INTERMEZZ' iwwjn r NIEUWS Predikbeurten zondag 3 september 1961 De Koster en de Stokman En als het altijd maat is zeg kosterwaarom zette jij die op mijn plaats, je wéét toch, dat ik altijd kom Als de koster altijd de schuurpaal is, de man die wat de zitplaatsen betreft) de eerste klappen op moet vangen, wat dan Moet hier geen waarschuwing ook tegen de leden gericht worden Ik spreek uit ervaring als koster Zo schrijft de koster van een kerk, gelegen ergens op één van de eilanden in ons gewest, naar aanleiding van het artikeltje in deze rubriek van ongeveer een maand terug, ,,Op visite bij jezelf". Hij vertelt, dat vele kerkmensen hem vaak lastig vallen met hun kleine ergernissen. En och, deze lieden nemen zo gemakkelijk aanstoot. Hij klaagt, dat zelfs enkelen hem niet meer groeten, om dat zij menen, dat hij hen in hun rechten heeft tekort gedaan. Daarover duurt de boosheid voort! Tot hoelang? Hij is wellicht niet de enige, die zich dit afvraagt. Het is lang niet eenvoudig om tot ieders genoegen en tevredenheid koster te zijn. Men verwacht eigenlijk doodleuk het onmogelijke van hem. Hij moet een nodigend gastheer zijn voor elke vreemde, maar wee hem, als hij het waagt deze bezoeker de plaats te wijzen van een nimmer zijn .rechten" prijsgevend kerklid. Geen wonder, dat onze geplaagde koster protest laat horen. Daarin heeft hij groot gelijk. Het is toch maar een vreemde zaak. als in onze kerk de dominee de sussende en ruzie bezwerende herder is, de leden de weerbarstige schapen en de koster de tot op de laatste vezel kaalgeboende schuurpaal Het kostersambt heeft in de loop der jaren wel een hele verandering onder gaan. Ik stel me zo voor, dat de collega van vroeger, de stokman, zich in een heel wat minder benarde positie bevond. Met hem viel niet te spotten. Men zag tegen hem op met een blik vol ontzag. Zie hem daar eens staan, de bewaarder van het kerkgebouw. Kloek han teert hij zijn gevreesde wapen, de stok, waarmee hij bengels en honden uit het kerkportaal verjaagt en de schrik er in houdt bij de slaapminnenden binnen de kerk. Hij heeft de opdracht te waken voor orde en rust en hij doet dat nauw gezet. Zijn positie is onaantastbaar, zijn straf zonder uitstel. De op de achter ste bank samengeschoolde jongeren, die het een vernedering vinden om naast hun ouders te zitten, houdt hij voortdurend in het oog. De raddraaiers weten dit en zij hebben niet de moed hun vriendjes aan te stoten voor onderdrukte lachpartijen en verborgen streken. De stokman, de gebieder, ziet toe, wanneer de mensen kleintjes een plaatsje zoeken. En aan elke vreemde wijst hij met een vorstelijk gebaar een plek, waar deze zitten kan. Mocht één van de ingezetenen zich dan verstoord omdraaien en op minder liefdevolle wijze de vreemdeling aanzien, het zal hem berouwen Een vinnige port met de overal tegenwoordige stok wordt zijn deel Bewaar deze stekende blik liever voor het ogenblik, dat je jezelf in de spiegel bekijkt Het was misschien wel goed, als de kosters van nu weer met een deel van het gezag werden bekleed, dat eens hun voorganger droeg. Zij zouden dan zelf de stok zwaaien, die thans zo menig keer onverdiend op hun eigen hoofd neerkomt. Of zou het mogelijk zijn, dat binnen afzienbare tijd de lastigen onder de kerkmensen iets van hun weerbarstigheid zullen laten varen Ik hoop het van harte voor onze kosters „KLEINE VOSSEN (vervolg van pagina 2) Daarom hopen we maar, dat 't waar is, wat we in de krant lazen, dat 't met de oogst niet zo hopeloos staat, als 't zich laat aanzien. Trouwens, al heel wat vruchten waren geoogst, toen we op pad gingen 't was ook maar voor 14-daag daarom hoop ik m'n boeren in goede stemming terug te zien, want brommende boeren zijn even onhandel baar als brommende beren Trouwens, wie zal becritiseren Hem. Die de weersgesteldheid regelt en wol ken, lucht en winden bestiert Elke Officiële berichten AGENDUM vergadering Classis Middelburg te houden WOENSDAG 13 SEPT. 1961 in de Hofpleinkerk te Middelburg. Aanvang 9 uur voormiddag. 1. Opening. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Constituering der vergadering. 4. Vaststelling agendum. 5. Notulen vorige vergadering. 6. Mededeling van gevoerde correspon dentie. 7. Ingekomen stukken. 8. Instructies. 