eeuwóe ^Cerkbocle SYNOD ALIA r J KNIPSELS met kanttekeningen Van de wijde, ruige heide DE andore ROUTE 17e JAARGANG No. 12 22 SEPTEMBER 1961 r OFFICIEEL WEEKBLAD TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND Redacteur: Ds. W. C. van Hattem, Herengracht 15, Terneuzen, Telefoon (0 1150) 22 48 Medewerkers J- A. van Bennekora, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen Ds. D. J. Couvée, Bennekom Drs. A. Elshout, Koudekerke Ds. A. Koning, Oud-VossemeerDr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. J. v. d. Leek, Kapelle Ds. P. van Til, Middelburg Mej. F. A. Groot Nibbelink, Grijpskerke Mevrouw C. van Zwedenvan Alkemade, Middelburg. Abonnementsprijs 3,per halfjaar bij vooruitbetaling Advertenties 12 cent per mm. Bij abonnement lager Losse nummers 12 cent Drukkers-Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, tel. 2438 Giro no. 42280 De Synode is al weer enkele weken in vergadering bijeen en daarom lijkt het ons niet ondienstig om eens enkele zaken, die ter synodetafel geweest zijn naar voren te halen. In de veelheid der berichtgeving houdt men tenslotte niet alles bij en toch zijn er zaken, die zeker de moeite waard zijn om er nader bij stil te staan, zo bijvoorbeeld het werelddiaconaat. Professor J. T. Bakker maakte hier over enkele opmerkingen, die waard zijn gememoreerd te worden. In de eer ste plaats blijken onze kerken zeer goed te reageren op de oproep tot geven. Het opvangen van de collecten in da den is echter een volgend punt, men moet namelijk helpen in onderontwik kelde gebieden, dat wil zeggen in die gebieden waar men zelf nog zo heel weinig kan, ook moeten daarbij vluch telingen geholpen worden. De vraag klemt hier hoe geschiedt dit alles zó dat het ook verantwoord is. De uitga ven zijn daarom momenteel nog kleiner dan de ontvangsten voor dit doel. Dit betekent niet dat er vóór het wereld diaconaat minder zal moeten gegeven worden, maar dat er wel terdege uit gekeken wordt hoe en waarvoor het geld besteed wordt. M.a.w. men zoekt wegen voor verantwoorde besteding. Er wordt op twee wijzen gewerkt, namelijk op korte en lange termijn, als voorbeeld van het eerste gelden Chili en Angola, als voorbeeld van het twee de Hong-Kong en Pakistan. De con trole dat het geld op de plaats van be stemming komt is niet altijd even ge makkelijk, vandaar dat men niet over haast te werk gaat, vooral waar het onderontwikkelde gebieden betreft, men wil de zekerheid, dat de gelden inder daad tot hun doel komen zo hoog mo gelijk op voeren. Zo zijn er verschil lende Gereformeerde zakenlieden in het buitenland, die een waakzaam oog in het zeil houden, toch is dit nog niet voldoende, daarom zal de directeur van het Algemeen Diaconaal Bureau, dr. van Klinken, zelf op 28 september naar Iran vertrekken, alwaar hij een bezoek zal brengen aan de instellingen voor de blinden en vervolgens naar Hong- Kong en Pakistan. Daarnaast kwam de vraag op naar de verhouding van zending en diaco naat, namelijk moeten alleen gelden ge voteerd worden voor die gebieden, waar men ook zending drijft. Het ge voelen van de synode was, dat deze beiden niet persé aan elkaar gekoppeld behoeven te worden. In de actuele nood van de wereld moet voorzien worden, ook al wordt daarbij niet gepreekt. Dat de kerken echter in deze nood trachten te voorzien is o.i. ook al een prediking. Dr. van Klinken deelde verder mee dat aan collecten 660.000,— en aan giften 150.000,— was binnengeko men. Verder kan men een kind uit Hong- Kong adopteren. Dat wil zeggen, men kan gelden overmaken voor een bepaald kind, dat in een Christelijke inrichting aldaar geplaatst zal worden en op de kosten van de betalende persoon zal worden verzorgd. Dit is een systeem, wat in de Verenigde Staten al enkele jaren grote ingang vindt. Wie hier voor zou voelen, stelle zich in verbinding met het A.D.B. Hoewel tot nu toe de in komsten dus nog groter zijn dan de uitgaven, hoopt men dat door hartelijke samenwerking met allerlei instanties het in november a.s. mogelijk zal zijn om grote bedragen te kunnen overmaken. Een andere zaak waarover wij in ons blad al bij het verschijnen van het rap port het een en ander schreven is de zaak van de publiciteit. Zoals de lezers zich wellicht zullen herinneren stelden deputaten aan de synode voor om een kerkelijke