PRED I K BEURTEN attentie officiële berichten kerknieuws ZONDAG 28 AUGUSTUS 1960 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds H. E. Wijnja te Drachten 2.30 uur Ds L. W. Korvinus te Nijmegen 5 uur Ds P. van Til (Noorderkerk) 9.30 uur Ds L. W. Korvinus 5 uur Ds H. E. Wijnja Kerkgebouw Ned. Herv. Gem. 't Zand 8.45 uur Ds P. van Til Collecte Evangelisatie in eigen stad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds L. W. Korvinus Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. Joosse te Barendrecht Domburg 10 uur Ds F. L. v. d. Bom, Voorber. H. Av. 2.30 uur Ds A. van Egmond te Oosterbeek Gapinge 10 en 2 uur Ds M. Boot Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp te Nieuwdorp Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Voormiddag Voorber. H. Av. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds A. A. van der Leer Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds J. Maaskant te Leiden Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds H. Volten te Rhenen Vrouwenpolder 9, 10.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 9.30 uur Ds A. van Egmond te Oosterbeek 2.30 uur Ds F. L. van der Bom CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds B. Wentsel te Ridderkerk Axel 10 uur Ds A. van Leeuwen 3 uur Ds J. de Lange te Haarlemmermeer Breskens 10 en 2.30 uur Ds Moens te Heerlen Hoek 10 en 2.30 uur Ds A. J. Verbeek Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Horst te Randwijk Temeuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman te Appingedam Oostburg 10 en 3 uur Ds J. B. van Mechelen Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds M. den Boer Zoutespui 9 uur Ds J. de Lange 3 uur Ds A. van Leeuwen, Openb. bel. des geloofs CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds C. de Ruijter Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds van Ginhoven te Westervoort Goes (Westerkerk) 10 uur Ds E. Jansen 5 uur Ds G. D. L. Brederveld te Souburg (Oosterkerk) 9.15 uur Ds G. D. L. Brederveld 5 uur Ds E. Jansen, Zondag 38 Collecte voor de Theol. faculteit der V.U. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. Hindriks te Rotterdam Heinkenszand (Geref. Kerk) 10 en 2.30 uur Ds Joh. Booy te Utrecht. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Snoey te Waddinxveen Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds B. Mintjes Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds A. P. Heiner te Ter Aar Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds Hoogsteen te Wateringen Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds S. Oegema Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds W. Haverkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds P. van der Spek te IJsselmonde. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.30 en 4 uur Ds H. K. Poelman te Arnemuiden Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur geen opgave ontvangen Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. C. van Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen Tholen 10 en 5 uur Ds J. C. van Egmond CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen Bruinisse 10.30 en 5 uur Ds C. A. Wielemaker Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds H. Veenstra te Oudega Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 9, 10.30 en 5 uur Ds D. J. Roos te 's-Gravenhage Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds R. Bakker te Doorn Nieuwerkerk 10 en 5 uur Dr J. H. Becker Oosterland 10 en 3 uur geen opgave ontvangen Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur Ds J. Nieuwsma Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds M. Kamper te Wierden Voormiddag Voorber. H. Av. Wissenkerke geen opgave ontvangen Zierikzee 10 en 5 uur Ds J. Nieuwsma te Oude-Pekela Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. H. van Halsema te Amsterdam Laat ieder, die met lijden bezocht is, daar nu eens aan denken. En dan be doel ik het ook weer niet als een soort theorie, want dan zal in de meeste ge vallen de troost er wel uit weg zijn. Het gaat hier om het geheim van Je zus' liefde en van zijn nabijheid. Ik zou het haast willen vergelijken met een liefdesverklaring. Die roep je ook niet van de daken, maar je spreekt het fluisterend uit. Maar niettemin heeft het geweldige kracht. Je voelt je door die liefde gedragen en het is zoet voor je ziel. De eenzaamheid en de vervreemding is opgeheven, omdat je weet, dat er iemand is, die aan je denkt en die je helpt. Zo mogen we onze zieken en lijden den van Jezus vertellen. We houden geen ellenlange beschouwingen, we re deneren niet honderduit, we stellen geen theorieën op, we weerleggen geen twistvragen, maar we vatten hen zacht jes bij de hand en leiden hen tot Jezus. We hebben hun ook niets te beloven, we kunnen geen enkele garantie doen, over het verloop van de ziekte zullen we maar liever zwijgen, we zetten geen hoge boom op. Misschien een kort ge sprek in fluistertoon, een enkel woord, dan is het goed. Of alle ziekte en alle leed in de kracht des geloofs altijd overwonnen kan en moet worden Ik zou alle leeddragenden liever zeg gen Tast in het geloof naar Jezus' hand en houd die vast, want met Hem komen we er door. K.