PRED IKBEURTEN kerknïeuws OfficSëele herachten ZONDAG 18 SEPTEMBER 1960 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. Boonstra, Zondag 26 2.30 uur Dr D. van Swigchem te Kampen 5 uur Ds P. van Til (Noorderkerk) 9.30 uur Dr D. van Swigchem 5 uur Ds J. Boonstra, Zondag 26 Kerkgebouw Ned. Herv. Gem. 't Zand 8.45 uur Ds P. van Til Collecte Evangelisatie in eigen stad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst Ds H. K. Poelman, Voorber. H. Av. Ds P. van Til Arnemuiden 10 en 2.30 uur Domburg 10.30 en 2.30 uur Gapinge 10 en 2 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur Veere 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Westkapelle 9.30 2.30 uur Ds P. Homburg. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 2.30 uur Hoek 10.30 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui 10 en 3 uur Ds CLASSIS GOES Ds M. Boot Drs J. Vlaardingerbroek Drs A. Elshout Ds M. E. van Heesen Cand. P. v. d. Beukei te Delft Ds S. van Wouwe Drs Chr. van Ulden Ds P. A. Bohlmeijer Ds J. C. Streefkerk Ds P. Homburg Ds J. v. d. Wal Ds D. de Vries Ds A. van Leeuwen Ds Grafe Ds A. J. Verbeek Dr N. J. Hommes te Rotterdam Ds W. C. van Hattem Ds J. B. van Mechelen Ds M. den Boer G. D. L. Brederveld te Souburg Baarland 9.30 en 5 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes (Westerkerk) 10 uur 5 uur (Oosterkerk) 9.15 uur 5 uur Cand. Eikelboom te Sleeuwijk Leesdienst Ds J. v. d. Veen Ds Th. Sj. de Groot te Oostkapelle Ds E., Jansen Ds E. Jansen Ds Th. Sj. de Groot Collecte Jeugdcentrale en Gen. Dep. Evang. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds B. Mintjes Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand (Geref. Kerk) 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2.30 uur CLASSIS THOLEN Anna facoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Lloogerheide (Schapendreef 21) 9.30 Ds Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10.30 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 5 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds J. v. d. Leek Ds J. Koolstra Ds S. Oegema Ds Joh. Booy te Utrecht Ds C. de Ruijter geen opgave ontvangen Ds J. E. Booij Ds W. Haverkamp Ds A. G. van der Stoel en 4 uur G. J. Pontier te Vlissingen Ds J. v. d. Klaauw Ds A. Koning uur Ds J. C. van Egmond Ds Ph. Stoffels Ds J. C. van Egmond Ds J. Visscher Em. pred. te Zwijndrecht Ds C. A. Wielemaker Ds G. Bouwmeester te Rotterdam Ds H. L. van Aller Ds C. M. Boerma Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker Oosterland 10 en 3 uur Ds P. Melse, Bed. H. Av. en Dankz. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur Ds C. M. Boerma Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. v. d. Berg te Sassenheim Wissenkerke geen opgave ontvangen Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemairea 10 en 2.30 uur Ds E. Brunsting te Baarn Rome gehouden Olympische spelen be wijzen, dat het in deze overdrukke we reld mogelijk is een geweldige brok tijd af te zonderen voor sport. Uren en uren trainen zijn aan de strijd om het Olympisch goud vooraf gegaan. En dat door mensen, meestal jonge mensen, die toch een taak in het leven hebben of zich daarop moeten voorbereiden. Geen tijdHet is zo betrekkelijk. Geen tijd is vaak een camouflage voor: geen belangstelling, geen liefde. De jeugdweek Ik roep de ouders op tot bezinning. In het bijzonder die ouders, die lauw tegenover ons gereformeerde jeugd werk staan. Wij leven snelMaar een aantal jaren en uw kinderen van nu zijn de ouders van straks. Dan moe ten ze zélf leiding geven, kinderen op- Tweetal te Ulrum, H. Alsmeier te Bunde en W. H. de Ruiter te Idsken- huizen, waarvan eerstgenoemde is be roepen te Ede (4de pred. pl.K. Sierink te Oosternijkerk en H. Tien te Nijkerk. Beroepen te Siddeburen, R. van Ree- nen te Klundert te Melbourne (Australië), rev. J. F. H. van der Bom te Sydney, voorheen predikant te Gro ningen te Lekkerkerk, G. Clements, kand. te Rotterdam te 's-Graven- moer, I. Vergeer, kand. te Woerden te Berlikum, W. van der Zwan te Nieuwe-Pekela te Ulrum, H. Als- meier te Bunde (Oostfriesland, Duits land). Aangenomen naar Rutten (N.O.P.), W. Visscher, kand. te Nieuw-Amster- dam naar Grijpskerk (Gron.), G. van den Berg te Wetsinge-Sauwerd naar Blacktown (New South Wales), rev. H. L. Hoving te Hamilton (On tario, Canada). Bedankt voor Eernewoude, Hijum- Finkum en voor Westerlee (Gron.), W. Visscher, kand. te Nieuw-Amster- dam voor Barneveld en voor Gorin- chem (vac. A. C. Mooy), H. Hogen- huis te Dokkum. Examens. De classis Almkerk heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer H. Eikel boom, kand. te Sleeuwijk, die echter nog geen beroep in overweging nemen kan. De classis Amersfoort exami neerde de heer J. van Drie, Heiligen- bergseweg 9, Leusden, kand. aan de V.U.. die terstond beroepbaar is. De classis Leiden examineerde de heer J. Sap. Houtlaan 6, Leiden, kand. aan de V.U., die terstond beroepbaar is. Mevrouw Zwanenburg overleden. Na een langdurige ziekte is zaterdag morgen toch nog vrij plotseling over leden mevrouw A. E. Zwanenburg— Verhage te Groningen. De begrafenis heeft plaats gehad donderdag, na een rouwdienst in de gereformeerde Oos terkerk. Mevrouw Zwanenburg, af komstig uit Middelburg, was lerares Frans aan het Willem Lodewijkgym- nasium te Groningen en zij heeft haar functie zolang dit haar enigszins mo gelijk was met geestdrift en toewijding vervuld. Ook deed zij veel werk in de gemeente van haar echtgenoot Ds. L. Zwanenburg, predikant van de gere formeerde kerk te Groningen-Oost. Mevrouw Zwanenburg is voorts o.m. lid van het hoofdbestuur van de gere formeerde vrouwenbond geweest. KORT VERSLAG van de voortgezette vergadering van de Particuliere Sy node van de Geref. Kerken van Zee land op donderdag 8 september 1960, v.m. half 10 te Goes in de lokalen van de Westerkerk. 1. Opening. Ds. v. d. Stoel opent als praeses de vergadering, laat zingen Ps. 84 3, leest Psalm 100 en bidt om Gods zegen over de werkzaamheden. 2. Appèl nominaal. Enkele primi-afge- vaardigden zijn door secundi vervangen. Aan 't agendum worden enkele punten toegevoegd. 3. Ingekomen stukken a. een schrijven van Ds D. J. Couvée met dankbetuiging voor 't feit, dat de sy node zich heeft gedistanticeerd van 't schrijven van het artikel in de kerkbode van 20 mei 1960. Met verzoek deze dis tantiëring officieel uit te spreken. De sy node verwijst naar de acta, welke aan alle kerken zijn gezonden en ziet geen reden om hier nader op in te gaan. b. Mededeling van controle van de boeken van de penningmeester van het deputaatschap. A. G. K. O. S. in Zeeland. Décharge wordt verleend. 4. Benoemd wordt tot primusdeputaat art. 17 br. J. Dregmans, Langestraat 15 te Hoek wegensbedanken van br. O. Rib- voeden, in het ambt staan, functies be kleden in het kerkelijk, staatkundig en sociale leven. En u wilt toch, dat ze dat zullen doen als christenen Dan zullen ze de Here Jezus oprecht moeten liefhebben. Maar dan zullen ze ook moeten weten wie de Here Jezus is. En wat HIJ wil. Dan zullen ze het Woord van hun God moeten kennen en kunnen toepassen in het dagelijkse leven. Dan zullen ze „wegwijzers" moeten zijn en de goede kant uitwijzen Voor deze vorming tot mensen Gods is ons gereformeerde jeugdwerk on misbaar. Het is een schakel, maar een noodzakelijke schakel. En de kracht van de keten hangt af van de zwakste schakel Bennekom. S. de Vries. (Arnhemse Kerkbode) bens. De synode benoemt hem ook tot dacht der kerken heeft aanbevolen en na- secunduslid van de Landelijke Samenwer king. 5. Het ontwerp-overeenkomst inzake de „Zeeuwse kerkbode" komt ter tafel. Enkele opmerkingen worden gemaakt in de richting van groter zekerheid ten aan zien van het karakter van de Zeeuwse kerkbode als officieel orgaan van de Zeeuwse kerken. Na uitvoerige discussie wordt het con cept aanvaard behoudens een opdracht aan het moderamen om zich te vergewis sen, dat een tweetal overgangsbepalingen metterdaad voldoet aan de bedoeling der synode. Het moderamen ontvangt ook de opdracht tot de volgende synode te zor gen voor de naleving van deze overeen komst. 6. De penningmeester van de Particu liere Synode deelt de begrotingscijfers mee voor het kalenderjaar 1961. De scriba zal aan de quaestores in de classes be richten, dat voor 1961 gerekend moet worden op een bedrag van 12.000, voor de gezamenlijke Zeeuwse kerken. 7. Rondvraag a. Ds Tiemersma pleit voor tijdige her ziening van de percentagecijfers. De sy node gaat hiermee accoord. b. Ds Jansen dankt voor de felicitatie bij zijn 25-jarig jubileum. c. De acta van deze voortgezette sy node zullen gevoegd worden bij die van de volgende Particuliere Synode. 