kleine vossen DOOR WATER EN VUUR zaam groeiproces en we leren in de ambtelijke praktijk wel wachten. Maar het was beschamend, dat z'n vrouw hem voorbijging. Het is een rijke zegen, als we ge lovige ouders hebben en in de kerk de heilige doop hebben ontvangen, maar het stelt ons ook voor grote verant woordelijkheid. We kunnen Gods ge nadegave ook in roekeloosheid ver werpen. We horen wel eens beweren, dat in onze kerk geleerd wordt, dat het met de doop klaar is. Als je maar ge doopt bent gaat alles verder vanzelf en je komt vanzelf in de hemel. Wie dat het eerst uit z'n duim gezogen heeft, weet ik niet, maar je hoort het verhaal nog vlot voortvertellen. En hoe gaat dat, misschien is er hier en daar ook nog wel iemand, die het gelooft. Maar ik geloof het niet. Als die jonge man zich niet van harte bekeert tot de God van z'n doop, dan ben ik heel hard bang, dat het met hem niet goed komt. Bij de doop is ook voor hem gebeden, dat hij die vaderlijke goedheid en barmhartigheid, die hem in de doop bewezen was, bij het op groeien zou erkennen, d.w.z. bewust aanvaarden. En van dat bewust aan vaarden bleek niet veel. Hij mocht mij dan al niet de deur wijzen, maar hij liet mij maar praten. En daarmee wees hij toch eigenlijk Jezus wèl de deur. Het is pijnlijk, als de dienstknecht meer Uit m'n jeugd herinner ik me o.a. een zeer sluwe, maar ook lage manier om een ander te benadelen en zichzelf te bevoordelen. Het was de toenmaals gerucht makende zaak van het ,,inktwerpen". Een dame liep met een kostbare mantel te winkelen en kwam, niets vermoe dend, thuis en daar merkten huisgeno ten op: zeg moe, wat hebt U nu aan Uw mantel zitten U zit vol spatten op Uw rug. Hebt U soms in een morsig straatje gelopen, zodat een paard (auto's reden er toen nog niet zo veel) door een stap in een modderplas U be spat heeft Nee, dat kon niet, want 't was droog weer en de straten waren schoon. Bij nader inzien bemerkte men, dat 't geen modderspatten waren, maar vlekken van een bepaalde vloeistof, een soort inkt, en wel van een zó gemeen soort, dat ze er niet uit te krijgen waren. Ja, hoe kon dat nu Maar al spoedig kregen de wasserijen meer van zulke kostbare en nu totaal bedorven jassen, mantels, jurken te behandelen, zodat opzet duidelijk werd. Blijkbaar waren 't gehuurde indivi duen, die voor bepaalde magazijnen deze dure kledingstukken onbruikbaar moesten maken door ze stiekem langs de weg met inkt te bespuiten of te be sproeien Een wel zeer luguber bedrijf Ik weet niet meer, hoe deze zaak verder vriendelijkheid bewezen wordt dan de Heer. En dan te zien, dat je boodschap toch niet tevergeefs was, dat het zaad toch wortel schoot. Dat de wind zomaar uit een andere hoek waait, wat is dat ver rassend. Wat maakt het je klein. Natuurlijk hebben we onze God te dienen naar ons beste weten en met al onze kracht en alle middelen, die ons ten dienste staan, maar Hij laat ons ook telkens zien, dat het niet aan ons staat. Wij kunnen een onwillige niet naar de kerk sleuren, wij kunnen het hart niet ver anderen, wij kunnen een totaal inge- zonkene niet tot nieuw leven roepen. En dan zijn we aan de ene kant be schaamd, terwijl we van de andere kant blij worden verrast. Maar het leert ons wel, dat God zijn eigen weg gaat en dat we Hem alleen maar kun nen volgen. Wat zat ze te luisteren in de kerk, wat was ze een dankbare