9. Rapporten a. Zending b. Evangelisatie. 10. Rondvraag art. 48 K.O. 11. Persoonlijke rondvraag. 12. Vaststelling volgende vergadering. 13. Korte notulen. 14. Sluiting. Namens de roepende kerk van Middelburg, B. H. LAVOOIJ, Scriba. Moderamen J. Ytsma, Praeses. S. van Wouwe, Assessor. J. C. Streefkerk, Scriba I. J. v. d. Wal, Scriba II. UIT DE KERKEN heftige klacht over 't weer wie durft te spreken van rot-weer is een aan klacht tegen de Almachtige. Daarom komen we gemoedigd en ge troost terug D.V., want er is in ons vaderland nog zo heel veel te genieten, wat andere aardebewoners is ontzegd. Wat is Groningen een pracht stad en Haren het Haagje van 't Noorden Onder de schaduw van de Martini. P.S. Volgend maal hoop ik weer in staat te zijn de warmtegraad van 't Zeeuwse zonnetje" te kunnen aange ven. Giro 220659, Ds. A. Koning, Oud- Vossemeer. Tweetal te ArnemuidenP. C. L. de Jager te Raamsdonksveer en K. Meima te Bunschoten-Spakenburg. Beroepen te Almelo (4de pred. pl.) (2e maal): Goumare te Hilversum, die dit beroep ook aannam te Zijldijk (Gron.): M. van der Heiden, kand. te Sassenheim. Aangenomen naar Nieuwer-Amstel- Noord W. H. Melles te Kampen naar Palmerston North (New Zealand) (Ref. Churches): S. Oegema te Lewedorp. Bedankt voor Drayton (Ontario, Ca nada): D. C. Los te Georgetown (Onta rio, Canada) (Chr. Ref. Churches) (laat stelijk predikant te Ferwerd). Examens. De classis Groningen heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer M. Berg te Sappemeer, kand. aan de V.U. Afscheid en intrede. Ds. J. Wessel is voornemens a.s. zondag afscheid te ne men van Feijenoord, om 17 sept. d.o.v. intrede te doen te 's-Hertogenbosch, na bevestiging door prof. dr. J. v. d. Berg van Amsterdam. Ds. J. C. v. Veen is voornemens 17 sept. afscheid te nemen van Westmaas, om 1 oktober d.o.v. in trede te doen te Maarssen, na bevestiging door ds. H. D. Bruggeman van Amster dam. Ds. H. den Boeft, laatstelijk vrij gemaakt predikant te Schouwerzijl is voornemens 1 oktober intrede te doen te Veendam, na bevestiging door zijn vader, ds. F. A. den Boeft, hulpprediker te Help man. Ds. W. v. d. Zwaan te Amers foort is voornemens 8 oktober intrede te doen te Eindhoven. Wegens bekomen emeritaat nam ds. Joh. Meynen afscheid van 's-Gravenhage-West met Openb. 22:20 en 21. Ds. M. J. v. Dijken te Amsterdam- Noord heeft tijdens zijn vakantieverblijf in Italië bij een val een van zijn voeten gebroken, waardoor hij voorlopig zijn ar beid niet kan verrichten. Ds. J. Drost, benoemd legerpredikant bij de Kon. Luchtmacht is verhuisd van Bergen (N.H.) naar Rondelaan 2 te Rijs wijk (Z.H.). Geref. predikanten in Friesland. De Vereniging van predikanten van de Geref. kerken in Friesland zal 12 sept. a.s. in ,,Amicitia" te Leeuwarden haar jaarver gadering houden. In de morgenbijeenkomst zal ds. A. J. de Bakker van Beetgum re- feren over ,,De geestesgaven in het Nieu we Testament", 's Middags refereert dr. N. J. Hommes van Rotterdam-Hillegers- berg over„Het vraagstuk der Schrift inspiratie". De vergadering vangt om half tien aan. Conferentie van garnizoenskerken. Op de jaarlijkse conferentie van garni zoenskerken, die zo wij hebben bericht, 25 sept. a.s. te Amersfoort in de Gracht- kerk zal worden gehouden zal ditmaal als referent optreden ds. C. H. Swen van den Helder, die speciaal is belast met de zorg voor de mannen van de Kon. Ma rine, met het onderwerp „Het huisbezoek aan onze militairen". Er komen ook vraag punten aan de orde van de kerkeraden van Oss en Eindhoven. De conferentie vangt om 10 uur aan. Centrale Diaconale conferentie. In verband met het feit dat de heer B. W. Biesheuvel, lid der 2e Kamer, verhinderd is, zal het onderwerp „Het werelddiaco- naat" op de centrale diaconale conferentie op 27 sept. a.s. te Amsterdam te houden, worden ingeleid door mevr. dr. G. v. d. Molen, hoogleraar aan de V.U. Giften en legaten. De kerk van Zaan dam ontving een gift van 1000, De Stichting Centrum voor Ziels zorg op gereformeerde grondslag hoopt dit jaar weder studiedagen, hoofdzakelijk voor predikanten, te organiseren en wel op maandag 11 en dinsdag 12 september in het Eijkmanhuis („Kerk en Wereld") te Driebergen. Het thema is De dienstverlening door de pastor aan de gemeente in de prediking, in de gemeente-opbouw en in de tucht, met