r Predikbeurten zondag 27 november I960 Nieuws uit de Kerken LEESTAFEL goed bevonden waarop de classis ge noemde predikant met ingang van 15 jan. 1961 eervol ontslag verleende de praeses wenste hem Gods beste zegen voor al zijn toekomstige arbeid. Ds. Th. Stoffels en br. Verschuure brachten verslag uit van de samenspre- king, die de commissie gehouden heeft met de Stichting van het Zeeuws Dagblad hierover ontspon zich een zeer breedvoe rige discussie. De visitatoren brachten verslag uit van hun werkzaamheden bij de betrokken kér keraden op verscheidene punten gaf dit aanleiding tot discussie. Ds. A. G. v. d. Stoel rapporteerde ons over enkele zendingszaken. Ds. J. v. d. Klaauw sprak woorden van dank voor de zeer prettige samenwerking met zijn collega's en de andere ambtsdra gers de classis besloot een vertegenwoor diger te zenden naar de afscheidsdienst van 8 januari 1961. Ds. W. Haverkamp dankte hartelijk voor de aanwezigheid van alle kerken bij de opening van het nieuwe kerkgebouw. Op voorstel van Ds. A. G. v. d. Stoel werd besloten uit alle visitatierapporten een kort overzicht samen te stellen en dit op de volgende vergadering nader te be spreken. Nadat de assessor ons voorging in dankgebed, sluit de praeses de verga dering. In opdracht der classis, J. v. d. KLAAUW. KORT VERSLAG van de vergadering van de classis Axel der Geref. Kerken op 15 november 1960 te Schoondijke. 1. Namens de roepende kerk van Hoek opent Ds. Verbeek de vergadering, laat zingen Ps. 89 1, leest Openb. 1 920 en gaat voor in gebed. 2. Na onderzoek der credentialen blij ken alle kerken wettig vertegenwoordigd te zijn, Hoek en Terneuzen door de se cundus. 3. De vergadering constitueert zich Ds van Leeuwen, praeses Ds Verbeek, scri ba Ds van Hattem, assessorDs den Boer, 2de scriba. 4. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en vastgesteld. 5. Mededeling wordt gedaan van de door de scriba namens de classis gevoerde correspondentie. Geïnformeerd wordt, of alle kerken hun bijdrage hebben afgedra gen voor de kwartjes-actie voor gescheur de kerken. 6. Ingekomen stukken a. schrijven van Deputaten voor G.V.Z. (geestelijke verzorging ziekenhuizen); b. schrijven van Deputaten voor aan vullende opleiding van a.s. predikanten. Hierover wordt breed gediscussieerd. Een commissie zal zich nader in deze materie inwerken c. collectenlijst d. brief van de classis Axel der „vrijge maakte kerken" als antwoord op het schrijven van de classis. Wordt voor ken nisgeving aangenomen e. vier brieven van commissie voor re geling kinderbijslag. De classis aanvaardt de voorgestelde gewijzigde regeling. 7. Rapporten a. Ds van Hattem rapporteert over de voortgezette Part. Synode, die gewijd was aan de Zeeuwse Kerkbode b. de commissie ter voorbereiding van een classicale contactmiddag van ouder lingen rapporteert, dat deze D.V. zal wor den gehouden op 21 januari 1961, met als spreker Ds den Boer c. Ds Verbeek rapporteert als Deputaat voor de geestelijke verzorging van mili tairen d. Ds van Hattem rapporteert namens Deputaten voor evangelisatie in de classis. 9. Vacaturebeurten zullen in de Zeeuw se Kerkbode nader worden bekend ge maakt. 10. Volgende vergadering van de clas sis zal worden gehouden 7 februari te Terneuzen. Roepende kerk: Oostburg. Moderamen Ds van Mechelen, praeses Ds Verbeek, scriba Ds van Leeuwen, assessorDs van Hattem, 2de scriba. 11Navraag Ds Grafe stelt een vraag over de afvaardiging naar de classis. 12. Kort persverslag wordt gelezen en vastgesteld. 13. De praeses dankt en sluit de ver gadering. In opdracht van de classis, M. DEN BOER, 2de scriba. Johan Hidding. Jan en Toos. Een eigen dierentuin. Een serie leesboekjes voor de lagere school. Johan Hidding. Jan en Toos. De wonderlijke winter. Een serie leesboekjes voor de lagere school. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kam pen, Deze leesboekjes zijn bestemd voor het tweede leerjaar. Een eerste en een tweede deeltje. Met vele illustraties tussen de tekst. Aantrekkelijke boekjes voor kinderen, in de kindertoon geschreven. Deze uitgave willen wij graag aanbevelen. De kinderen zullen ze met plezier lezen. C. St. J. H. Veenkamp. Pierlepans en zijn vrin den. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Een mooi jongensboek. Pierlepans, wiens ouders op een schip wonen dat over zee gaat, komt bij een oom en tante thuis. Wij horen van zijn schooltijd, zijn vecht partijen en zijn vrinden. Het schip vergaat, waarop zijn ouders varen, maar beide worden gered. Een boek vol wederwaar digheden. Geef het uw jongens. Zij zullen het stil uitlezen. C. St. Beroepen te Arum, Bruchterveld, He- melum en te Hijum-Finkum, J. Sap, kand. tc Leiden te Rijsoord, J. Goumare te Hilversum. Aangenomen naar Berkel-Rodenrijs, G. van Halsema te Fijnaart, die bedankte voor Coevorden en voor Schiedam (vac. E. J. Oomkes) naar Hollandia (Nieuw- Guinea) (Evang. Chr. Kerk), M. van der Sijs te Onnen (Gron) naar Arum, J. Sap, kand. te Leiden, die bedankte voor Bruchterveld, Colijnsplaat, Hantum, He- melum, Hijum-Finkum en voor Exmorra- Allingawier-Tjerkwerd naar Curasao, H. Wiersinga te Gent (België). Bedankt voor IJmuiden (vac. J. van Leeuwen), R. Siertsema te Aalten voor Dordrecht (vac. C. M. van der Loo), C. W. de Vries te Deventer voor Ulrum, T. Kamper te Scharendijke. Examens. Aan de V.U. is geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heer Tj. Doesburg te Amsterdam. -Giften en legaten. Dc Theol. Hoge school te Kampen ontving uit Heerenveen een legaat groot drieduizend gulden. Ds W. Schouten en Ds S, de Vries. Avondzegen. Bijbels dagboek. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Gebruikers van dagboeken willen op zijn tijd weer eens een nieuwe uitgave. Hier hebt u er een. Uitstekend verzorgd. De bespreking van de teksten is leerzaam, met afwisseling uit Oud- en Nieuw-Testa- ment. Wie een nieuwe uitgave zoekt, neme deze „avondzegen", wel speciaal in gesteld op het ouder wordende leven, maar toch sprekend op verschillende leeftijden. Ds P. Visser. Zondagsrust en Zondags heiliging. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen, Deze studie mag wel door velen gelezen worden. Zeker door alle ambtsdragers. In ons land, waar de invloed van het puri tanisme nog altijd merkbaar is, doet deze grondige behandeling van het onderwerp over zondagsrust enz. weldadig aan. Zo wel de Schrift als de oude Kerk komen ter sprake. Verder de R.K. theologen, de re formatoren en onze latere geref. ethici. Tegenover de saecularisatie van de rust dag is hier een principiële oproep, om bij glijdendë werkweek enz. op te komen voor de dienst des Heren. Ds Visser heeft hier mooi werk gedaan. Laten wij er profijt van trekken K. J. Popma. Drinzel zoekt verder. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Wie van „spanningen" houdt, kan hier terecht. De hoofdpersoon, Drinzel, komt nog al in moeilijkheden, maar in een weg, waarin hechtenis hem niet bespaard blijft, keert alles toch zó, dat waarheid en recht aan 't licht komen. Deze roman volgt niet de gewone weg van vele romans, maar heeft iets aparts. Wij bevelen u de lezing aan. C. St. Nelly van DijkHas. De brandende lamp. Uitg. J, H. Kok, N.V., Kampen. Een familie-roman, met familie-aangele genheden en doprsverwikkelingen. Een enkel héél gaaf karakter, een jonge vrouw, die het offer kent, en eindelijk de lamp, die licht verspreidt in 's levens duisternis. Dit boek behoort tot de beste, die de schrijfster ons gaf. Het zal veel gelezen worden. C. St. Ds. D. van Maanen. Koning David. Uitg. Bosch en Keuning, N.V., Baarn. De serie „bibliotheek van boeken bij de Bijbel" wordt nu in pocket-vorm uit gegeven. Vandaar de lage prijs. Dit is een aparte behandeling van Da vids geschiedenis, sprekend en vol tref fende punten. De schrijver heeft zich in geleefd in deze stof en weet er iets be langrijks van te maken. Een verrijking voor uw huisbibliotheek. Men schaffe zich dit werkje aan. C. St. Ds J. M. Spier. Van Thales tot Sartre. Wijsgeren uit oude en nieuwe tijd. