r Predikbeurten zondag 21 mei 1961 (Pinksteren) Nieuws uit de Kerken WISTEN JULLIE dat er op ons gelet word, ook wat betreft ons gereformeerde jeugdwerk Wisten jullie, dat dhr. Kerkhof vele Middelburgse jongeren welbekend als één van hun jeugdouderlingen dat jeugdwerk een warm hart toedraagt Wist je het niet Lees dan het volgend artikeltje en wordt overtuigd van genoemde feiten. Wist je het wel? Lees ook dan en je overtuiging zal versterkt worden! Red. Intermezzo. GEPAST GEVOEL VAN EIGENWAARDE (I) De „jeugd van tegenwoordig" prijzen? Een ongebruikelijke bezigheid Toch ga ik jullie ophemelen en wel om je verenigingswerk. Nog meer ongebruikelijk en zelfs iet wat onverstandig Wij zijn het zorgelijk mopperen over het huidige jeugdwerk door ouderen en in andere toonaard óók door jongeren zo zoetjes aan tot de goede gereformeerde toon gaan rekenen. Prijzen doe je dan ook niet uit jezelf. Van anderen buiten onze kring moet je eens waardering horen om je sputteren te staken. Van verschillende, niet-gereformeerde zijde, werd mij namelijk in de laatste tijd be wondering en verwondering duidelijk om het gereformeerde jeugdwerk. Bewondering vooral voor het feit, dat je aan een gereformeerde jeugdgroep nog iets kwijt kan waar je je hoofd bij nodig hebt en dat je daarbij kunt bouwen op aan wezige kennis omtrent de Bijbel en allerhande geestelijke zaken. Verwondering ook over de betrekkelijk eenvoudige en geringe middelen, waar mee dit gereformeerde „jeugdbedrijf" wordt „gedreven", hoe overal in het land zich spontaan groepen jongeren vormen, waar men in andere kringen zich het hoofd breekt over de ontoereikendheid van een tuighuis-vol moderne jeugdwerkmethoden. Zo iets doet een gereformeerd mens goed. Bij alle lamentatie over verlies aan ken nis, bij alle zorg over de gang van zaken (en terecht vormt zulk een onverdachte lof toch een hartverwarmend opkikkertje. Het zet je ook weer eens aan het denken over de vraag, waarom het gereformeerde jeugdwerk althans in vergelijking (laat ik voorzichtig zijn) nog altijd gunstig afsteekt. Ik geloof dat bij meer factoren het vooral jullie vrijheid is. Gereformeerd jeugdwerk wordt verwezenlijkt in zelfbestuur en zelfwerkzaamheid. Het is vrij jeugdwerk het kent geen bevoogding door middel van een straffe leiding. Ons jeugdwerk drijft niet uitsluitend op de kurken van speciale jeugdleiders. Het ontvangt slechts zijn vaart van impulsen en injecties, alles onder het motto „doe-het-(verder)-zelf". Gereformeerd jeugdwerk is dan ook geen kerkelijk jeugdwerk in de strikte zin van het woord. Daarvoor is het te breed. Kijk er je nieuwe schetsenbundel maar op na. Deze bestrijkt een veel wijder terrein dan het kerkelijke. Wat is het geheim van die vrijheid Gereformeerd jeugdwerk is geen kerkelijk jeugdwerk. Maar het wordt wel door de kerk gevoed. Daar ligt het geheim. De kerk is de injectienaald, die de vloeistof van het evangelie diep onder het vlees inspuit in de bloedbaan van het gereformeerde leven. Die injectie geneest en sterkt niet alleen ons hart (ons geloof), maar ook ons hoofd en onze handen (ons denken en ons doen). Als ouderen en jongeren in die evangelische eenheid blijven zoeken naar een antwoord op de.vragen van vandaag en dan dit antwoord vinden in die specifiek bijbelse zin, die altijd kenmerk van het gereformeerde is geweest en ons in de historie als groep heeft gevormd, dan blijft ons verenigingswerk wat het altijd in vrijheid is geweest. Dan behoeft de kerk niet met allerlei onkerkelijke middelen de jeugd te „benaderen" bevoogden). Dan kan zij de weelde van de vrijheid verdragen en in zelfwerkzaamheid zich vormen. En waarvan leer je meer dan van zelf doen Het is wel eens goed in deze tijd, waarin het aroma der eenheid vaak onverant woord bedwelmt, zich het eigene van ons jeugdwerk bewust te zijn. Ook het unieke er van. Want vrij jeugdwerk met een zó fundamentele en brede vorming als het onze beoogt, moet je tegenwoordig met een kaarsje zoeken. Laten wij zuinig zijn op ons werk en er in een oncritische eenheidsbui geen uitverkoop van houden Is het bovendien niet zinvol in het jubileumjaar van de Doleantie eens op de ver eniging een avond de blik naar binnen te keren en je op het eigen karakter van je eigen werk te bezinnen Met een Middelburgse groep jongeren hebben wij het laatst gedaan en er een plezierige en leerzame avond aan beleefd. Wat wij daarbij ter sprake brachten zal de volgende keer in deze rubriek worden afgedrukt. Middelburg. G. M. KERKHOF. de 2e contactmiddag voor ouderlingen zal worden gehouden. 