Predikbeurten zond eg 9 oktober I960 Officiëeie berichten Nieuws uit tie i€erken KAUFMANN LEESTAFEL de predikanten van Nederland, die werd afgedrukt in het weekblad „Le Christianisme au vingtième siècle". Wat die landgenoten betreft, we we ten het niet, getuige het feit, dat men in de Gereformeerde Kerk van Haar lem de proef heeft genomen, en maar weer tot de dichte deur is teruggekeerd, gezien de minder dan matige belang stelling voor de open deur en de mo gelijkheid om even in te keren. Een ander feit, waarover ds. Roma- ne-Musculus struikelde waren de en- tree-bewijzen voor sommige kerken ,,Ik vind het een beetje vreemd dat je te Delft, Leiden, Haarlem of Amster dam een kaartje moet kopen om in het huis van de Heer te gaan. Dat kan er nog mee door voor het beklimmen van een toren vanwaar men mij een uitzon derlijk panorama belooft, desnoods voor het bezichtigen van een graftombe van een prins. Maar voor het betreden van een schip waar vele generaties van christenen zijn samengedromd om tot inkeer te komen onder gewelven die eeuwenlang getuige zijn geweest van gebeden, om een modern kerkraam te zien dat gebeurtenissen uit het evangelie verhaalt? De incidentele bezoeker wordt er zelfs toe veroordeeld dat deze geslo ten verblijfplaats niets voor hem is, dat hij er niets van verwacht en er niets van leert kennen. En zouden uwe gran dioze kerken, beladen met historie nog OOSTKAPELLE De kerkeraad van Oostkapelle verzoekt de kerken in de classis, zich te doen ver tegenwoordigen bij het afscheid van Ds. Th. Sj. de Groot op zondag 9 oktober te 7 uur. J. COPPOOLSE, Scriba, Tel. 0 1188—486. Beroepen te Geesteren-Gelselaar, J. Bo venberg, kand. te Schiedam te Voort huizen (vac. C. Ch. Griffioen), P. Melse te Zonnemaire (Zld) te Wons, C. H. Koetsier, kand. te Amsterdam -te Rhe- den-De Steeg en te Zoetermeer, J. Kuiper te Abcoude te Eindhoven (2de maal), J. M. Bloemkolk te Ede te Lemmer, M. N. de Wolf te Klazienaveen te Kootwijkerbroek, J. van Drie, kand. te Leusden te Vlaardingen (8ste pr. pi.), H. J. Kouwenhoven te Rotterdam-Delfs- haven. Aangenomen naar Muiden, J. Koen te Zijldijk (Gron.) naar 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeyenga), J. v. d. Klaauw te Krabbendijke naar Eernewoude, S. de Jong, kand. te Amsterdam naar Eind hoven, J. M. Bloemkolk te Ede. Bedankt voor Bolsward, J. W. Vlaan deren te Delfzijl voor Ulrum, H. Als- meier te Bunde voor Siddeburen, R. van Reenen te Klundert. Benoemd tot assistent voor het Evan gelisatie-arbeid te 's-Gravenhage-West Ds C. A. Vreugdenhil, emeritus-predikant te Ouderkerk a. d. IJssel tot hulp in het pastoraat te 's-Gravenzande, W. S. Pon tier, emeritus-predikant te Honselersdijk tot hulpprediker voor het verstrooide werk in Noord-Zwitserland, K. Kuiper, kand. te Daarle (O.). slechts moeilijk toegankelijke en tegen betaling geopende musea van een voor bije tijd zijn Me dunkt aan deze regels is niets toe te voegen, het is helaas maar al te waar, dat vele kerken meer musea zijn dan huis des Heren. Nadat in de Spiegel van deze week (1 oktober) werd afgerekend met het artikel van P. Russel in het Algemeen en Zeeuws Dagblad- over de zaak Kaufmann, maakt nu het Algemeen Handelsblad melding van een lezing van de Hessische autoriteiten, die de zaak Kaufmann met alle geweld tot een bagatel willen reduceren. Deze autori teiten verklaren ook dat Sumpf - de joodse caféhouder, die uit Köppern weggetreiterd zou zijn en naar Canada is uitgeweken „slechts een lang voorgenomen reis naar dat land heeft gemaakt en gewoon weer in Duitsland leeft. Aan de Spiegel nu de taak om het tegendeel aan te tonen, na deze beschuldiging van tendentieuze bericht geving, die dit blad door de Hessische autoriteiten wordt aangewreven. Terneuzen. W. C. van Hattem. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Amsterdam-Z. nam Ds. W. van Boeijen afscheid van Eindhoven met 1 Petr. 2:19. Na bevestiging door Ds. G. Y. Vellenga aldaar met Matth. 8 5 13 en Luk. 7110, deed kand. T. v. d. Houw, gekomen van Apeldoorn, intrede aldaar met 2 Cor. 4:5. Na bevestiging door Ds. K. Smit aldaar met 2 Tim. 4:1, deed Ds. D. J. Modderaar, gekomen van Rotterdam-Zuid, intrede te Voorschoten met Neh. 8:9. Ds. A. J. Noordewier is voornemens a.s. zondag afscheid te ne men van Rouveen wegens bekomen eme ritaat. Ds. A. M. Lindeboom te Twij- zel is voornemens 27 nov. intrede te doen te Staphorst-Rouveen. Dr. C. Gilhuis te 's-Gravenhage-O. is verhuisd naar Carel Reinierszkade 19 aldaar. Ds. H. Moll is verhuisd van Berkel naar Tienhoven v. d. Boogaardstraat 4 te Werkendam. Prof. Dr. N. H. Ridderbos te Am sterdam is benoemd tot secretaris van de senaat van de Vrije Universiteit. Ds. A. J. Noordewier te Staphorst- Rouveen heeft om gezondheidsredenen eervol emeritaat ontvangen van de classis Zwolle. Hij gaat zich metterwoon vesti gen te Driebergen. Ds. L. F. Stolk te Emmen is verhuisd naar Meyerswegje 18 aldaar. Ds. C. L. Ruben te Eindhoven heeft het ziekenhuis, waarin hij in verband met een hem overkomen verkeersongeval ter verpleging was opgenomen, reeds weer mogen verlaten. Een en ander blijkt nog al te zijn meegevallen. Conferentie over Afrika. Voor hen, die voornemens zijn een werkkring te zoe ken in een der landen overzee, organiseert De Kerk Overzee op 29 en 30 oktober a.s. op „De Keyenberg" te Renkum een con ferentie met als thema „Afrika's beslissend jaar 1960". Gesproken zal worden over de achtergrond van de huidige ontwikke ling in Afrika en over de verantwoorde lijkheid van de christen tegenover deze gebeurtenissen. Sprekers zijn: Dr. A. H. J. Prins te Groningen, Mr. P. J. Idenburg te Leiden en Ds. Oglethorpe uit Rhodesia. Voorts zal een forum van deskundigen vragen van deelnemers beantwoorden. De kosten bedragen 7,50. Restitutie van reiskosten boven 2,50 is mogelijk. Aan meldingen te richten tot het secretariaat van De Kerk Overzee, Leidsestraatweg 11, Oegstgeest. Conferentie ex-R. Katholieken. 12 en 13 nov. a.s. zal in het gebouw „Atri um" te Rotterdam een conferentie worden gehouden voor gewezen en belangstel lende Rooms-katholieken, georganiseerd door de stichting „In de rechte straat". Als sprekers zullen optreden de heren Ds. J. Gravendeel, onderwerp „Gij zult mijn getuige zijn" Ds. H. J. Hegger, onder werp „De offergedachte bij Rome en bij de Reformatie" en G. Verlot, ex-priester arbeider te Brussel, onderwerp „Kerk zonder Middelaar". Zondagmorgen 13 nov. zal Ds. Hegger voorgaan in de kerk dienst. Er zal ruim gelegenheid zijn voor gedachtenwisseling en persoonlijk gesprek. Een unieke benoeming. Naar wij ver nemen heeft het bestuur van de R.K. la gere technische scholen te Tilburg Ds. P. Visser benoemd als leraar godsdienst- en maatschappijleer aan de beide R.K. am bachtsscholen, zulks voor de niet-katho- lieke leerlingen. Ds. Visser zal aan beide scholen twee lesuren per week geven waarvoor directeuren een schema hebben opgesteld, zodat de over vele klassen ver spreid zijnde leerlingen toch in twee groe pen gezamenlijk dit onderwijs kunnen ont vangen. Het leerplan bedoelt met name sociologie te geven, voor welk vak Ds. Visser reeds enige jaren rijksgecommit teerde is bij verschillende examens. Een dergelijke regeling en benoeming bestaat nog nergens in Nederland, en het is wel opmerkelijk dat zo iets uitgerekend in het Roomse Tilburg voor het eerst gebeurt. Grote offervaardigheid. Ook in Dordrecht is de kerkbouwaktie de laatste jaren krachtig aangepakt. Naast de Ju liana-, de Wilhelmina- en de Rehobotkerk heeft men enkele jaren geleden de Petrus kapel