KNIPSELS met kanttekeningen Predikbeurten zondag 3 en woensdag 8 maart 1961 (Biddag) Officiële berichten Nieuwe uit de Kerken "V past geen enkel grapje bij en kan er geen enkel lachje af. Om dan de daarbij passende schotel te vinden kost hoofdbrekens, kost voor al diepe eerbiedigheid en heilige schuch- heid. Dat is het, wat ik bedoelde met „het morsen met het heilige", want je kunt in een lacherige, giechelende sfeer onmogelijk verantwoord spreken over de eigenschappen Gods. De vos „oneerbiedigheid" is onduld baar in de consistorie en moet met kracht worden geweerd. Dit is dan 't einde van m'n catechisatiedroom Uit het oudeVossenland. P.S. Nu kan ik nadere gegevens doen omtrent eventuele toezending van kleding voor de Franse pastorieën. U behoeft niet bang te zijn, dat de kledingstukken van Hollands makelij zijn, alleen Zeeuwse kap pen en beukjes en jakken zullen daar wel niet zo gedragen worden, maar onze broe ders en zusters aldaar zijn beslist niet naar de laatste Parijs mode gekleed. U begrijpt echter wel, dat ze sterk gedragen stukken genoeg hebben Mocht U een goede over- DE GRENS OVERSCHREDEN!! In A.R. Post schrijft A. Borstlap over de z.g. „Outward-Bound-School" op kasteel Moermond te Renesse, welk vormingsinstituut op 1 maart geopend is. Zoals u reeds uit de dagbladen weet is er nogal behoorlijke critiek op deze instelling geoefend vanwege het feit, dat de opleiding in het ,,flink-worden" nogal wat hardingsmethoden op haar leerplan heeft, die doen denken aan de „vorming", die in de Hitler-Jugend ge noten kon worden. Ook deze kritiek spaart de heer Borstlap het nieuwe vor mingscentrum niet. Daarnaast echter legt hij de vinger nog op een ander ge vaarlijk aspect, namelijk, dat de bedrij ven die deze school in het leven geroe pen hebben en in stand houden, hier mede de bevoegdheden van het be drijfsleven hebben overschreden. Een facet van deze zaak, waar m.i. niet ge noeg op gewezen kan worden. „Nog één aspect van dit experiment vraagt onze aandacht. Dit vormingsin stituut gaat uit van een aantal bedrijven. Weliswaar staat er in het statuut, dat de Stichting overleg zal plegen o.a. met ouders, voogden, vakorganisaties, over heidsorganen, kerken, scholen en jeugd verenigingen, maar van dat overleg is tot dusver niets gebleken, hoewel de plannen al in kannen en kruiken zijn. Het is een „werkgevers-geval", zoals uit de samenstelling van het bestuur over duidelijk blijkt. jas of damesmantel hebben, waaruit U uit gegroeid ben, geloof maar, dat ze daar „Hollands welvaren" niet zo kennen en nauwer maken is al ben ik geen kleermaker gemakkelijker dan wijder maken. Reeds enkelen vroegen er naar en kijken reeds uit naar een adres. Welnu, hier is hetMijnh. M. C. Deurlo, Sam van Houtenstraat 221, Amsterdam-Geuzen veld. 't Kost evenveel, of U 't naar Oud- Vossemeer stuurt, dan naar de hoofdstad en 't is voor ons dubbel werk. Voorts is alles welkom ondergoed, kousen, schoe nen, och, de zusters weten dat wel. Zie hier de zonnestraaltjes M. te K. 5,B. te St. L. f 1Lezeres 2,50 M. T. A. te M. 10,— N.N. te W. 5,De R. te S. 5,fam. M. te K. 15,N.N. te Axel ƒ5,W. te G. 2,50 A. B. te S. 2,50 2 ex-catechisan ten te St. L. 5,J. te Oosterbeek 5, N.N. te M. 10— B. te M. 2,50 Ev. Zangkoor te M'burg 3,60 F. te K. 10,Diaconie te Driewegen 25, Diac. te Oostk. 