8. Rapporten a. Br. Arendse van Oostburg rappor teert namens de commissie voor contact en overleg met de Hervormde kerken in zake verpleeginrichting voor chronische zieken in Zecuws-Vlaanderen. Er is door de commissie een vragenlijst opgesteld en geruime tijd geleden reeds toegezonden aan Ds. de Jong te Groede. Tot dusver is er nog geen antwoord binnen gekomen. De comm. wordt verzocht de werkzaam heden voort te zetten b. Ds. v. Hattem brengt verslag uit over de laatstgehouden Part. Synode c. Ds. de Vries doet mededeling van de j.l. gehouden deputatenvergadering Zen ding d. Ds. v. Mechelen en Ds. de Vries laten het resultaat horen van de commis- vervolg van pagina 2) verpleeginrichting voor langdurige en chronische zieken in Zeeuws-Vlaanderen b. schrijven van br. Bogaards inzake kinderbijslagregeling. De te storten bijdra gen zijn gewijzigd, daar nu ook de classis Tholen meedoet c. Dep. Geestelijke verzorging zieken huispatiënten en -personeel verzoeken de kerken te vragen ook dit jaar weer 5 cent per ziel, boven de te houden collecten, d. br. Kurvink bericht, dat er op za terdag 6 mei, om half drie te Schoondijke, bij te dragen sie, die zich heeft beziggehouden met „de aanvullende opleiding van predikanten". Behoudens enkele opmerkingen, die onder de aandacht van de betreffende deputaten zullen worden gebracht, kan de comm. zich achter het advies van deputaten stel len. De comm. wordt gedéchargeerd. e. Kerkvisitatie zal worden gehouden 12 juni te Terneuzen en Hoek 19 juni te Zoutespui en Axel 26 juni te Zaamslag. 9. Rondvraag art. 48 (voor de kerken) Zoutespui vraagt op de classis te be spreken of er mogelijkheden zijn voor Spui om te komen tot het beroepen van een predikant. Spui zal zich hierover nog nader beraden. Vervolgens verzoekt Spui om op de Avondmaalszondagen regelmatig de consulent te laten voorgaan en bij de classisbeurten hiermee rekening te houden. Dit zal geregeld worden. 10. Wegens hedanken van br. Hove- stad te Terneuzen, wordt benoemd tot de- putaat art. 11 br. W. Kurvink te Zaam slag. 11Algemene rondvraag wordt gehou den enkele broeders maken hiervan ge bruik. 12. Kort verslag wordt gelezen en vastgesteld. 13. De volgende classisvergadering zal worden gehouden te Schoondijke op 19 september, aanvang half tien. Roepende kerkTerneuzen moderamenDs. de Vries, praeses Ds. Verbeek, scriba Ds. den Boer, assessor Ds. v. Mechelen, 2e scriba. 14. De praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. Namens de classis, A. VAN LEEUWEN. Tweetal te Rotterdam-Charlois (vac. Dr. IJ. Feenstra), W. Baas te Amsterdam- Slotermeer-Geuzenveld en G. Heijermans te Nijverdal te Utrecht-Oost (vac. G. Laarman), J. Goumare te Hilversum en A. T. Besselaar te Eindhoven te IJssel- muiden-Grafhorst, C. van der Boom te Wirdum en L. de Nood, godsdienstleraar te Utrecht te 's-Hertogenbosch (vac. Mr. C. Brouwer), A. Kornet te Oude- en Nieuwe Wetering en J. Wessel te Rotter- dam-Feyenoord, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Dokkum, W. van dei- Zwaan, predikant voor bijzondere werk- heden te Amersfoort te Rotterdam- Charlois (vac. Dr. IJ. Feenstra) en te Utrecht-West (4de pred. pl.), W. Baas te Amsterdam-Slotermeer-Geuzenveld te Hoorn, D. U. Wouters te Monnikendam te Maarssen, J. C. van Veen te West- inaas te Nijkerk (vac. H. Tien), A. Reen te Alkmaar te IJsselmuiden-Graf- horst, L. de Nood, godsdienstleraar te Utrecht te Almelo (4de pred. pl.), J. Goumare-te Hilversum te Zijldijk, H. Wijmans, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Wetsinge-Sau- werd, J. Boer te Wierum naar Dor drecht (vac. A. Donkers), J. Wilschut te Zeist naar Zeist (5de pred. pl.), A. Corporaal te Edam, die bedankte voor Roermond naar Adelaide (South Australië) (Ref. Churches) (2de pr. pl.), W. F. van Brussel te Dee Why (New South Wales) (voorheen te Zoutkamp) naar Hattem, E. I. F. Nawijn te Kat wijk aan Zee naar Heemstede (3e pr: pl.), H. J. Bavinck te Loenen aan de Vecht Bedankt voor Barendrecht (vac. A. C. Scherpenisse)A. Reen te Alkmaar voor