aan de Staart gebouwd, terwijl nu in het Zuidwesten de Stefanuskerk ge bouwd wordt. De gemeente betoont daar bij grote offervaardigheid, en thans heb ben drie gemeenteleden tezamen een gift van 28.000,— geschonken voor de nieu we kerk en een ander gemeentelid een gift van 8000,voor een orgel in dit bedehuis. De kerk van Dordrecht telt ruim 5600 zielen en heeft zes predikants plaatsen. Maar in deze cijfers komt bin nenkort verandering, als de zelfstandig wording van de kerk van Dubbeldam een feit zal zijn. Warffum. De gemeente heeft onder grote belangstelling haar 125-jarig bestaan gevierd. In de herdenkingssamenkomst voerden het woord de pastor-loei, Ds. S. Bosma en de oud-predikanten Ds. H. de Zwart van Oldelcerk en Ds. B. Hage naar, em. predikant te Linschoten. In 1942 kwam te den Andel een dochtergemeente tot openbaring, waardoor het zielental met 200 terugliep. De kerk evangeliseert in Usquert, waar men ook een eigen gebouw heeft. Internationale hulpverlening. Het al gemeen diaconaal bureau heeft het eerste bedrag groot 20.000,overgemaakt voor Angol in Chili, waar de plaats gro tendeels verwoest werd, w.o. alle tien de Prot. kerken. Van de sedert het begin van de start in aug. j.l. ingekomen be drag groot 29.000,is 1000,be stemd voor de vluchtelingen in Honkong en 1000,voor die zonder nadere be stemming, voor Korea en voor Grieken land. Het A.D.B. ziet gaarne nog meer bijdragen binnenkomen, en heeft ook gel den nodig voor het vluchtelingenwerk in Hongkong. Deputaten besloten daarop voorlopig het werk te concentreren, want deze millioenenstad bestaat voor een der de uit vluchtelingen, en een paar hon derdduizend mensen leven er in hutjes en hokken die ze van golfijzer, kisten en zelfs van karton gemaakt hebben. Elke nacht sterven er op straat mensen van honger en ondervoeding. Geva Kraan—'van den Burg. Franse Lelie. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. De schrijfster heeft zich naam ge maakt met haar historische romans. Ook dit boek handhaaft haar roem. Het gaat over Renée, de dochter van Lode- wijk XII, die in de dagen van de her vorming een belangrijke rol heeft ge speeld. Het waardevolle van de historische roman is, dat deze berust op feitelijke gegevens, terwijl verdere studie de waarde en de aantrekkelijkheid van zo'n boek verhogen, li leeft in dit werk in de tijd van het hugenotisme, de strijd van Rome daartegen en het moei lijke leven van vooraanstaanden, die de nieuwe religie waren toegedaan. De lezing van dit boek verrijkt uw kennis, waarom wij allen zeggen schaf uzelf deze roman aan. C. St. A. M. de Moor—Ringnalda. Vrouwen als u en ik. Uitg. drukkerij Liber- tas, N.V., Drift 13, Utrecht. In Centraal Weekblad hebben deze schetsen reeds gestaan. De schrijfster gaat telkens uit van een vrouwelijke persoonlijkheid uit de Schrift, en geeft daarbij lessen voor dit leven. De schrijfster heeft als regel de gangbare uitlegging gevolgd, zonder persoonlijke studie, of deze dingen alzo zijn. Dat blijkt duidelijk bij het boek Ester. Wat zij daar zegt over Haman, enz., is niet vol te houden. Een blik in de „Korte verklaring" kan haar daar van overtuigen. Wij moesten van die „Amalek-fantasie" nu langzamerhand maar afstappen. Duidelijk geschreven schetsen, mooi uitgegeven. Voor 5,90 is het boek uw eigendom. Velen zullen het graag bezitten. C. St. P. A. de Rover. Onder verscheurende wolven. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Een goed vlugschrift over Calvijn, met foto's. Prijs 75 cent. Om vlug iets te weten over de grote hervormer. Pro beer maar. C. St. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma, Bed. H. Av. 2.30 uur Ds. Westerink te Leiden, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Ytsma, Dankzegging H. Av. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra, Voorber. H. Av. 5 uur Ds. Westerink. (Kerkgebouw Ned. Herv. Gem. 't Zand) 8.45 uur Ds. Westerink. Collecte Evangelisatie in eigen stad. (Rusthuis, Branderijmolengang) 2.30 uur Ds. Boon stra, Bed. H. Av. (Gasthuiskerk, Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Homburg. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Poelman, Bevestiging van ambtsdragers. Domburg 10 uur Ds. van der Bom, 2.30 uur Ds. van Wouwe. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds Boot, Bed. H. Av. en Dank zegging. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vlaardingerbroek. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. van Heesen. Oostkapelle 10 en 7 uur (afscheid) Ds. de Groot. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. van Til. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Bohlmeijer, Bed. H. Av. en Dankzegging. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk, Bed. H. Av. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Homburg. (Interkerkelijk Avondgebed iedere zaterdagavond, half acht, in de Engelse Kerk aan de Paul Kruger- straat.) Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds v. d. Wal. Westkapelle 9.30 uur Ds. van Wouwe, 2.30 uur Ds. van der Bom. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Cand. v. d. Beukei te Delft. Axel 10 en 3 uur Ds. van Leeuwen. Breskens 10 en 2.30 uur Ds. Grafe. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. de Vries, Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. van Hattem, Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. van Mechelen. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Elders te Amsterdam. CLASSIS GOES Baarland geen opgave ontvangen. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen, Bed. H. Av. en Dankz. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Mintjes. Goes (Zendingszondag) (Westerkerk) 10 uur Ds. de Jong te den Haag. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 41. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. de Jong. Collecte voor de Zending. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Verschoor te Vlissingen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Leek voormiddag Voorber. H. Av. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Oegema. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. de Ruijter. Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Kerk te Gorin- chem. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booij, Bed. H. Av. en Dankz. CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. Brederveld te Souburg. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.30 en 4 uur Ds. v. d. Stoel, Bed. H. Av. en Dankz. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Klaauw, Bed. H. Av. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds van Eg- mond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Stoffels. Tholen 10 en 5 uur Ds. van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. de Bruin te Rot- terdam-Z. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Wielemaker. Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Voorber. H. Av. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. van Aller. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma, Bed. H. Av. en Dankz. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Nieuwerkerk 10.30 en 5 uur (Voorber. H. Av.) Ds. Becker. Oosterland 9 uur Ds. Becker, 5 uur Ds. Haverkamp te Anna Jacoba Polder. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7 uur Ds. Tiemersma. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Kamper. Wissenkerke geen opgave ontvangen. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Melse. BB

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3