-B. v. d. L. De kerk van Gapinge roept de ker ken van de classis Middelburg op voor de classisvergadering, die gehouden zal worden op dinsdag 13 september a.s. Punten voor 't agendum kunnen nog worden ingezonden bij de kerk van Gapinge. In opdracht van de kerkeraad van Gapinge, Ds. J. C. STREEFKERK. De Deputaten van de Generale Sy node voor de Steunverlening aan door Oorlogsschade en Stormschade getrof fen kerken wijzen de belanghebbende, door oorlogsschade getroffen kerken er op, dat de Minister van Financiën in het kader van een spoedig algehele liquidatie van de oorlogsschade per 1 januari a.s. een z.g. financieringsstop heeft ingesteld met betrekking tot scha de aan kerkelijke gebouwen (en tevens aan jeugdhuizen, sociale gebouwen en verplegingsinrichtingen). Deze maatre gel houdt in, dat geen Rijksbijdrage meer kan worden verkregen, indien op genoemde datum niet een aanvrage bij de Centrale Directie van de Volkshuis vesting en de Bouwnijverheid zal zijn ingediend. Hoewel aan Deputaten geen kerken bekend zijn, die nog geen aanvrage hebben ingediend, menen zij goed te doen langs deze weg eventuele belang hebbenden op de beschikking te wijzen. Zij is gedateerd 14 juni 1960 en werd gepubliceerd in de Staatscourant van 17 juni j.l. Belanghebbenden wordt naar deze publicatie verwezen. Beroepen te Oppenhuizen, E. Groe- nenberg, kand. te Ommen te Hijum- Finkum, W. Visscher, kand. te Nieuw- Amsterdam te Grijpskerk (Gron.), G. van den Berg te Wetsinge-Sauwerd te Christchurch (Nw. Zeeland), J. W. Denik te Auckland (Nw. Zeeland) (voorheen te Poortugaal). Aangenomen naar Zwijndrecht (vac. J. Visscher), S. van der Veen te Arum naar Tuindorp-Oostzaan, J. Dijk te Paramaribo naar Valthermond, G. P. Meijer, kand. te Leiden, die bedank te voor Exmorra c.a., Oostvoorne en voor Paesens en Moddergat. Bedankt voor Hoorn, Dr. J. C. Gil huis te Amsterdam-Watergraafsmeer voor Muiden-Muiderberg, G. van Halsema te Fijnaart. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Amsterdam-Zuid nam Ds. N. Korenhoff afscheid van Appinge dam met Jac. 5 7a. Wegens ver trek naar Oegstgeest nam Ds. J. H. Kappers afscheid van St. Jacobieparo- chie met Hebr. 13:14. Ds. K. Ele- veld te Hijum-Finkum is voornemens 4 sept. intrede te doen te Donkerbroek, na bevestiging door Ds. J. Nierop van Haulerwijk. Ds. A. C. Mooy is voornemens 4 sept. afscheid te nemen van Gorinchem, om 11 sept. d.o.v. in trede te doen te Ridderkerk. Ds. H. Boswijk te Kamerik is voornemens 9 oktober intrede te doen te 't Harde. Ds. D. Scheele 40 jaar predikant. Maandag 29 augustus zal het 40 jaar zijn geleden, dat Ds. D. Scheele te As sen werd bevestigd als predikant in de Geref. kerken. Hij diende achtereen volgens de Geref. kerken te Geesteren- Gelselaar, Oudewater, Middelburg en staat sinds 17 december 1933 in Assen. Ds. Scheele is een bekende figuur in de Geref. kerken. Hij was o.a. scriba van de buitengewone synode van Eind hoven en tien jaar later (in 1957) as sessor van de generale synode van As sen. De jubilaris heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties en depu- taatschappen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Thans is hij o.a. voorzitter van de generale deputaten voor radio- en te levisie-uitzendingen van kerkdiensten en van die voor hulp aan gescheurde kerken secretaris van het college van curatoren van de theologische hoge school te Kampen voorzitter van de deputaten van de Soemba-zending penningmeester van de vereniging van predikanten van de Geref. kerken en lid van het hoofdbestuur van het Ned. Bijbelgenootschap Ds. Scheele, die officier in de orde van Oranje Nassau is, zal maandag avond 29 augustus a.s. om half acht in de Noorderkerk in de Molenstraat te Assen een herdenkingsrede uitspreken. Het ligt in zijn bedoeling om in de loop van dit jaar met emeritaat te gaan. Ds. C. de Kruyk f. In de ouder dom van 75 jaar is te Benschop over leden Ds. C. de Kruyk, emeritus-pre dikant van de Geref. kerken. De over ledene die 29 januari 1885 te Ameide werd geboren was tal van jaren werk zaam in het bedrijf van zijn vader. Op ruim 30-jarige leeftijd verleende de classis Gorinchem hem toestemming tot het spreken van een stichtelijk woord. 