OEcumenische Jeugdassembiee in Europa - Lausanne I960 PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS I ZONDAG 19 JUNI 1960 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. Boonstra 2.30 uur Ds W. Blanken te Westerbork 5 uur Ds P. van Til (Noorderkerk) 9.30 uur Ds W. Blanken 5 uur Ds J. Boonstra Kerkgebouw Ned. Herv. Gem. 't Zand 8.45 uur Ds P. van Til Collecte Evangelisatie in eigen stad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds Ytsma Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman, Voorber. H. Av. Domburg 10 uur Ds F. L. v. d. Bom •2.30 uur Ds A. J. Dondorp te Zutfen Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds M. E. van Heesen Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe St. Laurens 10 en 2.30 uur Drs Chr. van Ulden Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds v. d. Wal Westkapelle 9.30 uur Ds A. J. Dondorp te Zutfen 2.30 uur Ds F. L. v. d. Bom, Voorber. H. Av. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 uur Ds D. de Vries, 3 uur Ds J. B. van Mechelen Axel 10 en 3 uur Ds A. van Leeuwen Breskens 10 en 2.30 uur Ds J. Ytsma te Middelburg Hoek 10 en 2.30 uur Ds A. J. Verbeek Schoondijke 9.30 uur Ds H. A. van Bottenburg 2.30 uur Ds D. de Vries T'erneuzen 10 en 3 uur Ds W. C. van Hattem, Voorber. H. Av. Oostburg 10 uur Ds J. B. van Mechelen 3 uur Ds H. A. van Bottenburg Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds M. den Boer Zoutespui 10 en 3 uur Ds R. Bakker te Doorn, Voorber. H. Av. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds N. H. Heiner. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds P. Joosse te Barendrecht Goes (Westerkerk) 10 uur Ds E. Jansen. Bed. H. Av. 5 uur Ds P. Joosse te Barendrecht, Bed. H. Av. en Dankz. (Oosterkerk) 9.15 uur Ds P. Joosse, Bed. H. Av. 5 uur Ds E. Jansen, Bed. H. Av. en Dankz. Collecte voor de Kerk. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds Van Loon te Rotterdam Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds P. A. Bohlmeijer te Souburg Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruijter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds A. Koning te Oud-Vossemeer Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds J. E. Booy Dinsdag 14 juni 3 uur Huwelijksbevestiging Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds W. Haverkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel hloogerheide (Schapendreef 21) 10 en 4 uur Ds J. v. d. Veen te Driewegen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. van der Klaauw Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds 13. Bouma te Noordwijk aan Zee Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. C. van Egmond Rilland-Bath 10 uur Leesdienst, 4 uur Ds J. van der Klaauw. Tholen 10.30 en 5 uur Ds J. C. van Egmond CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds P. Melse Bruinisse 10 en 5 uur Ds C. A. Wielemaker Colijnsplaat 10 en 6 uur Cand. P. K. Pilon te Hilversum Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 5 uur Ds C. M. Boerma Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 10 en 5 uur Dr J. H. Becker Oosterland 10 en 3 uur Ds J. Spoelstra te Tilburg Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur Ds J. Spoelstra Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. M. Kuitert te Amsterdam Wissenkerke uur en 2.30 uur Cand. P. K. Pilon te Hilversum Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds Th. Vollenhove te Bolnes Van 13 tot en met 24 juli zullen on geveer 1500 jongeren, voornamelijk uit Europa, elkaar in Lausanne ontmoeten om samen te denken en te spreken over de inhoud van het thema Jezus Chris tus, het Licht der Wereld. Dit is ook het thema dat de Wereldraad van Ker ken voor zijn derde assemblee (1961) die vermoedelijk in Ceylon wordt ge houden, heeft gekozen. De bedoeling van de Jeugdafdeling van de Wereld raad van Kerken, die deze grote jonge renbijeenkomst organiseert en leidt, is, dat de jeugd zich niet alleen nu al met dit rijke onderwerp bezighoudt, maar ook dat zij een bijdrage zal leveren voor de voorbereiding van Ceylon. De woorden „oecumenisch" en „jeugd" geven aan wie er naar Lausan ne kunnen gaan. Dat zijn jongeren van 17—30 jaar uit alle landen en alle ker ken. De meeste deelnemers zijn afkom stig uit de landen van West-Europa, maar men verwacht ook een grote dele gatie uit Oost-Duitsland en de landen van Oost-Europa, een aantal in Europa studerende Afrikanen en Aziaten, deel nemers uit het Midden-Oosten en La- tijns-Amerika en een delegatie uit