Dagboek van Mevr. Colijn PRE DIKBEURTEN Gereform. Jeugdverband de Ringensmid „DE WEEFSTOEL" KLEINE VOSSEN Boekhandel FANOY prijs gebonden f 5,9O Mm Th. de Jong Zn* KERKNIEUWS nele dr Kromsigt. Was ook de „in- houdsrijkste". Maar die het niet deden, zoals dr Krull, maakten het zich zonder tekst verdeling wel wat al te gemakkelijk. Ze konden nu alle kanten uit. En Krull vooral zweefde als gefortuneerd en veelbereisd dominee over alle bergen van Europa. Want wie „punten" aan kondigt, belóóft wat en moet er zich nu ook aan houden Daarom begrijp ik, dat sommigen zich liever niet vooraf in het openbaar binden. Voor mij mag allebei, mits ge de zaak althans voor u zelf goed indeelt. Want altijd zónder punten, ik vrees dat er op de duur nog al wat babbelaars bij zul len komen. Het behoeven toch geen lange, inge wikkelde punten te zijn. Zoals onder „vrijgemaakten" geliefd lijken. En zelfs dan zouden ze te onthouden zijn, zoals van die Schotse dominee, die over Zacheüs preekte: le. zullen wij met Zacheüs in de boom klimmen. 2de. ver volgens met Zacheüs 'n blik op de Here Jezus werpen. En, indien er nog tijd over is, met Zacheüs naar huis gaan... Helaas is er voor mij tijd noch ruim te, om nóg meer te schrijven over dit wat tegen zich zelf verdeelde boek, waarin de één beweert dat ,,de geest der prediking niet meer deugt'.' en de ander,,Er wordt tegenwoordig m.i. in doorsnee waarschijnlijk niet slechter gepreekt dan vroeger", 'n Boek, dat ,,ter vernieuwing van de prediking", op de omslag vertoont de meest ouderwetse houten broek met koperen kaarsen kroon, stijlvol, doch volstrekt uit de tijd, maar door althans één schrijver nog het dichtst benaderd de remonstrantse auteur dr P. D. Tjalsma. Ja, het is altijd wel aardig om met mooie geantiqueerde dingen om ons heen 's gezellig te praten over vernieu wing Bennekom. D. J. Couvée. Verkrijgbaar bij: NIEUWE BURG 26—28 TEL. 2114, MIDDELBURG. POSTREKENING 19522. HUN AFSPRAAK IS NU GEMAAKT, PAT ZN hun ringen kopen 6 ij - Graveurs - Juweliers - Horlogers St. Pieterstraat 11 MIDDELBURG Telefoon 01180-3344 GOES. ZATERDAG 9 APRIL, des avonds 8 uur in de Oosterkerk te Goes hoopt de Hooggeleerde Heer Prof. Dr. J. L. Koole te spreken over „DE LITURGIE IN DE GEREFORMEERDE KERK". Wij nodigen jongeren zowel als ouderen uit deze interessante lezing bij te wonen. ZOMER-JURKJES EN PAKJES voor baby en kleuter (1—2JJ jaar) 6.15 - 6,35 - 9,95. Tino shirts 1,401,85 enz. Langeviele 3, Middelburg, Telefoon 4108 Onze kerkdiensten staan, niet 't minst bij de jeugd, in de roep van verveling en eentonigheid. Och ja, dat was bij ons als kinderen vroeger precies eender, 't Was steeds 't zelfde liedje, 's zondagsmorgens op tijd uit de veren, kwart vóór negen klaar, want we moesten over de Oude Rijn varen, dan een goed half uur langs een weg, die 's zomers met een dikke stoflaag was bedekt en 's winters met vettige modderbrei was overtogen, om dan vervolgens een poosje in 't portaal om te hangen om naar de binnenkomen de kerkgangers te kijken en dan, als de klok half tien sloeg, gauw op je plekje achter in de kerk te schuiven. Inmiddels was de voorzang aangeheven, waarbij de voorlezer tegelijk fungeerde als voor zanger en tijdens het gezang kwam de kerkeraad binnen, deed de dominé aan de voet van de preekstoel zijn persoon lijk gebed en steeg terwijl de ge meente aldoor zong de kansel op. En wij, als jongens, gluurden dan, hoe de dominé z'n horloge, gehecht aan een lang zwart koordje, in de grote bijbel legde nevens z'n preekboekje. Dan las de voorlezer, een hoofdonderwijzer met prachtige stem, het opgegeven Schrift gedeelte en zette zich daarna aan de voet van de voorlezerslessenaar neer en begon de dominé 't zogenaamde lange gebed - en dat was lang Alle noden, doorgaans op 't rijtje af, werden opge dragen, terwijl hier en daar een broeder met de pet voor de ogen stond, anderen tegenovergesteld meebad met 't hoofd op de bank in de handen, terwijl wij, als snuiters, aan ons lot overgelaten, el kaar een stomp gaven of een of ander kattekwaad uithaalde. Maar ja, hoe kan een kwajongen, met een tol of stuiter en een paar kas- stanjes in de