eeuwóe 3£erkbocle EINDE van een droom r 17e JAARGANG No. 6 11 AUGUSTUS 1961 OFFICIEEL WEEKBLAD TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND Redacteur: Ds. W. C. van Hattem, Herengracht 15, Terneuzen, Telefoon (0 1150) 22 48 Medewerkers J. A. van Bennekom, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen Ds. D. J„ Couvée, Bennekom Drs. A. Elshout, Koudekerke Ds. A. Koning, Oud-Vossemeer Dr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. J. v. d. Leek, Kapelle Ds. P. van Til, Middelburg Mej. F. A. Groot Nibbelink, Grijpskerke "tn ontkom Mevrouw C. van Zwedenvan Alkemade, Goes J. Wattel, Gapinge. „Ik worstel" r Abonnementsprijs 3,per halfjaar bij vooruitbetaling Advertenties 12 cent per mm. Bij abonnement lager Losse nummers 12 ct. Drukkers-Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, Tel. 2438 Giro no. 42280 vJ We zijn er zo langzamerhand aan gewend geraakt, dat de laatste jaren op grond van de statische gegevens onzer Kerken de conclusie getrokken wordt, dat de werfkracht van de Gereformeer de Kerken groter is dan de zuigkracht van de andere kerken en de buiten kerkelijkheid. Het is een conclusie die wel zeer aan genaam is en tevens strelend voor onze kerkelijke ijdelheid zodat we iemand, die komt vertellen dat zulk een conclu sie niet meer dan een illusie is niet di rect met wijd open armen ontvangen. We vinden het immers bepaald jam mer, wanneer iemand ons uit een zoete droom komt wakker schudden en we neerploffen in een koude werkelijkheid, waartegenover onze droom een schril contrast vormt. Toch is het goed wak ker geschud te worden indien de gro tere werfkracht van onze Kerken slechts een fictie is. Waarbij de wekker in de zen het zeer lezenswaardige kwartaal orgaan van het Gereformeerd Sociolo gisch Instituut, het G.S.I. Nieuws, is. In een artikel van D. Dekker over het grensverkeer met de Gereformeerde Kerken worden namelijk enkele cijfers wél verdisconteerd, waaraan tot nu toe voorbijgezien was. Deze cijfers ver waarlozende komen wij inderdaad tot een positieve uitkomst en kunnen ieder jaar weer jubelen, dat het aantal per sonen dat tot de Gereformeerde Kerken toetreedt altijd 500 a 600 meer is dan het getal dat de Kerken verlaat. Zo is volgens de statistiek der overgangen er in de periode 1950—1959 een positief saldo van 4524 geweest, indien men hierbij buiten beschouwing wenst te la ten een gedeeltelijke hereniging met de vrijgemaakten in 1950 (winst) en de instituering van de Vrije Geref. Kerk van Wolvega in 1958 (verlies) als bij zondere posten, dan zou dit positieve saldo 2361 bedragen. Nu wijst de schrijver in het G.S.I. nieuws ons echter op enkele gegevens, die, hoewel van belang voor het juiste beeld, niet in rekening gebracht zijn. We vinden deze gegevens in de tabel len 2 en 4 van het nieuwe jaarboekje, resp. op de pagina's 345 en 347. In deze tabellen worden namelijk de vol gende groepen genoemd Afgesneden van de gemeenschap der kerken", „ver trokken zonder attestatie" en „onbe kend". Volgens schrijver zal de statis tiek naar deze gegevens gecorrigeerd moeten worden, daar vermoedelijk het overgrote deel van de personen, die als „afgesneden" te boek staan, overgegaan zijn naar de buitenkerkelijkheid, zeker is dit echter niet. Maar wel is zeker dat deze personen vanaf het jaar, waarin deze kerkelijke handeling heeft plaats gevonden, niet meer tot één van de Gereformeerde Kerken behoren en daarom bij de registratie van het grens verkeer van de Gereformeerde Kerken met de omringende kerkelijke of bui tenkerkelijke wereld als een negatieve post genoteerd moeten worden. Wat de „zonder attestatie vertrokke nen" betreft, mogelijk is het dat door administratieve slordigheid van de be trokken leden hier normale verhuisge- vallen vermeld zijn, schrijver vermoedt echter dat deze gevallen naar verhou ding slechts gering zijn en dat degenen die zonder attest vertrekken voor het merendeel personen zijn, die van de gelegenheid van een verhuizing gebruik maken om geruisloos zich aan de ge meenschap der kerk te onttrekken. In dien dit juist is, dan moet ook deze post als een verliespost worden geno- 5 teerd. Komen we aan de rubriek „onbe kend", kwantitatief van geringe beteke