Omdat wij Gereformeerd zijn NIEUWS Predikbeurten zondag 5 november 1961 De Oogst 8. Bij het onderzoek naar art. 48 K.O. blijkt geen kerk iets te vragen te hebben. 9. Rondvraag a. Gerapporteerd wordt over het af scheid van Ds. Stoffels van de kerk van Rilland-Bath op zondag 1 oktober. b. De kerk van Rilland-Bath dankt voor de belangstelling van de classis bij boven genoemd afscheid. c. De kerk van Krabbendijke dankt voor de gelukwensen bij het examen van cand. Fidder en vraagt afvaardiging bij zijn intrede. d. Br. van Rijswijk vraagt naar de mo gelijkheid van samenvoeging van de depu- taatschappen voor S.S.K. en gescheurde kerken. Ds. van der Stoel antwoordt ont kennend. 10. De volgende vergadering wordt vastgesteld op 7 februari 1962. 11. Br. Verkamman eindigt met dank gebed. De praeses sluit de vergadering. In opdracht van de classis, J. C. v. EGMOND, assessor. De velden waren wit om te oogsten. De arbeiders vele. Vanaf maart is de sikkel onafgebroken in het koren gegaan, op en kele plaatsen was het nog niet rijp. Ge wacht werd tot het najaar. Ook daar wordt nu gemaaid. Vanuit de provincies Groningen, Overijsel, Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland bereikten ons dezer da gen goede berichten. In enkele gemeenten zijn daar de arbei ders alsnog aan het werk gegaan. Schriftelijke en telefonische mededelin gen van de volgende inhoud bereikten ons: „Stuur folders en kwitanties wij zijn be gonnen" of „Wij hielden in maart een collecte wij hebben evenwel besloten om niet achter te blijven en organiseren nu een huis-aan-huis-actie". Berichten van deze strekking ontvingen wij deze maand van kleine en ook van grote gemeenten. Het aantal achterblijvers neemt af. Dit verheugt ons. Heel wat schoven zijn de schuur bin nengedragen. Toch niet allemaal. Bijna een kwart van de oogst staat nog op het land. Deze dagen hopen wij aan elk plaat selijk comité mede te delen de toegezegde bedragen en de tot 1 oktober 1961 ont vangen bedragen. Met enkel oogsten ko men wij er niet. Wij moeten de schoven ook binnenhalen. Slechts in enkele ge meenten loopt dit nog niet vlot. Er is achterstand. Vandaar ons vriendelijk ver zoek Zend de in Uw bezit zijnde gelden zo spoedig mogelijk aan ons door over schrijving op onze girorekening no. 640833 S.S.K.Utrecht. Over een paar maanden breekt de winter aan en dan moeten wij de deuren sluiten. Wij gaan dan de ba lans opmaken en deze door tussenkomst van de plaatselijke comité's aan alle kerk leden toezenden. Daarin leest U dan ook de opbrengst per gemeente, per classis en per provincie. Tevens vermelden wij het aantal zielen en de gemiddelde opbrengst per ziel. Daar hebben onze mensen recht op. Wij hopen dan goede berichten te mogen doorgeven. Vandaar ons verzoek neemt deel aan de oogst en draag de scho ven binnen opdat de Heer van de oogst zich in onze arbeid verheuge Onder deze titel heeft een aantal gere formeerden een brochure gepubliceerd, die blijkens het voorwoord ten doel heeft voorlichting te geven aan dié gereformeer den, die belangstelling hebben voor de P.v.d.A., maar nog door traditie en on bekendheid met de motieven, die zovele tienduizenden christenen drijven om die partij te kiezen, weerhouden worden om dit voorbeeld te volgen. Een tweede beweegreden is om met die broeders en zusters, die fel reageren tegen de P.v.d.A. een gesprek te voeren met als basis, dat een politieke keuze een keuze vanuit Gods Woord moet zijn. Tenslotte delen zij mede, dat zij er ern stige bezwaren tegen hebben, dat de door de huidige regering gevoerde sociale poli tiek christelijk genoemd wordt. Een dergelijke drievoudige doelstelling doet een breed, weloverwogen en zorg vuldig gemotiveerd betoog verwachten. Echter, in de plaats daarvan munt de voorgedragen beschouwing uit door histo rische oppervlakkigheid, niet gemotiveerde oordeelvellingen en een kinderachtig iet wat Burgeriaans afbreken van het huidige kabinet. De conclusie van de schrijvers, dat elke gereformeerde christen, die ernst maakt met het beleven van zijn geloof op politiek maatschappelijk terrein, niet anders kan zijn dan socialistisch doet dan ook geknutseld aan. Men vangt aan met het trekken van een historische lijn. Het ontstaan van de so ciale questie in de 19e eeuw, het appèl van het Réveil, het optreden van Kuyper en Talma worden kort gereleveerd. Ver volgens wordt stil gestaan bij de crisis uit de dertiger jaren en de politieke constel latie na de tweede wereldoorlog. Men trekt daaruit dan de conclusie, dat de prot. christelijke partijen verdedigers zijn geworden van het bestaande maatschap pelijk bestel, terwijl het socialisme telkens een eigentijds antwoord weet te geven op nieuwe situaties en vragen met behoud van de kern van de zaak. Men oordele hierover zelf. Vervolgens doet men uit de doeken wat nu de kern van de zaak is. Als illustratie materiaal doet het beginselprogram van de P.v.d.A. dienst (waarom ook niet dat