Officiële berichten Nieuws uit de Kerken Predikbeurten zendag II december 1960 mmm hun deel. Eenvoudige werknemers kre gen ontslag de neringdoenden verlo ren hun klanten. Maar zij wisten zich nauw aan elkander verbonden en wachtten rustig en innig gelovend in kinderlijk vertrouwen op ,,'s Heren tijd". Zij zochten voortdurend elkanders gezelschap, baden dan en lazen de bij bel. En zij zongen. In de eerste plaats de psalmen Davids, maar ook de Lof zangen Israels" van Jacob Groene- wegen, in het midden van de 18e eeuw lidmaat der gereformeerde gemeente van Werkendam. De psalmen en die gezangen vonden weerklank in aller hart. Er werd natuurlijk ook van gedach ten gewisseld, en de gesprekken liepen dan steeds over ,,den droeven staat" der kerk. Maar in het stuk der uitver kiezing werd diepe troost, en in het ge loof aan Gods voorzienigheid benij denswaardige sterkte en rust gevon den. Die zekerheid schonk moed en vertrouwen. Ja, méér nog de onont beerlijke kracht. En wetend, dat ,,de Here regeert en Hij Zijn dorschvloer op Zijn tijd zal zuiveren", smeekten de broeders en zusters de genade af, om standvastig achter de Here te blijven". Die afscheiding was dan ook slechts een kwestie van tijd. Wie waren die voortrekkers, zo standvastig in hun moeilijke strijd Ik noem U eerst Antonie Pieter de Winter, die het drukwerk van de Pro vinciale Staten van Zeeland verzorgde de enige mijnheer" onder de be zwaarden. De Winter woonde in de Lange Delft, in het huis, waarin als ik mij niet vergis de oudste Mid delburgse lezers zich wellicht de bed denwinkel van Theune nog zullen her inneren. De drukker was zeer slecht van gezicht, maar ondanks dit gebrek had hij een buitengewoon keurige hand van schrijven. Willem Brombacher, de loodgieter, was in de Sint-Pieterstraat woonach tig, tegenover het gebouw, dat later de drukkerij van de Middelburgse Cou rant zou huisvesten. Hij had gezag in de vriendenkring, want hij staafde zijn mening graag met juist gekozen bijbel woorden en citaten uit oude, beproefde gereformeerde schrijvers kende hij bij menigte. Johannes Minderhout, de eigenaar van de molen ,,De Hoop" had zijn huis in de Gravenstraat. Hij werd wel nim mer mijnheer" genoemd, maar de vrienden spraken hem nog aan als „sin jeur". Nu, dat kwam op hetzelfde neer. Op de hoek van de Lange Delft en het Reigerstraatje kennen wij allen het huis „De Morinne" en de daarin ge vestigde apotheek. Het gebouw had destijds nog een houten gevel en werd bewoond door Marinus Noels, de krui denier. De voor zijn tijd vrij ontwik kelde man streed een harde strijd voor het dagelijks brood, want velen van zijn vroegere klanten gingen thans wel gemoed zijn deur voorbij. „Hij niet meer in onze kerk wij geen voet BUITENGEWONE VERGADERING van de classis Goes op woensdag 14 december 1960 in de lokalen achter de Westerkerk te Goes, aanvang 9.30 uur. AGENDA Préparatoir examen van de Theol. Cand. C. Stam Jr. Preekvoorstel Zacharia 9. Exegese O.T. Habakuk. ExegeseN.T. 1 Thessal. Tweetal te 's-Gravenhage-Loosduinen (7de pred. pl.G. van Andel te Rotter- dam-Charlois en G. IJ. Vellenga te Apel doorn. Beroepen te Duisburg-Ruhrort (2de pr. pl.) met standplaats Keulen, G. K. Geerds, laatstelijk predikant te Buenos-Aires te Twijzel en te Wissenkerke, J. ter Horst, kand. te 's-Gravenhage te Zeist (5de pred. pl.), T. Hagen te Deventer. Aangenomen naar Bolsward, H. T. van Bochove te Veendam naar Bodegraven (2de pred. pl.) in samenwerking met Nieuwerbrug a. d. Rijn, C. J. Tissink te Giessen-Rijswijk (N.Br.). Bedankt voor Hengelo (O.) (vac. R. Slofstra), L. Zwanenburg te Groningen- Oost. Examens. De classis Arnhem heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar- verklaard de heer M. V. J. Craene, kand. te Oosterbeek, Julianaweg 27. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het propaedeu- tisch examen theologie de heer L. Wierin- ga te Arnhem en voor het kandidaatsexa men theologie de heren G. Stam Jr. te Goes en S. de Jong te Nootdorp. De classis Bergum heeft peremptoir geëxami neerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer S. de Jong, kand. te Amsterdam en beroepen predikant te Eernewoude. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Grijpskerk nam Ds. G. v. d. Berg afscheid van Sauwerd met Philipp. 2:12. Wegens vertrek naar Eindhoven nam Ds. J. M. Bloemklok afscheid van Ede met 2 Cor. 13 11. Wegens bekomen eme ritaat nam Ds. J. Boer afscheid van Waar der met 1 Cor. 16 22. Wegens beko men emeritaat nam Ds. A. Fanoy afscheid van Eindhoven met Ps. 481315. Ds. H. Tien te Nijkerk zal op 11 jan. te Ede worden bevestigd door Ds. A. A. Oostenbrink van Varsseveld. Ds. G. van Halsema is voornemens 22 jan. af scheid te nemen van Fijnaart wegens ver trek naar Berkel-Rodenrijs. Ds. P. Mei- se te Zonnemaire is voornemens 12 febr. intrede te doen te Voorthuizen, na beves tiging door Ds. K. Bokma, aldaar. Kand. S. de Jong te Amsterdam is voornemens 8 jan. intrede te doen te Eernewoude, na bevestiging door zijn zwager, Ds. G. F. Ch. Goslinga van Valkenswaard. Ds. W. L. Milo, emeritus-predikant te Ermelo, is reeds geruime tijd ongesteld. Zijn krachten nemen af. Ds. Milo mocht dezer dagen zijn 82e verjaardag vieren'. Ds. H. J. Spier te Rijswijk (Z.H.) is vrijdag als boordpredikant met de Maas dam naar Amerika vertrokken, zulks in de plaats van Prof. Dr. H. Bergema te Baarn, meer in zijn winkel was hun leuze. Met de oude Marinus Goossen, de vroegere stads-timmerman, behoorde ook de kolenhandelaar Van Asse'ndelft tot de kleine kring van gelovigen. Hij woonde, naar ik meen, aan de zuidzijde van de Wal, ongeveer midden tussen de Kerkstraatjes. Behalve Siebrecht, de manufacturier hij had zijn winkel in de Kromme- weele en het getal van zijn klanten daalde eveneens met de dag zagen Post, de bakker op het oude (nu bijna geheel verdwenen) Wagenplein, als mede Geelhoed, de sleper en bleker buiten de (eveneens gesloopte) Vlis- singse poort, hun bedrijven ziender ogen achteruit gaan. Alleen de oude Carel Reinier in de Brakstraat geraakte al spoedig in beter doen. De man was invalide en kon niet meer werken, maar met zijn armoede was het gedaan. Daar zorgde de vrien den en hun vrouwen wel voor. Tenslotte -al waren zij ook geen Middelburgers noem ik nog Moor hof f, de tuinbaas van „Torenvliedt" en een zekere Pieter Lankester van Veere. Zij kwamen dikwijls naar de stad en de broeders en zusters ontvin gen hen graag. En hun rustig, maar moeitevol leven ging voort. Des zondags bleef men thuis en las dan de oude „getrouwe", werkelijk gereformeerde predikanten, onder wie Smytegelt wel de voornaam ste was. (Slot volgt) die gelijk bekend, een ernstige operatie heeft ondergaan. De kerkeraad van Rijs wijk heeft zich bereid verklaard een zijner predikanten voor dit doel af te staan. Ds. Spier maakt de reis via Halifax, om 19 dec. in New York te arriveren. 24 dec. gaat hij aan boord van de Noordam weer naar het vaderland terug, waar hij dan 2 januari a.s. te Rotterdam hoopt te arri veren. Haastrecht. De gemeente hoopt haar nieuwe bedehuis 15 dec. a.s. officiëel in gebruik te nemen. Schiedam. De nieuwe Zuiderkerk is deze week officiëel in gebruik genomen. Zeist. De kerkeraad heeft zich breed voerig bezig gehouden met de aanvrage van de wijk Soesterberg om zelfstandige kerk te mogen worden. Het zielental is daar de laatste jaren sterk gestegen en bedraagt thans 450. Een uitgebreide actie tot verhoging van de vrijwillige bijdragen, die 54 opleverde, toonde