PRE DIKBEURTEN KERKNIEUWS PASEN - ZONDAG 17 APRIL 1960 MAANDAG 18 APRIL 1960 Ds Ytsma Ds J. Boonstra Ds P. van Til Ds P. van Til Ds Ytsma Ds Boonstra CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 10 uur 2.30 uur 5 uur (Noorderkerk) 10 uur 5 uur Concertgebouw (Singelstraat) 10 uur Collecte Generale Deputaten Evangelisatie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst (Hofpleinkerk) maandag 10 uur Dienst voor belangstellenden Spreker Ds D. W. Veldkamp te Hilversum. Liturgie Ds J. Ytsma. Medewerking Middelburgs Kamerkoor. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 9 uur Drs J. Vlaardingerbroek, Openb. belijdenis 2.30 uur Ds F. L. v. d. Bom Gapinge (vrijdag) 7 uur Ds M. Boot (zondag) 9.30 en 2 uur Ds M. Boot Openbare belijdenis en Voorber. H. Av. Grijpskerke (vrijdagavond) 7.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek (zondag 10.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek, Openb. bel. en Voorb. H.Av. 7.30 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle (vrijdag) 7 uur (zondag) 9.30 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg (vrijdag) 7.30 uur (zondag) 9.30 en 2.30 uur Veere 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Interkerkelijke Paaszangdienst Drs A. Elshout Ds M. E. van Heesen Ds Th. Sj. de Groot Ds Th. Sj. de Groot Ds S. van Wouwe Drs Chr. van lilden Ds P. A. Bohlmeijer Ds G. D. L. Brederveld Ds J. C. Streefkerk Ds P. Homburg Ds J. v. d. Wal Westkapelle 10.30 uur Ds F. L. v. d. Bom, 2.30 uur Ds P. Homburg CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. de Vries, Openbare belijdenis Axel 10 en 3 uur Ds A. van Leeuwen Breskens (vrijdagavond) 7.30 uur Ds G. D. L. Brederveld, Souburg (zondag) 10 en 2.30 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Ds A. Verbeek Ds H. A. van Bottenburg Openbare belijdenis des geloofs. Ds W. C. van Hattem Ds J. B. van Mechelen Ds M. den Boer Zoutespui 11 uur Ds A. J. Verbeek, 5 uur Ds M. den Boer. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Brouwer te Rotterdam Borssele 10 uur Ds J. v. d. Veen, 2.30 uur Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds J. v. d. Veen. Goes (Westerkerk) 10 uur Dr C. Stam, Openb. bel. des geloofs 5 uur Ds E. Jansen (Oosterkerk) 9.30 uur Ds E. Jansen 5 uur Ds J. Koolstra Collecte Kas Gen. Dep. voor de Evangelisatie. Vrijdagavond niet om 5.30 uur Ds J. Koolstra, maar om 7 uur Dr C. Stam. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Voormiddag Voorber. H. Av. en Openbare belijdenis. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp (vrijdagavond) 7 uur Ds S. Oegema (zondag) 9.15 en 2.30 uur Ds. S. Oegema Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp Namiddag Openbare belijdenis en Voorber. H. Av. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruijter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide (Schapendreef 21) 10 en 4 Ds J. van Oostrum, Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 uur 2.30 uur Maandagmorgen 10 uur Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 uur Ds A. Koning, 5 uur Ds J. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 5 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10.30 uur Dr J. H. Becker, 5 uur Ds T. Kamper. Oosterland 9 uur Dr J. H. Becker, 2.30 uur Ds Y. J. Tiemersma Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur Ds C. M. Boerma Scharendijke 10 uur Ds T. Kamper, 2.30 uur Dr J. H. Becker Wissenkerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. Melse Nam. Openb. belijdenis, volwassendoop en Voorber. H. Av. Ds W. Haverkamp Ds A. G. v. d. Stoel uur Legerpred. te Utrecht Ds J. van der Klaauw Ds J. C. van Egmond Ds A. Koning Paaszangdienst Ds J. C. van Egmond Ds Ph. Stoffels C. van Egmond. Ds C. A. Wielemaker Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds C. M. Boerma Ds A. J. Radder Toch bleef de Heidelberger voor mij 'n zó slecht gekend boek. Zó, dat het