PREDIKBEURTEN DERDE GROOT GEREFORMEERD CONGRES officiële berichten kerknieuws ZONDAG 7 AUGUSTUS 1960 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds C. W. Thijs te Nieuw-Vennep. 2.30 uur Ds J. v. d. Leek te Kapelle 5 uur Dr N. J. Hommes te Rotterdam. Zondag 20 (Noorderkerk) 9.30 uur Ds J. v. d. Leek 5 uur Ds C. W. Thijs, Zondag 20 Kerkgebouw Ned. Herv. Gem. 't Zand 8.45 uur Dr N. J. Hommes Alle gereserveerde plaatsen zijn vrij zodra het groene licht bij de preekstoel is ontstoken. (Een uitzondering hierop vormt de bank der verpleegsters.) Collecte Geestelijke verzorging Ziekenhuispatiënten en -personeel, Jeugdcent. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds J. H. van Boggelen te Genderen Domburg 10 en 2.30 uur Ds Van Egmond te Oosterbeek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds F. L. v. d. Bom Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Vellema te Eindhoven Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds M. E. van Heesen Oostkapelle 10 uur Ds Th. Sj. de Groot, 2.30 uur Ds M. Boot 7 uur Interkerkelijke dienst Ds Richard en Ds de Groot Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds P. Joziasse te Giessendam Woensdag 10 augustus 2.30 uur Ds S. van Wouwe Huwelijksbevestiging. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen te Oostburg Souburg 9.30 e-n 2.30 uur Ds G. Th. Rothuizen te Leiden Veere 10 en 2.30 uur Ds P. Melse te Zonnemaire Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds C. Meijer te Beverwijk Vrouwenpolder 9, 10.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Drs E-. de Jong te Winterswijk CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds J. D. de Vries Axel 10 en 3 uur Ds A. van Leeuwen Breskens 10 eri 2.30 uur Ds Moens te Heerlen Hoek 10.45 uur Ds M. den Boer 4.30 uur Ds W. J. van Otterlo te Amsterdam Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds H. A. van Bottenburg Terneuzen 10 en 3 uur Ds B. A. Bos te Apeldoorn Oostburg 10 en 3 uur Ds J. C. Hagen te Rotterdam Zaamslag 9 en 2.30 uur Ds M. den Boer Zoutespui 10 en 3 uur Ds W. J. van Otterlo te Amsterdam CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Cand. de Zwart te Oldekerk Borssele 10 en 2.30 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds Tissink te Noord-Scharwoude Goes (Westerkerk) 10 uur Ds A. van Egmond te Tholen 5 uur Ds F. van den Bos te Scheemda (Oosterkerk) 9.15 uur Ds F. van den Bos 5 uur Ds A. van Egmond Collecte voor de Theol. Hogeschool. s-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Heinkenszand (in het Verenigingsgebouw ,,Maranatha") 10 en 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven te Rotterdam Kapelle 10 en 2.30 uur Ds Groenenberg te Nieuweroord Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds A. P. Heiner te Ter Aar Lewedorp 9 en 2.30 uur Ds S. Oegema Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds J, A. Gravestein te Rinsumageest Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds B. Mintjes Yerseke 9.30 uur Leesdienst, 5 uur Ds J. v. d. Leek CLASSIS THOLEN Anna facoba Polder 10 en 2.30 uur Ds W. Haverkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds C. J. Tissink te Giessen-Nieuwkerk. Hoogerheide (Schapendreef 21) 10 en 4 uur Ds C. de Ruijter te Wemeldinge Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds N. van Haeringen te Veenhuizen Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. J. Swierts Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds H. J. Swierts te Enkhuizen CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Ds C. A. Wielemaker Colijnsplaat 10 en 6 uur Dr J. H. Becker Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. A. van Aller Haamstede 9, 10.30 en 5 uur Ds W. v. d. Zwaan te Amersfoort Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds H. Scholing te Culemborg Nieuwerlcerk 10 en 5 uur Ds A. Veldhuyzen te Numansdorp Oosterland 10 en 3 uur Ds H. K. Poelman te Arnemuiden Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur Ds A. Veldhuyzen Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper W issenkerke Zierikzee 10 en 5 uur Ds S. Grevink te Wildervank Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen taalmoeilijkheden. De discussie was soms