de Verenigde Staten. De Nederlandse deelnemers (65) zijn afkomstig uit de Nederlands Hervormde Kerk, de Gere formeerde Kerken, de Lutherse, Doops gezinde, Remonstrantse, Oud-Katholie ke en het Leger des Heils. In het bij zonder zijn de kleinere kerken sterk ver tegenwoordigd. Sommige deelnemers zijn afgevaardigd namens hun jeugd organisatie, andere hebben zich „na mens zichzelf" aangemeld. Om deze vo gels van zo heel verschillende pluimage de gelegenheid te geven elkaar te kun nen herkennen, maar vooral te leren kennen, is er tweemaal een ontmoe tingsweekend op het oecumenische vor mingscentrum Kasteel Oud-Poelgeest. Men spreekt met elkaar over de gewone dingen des levens beroep, studie, in teresse, houdt samen een avondgebed, gaat samen naar de kerk en vormt zo de gemeenschap van een stoottroep die overigens weet, straks in zeer kleine groepjes er op uit te moeten. Want zo zal het in Lausanne toegaan. Een ge sprek tussen 1500 deelnemers, dat hebt U wellicht al bedacht, kan niet vrucht baar zijn. Daarom is de volgende werk wijze gekozen eerst wordt een onder werp door twee sprekers ingeleid, daar zijn dan alle deelnemers bij aanwezig daarna gaat men in groepjes van onge veer dertig personen (èn internationaal èn interkerkelijk samengesteld) uiteen om het onderwerp verder te bespreken. In een slotzitting horen de groepen van elkaar wat er tijdens de discussies naar voren is gekomen. U vraagt zich mis schien af hoe de deelnemers elkaar kunnen verstaan, welke taal gebruikt wordt. Er zijn vier conferentietalen vastgesteld Frans, Duits, Engels en Zweeds. In de discussiegroepen wordt één van deze talen gekozen en een tolk zorgt, zonodig, voor een vertaling. Tij dens de zittingen voor alle deelnemers is er een z.g. simultaan-vertaling, d.w.z. er vindt een gelijktijdige vertaling in de voertalen van de assemblee plaats. Door middel van de ook bij de Verenigde Naties gebruikte vertaalapparatuur met koptelefoons kan iedere deelnemer één van de vier talen kiezen. Van de vele namen die te noemen zijn, vermeld ik alleen die van Ds J. M. Hoekstra, predikant-vormingsleider bij de Stichting Oud-Poelgeest te Oegst- geest, onder wiens leiding de Neder landse delegatie staat. Verder nog die van de enige Nederlandse spreker Prof. J. C. Hoekendijk (Utrecht). Deze zal spreken over het derde thema (het hoofdthema is nl. in drie thema's onder verdeeld) dat gaat over Vernieuwing, apostolaat en eenheid van de plaatse lijke gemeente. Thema I De Europese kerken in de huidige wereldsituatie waarover o.m. iemand uit Zuid-India zal spreken. Thema II De taak van de kerk in een veranderende Europese situatie. Over deze thema's is een voorberei dende studie gemaakt die samengevat is in een instructief werkboekje. Met dit werkboekje hebben zich zowel deel nemers als niet-deelnemers (w.o. enkele scholen) deze winter intensief bezig gehouden. Misschien hebt U door het lezen van het bovenstaande zoveel interesse voor Lausanne gekregen, dat U al of niet tot de jeugd van 1730 behorend van 13 tot 24 juli ook graag aan het meer van Genevè zou willen zijn. He laas is dat op geen enkele wijze meer mogelijk voor officiële deelname moes ten al velen teleurgesteld worden. Deel name buiten de delegaties is uitgeslo ten, daar alleen de deelnemers tot de zittingen worden toegelaten. En zelfs zult U er op moeten rekenen in Lausan ne geen logies etc. te kunnen krijgen. Toch kunt U Lausanne in veel opzich ten mee-beleven. De pers, vooral de kerkelijke pers zal veel aandacht aan de conferentie schenken. De directe pu blicatie heeft plaats over de radio en de televisie zo zal er een rechtstreekse uitzending zijn van de openingsdienst. Ook van een aantal andere evenemen ten zullen radio en televisie reportages geven. En dan kunt U heel concreet iets van Lausanne meemaken na de confe rentie, in de komende jaren. Het is nl. beslist niet de bedoeling dat de deel nemers naar huis gaan met alleen maar de herinnering aan een machtig gebeu ren Lausanne 1960 vraagt hun het werk dat daar in Zwitserland begonnen is, voort te zetten in de kerken thuis en de wereld daaromheen. Lausanne maakt nog maar een begin met het overdenken van de vragen waarvoor de huidige wereld- en europese structuur de ker ken stelt, daar kan slechts een richting worden aangegeven waarin de vernieu wing van de eigen kerkelijke gemeente dient te gaan, of suggesties worden ge daan voor intensivering van het ge meenteleven. De wijze, waarop wat de deelnemers gekregen hebben, wordt overgedragen, zal van plaats tot plaats