Jeugdweek 1961 De Sociaal Psychiatrische Dienst DOOR WATER EN VUUR Is dit ziekelijk gedacht gaarne laat ik me overtuigen, want ik wil graag gezond denken en preken We schrijven onder de titel „Kleine vossen", zou de vos van „zelfzucht" en haar jongen „genotzucht" en „har teloosheid", gekweekt door welvaart en weelde, niet ongemerkt de hof der kerk deerlijk schaden Al heb ik zeer wel oog voor 't vele, zeer vele, dat heden daags wordt behartigd, ik zie toch ook, dat de sommen besteed aan allerlei ge rief de som der liefdadigheid bij velen in 't niet doet verzinken. Evenwel en we noteren 't met dankbaarheid zijn er broeders en zusters, die gedachtig zijn aan 's Hei- lands opwekking wie twee rokken heeft, dele mede aan hem, die er geen heeft. En wij hebben wel honderd rokken in vergelijking met velen, die maar een oude, versleten „rokje" heb ben. Zo ontmoette ik een familie in Gro ningen, die een bezoek mocht brengen aan een familie in Budapest. O.a. ga ven ze aan de dominé op een dorp twee harde rijksdaalders en deze dominé was zó blij, dat hij 't 's zondags van de kan sel meedeelde, dat hij „zo'n gift" uit Holland had ontvangen. Was dat geen „rokje", dat we bij ons in de lorremand stoppen Zeer, zeer veel dank voor allen, die 't zonnenummer 220659 van 't „Zeeuwse zonnetje" weer bedachten. Telkens ontvang ik girostrookjes met bijschrijft „een zonnestraaltje", „een brokje", nu kan 't ook worden „een rokje". Uit het „ziekelijke" en toch gezonde oude-Vossenland. Zoals U allen zo langzamerhand wel bekend is, valt de jeugdweek 1961 in de periode van 17 t.m. 23 september. Het merendeel der gemeenten heeft in die week enkele festiviteiten. Al wat plaatselijk georganiseerd wordt, willen we buiten beschouwing laten. Alleen de regionale festiviteiten zullen we on der de loupe nemen. De streekverbanden op Walcheren hebben besloten één startavond te hou den voor het gehele eiland. Daar ech ter op een grote opkomst gerekend wordt, zullen twee avonden gehouden worden en wel in Vlissingen en in Mid delburg. Het programma op beide avon den is hetzelfde a. Een gesprek met de tijd b. satyre (een luchtig programma, ver zorgd door Middelburgse- en Vlis- singse jongeren); c. de andere regisseur (een stuk ge baseerd op het boek Job. Onze Goese vrienden zullen dit spel ver zorgen); d. avondsluiting door Ds. Verschoor (in Vlissingen), Ds. Boonstra (in Middelburg). Op donderdag 21 sept. zal dit pro gramma in Vlissingen gebracht worden in het Scheldekwartier. De volgende dag (22 sept.) zal het herhaald worden in het Schuttershof te Middelburg. Aanvang der avonden 7.45 uur. Toegang 0,50. Jongeren en ouderen, laten we samen feestend het nieuwe verenigingsjaar in gaan U komt toch ook R. BARENTSEN. J. STOL. OOK HET JEUGDWERK OP SCHOU WEN-DUIVELAND GAAT WEER BEGINNEN Jeugdappèl op vrijdag 22 september, 's avonds half acht, in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee. Ds. Huyser van Zonnemaire spreekt over „Naar de kracht van elk lid". Na de pauze wordt de film vertoond: „Al wat gij hebt". Alle jongeren vanaf 11 jaar hartelijk welkom. GEREFORMEERD JEUGDCENTRUM De maand september betekent ook voor de Bond voor Geformeerde Jeugd organisatie een hernieuwde start van het jeugdwerk. Niet alleen de 43.000 jongens en meisjes zullen weer met enthousiasme aan de slag gaan, maar ook het leiderscorps zal zijn krachten geven aan de ruim 2300 plaatselijke clubs. Zij zullen daarbij ondersteuning ontvangen van 240 mentoren die op een drietal instructiemiddagen in elf pro vinciale hoofdsteden zich nader op hun taak zullen bezinnen in totaal dus in 33 bijeenkomsten. Daarnaast zijn