scherp, maar niet met de bedoeling om te kwetsen. Treffend was de uit spraak van een Indonesische jongen voor het gesprek begon „Vooraf wil ik graag zeggen, dat ik het aan de Ne derlanders te danken heb, dat ik chris ten ben". Deze christen-Indonesiërs hebben het door de politieke situatie niet makkelijk bedenkt u alleen al, dat het merendeel van deze studenten in Praag of Warschau studeertHet slot van de ontmoeting was een gebed met en voor elkaar. (Hebt u het artikel van Ds Riechters in het Zendingsblad van juli-augustus gelezen?) Komt, want alle dingen zijn nu gereed. Deze uitnodigingswoorden werden de laatste vrijdag van de conferentie ge richt tot ±1100 deelnemers. Ze waren bijeen voor een Avondmaalsdienst die door vijftig predikanten was voorbereid, maar die buiten de conferentie viel. Daardoor lag er over het grootse van deze dienst een zware schaduw. Ieder in Lausanne besefte dat de eenheid be leden moest worden aan de Tafel des Heren. Aan het verzoek de conferentie te besluiten met een gezamenlijk Avond maal kon evenwel niet voldaan worden, omdat het voor de Oosters-orthodoxe kerk, de Anglicaanse en de Oud-Katho lieke principiëël onmogelijk is deel te nemen aan een z.g. inter-communie. Naast de teleurstelling over wie er niet Op de slotzitting van het Derde Groot Gereformeerd Congres zijn na ampele besprekingen de volgende ge dachten omtrent de gehouden beraad slagingen geformuleerd 1. Bij de drie voordrachten kwam voortdurend naar voren de spanning tussen de gedachte, dat het Koninkrijk gekomen is en tegelijkertijd, dat het Koninkrijk er nog niet is, maar dat wij deze komst verwachten met blijdschap. 2. Algemeen was men van oordeel, dat de verschillende opvattingen in den lande ten aanzien van onze verhouding tot de cultuur mede oorzaak zijn van de gespletenheid der Gereformeerde gezindte en dat deze samenhangen met verschil in theologische voorstellingen, maar ook met sociologische onderschei dingen, welke laatste nog veel te weinig zijn onderzocht. 3. Op het congres werd duidelijk een kentering zichtbaar aangaande de on der 2 genoemde verschillen. Zij, die ge makkelijker komen tot een aanvaarden van wat de cultuur biedt, hebben ster ker gevoeld, dat deze aanvaarding niet vanzelfsprekend mag zijn, maar bezin ning nodig maakt. Zij, die meer aarzelend staan tegen over de cultuur hebben meer hun ver antwoordelijkheid gevoeld, ook voor de verschijnselen in de moderne cultuur. Beide stromingen hebben meer be grip gekregen voor eikaars standpunt. 4. Vooral in de gesprekskringen is algemeen gevoeld, dat allen trachten te leven bij dezelfde Heer, al gaven de klimaatverschillen wel aanleiding tot kleinere of grotere discussies. PARTICULIERE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND. Het Moderamen van de laatstgehou den Particuliere Synode roept de afge vaardigde predikanten en ouderlingen (niet de diakenen) op tot de voortge zette zitting, waartoe de Synode van 1 juni 1960 besloot. Deze voortgezette zitting zal plaats vinden D.V. donderdag 8 september 1960 te 9.30 uur v.m. in de Westerkerk te Goes. AGENDUM 1Opening. 2. Appèl-nominaal. 3. Ingekomen stukken. 4. Behandeling van de ontwerp-over- eenkomst inzake de „Zeeuwse kerk bode". 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Namens het Moderamen bovengenoemd, Y. J. TIEMERSMA, h.t. scriba I. Zierikzee, 1 augustus 1960. waren, was de vreugde over wie er wel waren de leden van de eigen delegatie, de partners van de discussiegroep, de vrienden die men inmiddels gemaakt had. Nergens worden de eenheid en de gedeeldheid zo scherp gevoeld als bij het breken van het brood. Het stuk is wat langer geworden dan ik dacht, daarom volsta ik met de bo venstaande vier ervaringen. Ik hoop dat U bij het lezen van dit artikeltje de nei ging hebt gekregen zich een en ander concreet voor te stellen, zich af te vra gen hoe zou ik dat ervaren hebben, wat zou ik gezegd hebben, welke hou ding zou ik hebben aangenomen Er zijn vragen, en er wordt een antwoord van U verwacht. Eén van de sprekers in Lausanne stelde het zo we kunnen niet volstaan met te zingen De Heer is mijn Herder, Hij geleidt mij in grazige weiden. Want een herder houdt scha pen om de wol. Wij moeten ons laten scheren de Herder eist hetmaar ook: een schaap dat zich niet laat scheren, gaat dood. Met ons antwoord leveren wij een aandeel in het Koninkrijk Gods, zoals in Johannes 17 staat wij moeten één zijn, „opdat de wereld gelove, dat Gij Mij gezonden hebt". Veroorzaakt ons antwoord voor de wereld een stroomversnelling of een wegversper ring C. B. Bisschop. 