r kleine wesson Predikbeurten zondag 22 Januari 1961 Nieuws uit de Kerken Offieiëie beriohten Weer 2 zendingsarbeiders naar West~Pakistan gevoel van onbehagen krijgen, en op de duur niet meer kunnen aarden in'deze „rand-kerkelijke" positie Als zulken zouden heengaan, wanneer de synode van Assen 1961 samenspreking zou af wijzen, dan gaan ze niet heen ,,uit oor zaak" van zo'n afwijzing, maar veel meer, „omdat de maat vol is", naar hun mening, omdat de kerkelijke last hun te zwaar wordt. Er zijn sedert 1948 al zovelen heenge gaan, niet omdat zij het zo graag wilden en niet omdat zij elders een „eldorado" verwachtten, maar omdat zij het bij ons niet meer konden uithouden. Ik weet, dat ds. v. Dijk deze dingen niet onbekend zijn en dat ze hem erg pijn doen, ja juist hem. Ik zou hem willen vragen te overwegen of deze droeve dingen toch niet uit het kerkbegrip, dat hij voorstaat, voortvloeien en moeten voortvloeien. Ik schreef hier boven, dat zou toch wel eens waar kunnen zijn. Zo graag zou ik, evenals ds. v. Dijk, willen dat het niet waar kan zijn, en evenals hij zou ik het ook onjuist achten, ofschoon ten dele op andere gronden dan hij. De ker kelijke breuk wordt er n.l. niet door ge heeld. Grote gebeurtenissen zegt het spreekwoord werpen hun schadu wen vooruit. Een van die grote gebeur tenissen is ongetwijfeld de komende synode van de vrijgemaakte kerken, die dit jaar in Assen gehouden wordt. He laas het zijn sombere schaduwen, want ds. van der Ziel schrijft terecht, dat zo de kerkelijke breuk niet geheeld wordt, immers wie van beiden ook gelijk krijgt, de breuk blijft bestaan als het niet tot een gesprek komt. Terneuzen v. HATTEM. Er ontvielen ons, binnen een kort tijdsbestek, drie Hoofdredacteuren van onze Bode. De laatste twee zelfs bin nen een paar weken, terwijl de derde in 1956 plotseling werd opgeroepen. Ds. Heij mocht een zeer hoge leeftijd bereiken, maar Ds. Veldkamp en Dr. Stam nam God weg op veel jeugdiger leeftijd dan hij. Dan vraag je je af, waarom de Here mannen met zoveel rijke gaven versierd en van zoveel be tekenis voor 't kerkelijk en dus voor heel 't leven wegneemt en mensen van zoveel minder waarde en geringer kracht laat voortsukkelen. Och ja, dat zien we trouwens tel kens, dat God schijnbaar-onmisbare, gezonde, sterke mensen wegrukt denk slechts aan Drs Hasenbosch en oudere, verzwakte, onbetekende fi guren laat voortleven. Hoewel we moeten voorzichtig zijn God stelt zelf de waarde en de betekenis van een mensenleven vast. Welk een onderscheid was er tussen deze drie Hoofdredacteuren Ds. Heij, de nuchtere, rechtlijnige, zakelijke den ker. Met hem mochten we meer dan 20 jaar omgaan en hij is mij, die wat los in 't tuig liep en loopt, vooral kerk rechtelijk, tot leermeester geweest. Ds. Veldkamp, de vernuftige, vin dingrijke Schriftuitlegger de geestige, bloemrijke schrijver, wiens boeken nog steeds geplunderd worden. Dr. Stam stond m.i. tussen deze bei den in. Ook nuchter, degelijk, zakelijk, maar toch ook begaafd met verbeelding om in schakering van verve 't kerkelijk leven te schetsen, een man van vast heid en belijndheid. Maar alle drie trouw in 't belijden van de Christus der Schriften. Ze zijn heengegaan en wij moeten verder 't niet onbedreigde pad der schrijverij. Menigerlei vos sluipt rond de pen Als daar zijn 't zoeken van mensengunst't moeilijk toegeven van een ver-schrijving; 't berijden van stok paardjes enz. Als 't echter, bij alle penvoering, maar geschiedt met een waarachtig hart, met liefde voor de zaak van Chris tus, met erkenning van zwakheid en onvermogen, dan moeten we onze ga ven en de ons toebedeelde tijd uitko