r Officiële Berichten Predikbeurten zondag 1 oktober 1961 SEPTEMBER de maand van de activiteit Overal gonst het weer van activiteit, in kerk, staat en maatschappij Ook het Gereformeerde jeugdwerk is allerwegen weer gestart. Grote avonden zijn gehouden, avonden, die voor de niet-leden een appèl betekenen en voor de leden een startschot. En nu gaat dan het gewone werk beginnen. Wekelijks bijeenkomen om de open Bijbel, het lijkt zo alledaags, zo weinig betekenend. De wereld om ons heen worstelt met zoveel belangrijker problemen. Kunnen we niet beterJa, wat Wat zouden we beter kunnen doen dan gewoon bij elkaar komen en spreken over wat God tot ons te zeggen heeft? Je hebt gelijk, Intermezzo" is er niet in de eerste plaats om reclame te maken voor het Gereformeerde jeugdwerk. Het doel van „Intermezzo" is veeleer de Zeeuwse Gereformeerde jeugd attent te maken op allerlei, wat in een be paalde periode in 't centrum der belangstelling staat. Of ons dat altijd lukt, is een zaak, die slechts jullie kunt beoordelen. Ons kwam het nu van belang voor, eens openlijk de aandacht te vestigen op het verenigingswerk. Er zijn in onze provincie ook nog veel te veel jongeren, die om de één of andere reden niet meedoen met het plaatselijke jeugdwerk. De meest afge zaagde uitvlucht is „geen tijd". Eerlijk gezegd wil het er bij ons nooit goed in, dat „geen tijd"-excuus. We worden altijd een beetje kriebelig en daardoor misschien wat scherp als we dat horen. Ga eens oprecht bij je zelf na, of het echt waar is, dat je geen tijd hebt. Geen zin is het eigenlijk, o, juistNu, tegen „geen zin" is maar één geneesmiddel Het toch eens een keer proberen Ja, maar, ja maar, ze zijn van de vereniging nog nooit naar me toe gekomen, ze kijken me niet aan, het is er een saaie boel, het is een kliekje, waar je niet in komtHeus waar Probeer het eens, één keer maar. Zet je vooroordelen opzij. Afgesproken Tot slot van deze propaganda-woorden nog een knipsel uit het maandblad „Jeugd en Evangelie" ter overdenking. Het slaat weliswaar op het kerkgaan, maar geldt het ook niet enigermate van het verenigingswerk Twee Amerikaanse predikanten, geërgerd door de afgezaagde uitvluchten van mensen om hun niet-naar-de-kerk-gaan te verklaren, gaven de volgende lijst van redenen op. Waarom ik niet naar de bioscoop ga" 1. De bedrijfsleider is nooit eens bij mij geweest. 2. Ik ben een paar keer geweest, maar niemand praatte met me. De lui, die er waren, waren niet aardig. 3. Telkens als ik ga, willen ze geld van mij hebben. 4. Niet iedereen leeft zoals de hoge moraal van de films dat voorschrijft. 5. Toen ik nog klein was ben ik zo dikwijls gegaan, dat ik geloof wel vol doende er van gezien te hebben. 6. De voorstelling duurt te lang ik kan geen uur en een kwartier stilzitten. 7. De voorstellingen worden altijd des avonds gegeven en dat is de enige tijd van de dag dat ik thuis kan zijn in mijn gezin. (vervolg van pagina 2) Wat een verwarring Er is gedeeldheid in kerkelijk opzicht, die niet behoort te bestaan. Wie de Gereformeerde belijdenis in oprechtheid liefhebben en zich in denken en spreken aan dc Heilige Schrift als het onfeilbaar Woord Gods onderwerpen, behoren bijeen. Een klacht over gescheidenheid bij gelijkheid van grondslag heeft reden en zin. Met die klacht verenigen we ons. En we willen al wat mogelijk is doen om deze gescheidenheid weg te ne men en eenheid na te streven. Maar dat wij van de vrijzinnigen ge scheiden zijn is roeping en plicht. Daar over hebben wij niet te wenen. Daar voor hebben we alleen maar dankbaar te zijn, omdat het Woord Gods ons dui delijk leert, dat deze scheiding nood zakelijk is en nimmer mag worden ge- caskeerd. De kerkelijke gescheidenheid van hen, die de Bijbel niet aanvaarden als het onfeilbaar Woord van God, is evenzeer roeping en plicht. Al mogen er onder hen zijn, met wie wij op verschillend gebied, bij goede overeenkomst samen kunnen werken, omdat zij centrale waar heden van de Heilige Schrift blijken te aanvaarden, wij kunnen toch met hen niet kerkelijk samenleven, aangezien zij de onfeilbaarheid van de Heilige Schrift aantasten. Het is meer dan tijd, dat zij, die de Heilige Schrift als het onfeilbare Woord Gods liefhebben, wakker worden en zich keren tegen al die strevingen naar eenheid, waarbij de waarheid niet naar eis geëerbiedigd wordt. De eenheid, die niet gegrond is in de waarheid, is geen eenheid. 