Uit de wereld van School en Gezin DOOR WATER EN VUUR God. ten goede. Zij dragen het zwaard niet tevergeefsals toor nende wreekster voor hem, die kwaad bedrijfs". De ..boeken" gaan open, de boeken, die Eichmann zelf gevuld heeft met 6.000.000 doden, als .boekhouder van de dood". Zien wij dan zonder angst", veeleer met heilig ontzag voor Gods zó vaak gehoonde beloften, het Eichmann-ge- ding tegemoet als 'n gedeeltelijke, voor lopige vervulling van 's Eieren toezeg ging aan Zijn oude volk. Bidden wij dan ook, dat dit bonds volk en zijn rechters Mosje Landau en Izaak Raveeh en Benjamin Halevy het zelf óók mogen zien Vergeten we in onze smeking ook niet de arme ziel van de man, die eens ZES DAGEN ZULT GIJ ARBEIDEN Elke zondagmorgen wordt het ons voorgehouden zes dagen zult gij ar beiden en al Uw werk doen. U kunt echter geen krant of vakblad meer ter hand nemen of met koppen van letters springt ze U tegemoet de vijfdaagse werkweek. Als een niet te stuiten la wine is ze over ons gekomen en wie zal haar keren Hier en daar werd op Bijbelse gron den verzet aangetekend tegen inkor ting van de werkweekmen beriep zich dan op de letterlijke tekst van het vierde gebod en beschouwde het ge signaleerde maatschappelijk verschijnsel als een duidelijk ingaan tegen Gods or dinantiën. M.i. ten onrechte ik lees nergens, dat we zes dagen met het zelfde werk bezig moeten zijn. Er is zo onstellend veel te doen op kerkelijk, sociaal, cultureel en politiek terrein, dat we het slechts kunnen toejuichen als een deel van de vrijkomende tijd op deze wijze zou worden besteed. Gij zult al Uw werk doen en daartoe behoort ook, dat wij ons door lectuur en studie verdiepen in vragen van geestelijke aard en daarnaast de lichamelijke oefe ning niet van weinig nut achten. Ik ga nu niet uitvoerig in op het pro bleem van de vijfdaagse werkweek slechts terloops memoreer ik, dat een consequent doorgevoerde vrije zaterdag voor grote groepen mensen een ver zwaring van hun taak kan betekenen ik denk aan het winkelpersoneel, de vervoersbedrijven, het café- en hotel wezen, de politie, de artsen en het ver plegend personeel in de ruimste zin. Welke enorme gevolgen zullen er uit voortkomen voor het verkeer, voor de recreatie envoor het aantal onge lukken Zijn we er op berekend de stromen op te vangen, die de grote ste den zullen verlaten Vandaag wil ik slechts enkele op merkingen maken over problemen die de vijfdaagse werkweek voor de school oproept. Ik geloof, dat we hier onder scheid moeten maken, enerzijds tussen de stad en het platteland, anderzijds tussen het lager en het voortgezet, spe- snoefde,,Het idee de dood van zes miljoen op mijn geweten te hebben, is een bron van buitengewone voldoening voor mij. Als het zover is, zal ik la chend in mijn graf springen". Het is zéér de vraag of hij de kans krijgt zelf in zijn graf te springen. In zijn ,,val" zal zijn lach wel ver gaan. Nu reeds heeft hij vergeefs omgezien naar enig getuige a décharge. Niet één dorst of wou. En de Enige, afdoende Getuige a décharge, die helpen kan straks als Gods Boeken open gaan Die ook Eichmann slechts aan te roe pen heeft in de nood enHij kómt? D. J. COUVÉE. Bennekom, 7 april '61. ciaal het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs. Op het platteland, ook op het Zeeuwse platteland, kent men de vijfdaagse werkweek al sinds onheuglijke tijden. Men heeft er nooit een probleem van gemaakt. Op woens dagmiddag gaan de kinderen naar school, op zaterdag zijn ze vrij. Heeft U ooit iets gemerkt van een grotere vermoeidheid van deze kinderen, omdat ze in de week geen adempauze hebben gehad Dit argument wordt nogal eens aangevoerd tegen het schoolhouden op woensdagmiddag. Natuurlijk kennen alle onderwijsmensen de .vrijdagmid dagmoeheid", maar dit verschijnsel doet zich ondanks de vrije woensdagmiddag ook in de stadsscholen voor. Met de hand op het hartik kan niet volhou den, dat de onderwijsresultaten in de stad beter zijn, omdat de kinderen daar op donderdagmorgen geestelijk en li chamelijk verfrist op school komen. Billijkheidshalve moeten we er ook re