van de V.V.D.) en schrikt U niet Gods Woord Met wat aangegeven wordt als de schriftuurlijke betekenis van gerechtigheid, naastenliefde en vrede kunnen we het eens zijn. Echter, bepaald irriterend vinden we het, dat dan geponeerd wordt, dat aan de Goddelijke opdracht alleen in de P.v.d.A. het zuiverst gehoor kan worden gegeven. Of sterker uitgedrukt, wij achten dit in strijd met het derde gebod Zeker, deze partij waardeert het als haar leden een christelijke geloofsovertui ging hebben, maar als partij verwerpt zij metterdaad de Souvereiniteit des Heeren en weigert zij het gezag van Gods Woord te aanvaarden. Wie van deze partij lid wordt, werkt mee, of hij het wil of niet, aan een zaak vijandig aan die van het christendom. Hij pleegt, zoals Prof. Zui- dema het omschreef in zijn brochure „De christen en de politiek" verraad aan het christendom en de historie. En daar aan niet alleen, maar ook „Aan de Chris tus en aan Zijn Koninkrijk. Doorbraak naar de revolutie (socialisme of communis me) levert de christen met huid en haar over aan de wereld". Wie zo deserteert „en zich dan op de kansen, welke daar door aan God geboden zouden worden, beroept heeft de schijnvroomheid en het Farizeïsme wel ten top gevoerd". Als wij het goed zien, dan zit de gehele critiek van deze gereformeerden op het vormen van christelijke politieke partijen en op de A.R.-partij in het bijzonder vast op de betekenis van de antithese voor de politiek. De antithese, die wij kunnen om schrijven als de tegenstelling tussen geloof en ongeloof, als de strijd tussen de Geest Gods en de geest der duisternis. Het gaat hier om de religieuze wortel van het ge hele tijdelijke leven. Het blijkt, dat de scribenten deze opvatting met ons delen. Terecht stellen zij, dat het onjuist is om deze tegenstelling te vereenzelvigen met de tegenstellingen tussen organisaties, par tijen of groepen. Zij schijnen echter niet te kunnen begrijpen, dat het rekenen met het bestaan van de antithese, als een twee spalt die het gehele maatschappelijke leven beroert, kan nopen tot het vormen van christelijke organisaties, als middelen om staat en maatschappij te brengen tot de dienst van Koning Jezus. Wanneer de A.R.-partij dit in een ver kiezingsmanifest tot uitdrukking brengt zegt men Hier wordt tot religieuze anti these verheven, wat in werkelijkheid be trekkelijke, menselijke tegenstellingen zijn (n.l. het stellen van het Evangelie tegen de revolutie, P. S.). Op zichzelf genomen, begrijpen wij deze kreet niet. Echter, even verder heet het, dat het politieke antithese-beginsel in onze huidige situatie politiek machteloos is. Daaraan wordt dan toegevoegd, dat in het deel hebben aan Christus tussen christenen een diepe eenheid gegeven is. Met politiek antithese-beginsel bedoelt men nu de chris telijke politieke partij. Volgens de schrijvers heeft blijkbaar de eenheid van de christenen alleen op het geloof betrekking (zoals zij dat zien). Zij betogen, dat naast dit geloof op de poli tieke keuze ons inzicht in bepaalde prac- tische problemen en onze interpretatie van de maatschappelijke, sociale en economi sche situatie mede van invloed is. Met andere woorden, zij willen geen specifiek christelijke politiek voeren, maar een po litiek van christenen. Hier ligt ons hoofd bezwaar tegen de Doorbraak, want wij erkennen geen onderscheid tussen princi piële en praktische politieke problemen. Dan gaat men voorbij aan het schriftuur lijk grondmotief van schepping, zondeval en verlossing door Jezus Christus. Het heeft Gode immers beliefd Zich scheppend te openbaren. En in deze geschapen, af gevallen, maar ook verloste wereld staat de méns in vele verbanden, waarvan de aard ons, krachtens Gods scheppingsplan, is gegeven. Zo heeft ook de Staat een eigen aard, die tegelijk norm is. De na volging van Christus in de staatkunde be tekent nu, dat we deze kenmerkende norm (wet) voor het Staatsverband op het spoor moeten komen. Het gaat hier om de toespitsing van Gods Wet op het Staatsverband en daarbij is de religieuze grondverhouding van de mens tot God in Jezus Christus in het geding. Hier kan geen sprake zijn van neutraliteit, omdat alles onderworpen moet zijn aan dezelfde Staatkundige norm. De schrijvers delen ons mede, dat zij na grondige bestudering van de Bijbel niet tot die overtrokken „leer" van de souve reiniteit in eigen kring kunnen komen, die maar liefst alles zou overlaten aan het vrije spel van maatschappelijke krachten. Een opmerking, die aantoont, dat men niet serieus kennis genomen heeft van de gedachten in A.R.