1 op 18. Het is een teken aan de wand. We lopen gevaar, in een geheel ver keerde richting te worden gedrongen. De drang naar de aansluiting bij de Wereldraad ligt in hetzelfde vlak. Laten we allen opwaken om het erfgoed van Afscheiding en Doleantie te ver dedigen en te bewaren in Gods kracht. De valse eenheid bedreigt ons. De valse oecumeniciteit verslaat haar duizenden. Zij is een dodelijk gevaar. Wij hebben onze gebeden te vermenig vuldigen en de Here te smeken, dat Hij onze kerken wil bewaren bij Zijn Woord met verwerping van al wat daartegen strijdt." J. S. Hzn. VACATUREBEURTEN IN DE CLASSIS AXEL ZOUTESPUI 29 okt. Ds. van Mechelen 26 nov. Ds. Verbeek 24 dec. Ds. van Hattem 28 jan. Ds. den Boer 25 februariDs. van Bottenburg 25 maartDs. van Leeuwen 29 aprilDs. de Vries 27 meiDs. van Mechelen. 24 juniDs. Verbeek. Namens de classis, A. J. VERBEEK, scriba I. KORTE NOTULEN classis Middelburg, gehouden op 13 september 1961. 1. Opening. Ds. Ytsma laat zingen Psalm 65 1, leest een gedeelte uit Psalm 139, en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven blijken in orde. 3. Constituering. Moderamen Ds. Ytsma, praeses Ds. van Wouwe, asses sor Ds. Streefkerk, scriba I Ds. van de Wal, scriba II. 4. Personalia. De praeses condoleert broeder Sinke met het overlijden van zijn vrouw. Moge de Heer hem sterken. Ds. van Heesen wordt gefeliciteerd met de geboorte van een dochter in zijn gezin. Ook uit de praeses zijn vreugde, dat Ds. van Heesen bedankte voor het beroep naar Siddeburen. Gelijke woorden klonken over Ds. Vlaardingerbroek, die voor meer dere beroepen bedankte. Ds. Gommer wordt een gezegende tijd toegewenst in Oostkapelle, Ds. van de Wal een goede ingang in Zwolle. Arnemuiden wordt Gods zegen toegewenst bij het beroepingswerk. 5. Het agendum wordt vastgesteld. 6. De notulen van de vorige vergade ring, van de classis contracta, die Ds. Poelman ontslag verleende, en van het peremptoir examen van candidaat Gom mer worden goedgekeurd. 7. Correspondentie. De betreffende commissie laat weten, dat de boeken en bescheiden van de penningmeester hulp behoevende kerken, van de deputaat clas- sicale collecten, en van de quaestor der classis over 1960 in orde werden bevon den. De classis besluit onder dankbetui ging décharge te verlenen. Van de vier andere classes in de pro vincie is er een schrijven, waar in onze classis verzocht wordt ook haar mede werking te willen verlenen om te komen tot een provinciale regeling van kinder gelden voor predikantsgezinnen. De com missie predikantstraktementen zal worden gevraagd hierover van advies te dienen. Van de gereformeerde stichting maat schappelijk werk is er een uitnodiging tot bijwoning van de installatie van haar di recteur, de heer Hartman. Het moderamen zal zorg dragen voor vertegenwoordiging. Deputaten hulpbehoevende kerken stel len voor Westkapelle over 1961 een on dersteuning ad 2000,te verlenen. Wordt goedgevonden. Broeder de Bruine geeft toelichting op een schrijven van de commissie predikants traktementen. Dit schrijven zal in de ker keraden besproken worden. 8. Instructies. De kerken van Domburg, Gapinge, Sint Laurens, Vrouwenpolder en Westkapelle ontvangen voorziening in de dienst des Woords. In de komende vaca ture te Vrouwenpolder wordt Ds. Streef kerk aangewezen als consulent. 9. Rapporten. Zending. Ds. Streefkerk vertelt van ons eigen terrein. Er wordt hard gewerkt. In de gemeenten heerst enthousiasme. Maken wij gebruik van de gebedsbrieven, verkrijgbaar bij het zen dingscentrum Ds. van Wouwe deelt mee de classis vertegenwoordigd te hebben bij de intree van Ds. Gommer. Het classicaal examen. Met de bespre king van deze zaak zal worden gewacht tot het rapport van de synode hierover verschenen is. 10. Rondvraag art. 48. N a.v. een vraag van Arnemuiden blijkt het nuttig, dat pre dikanten bevestiging ontv?. ïgen van de betreffende kerken van toegewezen preek beurten. Souburg zou graag voortaan drie exem plaren van het agendum toegezonden krij