pen, opdat onze pennevruchten de schrijvers eenmaal niet veroordelen. God geve ons weer spoedig een goede, bekwame en getrouwe Hoofdredacteur. Uit het oude-Vossenland. P.S. We hebben nu een instantie ge vonden in Frankrijk, die ons in staat stelt uw liefdegaven te verdelen over die Pas torieën, waar 't meest uw hulp nodig is. Want dat is van hier uit zo moeilijk na te gaan. We zijn er van doordrongen, dat we slechts „enige" verlichting kunnen brengen in 't zo zware pastorale leven van onze broeders en zusters aldaar. Maar, hoe heerlijk is 't reeds een enkel zonne straaltje te mogen laten schijnen in 't an ders dikwijls somber bestaan, een zonne straaltje van meeleven, van bemoediging en vertroosting. We hopen dit voorjaar ook een bezen ding kledingstukken naar onze Waldenzen te kunnen sturen. Een broeder uit Amster dam zal dit weer D.V. bewerkstelligen. Even geduld ik hoop later nadere ge gevens te verstrekken hoe en wat en waarheen Enkele zonnestraaltjes L. te VI. 5, N.N. te G. 2,50; D. te St. L. ƒ5,— F. te M. ƒ10.— N. te KI. ƒ5,— B. te VI. 2,50; W. te K. ƒ5,— D. te H. 2,50 en dan 8,van een woorden wedstrijd geen woordenwisseling tussen vrouwen en mannen te St. L. Ik ben trots op m'n gironummer 220659, dat als een Zeeuws zonnetje een weinig, soms veel, licht en lach brengt in de woningen van onze beschaamd-makende ambtsbroe ders in 't land der Franken Dus onze zonnenummer is 220659 van Ds. A. Koning, te Oud-Vossemeer. Beroepen te Cobourg, Ontario, Canada (Chr. Ref. Church), G. J. Heersink te Hasselt te Bruchterveld en te Fijnaart, C. Stam, kand. te Goes te Westerlee (Gron.), H. Steendam, kand. te Gronin gen te Melbourne (Australië), T. J. Hagen te Deventer te Hantum, I. de Jong, kand. te Nootdorp. Aangenomen naar Kootwijkerbroek, T. Lopers te Nieuw-Amsterdam naar Won (Fr.), M. van Harmeien, kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Hijum- Finkum, Oosternijkerk en voor Zonne- maire naar Cobourg, Ontario, Canada, G. J. Heersink te Hasselt. Bedankt voor Leiden (vac. Dr. F. H. von Meyenfeldt), C. Goeman te Haarlem- Zuid voor Laren (N. H.), Mr. Dr. J. Ozinga te Lunteren voor New Market (Canada), T. J. Hagen te Deventer. Examens. De classis Heerenveen heeft peremptoir geëxamineerd en toege laten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer P. J. Westerneng, kand. te Edam en beroepen predikant te Oosterzee (Fr.) en de classis Zutphen de heer J. Bovenberg, kand. te Schiedam en beroepen predikant te Geesteren-Gelselaar. Afscheid en intrede. Na bevestiging door zijn zwager, Ds. A. A. Oostenbrug van Varsseveld met Ps. 45 12a, deed Ds. H. Tien, gekomen van Nijkerk, intrede te Ede met 2 Cor. 4:7. Kand. J. Sap te Leiden is voornemens 29 januari intrede te doen te Arum, na bevestiging door Ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. Ds. G. Tom f. In de ouderdom van 57 jaar is in het Sophiaziekenhuis te Zwol le overleden Ds. G. Tom, predikant bij de kerk van Ysselmuiden en ziekenhuis predikant van de classis Zwolle. Ds. B. D. Smeenk te Amsterdam- Zuid, miss. predikant onder Israël sedert januari 1949, is voornemens volgende maand voor enkele jaren naar Israël te vertrekken, waar hij pioniersarbeid zal gaan verrichten. Geref. zeilcentrum. De grote pasto rie van de vacante kerk van Ylst is door het Geref. jeugdcentrum „De witte hei" aangekocht, om te worden verbouwd tot zeilcentrum voor de Geref. jeugd. Televisie-avondmaalsdienst. Naar we vernemen zal a.s. zondagmorgen om 11 uur vanuit de Geref. kerk van Brussel, een avondmaalsdienst per televisie worden uitgezonden. Voorganger is Ds. E. H. Na gel. De uitzending heeft plaats over B.R.T.