8. Sluiting. De vergadering wordt ge sloten door de voorzitter, nadat deze de zaak van de christelijke pers in de aan- dat hem door de assessor dank is gebracht voor zijn leiding. In opdracht van de synode, E. JANSEN, 2de scriba. KORT VERSLAG van de vergadering van de classis Tholen, gehouden op woensdag 7 september 1960 in de Geref. kerk van Bergen op Zoom. 1. De praeses, Ds van der Klaauw, opent om ruim 9 uur de vergadering op de gebruikelijke wijze. 2. De credentiebrieven worden nage zien alle kerken zijn wettig vertegen woordigd. 3. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen. Ze zijn, zoals ge woonlijk uitvoerig en punktueel en wor den ongewijzigd goedgekeurd. 4. Naar aanleiding van de notulen be sluit de classis om a. iedere kerkeraad te verzoeken voor zover nog niet geschied een primus en secundus afgevaardigde voor te dragen voor de classicale percentagecommissie b. een commissie te benoemen om te komen tot een nieuw classicaal huishou delijk reglement en een ontwerp regeling kerkvisitatie, aangepast aan de nieuwe kerkorde. In deze commissie worden be noemd de predikanten Koning (samenroe- per), Stoffels, Van der Klaauw en Haver kamp. 5. Op instigatie van het comité „Zeeuwse ouderlingenconferenties", over weegt de classis in haar ressort de zaak van de „opleiding van ouderlingen" ter hand te nemen. Overtuigd van het grote belang hiervan, besluit de classis een com missie van voorbereiding in te stellen be staande uit de ouderlingen Lindhout, Bou- deling en Ds van der Stoel. 6. Naar een conferentie, belegd door het bestuur van het Geref. Jeugdcentrum wordt afgevaardigd Ds Koning. f. Na ontvangen toelichting, adviseert de classis de kerk van Oud-Vossemeer verder te gaan met de kerkelijke tucht over een van haar leden. 8. Ds Koning rapporteert over de laatst gehouden Particuliere synode, 't Blijkt, dat de P.S. geen mogelijkheid ziet in te gaan op het voorstel van onze classis om te komen tot een uniforme regeling van de bid- en dankdagen. 9. De classis acht het noodzakelijk zich nader te oriënteren omtrent het Zeeuws dagblad. Een commissie hiertoe aangewe zen, zal zich op de hoogte stellen en de classis rapport uitbrengen. 10. Bij de rondvraag doet Ds van der Stoel enige mededelingen omtrent de hui dige situatie met betrekking tot de „zie kenhuiskwestie" in Bergen op Zoom. 11. Nadat de volgende vergadering is vastgesteld op 2 november, sluit de prae ses te 1.15 uur de vergadering. Op last der classis, W. HAVERKAMP, assessor. KORTE NOTULEN van de vergadering der classis Axel op dinsdag 6 septem ber 1960 te Terneuzen. 1. Ds G. J. Grafe opent de verga dering namens de roepende kerk van Breskens met Schriftlezing en gebed. Na rapport over de credentialen neemt het moderamen zitting Ds W. C. van Hattem, praeses Ds A. J. Verbeek, scriba en Ds J. D. de Vries, assessor. Het agendum der vergadering wordt vastgesteld. 2. Notulen worden gelezen en ge tekend. 3. Mededeling van gevoerde cor respondentie. 4. Instructie van de kerk van Bres kens, bevattende het verzoek om het gesprek over pastoriebouw voort te zetten. In het gesprek, dat door de classis met Breskens zal gevoerd moe ten worden over het evangelisatiepredi kantschap, zal dit ter sprake kunnen komen. 5. Ingekomen stukken a. betr. rehabilitatie van br. Vermeer; b. aanvulling K.O.; c. verzoek van G.J.C.-bestuur om een afgevaardigde aan te wijzen voor vergadering op „De Witte Hei" op 21 oktober. Aangewezen Ds J. B. van Mechelen d. T.a.v. kwartjesbijdrage voor „ge scheurde kerken" wordt besloten, dat de kerken nogmaals zullen onderzoeken of zij een bedrag schuldig zijn en dit op de eerstvolgende vergadering zullen rapporteren e. Depp, voor geestelijke verzorging ziekenhuispat. en -personeel vragen 5 ct. per ziel voor deze arbeid. Wordt aan de kerken aanbevolen (te storten aan A.K.B.); f. van de classis Axel der Geref. kerken (vrijgemaakt) aan de classis Axel der „Geref. kerken" een schrij ven, waarin meegedeeld wordt, dat op kerkrechtelijke grond het schrijven van onze classis niet in behandeling kon worden genomen, daar geen van haar plaatselijke kerken haar enige zaak van samenspreking met onze kerken had opgedragen. Hierop zal geantwoord worden, dat de kerken der classis Axel gesprekken tussen de plaatselijke kerken steeds voor ogen heeft gehad en dit aan de tot haar ressort behorende kerken heeft aanbevolen, zover pogingen om daar toe te komen nog niet in het werk wa-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3