Slootdorp, P. van Breugel te Mil- dam (Fr.). Uit het ambt ontheven. Naar wij ver nemen heeft de classis Appingedam van de Geref. Kerken Ds. P. N. Kruyswijk te Schildwolde op zijn verzoek ontheffing verleend uit zijn ambt. Ds. Kruyswijk heeft verschillende bezwaren tegen de belijdenis met name tegen de kinderdoop en is een aanhanger van de Pinksterbeweging. Hij is pas tien maanden predikant en werd in juli 1960 te Schildwolde in zijn ambt be vestigd. Het moderamen van de Synode dei- Gereformeerde Kerken, die te Apeldoorn is bijeengekomen, deelt mee, dat de Sy node de uiterste datum voor inzending van stukken, die nog door haar in behandeling kunnen worden genomen, heeft bepaald op 1 juli 1961. Tevens maakt het modera men er op attent, dat volgens artikel 44, lid 3 der Kerkenorde, stukken, ingezonden door leden der gemeenten, slechts dan op het agendum kunnen worden geplaatst, wanneer blijkt, dat zij tevoren op een of andere wijze bij een mindere vergadering hebben gediend. Oostburg. Op verzoek van de redac tie van Waarheid en Eenheid is ds. J. B. van Mechelen te Oostburg toegetreden tot de kring van medewerkers van dit orgaan. Ds. van Mechelen zal voortaan de rubriek „kerkelijk leven", die tot nu toe verzorgd werd door dr. A. E. Schouten, voor zijn rekening nemen. Generale Synode. De afgevaardigde predikanten en ouderlingen van Zeeland ter Generale Synode zijn in de volgende adviescommissies ter bestudering van het agendum benoemd Ds. Y. J. Tiemersma en ouderling mr. J. J. Versluys in Com missie III (liturgische zaken); Ds. A. v. d. Stoel in Commissie IV (evangelisatie en geest. verz. binnenland); br. W. v. d. Berg in Commissie V (zending, geestelijke ver zorging buitenland en oecumenische za ken). CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 10 uur Ds. Van Til. 2.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Ytsma. (Noorderkerk) 10 uur Ds Boonstra. 5 uur Ds. Van Til. (Concertzaal) 10 uur Ds. Ytsma. CollecteBouwfonds en Pinkstercollecte. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds Van Ulden te St. Laurens. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Poelman. Domburg 10.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 u. Ds. v. Til. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Feenstra, em. pred. te Scheveningen. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 uur Cand. Koster te Pernis, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Homburg. (Interkerkelijk Avondgebed iedere zaterdagavond, half acht, in de Engelse Kerk aan de Paul Kruger- straat.) Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Wal. Westkapelle 9 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 u. Cand. Koster CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 7 uur Ds. Grafe. Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Bottenburg. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Ned. Herv. Kerk) 7 uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Steunenberg te Rotterdam. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. de Craene. Borssele 10 uur Ds. v. d. Veen, 2.30 uur Ds. Ytsma te Middelburg. Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds. Van der Meulen te Ede. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 u. Ds. De Jong, 's-Gravenhage 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. De Jong. Collecte voor de Zending. 's-Gravenpolder 9 uur Ds. Koolstra, 2.30 u. Ds. Jansen Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Kruiningen 10.30 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. De Ruyter. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Cand. Kievit, Amsterdam Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN, Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.30 en 4 uur Ds. Ds. Boerkoel te Ede. Krabbendijke 9.30 en 2.30 u. Ds. Dekker te Rotterdam Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Stoffels. Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Cand. Eikelenboom te Sleewijk Haamstede 9, 10.30 en 5 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Van Kapel te Rhoon. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur Ds. Huyser. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Bakker namiddag Voorber. H. Av. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 3