vermoedelijk mij alleen, reeds dominee, maar nu en dan 'n grote sukkel, in mijn allereerste ronde kon overkomen, dat ik in mijn onwetendheid 'n hele zon dagsafdeling oversloeg Ik had zondag 36, over het 3de ge bod (de Naam Gods) besproken en vol komen te goeder trouw, overlegde ik de week daarop nu dus het 4de gebod en begon argeloos aan zondag 38, zon der te bemerken, dat er ook nog zo'n zondag 37 over de burgerlijke eed be stond Eén ouderling slechts geluk kig vroeg mij na de dienstver bééld ik 't mij Maar hebt u zondag 37 niet overgeslagen Eerst thuis zag ik mijn fout en heb sedert braaf zondag 37 tegelijk met 36 behandeld. Wat héb ik die eerste jaren gezwoegd op mijn catechismuspreken en daartoe allereerst Kuypers wel wat brede E Voto doorgekropen. Spijt heb ik daar van niet gehad. En allengs ben ik gaan geloven, dat bij mijn nadeel van onbe kendheid met de Heidelberger, het toch ook mijn voordeel bleek het was alle maal zo nieuw voor mij, in tegenstelling tot menig jong collega, die van af zijn kindse jaren bij dit leerboek opgevoed, het mogelijk ook al wel wat tegenge zeten had. Er wérd en er wórdt nog hier en daar zó oer-degelijk-droog over dat mooie „troostboek" gepreekt, dat juist alle troost er werd uitgeperst en 'n me taalachtig skelet overbleef, dat rammel de. Ook in ,,die goeie ouwe tijd" had je er, die 'n excerpt uit E Voto op de kansel brachten, waaruit al het sap en Kuypers kleur verdwenen was. Kuyper was allerminst 'n droogstoppel, zoals sommigen van zijn adepten. Na mijn derde ronde zag ik tegen dat week aan week catechismuspreken al meer op. Wat moest dat de tiende, de twintigste maal worden Van die vrees ben ik in Brussel ver rassend bevrijd. In die gemeente met haar groot deel ex-Roomsen, waar in geen vier jaar va cature de Heidelberger besproken was, kwam het vraag- en antwoordboek voor mij eerst recht tot leven Wat 'n verschil om in Ridderkerk, waar geen roomse kerk was en bijna niemand zo'n kerk met haar altaar en hostie-schijn ooit van binnen had ge zien, de paapse mis te bespreken, óf, dat zelfde te doen in Brussel, voor 'n gehoor, dat grotendeels zelf in die paap se mis had gelóófd en er aan deel ge nomen Tegen de achtergrond van Rome komt het schatboek eerst recht uit. En zo begon ik aan mijn zoveelste ronde, juist in mijn derde gemeente, met nieuw élan. Het leek of ik het nu pas begreep. Sedert heb ik graag uit het zes- tiendeeuwse boekje gesproken, behalve dan overde burgerlijke eed. Telkens bied ik zelf aan om in de middagdienst de aan de orde zijnde af deling te behandelen. En, ook daarin komt nu m.i. de ach teruitgang in onze gemeenten openbaar: in de regel verzoekt men mij toch maar liever „vrije stof" te kiezen. Gemeenten én kerkeraden beginnen het „troost boek" als 'n kwalijke last. 'n Gewone" preek in de avond vinden zij 'n ver ademing. Terwijl in mijn jonge tijd op de ge drukte nodiging stond „van U wordt verwacht, dat u zondagsafd. zoveel be handeld", ontbreekt dit thans vrijwel steeds. En, zoals gezegd, ik moet het meer dan eens haast loswringen, om te i SIN 6 weten te komen, welke „zondag" aan de beurt van bespreking is...... Ik acht dit geen best teken. Stellig vindt die tegenzin mee oor zaak in de dorre, saaie manier, waarop sommigen dit rijke boekje mishandelen. Ik zou het niet schrijven, als ik er niet zelf getuige van was geweest. „Onze dominee", zei iemand onlangs, „heeft drie stel. Ik weet precies wat er komt". Maar, hoe zal dan de jeugd opgaan naar de kerk En natuurlijk krijgt vooral zulk 'n Catechismusprediker geen beroep, ter wijl hij juist met zijn 3 stel de meest aangewezene zou zijn om eens ver plaatst te worden. Ja, wij hebben het met ons beroepingssysteem prachtig in gericht Daarnaast is er ook 'n daling in de belangstelling voor „de leer" naar de heilige Schrift en zakken wij af naar het peil van de hervormde kerk, waar op menige plaats de „belijdenis" dei- kerk vrijwel steeds