nis, toch echter voor een volledig in zicht in de omvang van het grensver keer onzer kerken iets wat niet buiten beschouwing mag worden gelaten. Schrijver concludeert dan ook dat indien men zich niet tevreden stelt met de officiéél door de kerken opgegeven overgangen van en naar andere kerk genootschappen, maar een inzicht wil hebben in de werkelijke winst of het werkelijk verlies van de Gereformeerde Kerken in het grensverkeer met de om liggende kerkelijke en buitenkerkelijke wereld, de saldi der kerkelijke over gangen volgens de betrokken statistiek gecorrigeerd dienen te worden. We hebben hier te maken met werkelijke verliesposten. Een gecorrigeerde balans over de jaren 1957—1959 zou er als volgt uit komen te zien jaar saldo vlg. statistiek afgesneden 1 e correctie vertr. z. attest onbekend 2e correctie 1957 1958 1959 521 ~4T 6 4- 668 146 68 94 375 62 574 465 434 438 5 14 57 95 482 79 totaal 1195 308 887 1337 48 498 Alleen het jaar 1959 geeft dus inder daad een positief saldo te zien, het to taal van de jaren 19571959 blijkt echter bij deze correctie een negatief resultaat van 498 te vertonen. Breiden we dit uit tot de jaren 1950—1959 dan komen we in plaats van tot een winst van 4524 of 2361 (zie boven) tot een verliespost van 1665 en 3828. Dit betekent inderdaad het einde van een droom, het werkelijk verheugende is het positief resultaat van 1959. Mocht dit zich doorzetten in de volgende ja ren, dan zal er inderdaad gesproken mogen worden van een werfkracht on zer Kerken die groter is dan de zuig kracht van andere kerkgenootschappen of de buitenkerkelijkheid. Tot zolang echter is er allerminst reden om ons in de groei onzer Kerken te verblijden. Veeleer hebben we ons te bezinnen op de vraag hoe het komt dat ondanks de werfkracht die er van de Gereformeer de Kerken uitgaat ten aanzien van de andere kerkgenootschappen het saldo over de laatste 15 jaren negatief uit valt. Reden tot roemen is er allerminst. Mochten we misschien de laatste jaren wel eens dromen dat we „er waren", de nuchtere cijfers van dit artikel halen ons uit de droom. Het is goed om wak ker te worden en de feiten onder ogen te zien. v. H. 7 MILJOEN De S.S.K.-actie is geslaagd Midden juli kon worden meegedeeld, dat de gevraagde 7 miljoen niet slechts bereikt, maar zelfs overschreden was. Nog echter is het eindresultaat niet bekend. Pas tegen het einde van dit jaar zal dat in een brochure gespe cificeerd en wel gepubliceerd wor den. Tot zo lang kan er nog veel ge beuren, immers nog niet alle provincies cYYleditatie S TIL TEI Mijn ziel keert zich stil tot God. Ps. 62:2. „Stilte" wordt een vreemd woord in deze tijd van geroezemoes, radio- lawaai, machinegeronk, autogezoem, bromfietsengeknetter om van de lucht- en trommelvliesscheurende straalvliegtuigen maar niet te spreken. Waar kan men nog van „stilte" spreken Zelfs ons eertijds zo rustige eilandje is „ontdekt" en het vredige en rustige is opgevuld met 't rumoer, dat het leven hedendaags kenmerkt. Je zit op je studeerkamer of eet gezellig in de eetkamer en daar opeens schrik je op door het aanrollend gedaver van een luchtmonster. Maar David wist daar toch niet van Had hij ook al „stilte" nodig Mijn ziel keert zich stil tot God. En toch waren er ook toen allerlei ru moeren, die hem vermoeiden. Deze Psalm spreekt van de grootspraak, drieste vijandschap, hoge harde woorden, nergens is hij veilig voor hun leugentaal. David zou er alle rust en vrede bij verliezen. Maar hij trekt zich terug in de stilte om naar God te luisteren. En dan onderwijst hem de Here in het ijdele, vergankelijke van alle aards gewoel en spreekt Hij van Zijn trouw, van Zijn hulp. In deze wereld vol tumult en toomloze vaart, waar niemand „stilte" kan gebieden, vindt onze ziel toch dat vredige, dat rustige, waarin de Here spreekt tot 't hart van Zijn kinderen. Trekken we ons telkens in die stille-omgang-met-God terug om vrolijk en goedsmoeds te leven te midden van 't rumoer der volken en het geraas van deze moderne tijd een tijd, waarin de Heiland ook nu de vermoeide mens toeroeptnadert tot Mij en Ik zal U rust geven. Christus is 't al- een, die de stilte gebieden kan en zal, in 't grote wereldleven, als Hij alle geweld en