achtereenvolgens als sprekersDs. G. S. Fernhout, Dr. J. H. van Beusekom en Ds. J. Thomas. Het bureau van de Stichting, Frederik Hendriklaan 32 te 's-Gravenhage verstrekt gaarne nadere inlichtingen. De inschrijving sluit 6 september. STICHTING „TONEELGROEP PODIUM" Bureau Naarderstraat 85 telefoon (0 2950) 1 34 64 Hilversum, juli 1961. Zeer geachte Dames en Heren Mogen wij u aanraden, indien u geen abonné bent, „De Spiegel" van 24 juni 1961, nummer 39, zien te bemachtigen? U vindt daarin, op pagina 12 en 13, een reportage met fraaie kleur-foto's van de door ons gezelschap te Amsterdam ge brachte première van het Jeugd-toneel „In de Soete Suyckerbol", naar het gelijkna mige verhaal van onze onvergetelijke kin derschrijver W. G. van de Hulst, voor het toneel bewerkt door Flip Poort. Het succes was overweldigend De Pers was goed. Wij. noemen u: „Trouw", „De Tijd", „De Telegraaf", „De Gooi- en Eemlander", „De Christenvrouw", terwijl wij van tallozen brieven met gelukwensen ontvingen. Maar nu Van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ont vingen wij eerst 10 dezer bericht, dat op ons verzoek dd. 15 oktober 1960 om rijks subsidie vooralsnog niet kon worden in gegaan. De Staatssecretaris, Zijne Excellentie Mr. Y. Scholten, schrijft o.a. „Ik wil voorop stellen, het een verheugend verschijnsel te achten, dat bij het door uw gezelschap bestreken deel van ons volk in de laatste decennia de belang- CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra, Zondag 7. Bevestiging Ambtsdragers. 2.30 uur Ds. Verschoor te Vlissingen. 5 uur Ds. Couvée te Bennekom. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Couvée. 5 uur Ds. Boonstra, Zondag 7. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Vlaardingerbroek te Grijpskerke. CollecteGeref. Jeugdverband. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Voormiddag Bevestiging Ambtsdragers. Domburg 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Bom, Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Van Til. Grijpskerke 10.15 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 11 uur Ds. Streefkerk, 4 uur Oostkapelle 10 uur Ds. Broek Roelofs. Bevestiging Cand. Gommer, 7 uur Ds. Gommer, Intrede. Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe, Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Nood te Utrecht. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. Veere 10 uur Ds. Van Heesen, 2.30 uur Ds. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Wal. Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Pontier. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Grafe. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Gispen te Schagen. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. De Kok te Rossum. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Dijk te Krommenie. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds. Van Egmond, Oosterbeek Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 1. Collecte voor de helft voor het Geref. Jeugdcentrum, en voor de helft voor de Contact-commissie voor militairen en zeevarenden der gemeente. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur (Voorber. H. Av.) Ds. Booy. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Bed. H. Av. en Dankzegging. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Van der Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Booy te Utrecht. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. De Ruijter. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Cand. Hoogkamer, Den Haag. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Janse de Jonge te Sens Chatillon Coligny. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Goedendorp te Nieuwdorp. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. Plooij te Soest. Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds Van Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Stoffels. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Cand. Weitkamp te Hardenberg Haamstede 10 en 5 uur Ds. Maaskant te Leiden. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Visser, em. pred. te Zwijn- drecht. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur geen opgave ontvangen. Scharendijke 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 3