kleine vossen Hoe is de stand? Predikbeurten zondag 19 maart 1961 Kieuws uit tSe Kerken heel de linie. Als een boom groeit, groeit hij toch ook naar twee zijden De kroon wordt hoger, maar tegelijk gaat ook de wortel dieper. De Geest zal ons steeds meer ontdekken aan eigen armoede en ellende, maar dan zal Hij tegelijk ook steeds scherper ons oog richten op Jezus, die voor zondaren stierf. Maar hier leek naar één zijde de groei welhaast volkomen. Het leek me haast onmogelijk, hoe iemand nog die per zijn armoede en schuld voor God kan belijden, maar hoe kan het dan, dat hier niets gezien werd van de rijk dom der schuldvergeving en van de blijdschap der verlossing Doet de Geest dan half werk Want ik wil toch aannemen, dat waarachtig schuldbesef het werk des Geestes is. We zullen onze zonden nooit zien, of de Geest moet ze ons laten zien. De natuurlijke mens verstaat niet de din gen, die des Geestes Gods zijn. Wie de bijbel niet gelooft, gelooft wel in eigen deugd, maar niet in eigen schuld. We kunnen het alleen uit de bijbel weten, hoe slecht we zijn. Dan zullen we het Woord Gods op gezag moeten aan vaarden. Dan alleen zullen we ons bui gen voor de Here en beven voor zijn recht. Maar diezelfde bijbel zegt ook, dat Jezus voor zulke zondaren stierf. Die zelfde Jezus nodigt zelfs ieder, die ver moeid en belast is, tot Hem te komen. Geloofde mijn zuster dan maar een halve bijbel En nog eens had de Heilige Geest hier dan half werk ge daan Door het geloof zullen we eigen onwaardigheid aanvaarden, maar ook Christus en al zijn weldaden aannemen. En is het niet het liefste werk des Gees tes, om ons tot Jezus te leiden, zodat we Hem zien in de rijkdom van zijn zondaarsliefde Of moeten we concluderen, dat dit z.g. halve geloof dus onoprecht was en maar een beetje napraterij Dit is wel zeker, dat we het werk des Geestes in elk zondaarshart afzon derlijk niet zullen kunnen naspeuren, maar ook, dat we de Geest moeiten kunnen aandoen. K.-B. v. d. L. Als de kerk een onder-onsje wordt, dan komt er de mot in als de deuren en ramen der kerk potdicht raken en men geen oog meer heeft voor de no den rondom, dan wordt de kerk een slaapzaal en de preek wordt een slaap liedje. Alles gaat dan op z'n slofjes, 't Beste middel om uit de dut te raken is een ruk aan de portemonnaie. Nu, zult ge zeggen, daar wordt al genoeg aan getrokken. En dat is ook zo, we kunnen gelukkig nog terecht met onze offers. Maar nu zeg ik 't toch verkeerd met dat gelukkig" Immers we kunnen moeilijk zeggen het is toch maar een geluk, dat er een aardbeving kwam, nu kunnen we „gelukkig" weer eens helpen opbouwen. Hardvochtig zou 't klinken „gelukkig" brak er een oorlog uit, want nu kunnen we ambu lances sturen en medicijnen en kunnen we pluksel maken voor de gewonden. Maar, met dat „gelukkig" wil ik maar ongeveer zeggen, wat de Heiland zeide het is zaliger te geven dan te ontvangen. Daarom is Nederland „gelukkig", dat het Peru, Kongo, Honkong „mag" helpen. Wat een actie ontstaat er dan, als onze hulp gevraagd wordtdan zijn we opeens wakker Als de sirene loeit, als er brand-brand" geroepen wordt, springen we opeens 't bed uit. En zo springen we op uit onze kerk- slaap, nu de noodklok wordt geluid. Sommigen mopperen en willen verder slapen ze willen niet gestoord worden in hun vadsige rust laat anderen 't maar opknappen dat is een heel droe vig teken, teken van „onaandoenlijk heid" en „zelfzucht", lelijke vossen, die in de tuin van ons hart alles verwoes ten. We leven weer in de tijd van het overdenken van 's Heilands lijden. En we roemen in de zelfverloochenende, zich totaal toewijdende, en geheel zich opofferende liefde van onze Borg voor ons. En we zingen er van welluidend en goed begeleid „wat zal ik met Gods gunsten overlaan, die trouwe Heer voor zijn gena vergelden". Of ook „Ik zal 't brandaltaar doen roken van 't edelst vee uit kooi en stal", 't Jonge, wat kunnen we dat ver heven en uit volle borst zingen, want de wijs van Ps. 66 is onverbeterlijk schoon, of willen ze daar ook nog aan prutsen Om dan maar niet te spreken van 't gezang tijdens de collecte „Neem mijn zilvereen stuiveren mijn goudeen dubbeltje, dat ik niets daarvan behoudde portefeuille blijft gesloten. O ja, ik weet het, ik weet het, dat er veel geofferd wordt en met veel liefde en dat stuivertje en dat dubbeljte kan een „offer" zijn, groter dan de rijks daalder van een ander maar dan is ook 't kerkelijk leven geen onder-onsje meer, maar de wijde tempel, die heel de wereld overspant. Uit het oudeVossenland. Aangenomen naar Tienhoven, Tj. Does burg, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Oostvoorne naar Leiden (vac. Dr. F. H. von Meyenfeldt), E. Haverkamp te Minnertsga, die bedankte voor Veen- dam en voor Zwolle (vac. J. H. Kuiper). Bedankt voor Wetsinge-Sauwerd, H. Langenburg te Drijber. Benoemd tot radio-predikant te Bloe- mendaal, G. Toornvliet aldaar, die deze benoeming ook aannam tot hulpprediker te Zaandam (wijk Zuid), Ds. G. Meynen, emeritus-predikant en hulpprediker te Oostzaan. Beroepbaar. Kand. G. Gommer, die tot 1 sept. a.s. de kerk van Zuidlaren als hulpprediker dienen zal, is met ingang van 15 april a.s. beroepbaar. Geen verdere beroepen. Kand. L. R. Krol te Scheveningen verzoekt ons mede te delen, dat hij geen verdere beroepen in overweging nemen kan. Examen. Aan de V.U. slaagde voor het doctoraal examen theologie de heer P. D. Goei te Amsterdam. Afscheid en intrede. Wegens beko men emeritaat nam Ds. G. van Duinen af scheid van Wassenaar-Zuid met het slot vers van Judas. Wegens vertrek naar Rotterdam-Z. nam Ds. H. Hogenhuis af scheid van Dokkum met Ps. 91 14. Na bevestiging door Ds. J. Kremer van 's-Gravenhage-West met 2 Cor. 415, deed kand. J. ter Horst, gekomen van 's-Gravenhage, intrede te Twijzel met Matth. 24 14. Ds. A. Donkers is voor nemens wegens vertrek naar Zwitserland 26 maart afscheid te nemen van Dordrecht. Wassenaar. Ook hier zal het kerk koor in koormantels worden gestoken. In hun nieuwe gewaden zullen de leden on der leiding van dirigent G. Akkerhuis aan de Paasdienst medewerken. De mannelijke koorleden krijgen een blauwe koormantel met witte das en de dames-leden een man tel in dezelfde kleur met witte ronde kraag. De beroepingspractijk. Ds. E. J. Oomkes te Leeuwarden is er niet over te spreken, dat zijn collega, Ds. H. v. Ben- them een beroep kreeg naar 's-Graven- hage-Loosduinen, terwijl hij nog geen V/i jaar de kerk van Leeuwarden dient. Hij merkt op graag te hebben gezien dat deze kerkeraad zich gehouden had aan het sy nodaal advies inzake het beroepingswerk. „Blijkbaar houdt men daar een eigen be- roepingsethiek er op na." Wij mogen hier aan toevoegen, dat toen de synode van Leeuwarden-1955 uitsprak dat het niet gewenst was, dat een kerk een predikant beriep, die nog geen vier jaar in zijn ge meente staat, de eerste kerkeraad die zich daaraan niet stoordedie van Leeu warden is geweest. De praeses van de sy node van Leeuwarden waspredikant te Leeuwarden Er valt metterdaad op de practijk van het beroepingswerk wel een en ander af te dingen Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. De 49e bondsdag van de bond voor Geref. Jeugdorganisatie zal 8 april in de Buiten sociëteit te Zwolle worden gehouden on der presidium van Dr. P. F. L. Brants van Emmen. Referent zal zijn Dr. B. Riet veld van 's-Gravenhage met het onder werp „Respect voor de mens". Mevr. M. J. v. d. VeenSchenkeveld van Zwijn- drecht zal een causerie houden over de vraag „Wat doen wij er mee op onze clubs 's Middags zal het spel„Wij in de wereld" opgevoerd worden. Een plaat selijk koortje zal medewerking verlenen, alsmede Mevr. B. StuitjePost van Zwol le (piano). Beroepen te Nijkerk, A. G. Kornet te Oude- en Nieuwe Wetering te Nieuw- Amsterdam G. Haaksma te Ee (Fr.) te Waarder, J. P. Dondorp te Hattem te Dubbeldam, Dr. E. A. van Es te Rot terdam (Hillegersberg) te Roermond, Th. W. A. Rijper te Vianen te Am- sterdam-Slotervaart,Osdorp, J. G. Mar seille te Groningen-Noord te Paesens en Moddergat, J. de Waard, kand. te Rijsoord te Bolnes, J. Wessel te Feyenoord Rotterdam En na deze vraag weet ineens iedereen waarover liet gaat. Natuurlijk over de S(tichting S(teun) K(erkbouw). Op za terdag 11 maart was er volgens de inge zonden lijsten binnen aan toezeggingen en betalingen 76.944,01. Maar het leuke is, dat er nu, terwijl ik dit schrijf (maandagmorgen 13 maart), al weer verschillende lijsten zijn gekomen, zodat het totaal nu al is 93.121,56. Als dat nu zo doorgaat, halen we hier in Zeeland een mooi bedrag om te helpen bouwen aan de kerken in de grote steden. Die kunnen dan gelijk met de huizen ver rijzen, zodat als uzelf of uw kinderen naar een stad gaan verhuizen, u geen zorg be hoeft te hebben, dat er geen Gereformeer de kerk is. En zo moet het ook Alleen is het jammer, dat nog enkele kerken verstek hebben laten gaan. Hoe dat mogelijk is, begrijpt natuurlijk nie mand, want we moeten toch allemaal mee helpen. Trouwens, waarom daarover nog gepraat Voor ieder, die kerkelijk mee leeft, is dat toch duidelijk. En daarom nog een vraag aan alle ker- .keraden, resp. contactpersonen. Als u nog niet begonnen bent, doet u het dan nog deze week. 