterlingen in Nederland): A. Hofman, kand. aldaar. Examens. De classis Leiden heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer A. Hofman te Leiden, kand. aan de Theol. Hogeschool te Kam pen, die echter geen beroep in overweging kan nemen. Aan de V.U. slaagden voor het doctoraal examen Theologie de heren Ds. J. W. Vlaanderen te Barneveld en J. P. Versteeg te Amsterdam. Voor het kandidaatsexamen slaagde de heer E. H. F. Brink te Veldhausen, Duitsland. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til, Zondag 14. 2.30 uur Ds. Homburg te Vlissingen. 5 uur Ds. Ytsma. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Homburg. 5 uur Ds. Van Til. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Ytsma. Collecte Evangelisatie in de provincie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. v. d. Bom te Domburg. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Cand. Hoogkamer te den Haag. Domburg 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Gommer. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Bohlmeijer. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Brunsting te Baarn Maandag 20 november 7.30 uur Ledenvergadering. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Meliskerke 11 en 4 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Feenstra, em. pred. te Scheveningen. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Elshout. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Scheele (v.h. te Assen) Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Van Hattem te Terneuzen. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Melse, Voorthuizen Westkapelle 10 uur Ds Gommer, 2.30 u. Ds. v. d. Bom CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 uur Ds. De Vries, 3 uur Ds. Grafe. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 uur Ds. Grafe, 3 uur Ds. De Vries. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Bottenburg. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Zelle te Leeuwarden. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Verbeek. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds, Richel te Heemstede. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds. Vlaardingerbroek te Grijpskerke. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Beukema te Rotterdam. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 9. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 10. Collecte voor de evangelisatie in de provincie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Booy. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur'Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 u. Ds. v. d. Linde te Rijnsburg Wissenkerke 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Van Oostrum te De Meern. Krabbendijke 10 uur Ds. Feitsma te Emmen. Bevestiging Cand. Fidder. 5 uur Ds. Fidder, Intrede. 24 nov. 2.45 uur Huwelijksbevestiging Ds. Besselaar te Eindhoven. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Pontier te Vlissingen Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Cand. Kuiper te Amsterdam. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk te Veere. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Van Nes, Rotterdam. Zierikzce 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 3