15,Diac. te Souburg f 50,Veel, veel dank voor de vulling van de warmtebrongiro 220659 van Ds. A. Koning te Oud-Vossemeer. Daarmee overschrijdt het bedrijfsleven de natuurlijke grens van zijn bevoeghe- den. En als dit nog het enige voorbeeld was van grensoverschrijding. Maar het is helaas een voorbeeld, dat met vele anderen te vermeerderen is. Vroeger ging een werknemer naar een bedrijf om er te werken en verder niets. Maar tegenwoordig zorgt het bedrijf ook voor allerlei zaken, die met het werken weinig uitstaande hebben. Voor de jon ge werknemers is er behalve vakoplei ding ook nog vorming, uitgaande van het bedrijf. Het vakantie-houden in on- dernemingsverband neemt hand over hand toe. De maatschappelijke zorg van het bedrijf strekt zich uit over de huis genoten van de werknemer in hun par ticuliere moeilijkheden. Sportbeoefening en vrije-tijdsbesteding houden de man, via de personeelsvereniging, gevangen in de bedrijfssfeer. Een Amerikaanse ondernemer heeft eens in een eerlijke bui toegegeven, toen hij het prachtige complex sportvelden voor z'n personeel aan bezoekers toon de „it pays", het betaalt zichzelf. Alle voorzieningen, waaraan soms duizenden guldens ten koste worden gelegd moeten tenslotte het bedrijfsbelang dienen. Je woont in een huis van dc baas, je gaat met vakantie in liet vakantie-oord van de baas, je voetbalt in de club van de baas en je kinderen gaan naar de vormingsschool van de baas. De film avonden krijg je in de kantine van het bedrijf, waar je ook kunt meedoen aan discussie-avonden of klaverjas-toer- nooien. De jeugdorganisaties lijden aan bloed armoede, de christelijke sportverenigin gen kunnen nooit concurreren tegen de machtige accomodaties van de bedrijfs- club, de Cefa kan wel naar huis gaan, enzovoorts. Het is meer dan tijd, dat wij het gevaar van deze ontwikkeling onderkennen en dat wij er ons tegen te weer stellen. Zal er ooit in Nederland een christelijk cul tureel leven tot bloei komen, dan zal men in onze kring meer beducht moeten zijn voor de grensoverschrijdingen van het bedrijfsleven dan voor de initiatie ven van de overheid, die wij met argus ogen bekijken." PLEIDOOI VOOR POLITIEK PASTORAAT. In de Strijdende Kerk schrijft ds. Chr. W. J. Teeuwen dat de laatste ka binetcrisis een exponent geweest is van een latente geestelijke crisis waarvoor wij helaas maar al te weinig oog gehad hebben, daarom doen wij beter om de zaak niet meer op te halen, maar om onze schuld voor de Heer te belijden. Ook heeft deze crisis naar zijn mening ons iets geleerd, en wel het volgende „Nog wat. Deze crisis heeft ook bewe zen hoe noodlottig het is, als het pasto rale element uit de politieke verhoudin gen verdwijnt. Alle uitingen van chris telijk leven kunnen op het onverwachts ontsporen. Hier kan alleen het pastoraal gezaghebbend advies bijstand verlenen. In Roomse verhoudingen is dit gemak kelijker realiseerbaar dan ten onzent. Wij kennen geen biechtvaders of episco- pen. Toch zal de band tussen pastoraat en politieke leiding veel nauwer moeten worden gezocht. Wie ziet hier een ver antwoorde mogelijkheid Ds. Teeuwen vraagt naar een ver antwoorde mogelijkheid, zou het ant woord op deze vraag niet, zijn, dat wij allen ook als predikanten onze verantwoordelijkheid óók voor het po litieke leven weer gaan beseffen en po sitief mee gaan werken. Teveel begint immers de gedachte veld te winnen, dat politiek iets is, wat buiten ons bereik valt. Dan is het wel heel erg makkelijk om hen die zich in de politiek bewegen daarvan de schuld te geven, maar de vraag blijft of deze situatie niet zo ge groeid is, omdat veel te veel zich af zijdig gehouden hebben Ook van de kiesverenigingen geldtaan papieren leden hebben we niets. M.i. ligt de op lossing daar, dat we samen om nu uitdrukking maar eens te gebruiken - aan politiek gaan doen. Terneuzen v. HATTEM. CLASSIS GOES. Agendum van de voortgezette vergadering van de classis Goes der Geref. Kerken, te houden op woens dag 15 maart 1961 in het lokaal achter de Geref. Kerk te Goes, Westwal. Aanvang 9.15 uur precies. Moderamen Praeses Ds. S. Oegema Assessor Ds. A. J. Radder le Scriba Ds. J. v. d. Leek 2e Scriba Ds. C. de Ruyter. Opening. Onderzoek der