r Predikbeurten zondag IB Juni 1961 LEESTAFEL Grepen uit de Historie EXAMENTIJD Op weg naar de top. Het is weer zover. Examens Velen van ons zijn er druk voor in de weer. Zie me dat gezwoeg eens aan De kandidaten schijnen te vergeten, dat ar beid onder de zon ijdelheid is. Ze buigen zich in diepe concentratie over hun boeken. Daarin vinden ze de wijsheden, die ze straks in het hoofd moeten hebben. Ja. 't hoofd, daar draait alles om Zwaar als een overvol reuzenei verheft het zich boven de schouders. Een kandidaat schudt niet ruw met zijn hoofd hij waagt zich er niet mee op winderige plaatsen. Nee, hij draagt het voorzichtig rond, legt het behoedzaam neer op zijn kussen, als hij enkele uurtjes gaat sla pen. Alles om te voorkomen, dat er mogelijk kennis uit zou dwarrelen. Zo zie ik hem op de grote dag de examenzaal binnen schrijden. Arme student met je eivolle hoofd Nog even tijd een week, enkele weken misschien. Een slachtoffer" Ja, ik moet dit jaar ook examen doen. Hoe ik het vind Belabberd En toch ook wel spannend. Je weet het eigenlijk zelf niet. 't Is hard aanpakken, dat spreekt vanzelf. De wereld staat er werkelijk van op z'n kop. Thuis en op school, nergens hoor je een woord vaker noemen dan dat éne examen Iedereen is ook voor me in de weer. Moeder stopt me gedurig wat extraat jes toe. „Om fit te blijven", zegt ze. Broers en zussen moeten stil zijn in mijn buurt. Ze laten me razen als ik de spanning eens afreageren moet. Ik weet best, dat ik vaak niet aardig ben tegen ze. Tegen mijn ouders net zo. Tja, wat wil je. Alles komt ook aan op die enkele dag. Idioot eigenlijk. Maar trek je van mij niets aan. En laat me liever alleen. Uittreksels ma kenSchema's leren Over de top heen. Goed, we trekken ons discreet terug. Werk in alle rust verder naar je hoge doel. Uit je enigszins verwarde relaas begrepen we, dat dat éne, waar, naar je zegt, iedereen steeds over praat, jou wel het allermeest onder zijn beslag heeft. Van harte succes gewenst Nog even ditheb je al eens gedacht over de tijd na je examen Waar schijnlijk nog niet zo heel veel, neem ik aan. Je zet nu eenmaal je hele persoon in om de top te bereiken. Welke klimmer kan onderweg al de helling overzien aan de andere zijde, waar hij pas vanaf de top uitzicht op krijgt Die bestaat immers nu voor hem nog niet Hier echter schuilt een groot gevaar. Je krijgt dan na je examen, of dat nu ten goede of ten kwade is uitgevallen, een hopeloze leegte. Je weet met jezelf geen raad. Vergeet dan vooral niet die mensen, die in de tijd van voorbereiding vrien delijk helpend naast je stonden. Je ouders en de andere huisgenoten, die je kwade luimen hebben verdragen. Je leraars, die niet alleen je geduldig de stof onderwezen, maar die ook met veel spanning jouw examentijd hebben door leefd. Denk er aan, dat vele van die mensen uit je omgeving hunkeren naar een blijk van waardering. En vergeet bovenal niet God te danken. Je hebt Hem toch ook vóór het examen zo vaak dringend gebeden om een goede uitslag Dan wordt de lege tijd na het examen vervuld van een nieuwe zin J. WATTEL. (vervolg van pagina 2) Ds. J. Drost, laatstelijk predikant bij dc Evang. Chr. Kerk op Nieuw-Guinea, die op verzoek van deputaten voor het Caraïbisch gebied een half jaar was uit geleend aan de kerk van Paramaribo, .is weer in ons land teruggekeerd. Ds. Drost woont thans Dr. van Peltlaan 68 te Ber gen (N.H.), tel. 2690. Ds, L. Bech van Leerdam is' vrijdag 9 juni 1.1. als predikant naar de gemeente van Paramaribo vertrokken. Driesum. De kerkeraad besloot, dat voortaan bij schuldbelijdenis bij z.g. ge dwongen huwelijken daarvan de gemeente geen mededeling meer te doen. Een prac- tijk die in Nederland in de Geref. kerken terecht sedert jaren algemeen is. Leeuwarden, Gezien de gestage groei der gemeente, met name in het oostelijk stadsdeel, sprak wijkraad III zich uit voor de vestiging van een zesde predikants plaats. Lexmond, In tegenstelling tot de vrij wel algemeen gevolgde practijk sprak de kerkeraad uit, dat de staande houding van de mannen onder het gebed in de eredienst heel goed is te verwezenlijken. Rumoer veroorzaakt dit niet en tegenover hen die aanvoeren dat