leerlinge. Wonderlijk is dat, als God zelf het hart opent, hoe dan het Woord aanvaard wordt en het zaad van het evangelie wortel schiet. Wat zijn we toch onmachtig. We leren het wel, dat wij zelf niets kunnen en wat is het toch ook weer heerlijk, een knecht te zijn van de grote Koning. Want Hij wil ons toch gebruiken tot Zijn dienst. v. d. L. verlopen is, maar een feit is, dat dit bedrijf geoefend werd. Maar ja, wij zijn nu zeker fatsoen lijker geworden; alleen, wij doen er bij tijd en wijle toch aan mee Wat Inktwerpen Foei En tóch, ja ik betrapte deze linke vos zelfs in de kerk. Maar, ik heb nog al wat te verantwoorden over onze Franse broeders en zusters; evenwel is dit 't omgekeerde van inktwerpen" op kostbare gewaden; meer is het: „wer pen van kleding" naar hen, die anders wellicht al te schamel gekleed gaan. Volgende week zullen we de „inkt werpers" zien te ontmaskeren. UIT HET OUDE-VOSSENLAND. Van „onze" weduwe Ds. Richard van Hippo- lyte du Fort ontvingen we een hartelijke dank brief. Deze zuster zag in onze extra hulp, na het plotseling overlijden van haar man, de ver vulling van Ps. 118:5, 6: Uit de benauwdheid heb ik de Here aangeroepen: de Here heeft mij verhoord en mij in de ruimte gesteld, De Here is bij mij,- ik zal niet vrezen Zij gevoelen, zo schreef ze, elke dag en elk uur 's Heren nabijheid en door tranen heen zeggen ze ons dank met een oprecht hart. Ze dankt alle broeders en zusters in Zeeland zeer voor de extra toezending van geldelijke bijstand. Haar 8 kinderen zijn van de leeftijd van 19 tot 7 jaar en gaan natuurlijk op een of andere school. Ze zoekt op 't ogenblik een huis en verwacht dat God ook hierin voorzien zal. 't Doet goed, dat er geen klaagtonen vallen, maar alleen danktonen We willen verder trachten iets voor haar en de anderen te blijven doen. Tot hiertoe stellen de Zeeuwse broeders en zusters ons daartoe in staat, gezien weer de volgende bij dragen: H. te G. 2,50; R. te Z. ƒ5,—; N. te Y. ƒ1,-; N.N. te K. 2,50; Ds. S. te R.B. ƒ5,-; M. te T. ƒ10,-; V. te M. ƒ20,-; coll. op M.V. en inzameling te Westkapelle 100,— (prachtig Ds. K. te VI. 5,—; H. te S. ƒ10,-; H. te VI. 2,50; S. te S. 25.-; B. te O. 10,—; J. W. te W. ƒ5,—; D. te H. 2,50; mej. L. te D. 2,50; D. te M. 10,—; N. V. te N. 25,-; B. te M. ƒ5,-; fam. T. te G. 3,50; fam. A. te N. 5,—; Ds. H. te Kr. ƒ10,—; V. te Driebergen f25,—; F. te G. ƒ5,-; P. K. te Vr. ƒ5,-; N.N. te K. ƒ3,-; v. E. te B. 2,50; een onbekende lezer 2,50;. Ds. H. te A. 10,—; Ds. M. te W. 10,—; B. te M. ƒ5,-; H. te Th. 2,50; de R. te St. L. 10,-; J. en H. B. te K. ƒ5,-; W. te A.J.P. 10,-; B. te M. ƒ5,-; Ds. H. te H. 10,-; mevr. B. te St. A. 5,—. Nu, is 't weer niet prachtig Een volgende maal hopen we iets te vertellen uit andere dank brieven. Met dankbare gironummer 220659 van Ds. A. KONING te Oud-Vossemeer. P.S. - Ja, dat is een rare snaak, maar hij gaf me toch stof voor een stukje. In zoverre is hij ver dienstelijk. K. Officiële berichten CLASSIS MIDDELBURG. De Deputaten voor de Evangelisatie- arbeid nodigen bij deze alle Evangelisatie commissies in de Classis uit, zich te doen vertegenwoordigen op de vergadering, die D.V. gehouden zal worden zaterdag 10 dec. a.s. n.m. 2.30 uur in de consistorie van de Hofpleinkerk, Middelburg, ter be spreking van het zomer-werk. Namens Deputaten, G. J. PONTIER, Em. pred., Badhuisstraat 57, Vlissingen, tel. 3705. VACATUREBEURTEN IN DE CLASSIS AXEL. Zoutespui 30 aprilDs. Verbeek. 