5. Algemeen werd de noodzaak ge voeld, dat wij in ons denken en wer ken, meer dan tot dusver geschiedt, bid dend tot onze Heer en Heiland om de Heilige Geest, ons moeten laten leiden door de Heilige Schrift, waarvan wij niet te gemakkelijk moeten denken, dat dit onder ons geheel „functioneert". 6. Terdege was men er van over tuigd, dat de problemen van heden niet alleen moeten worden bezien naar bin nen, maar ook als gevolgen van oor zaken van buiten. De laatste moeten meer onze aandacht hebben dan tot dusver is geschied. 7. De eigen benadering van het the ma van het congres,, door God in Zijn wereld gesteld, van de zijde van de Amerikaanse referent Prof. G. Walters uit Philadelphia, welke de nadruk legde op het „In Christus zijn" en „in de Geest zijn", en zo te staan in het he den, werd als bijzonder waardevol er kend en alleszins waard nader uitge werkt te worden. 8. Algemeen merkte men met dank baarheid op, dat ondanks blijvende ver schillen, o.a. omtrent de Kerk, er een sterk verwarmend gevoel van saamho righeid had geheerst, wat door hen, die ook de vorige congressen hadden mee gemaakt, als een werkelijke vooruitgang werd gewaardeerd. 9. Het congres besloot aan de voor bereidende commissie der saamwerken- de organisaties voor te stellen over uiterlijk twee jaar een gelijksoortig con gres samen te roepen. Suggesties dien aangaande, bijvoorbeeld omtrent het dan te stellen thema, kunnen gezonden worden aan Ir. R. Plomp, Dr. 's Jacob- laan 61, Zeist. Beroepen te Wissenkerke, Cand. J. Vergeer te Woerden te Ferwerd, Th. Sj. de Groot te Oostkapelle te Zwartebroek, D. Passchier te Ooster zee te Makkum en Cornwerd, J. A. Wagenaar te Hantum te Rutten (N.O.P.), W. Visscher, kand. te Nieuw-Amsterdam. Aangenomen naar Rotterdam-Char- lois (vac. H. H. Grosheide), H. M. Dercksen te Barneveld naar Otto- land, A. C. v. Beek Jr., kand. te Woer den naar Westeremden, J. Zijp, kand. te Delft. Bedankt voor Eernewoude, Koog a. d. Zaan, Kootwijkerbroek, Paesens en voor Woudsend, A. C. v. Beek Jr., kand. te Woerden voor Tzum en voor Valthermond, J. Zijp, kand. te Delft voor 's-Hertogenbosch (2e pr. pl. C. L. Ruben, luchtmachtpred. te 's-Her- togenbosch voor Siddeburen, H. Willens te Augustinusga-Surhuizen voor 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeijin- ga), A. Corporaal te Edam. Ds. C. L. Ruben, luchtmachtpred. te 's-Hertogenbosch, verzoekt ons te melden, dat hij voorlopig niet beroep baar is. Beroepbaar. De heer P. v. d. Beu kei, kand. te Delft, zal thans gaarne een eventueel beroep in overweging ne men. Examens. Aan de V.U. zijn ge slaagd voor het doet. ex. theologie de heren J. Slomp te Hoorn, S. de Jong te Amsterdam en A. L. Hoksbergen te Pella Iowa (USA). De classis Hoofddorp heeft peremptoir geëxami neerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer J. W. Broersma, kand. te Groningen en beroepen predikant te Vijfhuizen. -Afscheid en intrede. Ds. H. J. Bouwhuis is voornemens 28 aug. af scheid te nemen van Coevorden wegens vertrek naar Epe. Ds. J. Schelhaas is voornemens 28 aug. afscheid te ne men van Exmorra-Allingawier wegens vertrek naar Huizum (Fr.). Ds. J. Visscher is voornemens 28 aug. afscheid te nemen van Zwijndrecht wegens be komen emeritaat. Ds. C. Ch. Grif fioen is voornemens 4 sept. afscheid te nemen van Voorthuizen wegens vertrek naar Woerden. Ds. H. Moll is voor nemens 25 sept. afscheid te nemen van Berkel, om 2 okt. d.o.v. intrede te doen te Werkendam. Ds. J. P. Kakes is voornemens 18 sept. afscheid te nemen van Makkum, om 2 okt. d.o.v. intrede te doen te Appingedam, na bevestiging door zijn oom, Dr. H. Kakes van Kra lingen. Kand. J. W. Broersma is voornemens 4 sept. intrede te doen te Vijfhuizen. Ds. J. Brouwer te Ren- kum is voornemens 18 sept. intrede te doen te Aduard. Ds. A. J. R. Brussaard te 's-Gra-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3