verschillen. Ook daarover zult U na de conferentie in de pers het nodige kun- neen lezen. Door deel te nemen aan gesprekskringen, flatcontacten, wijk- avonden of wat er ook maar in Uw gemeente wordt belegd, kunt LI met de deelnemers aan de oecumenische jeugd- assemblee - Lausanne 1960, de wereld voorhouden en voorlezen dat Jezus Christus het Licht der wereld is. Middelburg C. B. Bisschop. Beroepen te Ulrum, D. Passchier te Oosterzee te Zwijndrecht-Grote Lindt, P. L. Smilde te Nieuwleusen te Berlikum, W. J. de Ruiter te Idsken- huizen te Donkerbroek, J. Eleveld te Hijum en Fin-kum te Zwartebroek, A. I. Koffeman te Nijkerk te Am sterdam-Zuid als evangelisatiepredikant (vac. J. Jonker), W. van Boeijen te Eindhoven. Aangenomen naar Epe, H. J. Bouw huis te Coevorden naar Ridderkerk, A. C. Mooy te Gorinchem naar Werkendam (2de pred. pl.H. Moll te Berkel en Rodenrijs naar Den Bommel, J. Noordhof, kand. te Wil- dervank, die bedankte voor Rutten (N.O.P.). Bedankt voor Bennekom (vac. H. van de Elskamp), J. Wiersema te Am sterdam-West voor Nieuw-Loos- drecht, W. Kats te Tielen voor 's-Gravenhage-Loosduinen (5de pred. pl.) met bepaalde opdracht voor arbeid onder de Vrijzinnige Hervormden, P. E. C. Blom te Veendam voor 's-Gra- venzande (vac. L. J. Boeijinga), K. Sie- rink te Oosternijkerk voor Nieuw- Loosdrecht, W. Kats te Tiel. Een unicum. De classis Ommen heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer K. Kuiper, theologisch kandidaat te Daarle. Zijn overgrootvader, wijlen Ds. J. J. Kuiper kwam in 1870 als predikant naar Den Ham en ging in 1904 met emeritaat in deze classis. In 1906 overleed hij. De grootvader van kandidaat Kuiper, wij len Ds. L. Kuiper, geboren in 1868, deed eveneens kandidaatsexamen in de classis Ommen. Zijn vader Ds. G. D. Kuiper, emeritus missionair predikant van de kerk van Delft is thans hulp prediker te Daarle. Het is wel een uniek fèit, dat in ruim 70 jaar tijds grootvader en kleinzoon in dezelfde classis hun kandidaatsexamen doen Kandidaat Kuiper zal in verband met de voortzet ting van zijn studie nog geen beroep in overweging kunnen nemen. De clas sis Delfland heeft praeparatoir geëxa mineerd en beroepbaar verklaard de heren P. van de Beukei en J. Zijp, bei den te Delft en beiden kandidaat aan de V.U., waarvan laatstgenoemde be roepbaar is. Afscheid en intrede. Ds. N. Ko- renhoff is voornemens 14 aug. afscheid te nemen van Appingedam wegens ver trek naar Amsterdam-Zuid-Sloterdijk, om 28 aug. d.o.v. intrede te doen in zijn nieuwe gemeente. Ds. J. LI. Kap pers te St. Jacobi-Parochie is voorne mens 28 aug. intrede te doen te Oegst- geest. Ds. W. v. d. Zwaan, gevangenis predikant te Amersfoort heeft door on verantwoordelijk rijden van een ander een ernstig auto-ongeluk gehad, maar kwam er zelf buitengewoon goed af. Alphen a. d. Rijn. De nieuwe Sal- vatorkerk, verrezen aan de Willem de Zwijgerlaan. is onder grote belangstel ling officiëel in gebruik genomen. De onder architectuur van Ir. L. R. T. Os kam van Dordrecht gebouwde kerk werd door de heer S. D. v. Hemsber- gen als voorzitter van de bouwcommis sie aan de kerkeraad overgedragen, na dat hij aan verschillende personen het welkom had toegeroepen. Ir. Oskam vertelde een en ander van de nieuwe kerk in haar betekenis voor de eredienst. Ds. W. Wijma aanvaardde het bede huis namens de kerkeraad. die wees op de mogelijkheden voor Evangeliever kondiging, welke in het nieuwe kerk gebouw gegeven zijn, vervolgens en kele verzen las uit 2 Kron. 6, om dan voor te gaan in gebed. Nadat de scri ba, de heer E. Boer, de bijbel op de kansel had gebracht en een gedeelte daaruit gelezen had, opende Ds. Wijma de Schrift en sprak „Zalig zij. die het woord Gods horen en het bewaren". Het in het doopbekken opspuitende wa ter werd hierna in Werking gesteld en door diakenen gereedschappen voor de eredienst binnengedragen. Ds. Wijma mediteerde vervolgens kort over het derde vers van Ps. 122. Woorden van gelukwens werden hierna gesproken door de heren Ds. W. Tom namens de kerk van Oudshoorn en de classis Woerden, Ds. J. H. Bogers, namens de Herv. gemeente, burgemeester Z. Bruins Slot, namens de burgerlijke over heid, Jac. Bijl namens de jeugdvereni gingen en de stichting „Boedi Oetomo". 12 leden van de muziekvereniging „Het geklank des konings" te Zwijndrecht begeleidde de gemeentezang nu het nieuwe orgel nog niet gereed is. De Chr. Geref. kerk deed zich eveneens vertegenwoordigen, terwijl met de bur gemeester drie wethouders en de ge-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3