28 meiDs. den Boer. 25 juniDs. van Leeuwen. Schoondijke april: Di. de Vries (9), den Boer (16), v. Hattem (23). mei: Di. v. Leeuwen (7), v. Mcchelen (14). Juni: Di Verbeek (4), v. Hattem (11), den Boer (18). Namens de classis, A. J. VERBEEK, scriba. CLASSIS MIDDELBURG KORT VERSLAG VAN DE VERGADERING OP WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 1. Namens de roepende kerk van Grijpskerke opent Ds. J. Vlaardingerbroek de vergade ring. Hij verzoekt te zingen Ps. 146 vs. 8, leest Ef. 3 vs. 14-21 en gaat voor in gebed. 2. De kerken van Vrouwenpolder en Gapinge zien de credentie-brieven na. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. 3. Het moderamen neemt zitting. Praeses is Ds. A. Verschoor, assessor Ds. P. van Til, scriba I Ds. J. C. Streefkerk, en scriba II Ds. Chr. van Ulden. 4. De praeses wenst Ds. J. Vlaardingerbroek geluk met de geboorte van zijn zoon op 2 november j.l. 5. De notulen van de vergadering d.d. 13 september j.l. worden gelezen en onge wijzigd vastgesteld. 6. Mededeling wordt gedaan van gevoerde correspondentie. 7. Ingekomen stukken: a. Van het A.K.B. de collectelijst. Deze hebben de kerken reeds ontvangen. b. Een schrijven van de Deputaten voor de aanvullende opleiding van a.s. pre dikanten. Dit wordt aan de Deputaten ad examina ter hand gesteld. c. Br. Bogaards te Yerseke vraagt aan dacht voor de interclassicale kinder bijslagregeling van de classes Axel, Goes en Zierikzee. Een dergelijk schrij ven is reeds in handen van de Com missie voor de Predikantstractementen. 8. Instructies: Oostkapelle vraagt om voorziening in de dienst des Woords op 8 januari 1961. De scriba zal dit nog tijdens de vergadering regelen. 9. Rapporten: Zending. Ds. Streefkerk brengt verslag uit van gehouden Deputatenvergadering.De zending blijkt nog altijd een verheugende activiteit te ontplooien. Zo bereiden zich momenteel Ds. C. M. Overdulve (van He- melum, Fr.) en kand. J. van der Neut zich erop voor om uitgezonden te worden naar Ruanda Urundi. Evangelisatie. Hierover geen rapport. Kerkvisitatie. Namens kerkvisitatoren rap porteert Ds. P. van Til. Hoewel het ideale in de gemeenten onzer classis niet is be reikt, blijken zij zich toch in redelijke wel stand te bevinden. Gescheurde kerken. Rapporteur is Ds. A. Elshout. Hij vraagt vooral aandacht voor het verloop van de dusgenaamde „kwartjes actie". Exemplaren van het herziene Huishoude lijk Reglement zijn ter classis aanwezig en worden aan de afgevaardigden ter hand gesteld. 10. Overeenkomstig artikel 13 sub 6 van dit reglement volgen thans de benoemingen. Vele reeds bestaande benoemingen worden gecontinueerd. Enkele nieuwe benoemingen vinden plaats. Resultaat: a. Archief- en adresbewarende kerk: de kerk van Middelburg. b. Samenroepende kerk: de kerk van Mid delburg. c. Kerken belast met het afgeven en in ontvangst nemen van het getuigenis van vertrek alsook voor het verlenen van approbatie van beroeping in de periode tussen de gewone bijeenkomsten der clas sis: de kerken van Middelburg, Oost en West-Souburg, en Sint Laurens. d. Vaste scriba blijft Ds. J. C. Streefkerk. Als secundus wordt hem toegevoegd Ds. J. Boonstra. c. Quaestor: br. B. H. Lavooy; secundus br. M. de Bruyne. f. Kerkvisitatoren: Ds. Streefkerk, Ds. Van