25 februari 1917 trad de overledene voor het eerst op als oefenaar voor de Geref. kerk te Lexmond en 8 mei 1921 werd hij benoemd tot oefenaar van de kerk van Ysselstein. 7 dec. 1928 werd Ds. de Kruyk op grond van het toen malige -artikel 8 van de K.O. (singu liere gaven) beroepbaar verklaard. 14 april 1929 bevestigde wijlen Dr. H. Kaajan van Utrecht hem te Kamerik in het predikambt. 1 juni 1947 verwis selde de overledene deze gemeente met die van Vrijhoeve-'s-Grevelduin-Ca- pelle, waar hem 1 mei 1955 eervol eme ritaat verleend werd in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Daarna heeft Ds. de Kruyk de kerk van Benschop nog enige jaren als hulp prediker gediend. Het stoffelijk over schot is j.l. maandagmiddag vanuit de kerk te Bschop naar de dodenakker ge dragen. Ds. G. C. H. Plantagie f. Het stoffelijk overschot van wijlen Ds. G. C. H. Plantagie, in leven predikant te Dieren, en gedurende de bezetting een vooraanstaand figuur in de L.O.K.P., die in het concentratiekamp te Dachau is overleden, zal 8 of 9 sept. a.s. wor den bijgezet op de erebegraafplaats te Loenen. In nauwe samenwerking met de Oorlogsgravenstichting is het stof felijk overschot geïdentificeerd. Ds. Pantagie werd in 1897 geboren en ver bond zich 11 juni 1933 aan de kerk van Dieren. Hij overleed 23 maart 1945. Een andere gemeente dan Die ren heeft hij niet gediend. Hoogeveen. De gemeente, die dit jaar 125 jaar bestond, is de grootste Geref. kerk van Drenthe. Zij telt on geveer 4300 zielen, heeft vier predi kanten en drie kerkgebouwen. Zij is ook zendende kerk. Met inbegrip van de dienaren die thans aan haar ver bonden zijn, hebben 28 predikanten in deze 125 jaar haar gediend. Uit haar midden zijn voortgekomen de kerken van Hollandseveld, die in 1870 geïn stitueerd werd en 763 zielen telt; Nieu- weroord op 1 jan. 1905, telt thans 903 zielen Alteveer, geïnstitueerd op 8 juli 1915 telt nu 567 zielen en Pesse, die 18 mei 1941 tot openbaring kwam en 383 zielen telt. De Hoofdstraatkerk werd in 1904 gebouwd, de Bentinck- laankerk in 1933 en de Zuiderkerk in 1960. Ook de Theologische Hogeschool is enige jaren in Hoogeveen gevestigd geweest. Toen Ds. W. A. Kok in 1846 van Ruinerwold naar Hoogeveen ver trok, bracht hij de door hem gestichte Theol. School van de Afgescheiden kerken mee. Hij gaf zelf les, hoewel hij geen opleiding genoten had. Een be keerde jood, rector van de Latijnse school te Meppel, onderwees in het Hebreeuws en het Grieks. Een der leerlingen was de latere Hogeveense predikant, Ds. J. Bavinck, vader van de latere Prof. Dr. H. Bavinck en grootvader van de tegenwoordige Prof. Dr. J. H. Bavinck. De grote Herman Bavinck werd in 1854 te Hoogeveen geboren en op de plaats waar eens zijn wieg stond is nu het Herman Bavinck- huis verrezen. Classicale vergadering in Frank rijk. De kerken in Frankrijk en België ressorteren onder de classis Dordrecht. Als de gemeente van Chatillon-Coligny (Loiret) op woensdag 7 sept. a.s. haar nieuwe bedehuis in gebruik zal nemen, zal de classis Dordrecht die dag op het Chateau de Paron bij Sens in ver gadering bijeen komen, zodat zich het unieke feit zal voordoen dat alle afge vaardigden van 20 kerken tellende classis de plechtigheid zullen bijwonen. Ds. F. J. Jonkhof van Parijs zal het liturgisch gedeelte van de dienst ver zorgen als consulent der gemeente en Ds. W. F. M. Lindeboom van Zwijn drecht zal de preek houden. De kerk kost 35.000,^. Uit Nederland kwam reeds 25.000,—' binnen. Een schen ker uit Rotterdam heeft een groot smeedijzeren Hugenotenkruis geschon ken, dat de voorgevel van de nieuwe kerk versieren zal. Ureterp. De gemeente zal een nieuwe kerk laten bouwen met pastorie en verenigingsgebouw onder architec tuur van de heer A. Riddersma te Hui- zum (Fr.). De kerk zal 400 zitplaatsen krijgen. Thans vergadert men in een houten noodkerk. De gemeente hoopt 25.000,'— bijeen te brengen en depu taten voor gescheurde kerken voteren 50.000,-. Zuidwolde (Dr.). Het oudste lid der gemeente de 94-jarige heer B. Kei zer, heeft onder grote belangstelling de eerste steen gelegd van de nieuwe kerk. De pastor-loci, Ds. T. Klein sprak een welkomstwoord en las Ps. 150. De kerk verrijst onder architectuur van de heer A. Nicolai te Emmen en zal 475 zit plaatsen tellen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3