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Ds Spier heeft altijd grote belangstel ling gehad voor de philosophie. Hij geeft in deze studie niet een historische bewer king vanaf Thales tot onze tijd. Maar, hij wil verschillende denkers voor ons doen leven en ons zó inleiden in hun systemen. Na eèn korte inleiding over de beteke nis van de wijsbegeerte krijgt men uit de Griekse oudheid, daarna uit de christelijke oudheid, bespreking van belangrijke per sonen. Het griekse denken én het christel. denken, met de afhankelijkheid van de laatste van de eerste, de tijd der middel eeuwen, de baanbrekers naar een nieuwe tijd, het rationalisme en het daarop vol gende irrationalisme van de jongste tij den worden alle aan een grondige bespre king onderworpen. Dit is een werk, waar u naar kunt verwijzen, voor Bergson of Heidegger of Sartre of wie dan ook. De schrijver ons compliment voor deze arbeid, de uitgever voor de keurige uit gave. Men make er gebruik van. C. St. A. M. de MoorRingnalda. Moeder Dit- ta. 4e druk. Uitg. T. Wever, Frane- ker. Dat een 4e druk kan verschijnen, be wijst wel, dat dit boek onder de graag gelezen werken moet gerekend worden. Ditta's levensgeschiedenis kent hoogten en veel diepten, maar het leven loutert en op de levensavond is er rijpe vrucht. Wie het boek nog niet kent, die schaffe het zich aan. U zult het als een goede roman waarderen. C. St. Martha MarijsVisser. De zwarte. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Dit boek brengt ons in de wereld van de' sekte, die in ons land, en vooral in sommige streken, nogal aanwezig is. „De zwarte" is een merkwaardige figuur, door velen vereerd, maar door andere „voor gangers" verworpen. Wij horen van de nare toestanden, die geestelijke overspan ning veroorzaken. Een lezing van dit boek zal ons kritisch tegenover het sektewezen maken en dat is heel goed. Ik heb mij een ogenblik afgevraagd wordt aan deze „zoom" van het geestelijk leven niet wat véél aandacht besteed, door er boeken aan te wijden Maar, het kan zijn nut hebben, en dan is dit boek zeker een leerzame bron. C. St. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 2.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Ytsma. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Van Til. (Kerkgebouw Ned. Herv. Gem. 't Zand) 8.45 uur Ds. Ytsma. Collecte Gen. Dep. Evangelisatie voor Evangelisa tie noodgebieden, Evangelisch herstel en opbouw en Deputaten „Overvloed van werk en werkkrach ten". Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) geen dienst. Woensdag 30 nov. .(Dankdag) (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 2.30 uur Ds. Ytsma. 7.30 uur Ds. Ytsma. Collectetekort Zendingscommissie. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Poelman. W. 10 uur Ds Mintjes te Wolphaartsdijk, 2.30 uur Ds Poelman. Domburg 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. Voorber. H. Av. W. 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Homburg. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. W. 9.30 uur Ds. v. d. Wal, 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. W. 10 uur Ds. Vlaardingerbroek, 2.30 uur Ds. van Heesen. Koudekerke 9.30 uur Ds. Elshout, 2.30 uur Ds Ytsma. W. 9.30 uur Ds. Brederveld, 7.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds Van Heesen. W. 9.30 uur Ds. Van Heesen, 7.30 uur Ds. Vlaar dingerbroek. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Van der Klaauw te Krabbendijke. W. 10 en 2.30 uur Ds. den Boer te Zaamslag. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. W. 10 uur Ds. Van Ulden, 2.30 uur Ds. v. Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. van Ulden. W. 10 uur Ds. Streefkerk, 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer. W. 2.30 uur Ds. Elshout, 7.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. W. 10 uur Ds. v. Wouwe, 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Homburg. (Interkerkelijk Avondgebed iedere zaterdagavond, half acht, in de Engelse Kerk aan de Paul Kruger- straat. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds v. d. Wal. W. 10 uur Ds. Boot, 2.30 uur Ds. v. d. Wal. Westkapelle 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Hom burg. W. 2.30 uur Ds. Van Til, 7 uur Ds. v. d. Bom. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds. de Vries. Sociëteitsgebouw (Dienst voor belangstellenden) avond 7.30 uur Ds. v. d. Molen te Cadzand en Ds. de Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Pontier teVlissingen. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Rienks te Sittard. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (Hotel „Rotterdam") 6.30 uur Ds. Verbeek. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. Krabbe te Hillegom. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. den Boer. CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds. Mintjes. W. 9.30 en 2 uur Ds. Roest te Rotterdam. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. W. 10 uur 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst. W. 9.30 uur Ds. v. d. Veen, 2 uur Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Van Rij te Zaandam. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 44. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Van Rij. Collecte voor kas Gen. Dep. voor de Evangelisatie. W. (Westerkerk) 10 uur Ds. Booij, 7. u Ds. Jansen. Collecte voor de Kerk. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. de Wit, Rotterdam W. 10 en 2.30 uur Ds. Schaafsma te Rotterdam. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Voormiddag Voorber. H. Av. W. 10 uur Ds. de Ruijter, 2.30 uur Ds Heiner. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek. W. 10 uur Ds. Goedendorp, 2.30 uur Ds. v. d. Leek. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. W. 10 uur Ds. Stoffels, 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema. W. 10 uur Ds. Heiner, 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. W. 10 uur Ds. Poelman te Arnemuiden, 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 uur Ds. de Ruijter, 2.30 uur Leesdienst W. 10 uur Ds. v. d. Leek, 2.30 uur Ds. de Ruijter. Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Stoel te Bergen op Zoom. W. 10 uur Ds. Poelman te Arnemuiden, 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds Booy. W. 9.30 uur Ds. Jansen, 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. Keur te Sche- veningen. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.30 en 4 uur Ds. Stoffels. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. ter Horst te den Haag. W. 9.30 uur Ds. Koolstra, 2.30 u. Ds. v. d. Klaauw. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds van Eg- mond. Rilland-Ba'ch 10 en 2.30 uur Ds. Visscher, Zwijndrecht W. 10 uur Ds. v. d. Klaauw, 2.30 uur Ds. Stoffels. Tholen 10 en 5 uur Ds. van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel, em. pred. te Ridderkerk. W. 10 en 2.30 uur Ds. Lindeboom te Zwijndrecht. Bruinisse 10.30 uur Ds. Snoey te Waddinxveen, 5 uur Ds. Haverkamp te Anna Jacobapolder. Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds. Van Aller. W. 10 en 2.30 uur Ds. Lammens te Rotterdam. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld te Souburg. W. 10 uur Ds. Van Aller, 2.30 uur Ds. Radder. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boersma. Kamperland 9.30 en 2.30 u. Ds. Verschoor, Vlissingen W. 9.30 uur Ds. Radder, 2.30 uur Ds. Van Aller. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 9 en 2.30 uur Ds. Snoey te Waddinxveen. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7 uur Ds. P. Melse. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Kamper. Namiddag Voorber. H. Av. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Radder. W. 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Linden te Rotterdam. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Melse.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3