informa tiedienst in het leven te roepen. De sy node, die van oordeel was, dat de in formatie over en namens de gerefor meerde kerken te wensen overlaat, sprak nu uit dat zij slechts zou kunnen beslissen over de instelling van een in formatiedienst als de vormgeving en de mogelijkheden daarvan haar duidelijk voor de geest staan, deputaten hadden namelijk wel voorstellen in deze rich ting gedaan, doch over een definitieve vormgeving nog niet uitgelaten. De Synode benoemde hierom opnieuw een deputaatschap voor de publiciteit bestaande uit personen die meer direct betrokken zijn bij de communicatie- arbeid en uit personen die zeer direct bij het kerkelijk leven zijn betrokken met als opdracht het onderzoek terzake voort te zetten, daarbij met name te let ten op concrete mogelijkheden, en met uitgewerkte voorstellen te komen zo mogelijk nog aan deze, anders aan de volgende synode. Predikantstractementen. Wat dit punt betreft besloot de sy node aan de kerken te adviseren het minimum predikantstraktement op VOORSTANDERS VAN VROUW IN HET AMBT IN NOORWEGEN TALRIJKER DAN TEGENSTANDERS Een in Noorwegen gehouden opinie onderzoek heeft uitgewezen, dat 72 van de bevolking geen enkel bezwaar had tegen een vrouw in het predikambt, 12 °/o had zich hierover nog geen me ning en 16 was er persé tegen. Uit deze cijfers blijkt dat de opinie in Noorwegen ten aanzien van de vrouw in het ambt in de afgelopen vijf tien jaren een behoorlijke verandering heeft ondergaan, toen haalden de voor- 6500,— te stellen verhoogd met 4 vacantietoeslag. Wetslezing. Om voorlopig met dit punt te eindi gen aan de regel dat in de morgen diensten de Wet des Heren hetzij uit Deut. 5, hetzij uit Ex. 20 ge lezen wordt, mag in den vervolge wor den afgeweken. Met dien verstande, dat een ander gedeelte uit de Bijbel wordt voorgelezen, waarin eveneens de christelijke leefregel gepredikt wordt". Dit alles natuurlijk indien de kerkeraad dit in de vrijheid van de pre dikant geeft. Uit het bovenstaande valt wel af te lezen, dat er ter synode gewerkt wordt en behalve het bovengenoemde zijn er nog veel meer onderwerpen behandeld, die allen ook zeker de moeite waard zijn, wij noemen alleen maar de vraag of een waarnemer naar New Dehli ge zonden zal worden, de bespreking over de proeve vanv berijming", maar hier over naar wij hopen een volgend maal. v. H. standers nog geen 50 terwijl zij nu bijna drie kwart van doorsnee bevol king uitmaken. De cijfers lagen toen als volgttegen 44 vóór 47 geen mening 9 °/c. Waar men voor het ,,geen mening" als regel ook kan lezen „on verschillig" blijkt dat in de laatste vijf den jaar het aantal van hen die in ker kelijke vraagstukken geen belang stel len met één derde vermeerderd is. Toe name dus van de randkerkelijkheid met 33 °/o v. H. BEZWAREN TEGEN CREMATORIUMBOUW De kerkeraden van de Gereformeer de Kerken te Barendrecht, Rijsoord en IJsselmonde hebben in samenwerking met de Christelijke Gereformeerde en Vrijgemaakte Kerken te Barendrecht in een brief aan het college van B. en W. van Rotterdam protest aangetekend te gen de plannen om in Rotterdam Zuid een crematorium te doen bouwen en B. en W. verzocht hun medewerking aan deze plannen te onthouden. In het schrijven wordt onder meer gezegd, dat ieder gewelddadig ingrij pen van menselijke kant in een proces, dat God heeft gewild en door Zijn op- standingswonder zal worden gevolgd, zowel het verduurzamen van een ge storven lichaam door balseming als het verbranden daarvan voor het christelijk geloof niet verdedigbaar is. v. H. INSTALLATIE De heer L. A. Hartman, die door de Gereformeerde Stichting voor Maat schappelijk Werk in de Provincie Zee land als directeur maatschappelijk werk van deze Stichting is benoemd, zal als zodanig geïnstalleerd worden op zater dag 23 september. De installatie heeft plaats in de Foyer van het City Thea ter te Middelburg om 10 uur v.m. PROVINCIALE DAG De Nederlandse vereniging voor Sociale Zorg voor Minder Validen (AVO) hoopt op woensdag 27 septem ber in ,,De Korenbeurs" te Goes de eerste Provinciale Dag van deze Raad te houden. Er zal gesproken worden over de sociale en de medische aspecten van de revalidatie. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secr. van de prov. AVO-raad, Nieuweweg 2, Baarland. Kr in de Kraker f Hij heette de Kraker. Kraken echter deed hij niemand. Slechts zijn stoel, die kraakte onder het gewicht van zijn loodzwaar lichaam, waarin toch woon de zulk een fijne, tere ziel. De eerste maal dat ik, hem niet ken nend, van achteren zag, rijdend op zijn versterkte fiets, schoot ik bijna in de lach. Later zou ik hem meermalen om zichzelf horen lachen. Humor, zelfspot kruidden zijn wijsheid. Nooit sarcasme. Het was ook zo komiek van hoofd tot schoenen alles zwart, maar tussen de smalle reep van zijn zwarte Zeeuwse pet en zijn grote zwarte rug alleen die strook haar, puur wit. Op zijn „gemakje" trapte hij zich voort langs de lange weg naar Terneu zen, waar hij als bestuurslid van de Boerenleenbank elke woensdagmiddag staande „zitting" hield op de Nieuw- straat, dichtbij de café's, waarbinnen ik hem nooit zag. Een vertrouwensman, een vraagbaak voor allerlei, midden onder het zoemend boerenvolk uit wijde omtrek. Ieder kende hem. Ieder hield van hem, ook de jeugd. Hij verweet zich zelf wel, dat hij geen goed paeda- goog was geweest, omdat hij de ker kelijke eenheid onder zijn vele kinderen niet had weten te bewaren. Ik denk, dat zijn niet-volmaakte opvoeding toch niet zo slecht is geweesthij dresseerde niemand, had de vrijheid lief en al zijn kinderen, kleinkinderen, neefjes, nicht jes kwamen graag bij hem thuis. Van dit alles wist ik toen nog niets, niet eens dat deze grappig-massieve man één van mijn schapen was. Tot ik hem diezelfde week zich zag ophijsen, binnenhijsen in de armelijke, rammelende ,,bellewagen"^ie de jeugd het was 1946 gehuurd had voor een open feestdag ergens in het land van Cadzand. Toen zag ik hem voor het eerst van ^7TLeditatie Een andere route en toch behouden aankomst. Psalm 84 78. Er ging een gezelschap op reis. Een keurig verzorgde reisbeschrijving lichtte de reizigers van tevoren reeds in over de route, die zou worden gevolgd. Alles verliep naar wens, tot op een dag de reisleider 's morgens mededeelde, dat de vastgestelde reis voor die dag, door onvoorziene om standigheden niet zou worden gemaakt, maar dat men een andere route zou nemen, die ook naar hetzelfde einddoel zou leiden. Dat was voor de reizigers wel wat teleurstellend, want zij hadden zich juist op die vastgestelde reis voor die dag verheugd. Maar ja, zij moesten mee. Aan de reisbeschrijving hadden zij die dag niets. Maar ondanks die teleurstelling was er die dag toch volop van de andere route genoten en was het gezelschap 's avonds behouden aangekomen op de plaats, waar het wezen moest. Zó is het nu ook dikwijls in ons leven. Wij zijn allen reizigers. En wij hebben voor onszelf meestal van te voren een goede reisbeschrijving geschreven en een beste route uitge stippeld, die moet gaan langs een goede gezondheid, prachtige carrière, lieve vrouw en kinderen, aanzien in de wereld enz. naar het einddoel de hemel. En het gaat soms ook nog zó, zoals wij het wensen. Maar vaker ge beurt het, dat ineens de uitgestippelde route veranderd wordt. En wij inoeten een route nemen, die in onze reisbeschrijving niet voorkwam een route langs ziekte en leed, teleurstellingen en tegenslagen enz. Het wordt een gaan door „een dal van balsemstruiken", een triest en dor dal, waar je moeilijk doorheen kunt komen. Maar weet u, wat het merk waardige is dat je nu ook op die andere route, waarop je geleid wordt, als je d'r opmerkzaam op bent, als je die ook in 't geloof gaat, nog veel goeds kunnen ondervinden en genieten. De psalmist zegt zelfs, dat er een vrolijk treden door het dal van balsemstruiken is, als ware dit een oord van bronnen en daar ook Gods zegeningen en verkwikkingen ondervonden worden. Ik weet wel, je ziet het niet altijd, je witl het niet altijd zien, maar wie dat wel kan, die beaamt het. En weet u, tenslotte ook zó, ja vaak zó, langs die andere route komen wij toch waar wij moeten zijn bij God in Sion Eind goed, al goed Heeft u het al geleerd op uw andere reisroute, die u moet volgen in het geloof nog te waarderen en te genieten van wat God u nog geeft en op Zijn zegeningen te letten En het einddoel in het geloof vast te houden Vergeet daarvoor niet uw reisgids de Bijbel regelmatig te lezen, die reisgids, die nooit in de steek laat, hoe ook uw route is Axel A. VAN LEEUWEN.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 1