kening mee houden, dat de buitenkin deren een natuurlijker ontspannings mogelijkheid hebben dan die van de grote stad, waar het asfalt dikwijls de enige uitwijkmogelijkheid is. In het algemeen lijkt het niet ge wenst en de woensdagmiddag en de zaterdagmorgen zonder meer van de lesrooster te schrappen. De eisen die maatschappij en voortgezet onderwijs tegenwoordig moeten stellen verdragen zich moeilijk met een drastische ver mindering van het huidige aantal les sen. Zou de vrije zaterdag ook bij het onderwijs werkelijk onontkoombaar zijn en zou op medische of andere gronden daarnaast de vrije woensdagmiddag moeten worden gehandhaafd, dan is de mogelijkheid aanwezig op de overige dagen de schooltijden wat te verlengen om op deze wijze toch het benodigde aantal lessen te halen. De geduldige lezer die het gepres teerd heeft de lectuur tot hiertoe vol te houden zal hebben gemerkt hoe voorzichtig ik me probeer uit te druk ken. Naar algemene opvatting zal het onderwijs op dit punt namelijk niet moeten voorgaan maar volgen. ,,Von Kinde aus" redenerende is de vijfdaag se werkweek niet noodzakelijk. Maal ais ze algemeen ingang zou vinden, dan zal het onderwijs er zich niet aan kunnen onttrekken. Bij dit alles behoort het belang van het kind echter voorop te staan. Even tuele wensen van de onderwijzers, die als volwaardige leden van de maat schappij aanspraak zouden kunnen ma ken op dezelfde privileges als andere werknemers, mogen hier niet te zwaar meetellen- En het is verblijdend, dat blijkens een onlangs verschenen rap port ook de georganiseerde onderwij zers zich in deze zin hebben uitgespro ken. Bij het v.h.m.o. ligt de zaak m.i. aan merkelijk moeilijker. Uit de leerlingen van deze scholen moet het kader wor den gevormd, dat straks in allerlei po sities leiding zal hebben te geven. En het ziet er bepaald niet naar uit, dat in de toekomst met minder vorming zal kunnen worden volstaan. Beperking van de leerstof moet dus voorlopig on gewenst worden geacht. Ook inkorting van de lessen tot 40 of 45 minuten zal, Dinsdagavond. Vanavond vergade ring van de kerkeraad gehad. Een bui tengewone. Dat gebeurt wel eens va ker, maar vanavond was het de gewone buitengewone, die we elk voorjaar hou den tot het onderzoek van hen, die zich meldden voor openbare belijdenis. Een fijne avond geweest. Ze zijn allemaal .geslaagd". Niemand had ook maar enig bezwaar en allen waren dankbaar. Die dankbaarheid wil ik nog even vast leggen op papier en vóór ik slapen ga, wil ik ze neerleggen voor Gods aange zicht. Een buitengewone vergadering van de kerkeraad komt inderdaad wel eens vaker voor. Er zijn wel eens van die dingen, die onmiddellijke bespreking en afdoening vragen en daarom niet kunnen wachten tot de gewone verga dering. Het komt nog al eens voor, dat verdrietige dingen hiervan de oorzaak zijn, maar soms zijn het ook blijde. Ge lukkig maar. Want dat er wel eens verdrietige en moeilijke dingen te be spreken en te regelen zijn, zal niemand verbazen, als we ons bewust zijn, dat de kerk strijdende kerk is en dat de mensen, die tot haar behoren, zonder enige uitzondering zondaren zijn. Maar zo is het toch heus niet altijd. Het zou vooral jonge broeders in de gemeente, die tot het ambt geroepen worden, kun nen afschrikken. Ik zou me kunnen in denken, dat ze zouden zeggen ..een leven van zorg en narigheid en altijd kopzorgen ik denk er niet aan, mij niet gezien". Maar zo is het dan gelukkig ook niet. Gods gemeente op aarde blijft toch nog iets van verheven en uitnemende schoonheid. Ik weet niet, of er wel iets is, dat er mee te vergelijken is. Het zil verwit en 't goud, dat op haar veed'ren zit, mag dan niet altijd even sierlijk pronken, het blijft toch waar „men vooral voor de hogere klassen, op gro te bezwaren stuiten. Wil men de zaterdag vrij maken, dan zal de taak op andere dagen moeten worden verzwaard. En vele ouders me nen nu al, dat een dag van 7 of 8 les uren, gevolgd door 3 uur huiswerk, van hun kinderen te veel vergt. Inderdaad, bij het voortgezet onderwijs zijn we nog ver van de achturige werkdag verwij