er scholingsmogelijk heden voor de leiding van de 8—12- jarigen clubs in een vijftal instructie weekend welke gehouden worden in Ommen, Rotterdam, Wijk aan Zee en Huis ter Heide. Ook de leiding voor het 12^16-ja- rigenwerk staan weekends ten dienste. Één in het komende najaar in Ommen, een ander in het volgende voorjaar op het Gereformeerd Jeugdcentrum „De Witte Hei". De Bond voor Gereformeerde Jeugd organisatie hoopt daarmee zoveel mo gelijk leiders en leidsters te confronte ren met de mogelijkheden van modern jeugdwerk, terwijl een en ander tevens een stimulans kan zijn voor een ieder die overweegt zijn krachten aan dit werk te geven. O ff f o i berichten KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Tholen der Gereformeerde Kerken op 31 augustus 1961. De vergadering werd geleid door Ds. van Egmond. In het openingswoord staat de praeses stil bij het overlijden van br. van Driel, ouderling van Tholen. Hij feliciteert Ds. Stoffels met het beroep naar Laren en wenst de kerken van Rilland-Bath en Krabbendijke spoedige voorziening in de vacature toe. Notulen worden gelezen en credentie- brieven nagezien. (vervolg op pag. 3) GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Voor mij ligt het 4e Jaarverslag van de Stichting „Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid", en wel over het jaar 1960. Ik meen, dat het goed zou zijn, wanneer deze Dienst wat nadere bekendheid zou krijgen, want het werk, dat hier verricht wordt, is het ten volle waard. Eigenlijk is deze dienst ontstaan uit de z.g. „Nazorgdienst" van „Vrederust" in Bergen op Zoom. Wat toch was het geval?' Indertijd kwam men al meer tot het inzicht, dat vele patiënten ontslagen konden worden en in vele gevallen ook tot hun werk konden terugkeren, als zij maar onder voldoende toezicht bleven. Niet alleen betekent dit immers een vreugde voor de betrokkene en hun gezinnen, maar ook het genezingsproces kan bevorderd worden, wanneer men zijn plaats in de maatschappij terugvindt. In nauw verband hiermede stond, dat er allerlei nieuwe geneesmiddelen en behandelingsmethoden konden worden toegepast, waardoor vroeger „hopeloze gevallen" nieuwe kansen kregen. Maar geleidelijk aan breidde dit werk zich gelukkig zodanig uit, dat het niet voldoende was, dat een arts van „Vrederust" zich enige dagen per week hieraan wijdde, maar aan afzonderlijke dienst met een psychiater en districtsverpleegster dringend noodzakelijk werd. Met medewerking van alle niet-R.K.-instanties is toen de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid opgericht. De Rooms-Katholieken hebben n.l. hun eigen dienst. Leider van de Dienst is de psychiater Dokter J. Dorsman, terwijl Zr. A. Voprèn al sedert vele jaren als districtsverpleegster fungeert. De Dienst ontvangt van Rijk, Provincie en Gemeentebesturen een gezamen lijke subsidie van ca. 46.000, Wanneer men nu het jaarverslag doorleest, komt men onder de indruk van de vele noden die er zijn, maar ook van de prachtige hulp, die geboden kan worden. Statistieken kunnen soms dor zijn, maar hier stellig niet. Onder „reden van afvoering" staat b.v. „Aanpassing gestabiliseerd 43 personen". Dat betekent in gewoon-Nederlands, dat 43 personen de hulp van de dienst niet meer nodig hebben en tot het normale leven zijn teruggekeerd. Het werk van de sociaal-psychiatrische dienst heeft twee kanten de na zorg van ontslagen patiënten, en de voorzorg. En het is juist deze voorzorg, die wat meer bekendheid verdient. Hoe dik wijls wordt iemand, die licht geestelijk gestoord raakt, niet onbillijk beoordeeld, omdat men niet inziet, dat het hier een geval van ziekte betreft. Er