Til. Ds. Verschoor en Ds. Van Wouwe, primi. Ds. Ytsma en Ds. Van Heesen, secundi. g. Voor het toezicht op de naleving van de classicale richtlijnen inzake de mi nimumbedragen voor de predikants tractementen: de brs. M. de Bruyne, A. Pouwer en G. de Jager. h. Voorbereiding van examens: Ds. A. Elshout en Ds. A. Verschoor. Secundus Ds. Chr. van Ulden. Feuilleton door J. BRANDENBURG Een verhaal uit de bezettingstijd IX Maar de dominé is al aan het slot van zijn thema bezig. Die man komt altijd terecht, waar je hem niet vermoedt. En hij heeft altijd nog gelijk ook, want hij staat met de Bijbel in zijn hand: „Gij rechtvaardigen, verblijdt u in de HereJa, ja, het staat in diezelfde psalm. Van die blijdschap spreekt die jonge man. En je verstand wordt het zwijgen opgelegd. Je hart gaat spreken, je geloof komt in actie en als je de kerk uitgaat, ben je iemand anders, dan toen je er inkwam. Zo gaat dat met die Woord bediening van Versendaal. Hij arbeidt aan je ziel. Hij doet je geweld aan. En je knikt tegen je broeders, die met je de deur uitkomen en je mompelt onwillekeurig: „het was weer goed vanmorgen, hé?......" Maar je hebt die preken ook wel dringend nodig. Want zonder oog des geloofs, een helder oog, krimpt je hart toch in elkaar elke dag, wanneer je naar de radioberichten luistert of je de krant opslaat. Er komt weer een winter. De avonden zijn lang en je zit bij elkaar, wanneer geen vergaderingen je buiten de deur roepen. En waar praat je dan over Altijd maar weer over de inter nationale toestand. De gedachten worden er heengezogen, zoals een stofzuiger de pluisjes van het kleed opzuigt. Duitsland trekt troepen samen tegen onze grenzen, schrijven de bladen. De Duitse regering deelt mede, dat dit loze berichten zijn van de vijand. Nederland behoeft zich niet ongegist te maken. De troepen worden slechts „waaiervormig" opgesteld uit een defensief oogpunt. Duitsland heeft volstrekt geen agressieve plannen. Het is alleen maar bedacht op zelfverdediging tegen de agressie van Frankrijk en Engeland, die plannen hebben om het Rijngebied in te trekken Je bent werkelijk weer een ogenblik gerustgesteld. Maar de volgende dag lees je van uniformengesmokkel, van lichtseinen, uit Brabant en uit de Veluwe 's nachts gegeven, door officieren van het Nederlandse leger aan Duitse nachtvliegers, die over ons land razen. Wat betekent dat allemaal De regering weet, dat Mussert en zijn bende niet te vertrouwen is. Hij heeft zelf uitdrukkelijk in een interview verklaard, dat wanneer Duitsland ons land eens binnenviel, Hitier hem en de zijnen rustig met de armen over elkander geslagen zou aantreffen. Is dat op zich zelf al geen landverraad Wat zou Hitler in zijn eigen land met dergelijke „schobbers" het woord is van de Nederlandse minister-president die met de armen over elkaar Engeland willen afwachten, gedaan hebben Dan krijg je van het raadselachtige incident bij Venlo te lezen en van de Haagse spionnengevallen, waarbij vooraan staande lieden betrokken zijn. Neen, de winter van '39 op '40 is niet alleen koud en hard, hij is ook raadselachtig geweest. Ja, koud is het ook opnieuw. Het ijs ligt tot op de bodem van de sloten. De schotsen op de Oosterschelde vriezen tot een massale vlakte aaneen, zodat je er over heen kunt naar Noord- Beveland en weer terug, wanneer je*het getij in acht neemt. Henk