blijft zwijgen in de avonddienst. „Ik heb 's gepreekt over zondag 15", zei 'n hervormde collega eens tot mij. Waarom juist zondag 15 En niet be gonnen bij één „Ach, ik vond zondag 15 wel 's mooi voor 'n keer." Zo had hij in 'n ochtenddienst eens „de doop" besproken. Dat was wel 'n nut tig. En de mensen vinden het dan „nieuw" Arme kerk, waar de lijnen steeds meer vervagen. Waar tenslotte profes sor Smits méér wordt ontzien vanwege zijn verkregen rechten, dan Christus zelf en zijn schapen en lammeren. Moet het die kant op Moeten we de avonddiensten gaan omzetten door gesprekscentra, discus sieavonden met 'n kopje koffie O, zeker, er moest na de dienst, voor wie dit begeerde, gelegenheid zijn tot ontmoeting. Wat was het in Brussel nu en dan goed En in Gent Maar het Woord Gods moet niet disputabel gesteld, zoals de nieuwste gedachten van onze geologen en pol- contilogen, die gretiger lijken aanvaard dan sommige delen van onze belijde nis Disputabel, onderwerp van bespre king moet de manier van catechismus preken worden niet het Woord Gods zelf 1 - èn de „manier van beroepen", opdat de klachten minderen en ook de jeugd weer gretig opga naar de avond dienst, waar géén dominee optrede met de angst om toch vooral geen letter van vraag en antwoord over te slaan. Doe 'n greep uit het volle levendat nog altijd trilt in het oude boekje, dat het met zijn enige troost uithield op de brandstapel en het zéker nóg doen zal in onze tijd met zijn angst voor 'n op éénmaal verbranden van de millioenen, indien wij slechts troost behoeven. Bennekom. D. J. Couvée. Tweetal te Leeuwarden, H. M. Dercksen te Barneveld en C. de Kruyk Jr. te Siddeburen. Beroepen te Andijk (vac. J. Végh), C. Dijkstra te Asperen te Vlaardin- gen (8ste pred. pi.), Dr. A. Wind, zen dingspredikant met verlof te Hilversum te Kootwijkerbroek, Ottoland, Val- thermond en te Westeremden, G. J. van den Pol, kand. te Nijkerk te Clinton (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) L. Slofstra te Hengelo (O.) te Pae- sens en Moddergat, J. van Loo, kand. te Sneek te Oegstgeest, J. H. Kap pers te Sint Jacobi Parochie te Drachten, C. van der Giessen te Tum. Aangenomen naar Lichtenvoorde, F. de Jong, kand. te Doklcum, die bedank te voor Eernewoude naar Wasse naar, A. Vos te Londen. Bedankt voor Grijpskerk, C. van der Giessen te Tzum voor Zwijndrecht (vac. J. Visscher), LI. M. Dercksen te Barneveld voor Ulrum, K. Sierink te Ooster-Nijkerk voor Buitenpost, C. de Kruyk Jr. te Siddeburen voor Zwartebroek, T. Kamper te Scharen- dijke voor Gouda (6de pred. pl. J. van der Velden te Dordrecht. Benoemd tot hulpprediker te Bres kens, G. J. Grafe, laatstelijk predikant te Epe. NIEUWS UIT DE KERKEN ZAAMSLAG. Klapstuk je. Op de laatste vergadering van de kerkeraad in breed verband, gehouden 30 maart, stonden er weer heel wat be langrijke punten op het agendum. Voor op natuurlijk het jeugdgebouw. Ook nu weer was de voorzitter van de bouw commissie ter vergadering. Deze deelde mee, dat wij nu aan de aanbesteding toe zijn. Deze zal publiek geschieden. Om 9 uur verschenen de belijdenis- catechisanten voor de kerkeraad. Na een hartelijk welkom werden zij door de praeses onderzocht in de kennis der waarheid. Bij geen der broeders bestond bezwaar, hen toe te laten tot. het doen van openbare geloofsbelijdenis. Dit zal D.V. gebeuren op de eerste paasdag in de morgendienst. In verband met de publicatie van plaatselijk kerkelijk nieuws werden enkele mogelijkheden nader bekeken. Voorlopig zal het plaat selijk kerkelijk nieuws nog in de „Zeeuwse kerkbode" worden geplaatst. Bepaalde wensen ten aanzien van de kerkbode zullen op de e.v. classis ter tafel worden gebracht. Breedvoerig werd ook nog gesproken over een voor- jeugdige leden van de kerk in het mid den der gemeente hun geloof belijden. Moge het ook a.s. zondag een blijde dag voor ons allen zijn.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3