komen conflicten*in het gezin en in de maatschappij, terwijl ook de dominee niet weet, hoe hij met deze man of vrouw aan moet. Tijdige raadpleging van een zenuwarts kan heel veel narigheid voorkomen en in tal van gevallen kan ook de weg tot- genezing worden gevonden. Maar daartoe zal in vele gevallen ook nodig zijn, dat de patiënt in maatschappelijk opzicht hulp ontvangt. Welnu, deze hulp kan de Dienst bieden. Een dreigende opname in een psychiatrische inrichting kan hierdoor meermalen voorkomen worden. Het is dus wel prachtig werk, dat hier verricht wordt, waarmede we ook als Gereformeerden te maken hebben. In het Stichtingsbestuur heeft zitting een lid van de Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid op Geref. Grondslag. 46 leden onzer kerken hebben in het afgelopen jaar onder toezicht van de Dienst gestaan of de hulp er van genoten. De tijd is wel verre achter ons, dat geestelijk gestoorden werden beschouwd als „door de duivel bezeten" zonder meer. We hebben met zieken te maken en een psychiatrische inrichting is al meer een ziekenhuis geworden. En bij deze genezing van zieken is de sociaal-psychiatrische dienst een onmisbaar iets geworden. In nauw verband met de Dienst is ook opgericht een Medisch-Opvoedkundig- Bureau (een z.g. M.O.B.) voor kinderen die uitzonderlijke leer- of gedrags moeilijkheden geven. Maar daarover kunnen we beter eens afzonderlijk spreken. En als „toepassing van de preek" geven we hier gaarne het adres en de spreekuren van de dienst Dienst voor Geestelijke Volksgezondheid in de provincie Zeeland Adres: Loskade 27, Middelburg, Telefoon 2938. CONSULTATIEBUREAUS GOES: Medisch Centrum, Beatrix/tan. Ie dinsdag van de maand 1011 uur, 3e vrijdag van de maand 1011 uur THOLEN Groene Kruisgebouw, le vrijdag van de maand 34 uur MIDDELBURG: Loskade 27. le woensdag van de maand 1011 uur, 3e dinsdag van de maand 23 uur OOSTBURG: Groene Kruisgebouw. 4e dinsdag van de maand 1011 uur TERNEUZENGebouw Dienst Maatsch. Zorg, Schoollaan 10. 4e dinsdag van de maand 34 uur. VLISSINGEN Medisch Centrum, Julianalaan 4. le woensdag van de maand 23 uur, 3e woensdag van de maand 23 uur ZIERIKZEE Groene Kruisgebouwjanne Wekken. 2e dinsdag van de maand 1011 uur. PsychiaterJ. Dorsman. DistrictsverpleegsterA. Vooren. A. ELSHOUT. Vragen omtrent deze rubriek te zenden aan Ds. A. Elshout, Beatrixlaan 17, Koudekerke. Feuilleton door J. BRANDENBURG Een verhaal uit de bezettingstijd XLIX Op dat ogenblik kwam de kapitein op het tweetal toe en nam Henk en zijn kameraad scherp op. Een eigenteelt sigaar bungelde tussen zijn lippen. Hij schoof zijn pet naar zijn achterhoofd en zei, met een knik naar de piloot Jij en je makker worden zeker afgehaald in Ter- neuzen Henk keek hem onthutst aan, doch herstelde zich ter stond. Hoe zo vroeg hij, tijd winnend. De kapitein gaf hem een knipoogje en zeiBlijven jullie maar een beetje in mijn buurt, dan komt het wel in orde. Begrepen Hoe wist de man het vroeg Henk zich verbaasd af. De boot legde aan en twee marechaussee's kwamen de loopplank over en stelden zich op de boot aan weerszijden van het plankier op. Alle persoonsbewijzen moesten wor den gecontroleerd. De Duitse militaire auto verdween met de officier en een paar soldaten. Dat vond Henk alvast een opluchting. Ook de overige soldaten gingen aan wal. De mensen verdrongen zich naar het plankier, maar Henk en de piloot hielden zich wat op de achtergrond, in de nabijheid van de kapitein. Zij behoorden tot de laatsten. Toen kwam de kapitein naar voren en gebaarde Henk hem te volgen. Hij schoof langs de linkse politie en gaf deze een knipoogje. De beide