-kring over deze „leer". Bovendien kan men de wetten voor de verschillende verbanden niet kant en klaar in de Bijbel vinden. Zij moeten a.h.w. uit de schepping uitgelezen worden. Gods Woord openbaring zet ons aan het werk. Zij wil beslag leggen op ons gehele be staan. Een bestrijding van deze principiële cri tiek op de doorbraak wordt ons niet ge boden. De naam van Prof. Dooyeweerd komen we in de gehele brochure nergens tegen. Het boek van Prof. Diepenhorst „Christelijke politiek", waarin de door braak eveneens met kracht van de hand gewezen wordt, wordt alleen in de aan haling van een recensie genoemd. Men schijnt alleen hier en daar een citaat uit werken van A.R. schrijvers gekozen te hebben om eigen inzicht te verdedigen. Een methode waar we geen respect voor hebben. Wij hopen, dat wij met bovenstaande opmerkingen een indruk gegeven hebben van deze brochure. We kunnen niet an ders zeggen, dan dat deze vorm van voor lichting over de doorbraak naar de P.v.d.A. allerminst overtuigend is. Wel stelt de doorbraak ons voor de vraag de christelijke politiek waar te maken. Een vraag, die niet uitsluitend komt tot de hogere regionen van een partij, maar tot ons allen gezamenlijk en persoonlijk. La ten wij dus aan het werk gaan Terneuzen P. SIMONS. UIT DE KERKEN Beroepen te LeerdamR. der Neder landen te Zuidbroek te Barendrecht (vac. A. C. Scherpenisse)G. Leene te Boskoop te Nijkerk (vac. W. Grif fioen): Joh. Pasveer te Capelle a. d. IJssel te Zeist (vac. J. Wilschut): H. W. Wierda te Haarlem-Noord. Aangenomen naar Oostzaan G. J. van Reenen, emeritus missionair predikant en hulpprediker te Montfoort naar Bünde (Oostfriesland): J. Koster te Laar (Duits land) naar Tiel C. J. van der Meulen te Heerjansdam naar Leerdam R. der Nederlander te Zuidbroek naar Zalt- bommelJ. Weitkamp, kand. te Harden- berg, die bedankte voor Exmorra-Allinga- wier-Tjerkwerd en voor Nieuwolda. Bedankt voor Giessendam G. J. van den Burgh te Lexmond voor de Lem mer A. Verschoor te Vlissingen voor Klazienaveen P. E. Everaars te Middel- stum. Examens. Voor het propaedeutisch examen slaagde aan de Theologische Hogeschool te Kampen de heer J. Pruim te Oldebroek. Aan de V.U. slaagde voor het doctoraal examen theologie de heer J. P. du Toit te Furstenberg (Bloem fontein, Zuid-Afrika)De classis Har- denberg heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer J. J. Kuiper, kand. te Sassenheim en beroepen predi kant te Bergentheim. Afscheid en intrede. Ds. C. Lugtig- heid te Suawoude is voornemens 17 dec. intrede te doen te Bruchterveld. Kand. J. J. Kuiper te Sassenheim is voornemens 26 nov. intrede te doen te Bergentheim, CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Ytsma, Zondag 12. 5 uur Ds. Jonkhof te Rotterdam. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma, Zondag 12. 5 uur Ds. Boonstra. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Jonkhof. Collecte Evangelisatie in eigen stad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Boonstra. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Woensdag 8 nov. 2.30 uur Ds. Brederveld, Huwe lijksbevestiging. Domburg 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Pontier. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Oosterhoff te Sliedrecht. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 11 uur Ds. Van Heesen, 4 uur Ds. Vlaar dingerbroek. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Impeta te Katwijk. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 uur Ds. Streefkerk, 2.30 uur Ds. Van Til. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 uur Ds. Van Til, 2.30 uur Ds. Streefkerk. Westkapelle 9.30 uur Ds. Pontier, 2.30 u. Ds. v. d. Bom CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 uur Leesdienst, 4.30 uur Ds. Grafe. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Grafe. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Bottenburg. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. v. d. Hoorn te Lunteren. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat geen opgave ontvangen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Koolstra. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 7. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 8. Collecte voor de geestelijke verzorging van ver strooide Gereformeerden in Frankrijk, en voor steun aan de Gereformeerde Kerken in Indonesië en de arbeid op Nieuw-Guinea, ieder voor de helft. 's-GravenpoIder 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes te Wol- phaartsdijk. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. De Vries te Aardenburg. Kruiningen 10 en 2.30 u. Ds. Aalbersberg, Vlaardingen Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Cand. Woltjer te Delft. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. De Jong te 's-Gravenhage. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Groenenberg te 's-Gravenhage. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. Gros te Voorburg. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Cand. Hoogkamer te den Haag. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Huyser. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Offers te Sittard. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Cand. Berg te Sappemeer.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 3