sommigen meer gaan han gen dan staan, voert de kerkeraad aan, dat men zittend in slaap kan vallen. Op de zuiver bijbelse houding van het knielen onder het gebed is de kerk niet berekend. De kerkeraad was in meerderheid van ge voelen dat het wenselijk is, dat de ge woonte van het staan der mannen onder het gebed meer beter dan tot nu toe ge handhaafd zal worden. Scribaten. Als scriba van Assen is opgetreden A. J. Sikkens, Parkstraat 1 en van Groningen-West A. Scheper, Amalia van Solmsstraat 18. De assistente van de predikant. Ter vergadering van de kerkeraad van Bad hoevedorp kwam aan de orde de uitspraak van dit college, dat op grond van artikel 66 van de K.O. het mogelijk is, dat de predikants-assistente in de dienst zou kun nen voorgaan. Van een gemeentelid kwam een bezwaarschrift in. De zaak diende ook reeds op de classis Hoofddorp en zal aan de synode van Apeldoorn worden voor gelegd. Pastor-pastrum. De classis Workum sprak in verband met de zaak pastor-pas- torum uit, het pastoraat over de predikant van groot belang te achten. Het is gewenst in elk part. ressort een 'vertrouwensman aan te wijzen. Om dit instituut vrijheid van ontwikkeling te geven, moeten naar het gevoelen der classis nu (nog) geen voor dit werk vrijgestelde predikanten worden benoemd. 's-Gravenhage-Oost. De kerkeraad besloot dat met ingang van 1962 de pre dikanten drie beurten per maand in hun eigen wijkkerk zullen voorgaan. De opbrengst van de pinkstercollecte voor de zending stijgt. Uit de gegevens, die het Zendingscentrum hebben bereikt na het vorige persbericht, is gebleken, dat de pinkstercollecte voor de zending dit jaar niet 7]/2, maar 12% hoger ligt dan in 1960. Dit betekent, vergeleken met 1959, een stijging van niet minder dan 27%. RUST IN ARBEID Verzamelde meditaties en toespraken van Mevr. Albrondavan der Nagel. Uitg. W. ten Have N.V., Amsterdam. Mevr. Albrondavan der Nagel is afge treden als presidente van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond. Juist dezer da gen hebben wij in de kranten kunnen le zen hoe haar opvolgster als presidente werd geïnstalleerd. Voor vele leden van de N.C.V.B. zal het echter vooreerst nog wel onwennig klinken een andere naam te horen in verband met de Bond, daarvoor was mevr. Albronda te zeer met de N.C.V.B. verbonden. Het is dan ook een goede gedachte van het hoofdbestuur ge weest om ter gelegenheid van het afscheid van mevr. Albronda als presidente een bundel samen te stellen met een keuze uit verschillende meditaties, die zij schreef voor de Christenvrouw, en uit haar toe spraken. Bij het lezen van deze bundel wordt men verrast door de scherpe visie en het diepe geloofsvertrouwen van deze vrouw, die zeer terecht tot de leidende figuren op het terrein van het christelijk verenigingsleven gerekend mag worden en wier optreden voor de N.C.V.B. een grote winst betekend heeft. We verwachten dat deze bundel in en buiten de kring van de Vrouwenbond een dankbaar onthaal zal vinden. v. H. EEN EN ANDER OVER DE KERKERAAD DER NEDERDUITS- HERVORMDE GEMEENTE VAN MIDDELBURG. IV. 12 december 1615 Pannelius zal de kleermaker in de Penninghoek aan spreken, die bij de Martinisten (Luther- sen) ten avondmaal gaat. 2 december 1617 Alzo een erger nis ontstaan is door het dansen op de bruiloft van de heer Johan Luycx zullen hij en zijne huisvrouw vermaand wor den over die ongeregeldheid en men zal vernemen, wie de dansers geweest zijn. 24 maart 1618 Men zal de Burge- meesteren aanspreken en hun bidden, dat zij Zacharias, de speelman, wilden verbieden op de bruiloften en anderzins te spelen tot dansen. 13 april 1619 Op het vertoog van profanatie (ontheiliging) van de rust dag en de godsdienst in dezelve door het duinrijden enz. is bij de magistraat geresolveerd (besloten), dat de poorten zullen gesloten worden des zondags van acht uren 's morgens tot vier of vijf uren na de middag. 19 december 1620 Daar er grote disorder (tumult, wanorde) is geschied door het indringen van verscheidene personen in het consistorie bij de aan neming van lidmaten, en publieke aan neming niet behoeft te geschieden, is goedgevonden, dat men het in het toe komende op de oude voet zal brengen en niemand daarbij verschijnen zal als de getuigen. 