jongens lieten hun persoonsbewijs zien. De politie man bekeek ze zeer zorgvuldig en zei met een duidelijke stem In orde, ga maar aan wal Henk begreep, dat deze een „goeie" was. Ze zetten hun voetreis voort naar Clinge, aan de Bel gische grens en het was laat in de avond toen ze daar aankwamen. Wachtmeester de Kuinder was met hun komst op de hoogte. Ik breng jullie bij tante Beth, zei hij. Daar moet je blijven tot je gehaald wordt. Hoe lang dit duren zal, weet ik niet. Dat kan twee dagen zijn en het kan ook een week zijn. Dat hangt van de omstandigheden af. „Tante Beth" woonde aan de buitenkant van het dorp. Het scheen een klein boederijtje. De Kuinder leverde hem bij de achterdeur af en ver trok meteen weer. Ze was een klein vrouwtje met bolle wangetjes en een wipneus. Haar witte muts omlijstte een rond gezichtje en ze keek alsof er geen oorlog en levensgevaar op de we reld bestonden. Kom maar mee, zei ze. Ze werden in het achtervertrekje gebracht, waar nog twee jonge kerels zaten, die zich als Piet en Gerrit voor stelden. Aan hun spraak merkte Henk direct, dat ze geen Zeeuwen waren. Natuurlijk ook onderduikers. We benne hier ondermekaere en asse we niet te hard praete dan kenne we hier zegge wat ter op 't harte leit, zei „tante Beth". Zonder wat te vragen schoof ze een paar boterham bordjes voor de beide jongens beladen met grote boter hammen, dik belegd met kaas en ham. Ze kregen er een grote kop zwarte koffie bij. De andere onderduikers praatten over „de ploeg van Dolf", die op België aan werkte ze hadden het over „Huize Musica", waar een sterk ondergronds verzet scheen in de maak te wezen ze hadden het over een dokter, die veel ondergronds werk deed, en de jongens, die naar Duitsland moesten, bloed in de urineblaas spoot, zodat ze door de Duitse dokter werden afgekeurd. Tante Beth schudde bedenkelijk het hoofd. Jullie kletsen weer veul te veul, waarschuwde ze. Waarom vroeg er een. We benne hier ommers onder mekaar Van zwiegen heit ter nog nooit iemand berouw ge had, zei ze. De jongens zwegen en keken naar Henk en de Engelse piloot, die nog geen woord gezegd had. Na de maaltijd nam tante Beth een stallantaarn en zei tegen Henk Kom nou maar is mee met je makker, dan zal ik je slaapplekkie is anwiezen. Ze ging hen voor de schuur in. Er stond een ladder tegen een berg hooi. Klautert ter maar is op, zei ze. De beide jongens deden het en werden door tante Beth gevolgd. Hier ken je slapen. Dekes kriegen je nie, want as de Moffen komme of de zwarthemden motte ze niks kenne vinden. As ter onraad is, hei je hier een luuk, daar krupe je maar in en dan kom je in een hok, waardat ze je niet zo gauw vinde zallen. En genacht. Geen lucifers gebruke en no smoke, dat is hier verboje. - Did you get it vroeg Henk aan de piloot. Deze knikte.. Het lantaarnschijnsel verdween en het was pikdonker. Henk had het gevoel, dat ze hier volkomen veilig wa ren en het duurde maar kort of ze sliepen. Geest en li chaam konden zich ontspannen. Drie dagen later werden ze 's avonds laat weggehaald door De Kuinder. Indikke duisternis ging het op weg het Zuiden in. Langs zijpaadjes ging het de grens over en daar werden ze in handen overgedragen aan „La Brigade Blanche", de Wit te Brigade. Ze kregen Belgische papieren en de tocht ging Zuidwaarts door een dicht bos, drie uur achtereen maar lopen, door een dikke duisternis, over een smal, bijna onbegaanbaar pad, vol oneffenheden, gaten en mols hopen en boomwortels. Kennelijk was het een smokkel- weggetje, dat men alleen vond en houden kon wanneer men er goed mee op de hoogte was. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 2