derd. Voor het voortgezet onderwijs schij nen de nadelen van de vrije zaterdag mij voorlopig groter dan de voordelen. Mocht de ontwikkeling ons toch in deze richting sturen, dan is de enige mogelijkheid, dat we trachten op de resterende dagen de tijd nog produc tiever te besteden dan tot dusver. Een niet alleen wetenschappelijke, maar ook praktisch en didaktisch gerichte leraars opleiding, waaraan tot dusver nog wei nig of niets is gedaan, zal ook in dit opzicht nog wel enkele waardevolle steentjes kunnen bijdragen. M. J. A. v. B. spreekt van U zeer heerlijke dingen". Dat houdt er ook de moed in en de opgewektheid, waarmee we altijd ons werk blijven voortzetten. We strijden niet voor een verloren zaak. We horen dat wel eens zeggen ,,de kerk is niets meer waard, zo hier en daar,leidt ze nog een slepend en kwijnend bestaan, maar in feite kunnen we haar afschrij ven", maar van al dat gejeremieer moet ik niets hebben. Dat Christus zijn kerk in stand houdt, dat zien we elk voorjaar weer, als jonge mensen hun ja-woord in de gemeente uitspreken en de toegang ver krijgen tot zijn heilig avondmaal. Jonge mensen, die vader en moeder wel eens zorgen hebben gegeven. Soms was er een tijd, dat je dacht.,wat moet er van terecht komen Op catechisatie waren ze ook niet altijd even gezegge- lijk en voor de catechismus toonden ze soms maar een sikkepitje belangstelling. Op de galerij liet hun gedrag wel eens wat te wensen over en een „dienaar van elders" moest wel eens zijn preek onderbreken, om de belangstelling wat te scherpen, echter met niet al te veel effect. Sommigen heb je op huisbezoek al herhaaldelijk en dringend moeten ra den, om toch de rechte keuze te doen, met ook steeds een negatief resultaat. En dan ineens, dan sta je voor de verrassing. Dan melden zij zich. Ze willen en kunnen toch niet achterblij ven, ze willen meedoen. Natuurlijk is er onderscheid. Er zijn er, bij wie het alles zo heel rustig ging. Van ernstige moeilijkheden hebben ze echt nooit geweten en op volwassen leeftijd vinden ze het een heel gewone zaak, om nu ook met de gemeente het avondmaal te houden. Anderen hebben die moeilijkheden wel gevoeld en het heeft hen ook wel weerhouden, maar hun keuze is er niet minder oprecht om. Hoe langer hoe UIT HET DAGBOEK VAN EEN PREDIKANT Feuilleton door J. BRANDENBURG Een verhaal uit de bezettingstijd XXVIII Het puin aan de Pompenburgsingel was onderzocht, lijken lagen er niet meer onder. Er waren veel doden aan de ziekenhuizen op de Bergweg gebracht, ze moesten daar maar eens gaan informeren. Er zou wel iets met de beide mensen gebeurd zijn, want die er gezond uitge komen waren, hadden meestal hun nieuw adres al wezen aangeven. Maar van hen was er niets ingekomen. De jongens fietsten naar Eudokia. Daar werden lijsten geraadpleegd en hen gezegd, dat er niemand van die naam was binnengebracht. Er waren enige lijken bij, die nog niet geïdenticifeerd waren, maar die waren zo onherken baar verminkt, dat ze die niet konden laten zien. Ze moesten eerst maar eens bij het gemeenteziekenhuis aan de andere zijde van de Bergweg gaan informeren. Ze fietsten heen. En daar kregen ze, gelijk met vele andere mensen gelegenheid langs opgebaarde lijken te lopen, die niet geïdentificeerd waren. Ze waren nog maar pas binnengebracht. Twee rijen van veertig lijkenAlleen de gezichten waren te zien. De jongens werden onder geleide van een verpleegster er langs gebracht. En daar vond Theo zijn vader en moeder bij Dood... mompelde hij en meteen zakte hij in elkaar. Henk was op dinsdagmorgen in Middelburg aange komen. Na veel moeite gelukte het hem in de chaos, die er op geheel Walcheren heerste contact te krijgen met een of ficier van zijn regiment. Voorlopig was er niet veel te doen, daar de Fransen de leiding hadden en niet veel vertrouwen schenen te stellen in de gevechtswaarde van de Nederlandse soldaten. Zij werden tenslotte bij een groep ingedeeld en naar Vlissingen gedirigeerd, waar intussen ook al de sporen van de „Blitzkriegduidelijk te zien waren. Het .vliegveld bij Souburg was reeds herhaaldelijk gebombardeerd, de