credentiebrieven. Peremptoir examen van kandidaat M. V. J. de Craene, beroepen predikant te Baarland. Tekst van de preek2 Kon. 7 9. Exegese O.T. Amos 3 en 4. Exegese N.T. Mare. 15 en Rom. 4. Rondvraag. Lezing vaststelling persverslag. Sluiting. Namens de roepende kerk van Kruiningen, Ds. J. KOOLSTRA, praeses. T. VERHAGEN, scriba. Beroepen te Giessen-Rijswijk (N.Br.), A. Bakker, kand. te Kielwindeweer te Oostvoorne, Tj. van Doesburg, kand. te Amsterdam te Wetsinge-Sauwerd, H. Langenburg te Drijber te Sint Jacobi Parochie, P. C. Koster, kand. te Pernis te Weesp, A. G. Kornet te Oude- en Nieuwe Wetering te Siddeburen, J. P. Dondorp te Hattem te Lafitte sur Lot (dep. L. en G.) (Frankrijk) (Egl. Ref. Ev.), Q. Huyser, kand. te 's-Gravenhage te Tienhoven, Tj. Doesburg, kand. te Amsterdam te Ulrum, G. Haaksma te Ee. Aangenomen naar Hengelo (O.) (vac. R. Slofstra), H. J. Lugtigheid te Slootdorp naar Goes (vac. wijlen Dr. C. Stam), K. Kats te Tiel naar Hemelum, A. Bakker, kand. te Kielwindeweer, die be dankte voor Goënga, Giessen-Rijswijk en voor Scharendijke. Bedankt voor Dordrecht (vac. A. Don kers), Joh. Heule te Rotterdam-Zuid. Examens. De classis 's-Gravenhage heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heren A. Borman, Laan van Eik en Duinen 183, 's-Graven hage en H. van der Laan, Koningin Wil- helminalaan 78, Voorburg, beide kandi daat aan de V.U. Kandidaat Borman is niet beroepbaar, maar zal gaarne de ker ken dienen. Kandidaat van der Laan is terstond beroepbaar. De classis Gro ningen heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer H. Steendam, kand. te Groningen en beroepen predikant te Onnen (Gron.J. CLASSIS „MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Koning te Oud-Vossemeer. 2.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Ytsma. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Koning. (Kerkgebouw Ned. Herv. Gem. 't Zand) 8.45 uur Ds. Ytsma. Collecte geestelijke verzorging Zeevarenden ter Koopvaardij en Kustvaart en Jeugdcent. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) geen dienst. W. (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma 2.30 uur Ds, Van Til 7.30 uur Ds. Van Til. (Interkerkelijke Avondgebed, iedere vrijdagavond 7.15 uur in de Engelse Kerk.) Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Poelman. W. 10 uur Ds. v. d. Leek te Kapelle-Biezelinge, 2.30 uur Ds. Poelman. Domburg 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Bom, Bed. H. Av. en Dankz. W. 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Boonstra. Gapinge 9.30 uur Ds. Boot, 2 uur Ds. v. Wouwe. W. 9.30 uur Ds. v. Heesen, 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. W. 10 uur Ds. Vlaardingerbroek, 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. W. 9.30 uur Ds. v. Ulden, 7.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 9.30 uur Ds. Van Heesen, 2.30 uur Ds. Van Ulden. W. 9.30 uur Ds. Boot, 7.30 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Bouwmeester te Rot terdam. W. 10 en 2.30 u. Ds. Gabe van Duinen, Wassenaar Serooskerke 10 uur Ds. van Wouwe, Voorber. H. Av. en Bel. des geloofs, 2.30 uur Ds. Boot. W. 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St, Laurens 10 uur Ds. Van Ulden, 2.30 uur Ds. Van Heesen. W. 10 uur Ds. Elshout, 7 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. W. 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek, 7.30 uur Ds. Bohlmeijer. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. W. 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Homburg. W. avond 8 uur Ds. Homburg. (Interkerkelijk Avondgebed iedere zaterdagavond, half acht, in de Engelse Kerk aan de Paul Kruger- straat. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Wal. Bed. H. Av. en Dankz. W. 10 uur Ds. v. d. Wal, 2.30 uur Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Pontier. W. 2.30 uur Ds. Verschoor, 7 uur Ds. v. d. Bom. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10.45 uur Ds. De Vries, 4.30 u. Ds. Grafe Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. 9 maart 7.30 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Grafe. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.15 en 2.30 uur Ds De Vries ('s middags biduur voor 't gewas). Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Donderdag 9 maart (Biddag) avond 7.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje N.H. Kerk) 7 uur Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Verschoor te Vlissingen. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Cand. Borman te den Haag. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. De Ruyter. Colijnsplaat 10.15 en 2.30 uur Ds. Van der Leek. W. 10.15 en 2.30 uur Ds. Hindriks te Rotterdam, Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst. W. 9.30 uur Ds. Roest te Rotterdam, 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Lindeboom te Zwijn- drecht, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Jansen, Dankz. H. Av. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Lindeboom, Dankz. H. Av. Collecte voor de kerk. W. (Westerkerk) 10 uur Ds. Koolstra, 7 uur Ds. Jansen. In de Oosterkerk geen dienst. Collecte voor de kerk. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen, namiddag Voorber. H. Av. W. 10 en 2.30 uur Ds. Stolte te Alblasserdam. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner, Bed. H. Av. en Dankz. W. 10 uur Ds. Poelman te Arnemuiden, 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Brouwer te Zaandam. W. 10 uur Ds. Oegema, 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. W. 10 uur Ds. Jansen, 2.30 uur Ds. Kpolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema. W. 10 uur Ds. Goedendorp, 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. W. 10 uur Ds. Mintjes, 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 9.15 en 2.30 uur Ds. De Ruiter. W. 9.15 en 2.30 uur Ds. De Ruiter. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Zelle te Leeuwarden. W. 10 en 2.30 uur Ds. Homburg te Vlissingen. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. W. 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. Van der Stoel. 8 maart 7.30 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.30 en 4 uur Ds. Vreugdenhil te Ouderkerk. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. Heslinga te Gro ningen. W. 9.30 en 2.30 uur Ds. Haverkamp, 7.30 uur Ds. Vlaardingerbroek voor de Mannenvereniging. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Kerk te Gorinchem. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 u. Ds. Van Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Stoffels. W. 10 uur Ds. Stoffels, 2.30 uur Ds. Haverkamp. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Becker. W. 10 en 2.30 uur Ds. Hofland te Rotterdam. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Van Til te Middelburg. W. 10 en 5 uur Ds. Brederveld te Souburg. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. W. 10 uur Ds. Kamper, 7.30 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds Firet Sr. te Bergambacht W. 10 uur Ds. Tiemersma, 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Van Til. W. 10 en 2.30 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7 uur Ds. Tiemersma. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Kamper, Bed. H. Av. en Dankz. W. 10 uur Ds. Boerma, 2.30 uur Ds. Kamper. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld te Souburg. W. 10 en 2.30 uur Ds. Koning te Oud-Vossemeer.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 3