-Brussel-Vlaams. Ds. W. Steunenberg, emeritus-pre dikant van de kerk van Rotterdam-Zuid, die nadat hij in 1956 met emeritaat was gegaan de kerk van Rotterdam-Charlois als hulpprediker diende, heeft thans om redenen van leeftijd ook dit werk neerge legd. Ds. Steunenberg die ruim 71 jaar is heeft er en dat typeert hem met na druk op gestaan, dat zijn afscheid er een zou zijn met stille trom. De kerkeraad heeft dat geëerbiedigd, maar niet zonder hem zijn grote waardering te hebben be tuigd voor alles wat hij op zo uitnemende wijze als een getrouwe herder heeft ge daan. AGENDUM vergadering der classis Zie- rikzee van Gereformeerde Kerken D.V. woensdag 25 januari 1961, St. Domusstraat, Zierikzee. Aanvang 10 uur. 1. Opening door de roepende kerk van Haamstede. 2. Nazien der credentialen door Nieu- werkerk. 3. Constitueren der vergadering. Mode- ramen Dr. J. H. Becker, Ds. C. M. Boerma, Assessor J. M. de Waal, Scriba. 4. Vaststellen der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies. 7. Rapporten. Benoeming afgevaardigden Part. Synode. 8. Rondvraag naar Art. 48 D.K.O. 9. Regeling der vacaturebeurten. 10. Algemene rondvraag. 11. Vaststellen van het persverslag. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd der volgende vergadering. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk van Haamstede, Ds. C. M. BOERMA, Praeses. VERGADERING van de classis Goes van de Gereformeerde Kerken, te houden op woensdag 25 januari 1961 in het lokaal achter de Geref. Kerk te Goes, Westwal. Aanvang 9.15 uur precies. Agendum: 1. Opening door de roepende kerk van Kruiningen. 2. Nazien van de credentiebrieven en in structies. 3. Instituering van het moderamen praeses Ds. S. Oegema assessor Ds. A. J. Radder le scriba Ds. J. v. d. Leek2e scriba Ds. C. de Ruyter. 4. Vaststelling van de notulen der vo rige vergadering. 5. Mededeling en behandeling van inge komen stukken en gevoerde corres pondentie. 6. Behandeling instructies. 7. Rapporten, o.a. steunaanvragen van de hulpbehoevende kerken, van ver schillende deputaten over hun finan cieel beheer. 8. Benoeming van deputaten. 9. Verkiezing afgevaardigden ter Part. Synode. 10. Regeling van de vacaturebeurten. 11. Rondvraag art. 48 K.O. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en moderamen voor e.v. vergadering. 13. Algemene rondvraag. 14. Vaststelling van de korte notulen. 15. Sluiting. Namens de roepende kerk van Kruiningen, J. KOOLSTRA. GOES Adres van de kerkeraad is D. J. Rouw, Wilhelminastraat 16, tel. 0 11006676, le scriba. Met ingang van 1 dezer is dhr. van Wijk, Oostsingel 68, als le scriba afge treden. Op 30 januari a.s. zullen van Schiphol *2 Gereformeerde zendingsarbeiders met hun gezinnen naar West-Pakistan vertrek ken, n.l. dokter H. J. Bakker en Ir. L. W. Hessel. Dokter Bakker zal gaan werken aan het ziekenhuis van de Schotse Zending in Jelalpur en Ir. Hessel wordt docent che mie aan het Murray College in Sialkot. Deze uitzending vindt plaats in nauwe samenwerking met de Zending van the Church of Scotland. Beide zendingsarbei ders zullen samen met dokter C. A. van Walraven, die al eerder vertrok, de waar nemingen voortzetten en t.z.t. een geza menlijk advies aan de Paruba-commissie uitbrengen. Zoals te doen gebruikelijk, hebben de zendingsarbeiders afscheid ge nomen van hun uitzendende Kerken. Ir. Hessel werd op 8 januari j.l. uitgezonden vanuit de Geréformeerde Kerk van den Haag-West in een dienst, waarin voor ging Ds. J. J. Oranje. Van dokter Bakker werd afscheid genomen in een dienst in de Gereformeerde Kerk van 's-Hertogen- CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Dijkstra te Rotterdam, Bed. H. Av. 2.30 uur Ds. Van Til, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Dijkstra, Dankz. H. Av. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til, Voorb. H. Av. 5 uur Ds. Boonstra. (Kerkgebouw Ned. Herv. Gem. 't Zand) 8.45 uur Ds. Boonstra. (Rusthuis, Branderijmolenqanq) 10.15 uur Ds. Boon stra, Bed. H. Av. Collecte Evangelisatie in de provincie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) geen dienst. (Interkerkelijk Avondgebed, iedere vrijdagavond 7.15 uur in de Engelse Kerk.) Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Poelman. Domburg 10 uur Ds. Verschoor, 2.30 u. Ds. v. d. Bóm Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. ICoudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Heesen. Oostkapelle 10.30 en 2.30 uur Cand. Gommer te Zuid laren. Serooskerke 10 en 2.30 üur Ds. de Jong te 's-Graven hage. St, Laurens 11 uur Ds. Bohlmeijer, Voorber. H. Av., 7 uur Ds. Poelman. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Homburg. (Interkerkelijk Avondgebed iedere zaterdagavond, half acht, in de Engelse Kerk aan de Paul' Kruger- straat.) Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Wal. Westkapelle 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Hom burg. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds. de Vries, Bed. H. Av. en Dankz. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Grafe nam. Zondag 11. Hoek 10 en 2.30 uur Ds v. d. Horst te Randwijk. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje N. H. Kerk) 7 uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Brederveld te Souburg. CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Borssele 10 en 2.30 uur Leesdienst. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Flinterman te 's-Gra- venhage. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Van der Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Dondorp te Heemstede. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Dondorp. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 46. Collecte voor de hulpbehoevende kerken in de pro vincie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Booy. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Van der Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema namiddag Voorber. H. Av. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp namiddag Voorber. H. Av. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. de Ruijter. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Wolfaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. Van Oostrum, Utrecht Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Meijer te Beverwijk. CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.30 en 4 uur Ds. Moolhuizen te Leiden. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van der Klaauw. Openbare belijdenis. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 u. Ds. Van Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Stoffels. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Bolwijn te Wer kendam. Bruinisse 10 en 5 uur Cand. Eikelenboom te Sleeuwijk Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Bed. H. Av. en Dankz. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Voorm. Bed. H. Av.; nam. Bed. H. Av. en Dankz. Oosterland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Cand. Eikelen boom te Sleeuwijk. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Kamper. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma, Voorb. H. Av. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Melse, Bed. H. Av. en Dankz.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1961 | | pagina 3