Apostolische kerk en verscheidene wopnhuizen lagen in puin en enkele tientallen burgers hadden reeds het leven er bij ingeboet. De Fransen waren druk bezig het kanaal van Vlissingen naar Middelburg in staat van verdediging te brengen. Zware mortieren werden in.stelling gebracht en met grote voortvarendheid werden overal mitrailleurs nesten ingegraven en gecamoufleerd op een wijze, die de Duitsers hen niet zouden verbeteren. De burgers van Vlissingen waren druk bezig de stad te verlaten. Henk zag ze met vrachtauto's, handkarren, kruiwagens, kinder wagens, bakfietsen vertrekken', waarbij de zonderlingste taferelen te zien waren. Een oud moedertje zat op een transportfiets, met een jong geitje op haar schoot. Een jongen, die de fiets reed, manoeuvreerde zó handig door de chaos, dat hij de hele stroom voorbij gleed. Hij floot een straatdeun, zoals hij gewend was, wanneer hij zijn lappen vlees en spek bij de klanten bracht. Het oude moedertje scheen het volste vertrouwen in de rijvaardig heid van haar zoon te hebben. Ze zat althans in vol strekte rust en kalmte op de brede plank, die boven het voorwiel voor deze speciale gelegenheid was aangebracht. Een oude man vervoerde op een kruiwagen zijn ega, die een grote witte lampetkan op haar schoot hield. In een ijscowagen werd een dame vervoerd. Ze had haar dikke benen in de gaten gestoken, waarin anders de grote emmers met heerlijk roomijs hun plaats hadden. Het belletje, waarmee de venter zijn verkwikkingen aan de man bracht, tingelde er lustig op los, alsof er geen onderscheid was tussen ijscowafels en een dikke tante. Maar niemand merkte de humor op. Ieder was vervuld van eigen zware zorgen. Henk zag niet anders dan strak ke, agnstige, zenuwachtige gezichten, en een spanning in ieders houding deze exodus was er een om des levens wil In de haven lag een Engels oorlogsschip voor anker en de Engelse matrozen hielpen de Franse soldaten aan de wal met het snelle opwerpen van versperringen en schuil plaatsen om zich de lastige bommenwerpers van de Duit sers van het lijf te houden. Op verscheidene plaatsen la gen wrakstukken van deze bommenwerpers, een bewijs, dat het Nederlandse afweergeschut hier zijn taak verstond. Vlissingen was ook paraat tegen de parachutisten. Reeds een paar maal was alarm gemaakt en juist toen Henk in Vlissingen aankwam, ging het gerucht, dat er Duitse parachutisten waren geland in het Nollenbos. Engelse en Franse soldaten waren er op uitgetrokken om een speurtocht te houden. Ze kwamen echter onver- richterzake terug. De witte baretten der Engelse matro zen staken hel af bij de sombere uniformen der Fransen. Diezelfde middag zag Henk een Duits vliegtuig bran dend neerstorten, dicht bij het Nispenplein in het hartje van de stad. De sirenes loeiden en een ware angstpsy chose maakte zich van de burgerij meester. Het werd een onrustige nacht. Van slapen kwam niet veel. Allerlei alarmerende geruchten deden de ronde. Al vroeg moest het bataljon aantreden en kreeg order naar Zeeuws-Vlaanderen te vertrekken. Het moest een voet mars worden, want vervoermiddelen waren niet beschik baar. Het heette, dat de Hollanders daar stellingen zou den betrekken tegen de Duitsers Het werd vrijdag. De zwarte dag voor het eiland Walcheren. De Duitsers vochten voor de Sloedam en de Fransen hielden ook daar stand tot het alleruiterste. Het was al vooruit te zien geweest, dat óók Walcheren zou moeten worden opgegeven. Maar de Franse troepen wilden zo veel mogelijk van hun leger, dat zij naar Zeeland gezon den hadden, redden. Daarom moesten de Duitsers door een achterhoede worden tegengehouden, totdat het me rendeel gelegenheid had gekregen zich via de veerver- bindingen van Vlissingen naar Breskens te redden. Maar de Duitsers hadden haast. Ze richtten hun artil lerie op de mooiste stad van Nederland, het historische Middelburg. Hun bommenwerpers vlogen als kleine in secten over een gave vrucht en het mooie Walcheren zou binnen één nacht geschonden en vertreden in 's vij- ands macht liggen. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 2