27 maart 1621 Wordt bericht, dat de burgemeesters (Middelburg had er twee, waarvan een de „regerende" was) verzocht is, het rijden der duinwagens op de dag des Heren door het sluiten der poorten te beletten, zoals dit in Vlissingen reeds lang geschiedt. 5) 12 februari 1622 Alzo jonker Adriaan v. d. Glange jaren met zijn dienstbode geleefd en- daarbij verscheidene kinderen heeft, is zijn in- stantelijk (dringend) verzoek om met haar te mogen ondertrouwen binnen zijn huis, aangezien hij door het poda gra (voetlicht) belet wordt voor te gaan, geaccordeerd (toegestaan). 8 november 1625 Grote ergernis in het consistorie, doordat enkele lid maten de zeer grote profaniteit (heilig schennis) hadden begaan „een zaak voor zeer gruwelijk geaccordeerd" (hier eenstemmig bevonden) om te Grijpskerke een paard te dopen. 21 juli 1629 Klachten over het kaatsspel achter een herberg in de Sin gelstraat men zal de bailluw (schout) aanspreken en hem verzoeken te waken tegen het herberg houden en drinken tussen de predikatie. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til, Zondag 4. 2.30 uur Ds. Homburg. 5 uur Ds. Ytsma. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma. 5 uur Ds. Van Til, Zondag 4. (Nederlandse Hervormde Kerk, 't Zand) 8.45 uur Ds. Vlaardingerbroek. Collecte Geref. Landelijk Orgaan Geestelijke Gezondheidszorg. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Ytsma (met Kamerkoor). Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Poelman. Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 10 uur Ds. Dondorp, 2.30 uur Ds. v. Heesen Gapinge 9.30 uur Ds. v. Heesen, 2.30 uur Ds. Elshout Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Dragt te Nieuwer Amstel Noord. Meliskerke 11 en 4 uur Ds. Elshout. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Engel, Legerpredikant. Voormiddag Voorber. H. Av. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Homburg. (Interkerkelijk Avondgebed iedere zaterdagavond, half acht, in de Engelse Kerk aan de Paul Kruger- straat.) Vrouwenpolder en 2.30 uur Ds. Ytsma. Westkapelle 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Dondorp. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Couvée te Bennekom. Breskens 10 en 7 uur Ds. Grafe. Voormiddag Voorber. H. Av. Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Den Boer. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Van Hattem. Voorbereiding H. Av. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Kloppenburg te Broek onder Akkerwoude. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen, Bed. H. Av. en Dankz. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur geen opgave ontvangen. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Verschoor te Vlissingen Colijnsplaat 10 en 6 uur geen opgave ontvangen. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. Jansen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes geen opgave ontvangen. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Craene. Bed. H. Av.' en Dankz. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 5 uur Ds. v. d. Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Richel te Heemstede. Voorber. H. Av. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Joosse te Barendrecht Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Boonstra te Mid delburg. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.30 en 4 uur Ds. Van der Veen te Driewegen. Krabbendijke 9.30 uur Ds. Stoffels, Openb. belijdenis, 2.30 uur Cand. Pilon te Hilversum, Voorb. H. Av. Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. d. Linde Rilland-Bath 10 uur Cand. Pilon, 2.30 uur Ds. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds. v. d. Linde te Rijnsburg. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Meulen te Ede Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Becker. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Snoey te Maasdijk. Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Becker. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Toornvliet te Bloe- mendaal. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 3