de ernst van deze aanvraag. De kerkeraad ging accoord met het voorstel van de commissie van beheer om zich in de overgangsphase voor het tekort garant te stellen met een in 1965 aflopende glijdende schaal. Ook be noemde hij een subcommissie voor het fi- nanciëel beheer. Een- en ander zal nu aan de classis Utrecht worden voorgelegd. Classicale ouderlingenconferentie. De ouderlingenconferentie in de classis Delf land is 2 dec. j.l. te Naaldwijk gehouden. Referent was Ds. J. Augustijn van Schip luiden, die sprak over „Het huisbezoek, meer speciaal het gesprek over het ge loof". Bond van Geref. Vrouwenverenigin gen. Te Bennekom, Brucht (O.), Castri- cum, Emmen, Hardenberg, Roden, Rotter- dam-Schiebroek en Scheven-Anreep (Dr.) zijn vrouwenverenigingen tot de bond toe getreden. Bond van Geref. Mannen verenigin gen. Te Baflo, Bergum, Genderen, Goes, Harlingen, Rinsumageest, Spakenburg, Staveren en De Wilp (Gron.) zijn ver enigingen tot de bond toegetreden. Dat weten we dan al weerDe ker keraad van West-Ysselmonde meent de gemeente op de volgende wijze „voor te lichten" en haar medeleven te moeten be vorderen. „Aanwezig alle broeders. De praeses opent de vergadering met het le zen van enz. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Huisbezoekrapporten worden uitgebracht en besproken. De afvaardiging naar de classisvergadering wordt geregeld. Nadat bij de rondvraag nog diverse aan gelegenheden worden behandeld gaat br. De Zeeuw voor in dankgebed." Zo luidt het kerkeraadsverslag, waarop maar één kwalificatie van toepassing is apekool Ds. A. J. Fanoy nam afscheid van Eindhoven. Ds. A. J. Fanoy, 27 aug. 1894 te Middelburg geboren, diende de Geref. kerken te Oosterzee, Ferwerd en Eindho ven, waar hij stond vanaf 14 maart 1930. Hij heeft j.l. vrijdagavond afscheid geno men in de Maranathakerk. Ds. A. T. Bes- selaar, vroeger te Krabbendijke, bracht namens de kerkeraad dank voor het ze genrijke werk van de scheidende pastor. Hij noemde Ds. Fanoy een strijdbare held in een stad wiens onstuimige groei paral lel liep met de werkzaamheden van de nestor van de Gereformeerde kerk. Vele toespraken werden gehouden. Diep geroerd sprak Ds. Fanoy een dankwoord, waarne Ds. Vellema de goed bezochte afscheidsbijeenkomst met dank gebed besloot. Na afloop hiervan hebben enkele honderden in de trouwzaal afscheid genomen van Ds. Fanoy en zijn gezin. In dezelfde kerk heeft hij zondagmiddag 4 december een afscheidspredicatie gehou den naar aanleiding van Ps. 48 1315. Ds. Fanoy blijft te Eindhoven wonen. Zijn opvolger, Ds. J. M. Bloemkolk van Ede, hoopt 8 december a.s. zijn intrede te houden, na bevestigd te zijn door Dr. C. Gilhuis te 's-Gravenhage, voorheen te Eindhoven. Grootscheepse Evangelisatiecampag ne te Groningen. Een comité, waarin sa menwerken de Gereformeerde Kerken, de Chr. Geref. Kerk, de Baptisten Gemeen ten, de Vrije Evangelische Gemeente, Het Leger des Heils, de „Youth for Christ" en „Jeugd en Evangelie" te Groningen, werkt momenteel aan de voorbereidingen van een grootscheepse evangelisatiecam pagne, die in de week van zondag 15 tot en met zaterdag 21 januari a.s. in de stad Groningen zal worden gevoerd. De cen trale kerkeraad van de Hervormde ge meente van Groningen heeft geweigerd aan deze actie zijn medewerking te ver lenen, omdat hij in een campagne van zo grote omvang als in het voornemen ligt geen heil zag. Niettemin werd toch de medewerking van talrijke hervormden ver kregen. Op zondag 15 januari zullen in alle deel nemende kerken en in de diensten van het Leger des Heils bidstonden worden ge houden voor het welslagen van de actie. Daarna zullen gedurende drie avonden (zondag, maandag en dinsdag) 1531 huis bezoekers onder leiding van 38 wijkhoof- den en 55 assistent-wijkhoofden in de ge hele stad 42.350 adressen bezoeken, om met hen, die dit wensen, contacten te leg gen. Zij worden uitgenodigd één der grote samenkomsten te bezoeken, die op de drie volgende avonden in de Korenbeurs en in Het Tehuis worden belegd. Op woensdag- en zaterdagmiddag wor den bovendien grote kindersamenkomsten gehouden onder leiding van enkele Ame- CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpieinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Ytsma, Zondag 36 en 37. 