rumoer 't zwijgen zal opleggen, wanneer de stem van de Archangel alles doordringend zal uitbazuinen Hij komt om d' aarde te richten Stilte, zwijg voor 't aangezicht des Heren En gij, mijn ziel, zwijg Gode stil, Hij immers zal mijn rotssteen wezen. Oud-Vossemeer A. KONING. .J bereikten de 100 Nog zijn er ge meenten waar de actie niet gevoerd is. Wie weet of niet het eindresultaat onze stoutse verwachtingen overtreft. Hieronder laten we de percentage- cijfers per provincie volgen zoals deze er in het midden van de vorige maand uitzagen Noord Brabant/Limburg 123 Gelderland 107 °/o Utrecht, Nrd- en Zd. Holland 100 Zeeland 90 Overijssel 82 Friesland 76 Groningen 68 °/o Drente 56 Totaalbedrag per half juli 7.010.322,28. „Nog even en deze actie behoort tot het verleden" zo schrijft de secr. S.S.K. „Met weinig zorg en met veel zegen is het streefbedrag bereikt. De Here, die de harten tot grote offervaar digheid geneigd heeft, zij hiervoor ge loofd en gedankt. Ontroerend veel me dewerking hebben wij mogen ontvan gen van de plaatselijke, gewestelijke en provinciale werkcomité's. We zijn daar voor heel erg dankbaar. Zonder hun medewerking was deze taak ons stellig te zwaar geweest. Het bedrag van 7.000.000,— is niet bijeengebracht door grote spectaculaire giften, maar door het gewone kerkvolk dat de 1 van zijn noodruft' blijmoedig heeft ge legd op het altaar der offervaardig heid." Gaarne geven wij deze woorden door. v. H. 1 PRIESTER OP ELKE 320 ROOMS-KATHOLIEKEN Op een in Utrecht gehouden pers conferentie heeft kardinaal Alfrink ge sproken over de noodzaak om het pries- terpeil in Nederland op dezelfde hoogte te handhaven, hetgeen betekent dat ge zorgd zal moeten worden handhaving van het huidige hoge percentage. Hij deelde mede dat op 1 januari er 13.500 nederlandse priesters waren, wat neer komt op ongeveer 1 priester op 320 rooms-katholieken of dat van alle man nelijke rooms-katholieken boven de 25 jaar er één priester is. Wel zakt het aantal priesters nu, maar de verhouding van 1 80 is volgens de kardinaal dan ook bijzonder hoog. Een sterke daling wordt echter een ramp geacht omdat Nederland veel priesters levert voor het werk in de gehele wereld. Momen teel zijn er ongeveer 4.500 buiten onze landsgrenzen werkzaam. En liggen de verhoudingen in Nederland bijzonder gunstig, dit kan van de r.k. over de gehele wereld niet gezegd worden, op 500 miljoen rooms-katholieken zijn na melijk slechts 300.000 priesters werk zaam, wat betekent 1 priester op 1666 zielen. Toch zal het voor Nederland moeilijk worden om aan de vraag naar priesters te voldoen omdat er in de Ne derlandse bisdommen al een betrekke lijk priestertekort is. v. H. BIJ ONS IN ZEELAND PROTESTANTSE BEJAARDENZORG IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Hoogstwaarschijnlijk zal nog voor het einde van dit jaar de aanbesteding plaats hebben van een bejaardentehuis in Terneuzen. Nu is de aanbesteding van een be jaardentehuis wel niet iets dat iedere dag gebeurt, maar zo iets heel buiten gewoons is het toch ook weer niet. Dat er echter in Oost Zeeuws-Vlaanderen een protestants bejaardencentrum ver rijst, waarin verschillende kerken en diaconiën meewerken, is een reden tot grote vreugde, niet alleen omdat nu aan de bejaarden een passend en goed ge outilleerd tehuis kan worden geboden, maar ook omdat de versplintering van krachten die bijvoorbeeld zo duide lijk merkbaar is op onderwijsgebied, zo verrezen er in Terneuzen naast de be staande Chr. Nat. School nog een Hervormde- en een Geref. Gemeente School hier is'opgeheven, waardoor het mogelijk werd met een behoorlijk project voor de dag te komen. De secretaris van de „Stichting Pro testantse Bejaardenzorg in Oost Zeeuws-Vlaanderen", de heer C. Meij er, was zo vriendelijk ons enkele gege vens over de groei van de Stichting en de plannen voor het tehuis te verstrek ken. Niet dadelijk werd samengewerkt om te komen tot één protestantse stich ting, reeds lang namelijk had de diaco nie van de Ned. Herv. Gemeente te Terneuzen plannen om een nieuw be jaardentehuis te bouwen, omdat het be staande rusthuis „Scheldeoord" niet meer kon worden uitgebreid, daar toe-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 1