en Wim, die met de Kerstdagen thuis zijn, nemen de gelegenheid waar en brengen via deze unieke gelegenheid een bezoek aan hun oom in Kortgene, de broer van hun vader. En hun twee neven, ongeveer van dezelfde leeftijd, maken de tocht mee terug naar „My Home". Het gaat best. Het ijs ligt als een cementen vloer zo vast. Maar toch blijft het gevaarlijk. Want wanneer de jongens de volgende dag weer naar huis terug willen, en Henk met Wim hen tot aan de dijk brengen, zien ze dat, waar gisteren een ijsvloer lag, nu het water weer snel stroomt. Ze moeten met een kleine roeiboot oversteken. Ook al een gevaarlijk werkje, want wanneer je tussen de schotsen bekneld raakt, kom je er bijna niet meer tussen uit en drijf je met de stroom de Schelde af naar de Noordzee en dan ben je hopeloos verloren. Je dient dus wel te zoeken naar open vaar water. Het lukt echter en de jongens staan, als ze over zijn, naar elkaar te zwaaien. Behouden thuis Maar ook aan die winter komt een eind. Het wordt weer voorjaar. Ditmaal voorjaar 1940 Het wordt „de tijd dat de koningen der aarde zich gereed maken ten strijde". April vindt Hitier klaar om zijn rampzalige plannen te verwezenlijken. Noorwegen Groot is de verontwaardiging, wanneer de wereld leest en hoort van het opjagen van de Koning van Noorwegen in de bossen van zijn eigen land, door de Duitse vliegmachines, die hun mitrailleurs op hem en zijn familie afvuren. Maar kort duurt de doodstrijd van de dappere Noren. Het land blijkt door verraad al ondermijnd te zijn en de Engelsen komen te laat en met te weinig aanvalskracht om nog iets te kunnen uitrichten. Denemarken heeft zich inmiddels al over gegeven, zonder het bloed van zijn zonen geofferd te hebben in een hopeloze kamp. En de dreigende donderkoppen pakken zich samen boven onze eigen grensWe willen er niet aan, dat Nederland het lot van Noorwegen zou delen. Bovendien, we hebben onze waterlinie In de eerste dagen van mei brengen de bladen beschouwingen over het 'feit, dat onze Vorstin de volgende week aan de top van Haar Dynastie zal komen staan. En in augustus zal onze Landsvrouwe Haar zestigste verjaardag vieren. Dat moet her dacht worden. Er worden al comité's samengesteld en plannen beraamd om dat op een waardige wijze te doen. Daar moeten we in ons dorp toch wat moois van maken, vrouw, zegt De Wilde. God geve, dat we het doen kunnen, zucht zijn vrouw. Hij kijkt haar aan en zwijgt. Hij denkt aan het lot dat de Noorse Koning trof, die nu als balling in Londen zit In elk geval zal ik morgen direct order geven aan Arie, dat hij in de voortuin goudsbloemen en oranje Afrikaners zaait, dan is er in augustus oranje voor 't huis. Dezelfde gedachte schijnt die avond, nadat men in de krant van de jubileumplannen bij het lustrum van onze Vorstin gelezen had, in het hoofd van duizenden Zeeuwen te zijn op gekomen. Nóóit heeft Zeeland zóveel oranjebloesem gezien als in het rampjaar 1940, het jaar van Oranjes verbanning Op Hemelvaartsdag, een dag van rijke zonneweelde, maakt de familie De Wilde een autotocht door Beveland in de richting van Brabant. Ze hebben plannen beraamd om, wanneer Henk met Pinksteren niet thuis kan komen, een tocht naar Mill te maken. Wellicht kunnen ze hem dan even spreken. Voor je genoegen maak je anders zo'n tocht niet meer. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 2