gen. 11. Persoonlijke rondvraag. Ds. van der Bom informeert, wat het woord „in terkerkelijk" betekent. Hij doelt op een gebeurtenis, die zich heeft afgespeeld in Oostkapelle. Oostkapelle zal hierover op de volgende vergadering inlichtingen ge ven. Broeder Franke vraagt inlichtingen over de ouderlingencursus. Broeder Franke (Grijpskerke dankt na mens Ds. Vlaardingerbroek, die verdwe nen blijkt, voor de goede woorden van de praeses. Broeder Sinke dankt voor het meeleven van de classis. Ds. Gommer zegt dank voor de vrien delijke woorden van de praeses. Zo doet ook Ds. van de Wal. Ds. Bohlmeijer heeft moeilijkheden met de presentielijst en vraagt, of voortaan achter de handtekeningen de namen in blokletters gezet kunnen worden. 12. De volgende vergadering wordt vastgesteld op donderdag 9 november a.s. Moderamen Ds. Bohlmeijer, praeses Ds. Ytsma, assessor Ds. Streefkerk, scriba I; Ds. van Wouwe, scriba II. 13. De korte notulen worden goedge keurd. 14. Ds. van Wouwe gaat voor in dank gebed. 15. De vergadering wordt gesloten. Voor de Classis, JAC. VAN DE WAL, scriba II. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma. Bevestiging Ambtsdrager. Voorber. H. Av. 2.30 uur Ds. Visscher, em. pred. te Zwijndrecht. 5 uur Ds. Boonstra. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds Visscher. 5 uur Ds. Ytsma. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Boonstra, Voorber. H. Av. Collecte Evangelisatie in eigen stad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil te den Haag, 7.30 uur Ds. Vlaardingerbroek, Jeugddienst, G.J.O. met zang. Domburg 10 uur Ds. Van Til, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Verschoor. Grijpskerke 10 uur Ds. Van Heesen, 2.30 uur Ds. v. d. Wal. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Meliskerke 11 uur Ds. Vlaardingerbroek, 4 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Voorber. H. Av. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Donner, Scheveningen Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer, Voorb. H. A. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Elshout. Vrouwenpolder 10 uur Ds. v. d. Wal, 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. Westkapelle 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen, Voorber. H. Av. Breskens 10 en 3 uur Ds. Grafe, Voorber. H. Av. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Elskamp te Bennekom. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Bottenburg. Namiddag Voorber. H. Av. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. De Feyter te Nieuw- Lekkerkerk. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Maaskant te Leiden. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen, Bed. H. Av. en Dankz. Colijnsplaat 10 en 6 uur Cand. Woltjer te Delft, Voorber. H. Av. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Goedendorp. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 2. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 3. Collecte voor de Zending. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Heiner te Hein- kenszand. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Keur te Scheveningen Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Cand. J. Rowaan te Zeist woensdag 4 okt. 2.30 uur Ds. Van der Leek, Huwe lijksbevestiging. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9 uur Ds. Mintjes, 2.30 uur Ds. Jansen. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Feenstra te den Haag. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. De Ruyter. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Bakker te Rotterdam. Wolphaartsdijk half elf en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur geen opgave ontvangen. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. Kuiper te Am sterdam. Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond Rilland-Bath 10 en 7 uur Ds. Stoffels avond afscheid Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Cand. Vos te Overveen, Voorb. H. Av. Haamstede 10 (Voorber. H. Av.) en 3 uur Ds.Boerma Nieuwerkerk 10 en 5 u. Ds Noordhof te den Bommel Oosterland 10 en 3 uur Ds. Verbeek te Hoek. Scharendijke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 3