5 uur Ds. Keur te Scheveningen. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma, Zondag 36 en 37. 5 uur Ds. Boonstra. (Kerkgebouw Ned. Herv. Gem. 't Zand) 8.45 uur Ds. Keur. Collecte Arbeid onder de schippers. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Poelman, Voorb. H.A. Domburg 10 uur Ds. Brederveld, 2.30 uur Ds. J. Boon stra. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpslcerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds Van Heesen. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Cand. Huyser te 's-Gra venhage. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds, W. Steunenberg te Rotterdam. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Viissingen 9.30 en 5 uur Ds. Homburg. (Interkerkelijk Avondgebed iedere zaterdagavond, half acht, in de Engelse Kerk aan de Paul Kruger- straat.) Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds v. d. Wal. Westkapelle 10 uur Ds. Pontier, 2.30 uur Ds. Breder veld. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds. de Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Grafe. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. vSchoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Hattem. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. de Jong te 's-Gravenhage. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (Hotel „Rotterdam") 6.30 uur Ds. Van Hattem. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht, Voorber. H. Av. CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds. Oegema. Borssele 10 uur Ds. v. d. Veen, 2.30 uur Leesdienst. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. v. d. Veen. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Flinterman te 's-Gra venhage. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Flinterman. In beide kerken voorm. Bed. H. Av., nam. Voortz. H. Av. en Dankz. Collecte voor de Kerk. 's-Gravenpolder 10.30 uur Ds. Koolstra, 2.30 uur Ds. Jansen, Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Van der Leek. Kruiningen 9 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Nagelkerke te Over- schie. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. de Ruijter. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. de Regt te Nieuwendijk. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.30 en 4 uur Ds. Van der Stoel. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Klaauw. Bed. H. Av. en Dankz. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds van Eg- mond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Stoffels. Tholen 10 en 5 uur Ds. van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 uur Ds. Melse, 2.30 uur Ds. Kamper Bruinisse 10.30 en 2.30 uur Cand. Koetsier te Amster dam. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Til te Middel burg. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Van Kapel te Rhoon. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7 uur Ds. Tiemersma. Scharendijke 10 uur Ds. Kamper, 2.30 uur Ds. Melse. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Cand. de Braene te Oos terbeek. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Van Vliet te Soestdijk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3