't Zou voor uzelf zo jammer zijn, als u achteraf moet zeggen wij heb ben daaraan niet meegedaan. Dat kunt u misschien tegenover de mensen goedpra ten, maar nooit tegenover God. En dege nen, die wél bezig zijn, maar nog geen lijs ten hebben ingestuurd, doet u het nu met een, dan kan ik aan het secretariaat in Den Haag weer een bedrag opgeven, dat verantwoord is. Er blijkt nog een misverstand te bestaan. Meerdere malen wordt mij telefonisch een bedrag opgegeven, maar de lijsten worden dan nog niet ingestuurd. Dat wil men dan aan het eind van de actie doen. Maar het is de bedoeling, dat ik ook wekelijks aan Den Haag doorgeef wat er is binnengeko men en bovendien, als ik aan het eind alle lijsten tegelijk krijg, ik daar bijna geen doorkomen aan en duurt het te lang voor het bedrag bekend is. Wilt u mij dus we kelijks de lijsten toesturen Uit de stukken weet u mijn adres Prinses Beatrixlaan 17, Koudekerke (W.). Bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking en bij uw actie Gods zegen toegewenst. Namens het provinciaal comité, M. A. Elshoutvan der Ros (prov. correspondente). STAND PER 10 MAART S.S.K. Groningen 62.349,54 Friesland 131.022,85 Drente 8.869,62 Overijsel 25.576,50 Gelderland 253.948,62 Utrecht 107.860,93 Noord-Holland 411.526,57 Zuid-Holland 671.366,37 Zeeland 76.944,01 Noord-Brabant/Limburg 135.097,80 Voorlopig toegezegd totaal 1.884.562,81 CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma (Openbare Belijdenis). 2.30 uur Ds. Van Til. Zondag 47. 5 uur Ds. Dijkstra te Rotterdam. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til, Zondag 47. 5 uur Ds. Ytsma. (Kerkgebouw Ned. Herv. Gem. 't Zand) 8.45 uur Ds. Dijkstra. Collectegeestelijke verzorging Zee-, Land- en Luchtmacht. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Poelman. Nam. Voorb. H. Av. en Openbare belijdenis. Domburg 10 uur Ds. Van Ulden, 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds Boot. Grijpskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. Koudekerke 9.30 uur Ds. Elshout, 2.30 u. Ds. Homburg Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 u. Cand. De Waard te Rijsoord Serooskerke 10 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. St. Laurens 11 uur Ds. Vlaardingerbroek, 7 uur Cand. Stam Jr. te Goes. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Homburg. (Interkerkelijk Avondgebed iedere zaterdagavond, half acht, in de Engelse Kerk aan de Paul Kruger- straat.) Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Wal. Westkapelle 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Van Ulden. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 uur Ds. Boonstra te Middelburg, 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Grafe. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Elskamp te Bennekom. Schoondijke 9.30 uur Ds. Verbeek, 2.30 uur Ds. Van Mechelen, Openbare belijdenis des geloofs. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 uur Ds. VanMechelen, 2.30 uur Ds. Verbeek. Sas van Gent (zaaltje N.H. Kerk) 7 u. Ds. v. Leeuwen Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 uur Ds. Van Leeuwen, Belijdenis des geloofs, 3 uur Ds. Boonstra. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Van der Veen. Colijnsplaat 10 en 6 u. Cand. Van der Laan, Voorburg Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Jansen te Goes. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Scheele te Assen. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 48. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Scheele. Collecte voor de Generale Deputaten v. d. Evan gelisatie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. De Ruiter. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Van der Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 9.15 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld, Souburg. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Meijer te Beverwijk. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.30 en 4 uur Ds. Booy te Yerseke. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. De Regt te Nieu- wendijk. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds. Van Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Stoffels. Tholen 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. De Jong, em. pred. te den Haag. Bruinisse 10 en 5 uur Cand. Kievit te Numansdorp. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Tiemersma. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7 uur Ds. Boerma. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Kamper. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Brinkman te Kampen. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Steunenberg te Rot terdam.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 3