zak en een touwtje, dat hij onderweg opraapte, hoe kan hij tien minuten lang eerbiedig stil zitten tijdens een gebed, waarvan hij doorgaans niets begreep, of 't moest zijn de bede, dat de „jongelingen" en „jonge dochters" ook een zegen mochten ontvangen. Dan kwam de collectezang. De drie centen lagen op een rijtje klaar, als ze al niet gevallen waren. Natuurlijk drie centen, geen halve-stuiver, vroeger vier- duiten genoemd en wie haalde het in z'n hoofd een dubbeltje te geven, je reinste verkwisting. Natuurlijk was toen een dubbeltje evenveel waard als nu 'n gulden je liet je haar knippen voor vijf centen. Dan kwam de preek, doorgaans in drie punten b.v. wie het zei, wat hij zei, waarom hij 't zeide en dan kwam de toepassing. Tot m'n schande moet ik zeggen, dat ik er al heel weinig van onthouden heb. Geluk kig hadden we geen horloge wie had als jongen zo'n luxe maar 't duurde toch zo lang, er kwam geen eind aan. Alleen er was toen een dominé, die zich aan de trant van zeven kwartier niet stoorde en wij, tot onze jongens vreugde, in vijf kwartier buiten stonden, of liever gezegd, naar buiten stormden. Dus de kerkdienst zelf stond bij ons in 't teken van eentonigheid, niet 't minst de preek en ook 't lange gebed. Bovendien moesten we tweemaal de kerkreis maken, 's morgens kwart vóór negen van huis, weer of geen weer, en 's avonds kwart over zes, licht of don ker, nat of kou, modder of sneeuw. Al les rond de eigenlijke dienst gaf aflei ding en afwisseling, maar de kerkdienst zelf sprak ons niet aan. En de vraag komt telkens bij mij op zouden de kinderen, de jongens en de meisjes mij ook voor een saaie dominé houden Volgende week zullen we dat eens bekijken D.V. Uit het oude-Vossenland. Beroepen te Ulurm, K. Sierink te Ooster-Nijkerk te Buitenpost, C. de Kruyk Jr. te Siddeburen te Eerne- woude, F. de Jong, kand. te Dokkum te Grijpskerk, C. van der Giessen te Tzum te Beetsterzwaag, H. van Gorcum, kand. te Alkmaar - te Was senaar, A. Vos te Londen. Aangenomen naar Rijswijk (vac. wij len S. van Popta), S. A. Boonstra te Woerden, die bedankte voor Eindho ven (7de pred. pl.) te Gees, D. C. Firet, kand. te Bergambacht, die be dankte voor Eernewoude, Midwolda (Old.), Oostvoorne en voor Ottoland naar Schagen (voor de Evangelisa tie-arbeid), W. H. Gispen, kand. te Amstelveen naar Beetsterzwaag, A. J. van Gorcum, kand. te Alkmaar, die bedankte voor Wissenkerke naar Dieren (vac. H. van der Plaat), R. Strijker te Emmeloord. Bedankt voor Ferwerd, A. Corporaal te Edam voor Donkerbroek, S. van der Veen te Arum. CLASSIS MIDDELBURG. ZONDAG 3 APRIL 1960. Middelburg Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. Ytsma, Bed. H. Av. 2.30 uur Ds J. Boonstra, Bed. H. Av. 5 uur Ds J. Ytsma, Dankz. H. Av. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds J. Boonstra Voorber. H. Av. en Openbare belijdenis des geloofs. Bed. H. Doop volwassenen. 5 uur Ds P. van Til Kerkgebouw Ned. Herv. Gemeente 't Zand 8.45 uur Ds P. van Til, Zondag 8 Rusthuis Branderijmolengang) 2.30 uur Ds P. van Til, Bed. H. Av. Collecte Geref. Ver. voor Gezinsverzorging alhier. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Drs A. Elshout, 2.30 uur Ds F. L. v. d. Bom. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Koudekerke 10.15 uur Ds P. van Til, 2.30 uur Ds J. Ytsma. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds M. E. van Heesen Ds Th. Sj. de Groot Voorber. H. Av. Ds S. van Wouwe Drs Chr. van Ulden Ds P. A. Bohlmeijer Ds J. C. Streefkerk Drs A. Verschoor Ds J. v. d. Wal Serooskerke 10 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur Veere 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Westkapelle 9.30 uur Ds F. L. v. d. Bom, 2.30 uur Drs A. Elshout Voormiddag Voorber. H. Av. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 uur Ds J. D. de Vries 5 uur Ds H. A. van Bottenburg Axel 10 uur Ds W. C. van Flattem, 3 uur Ds A. van Leeuwen Breskens 10 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld te Souburg Hoek 10 en 2.30 uur Ds A. J. Verbeek Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds H. A. van Bottenburg Namiddag Voorber. H. Av. Terneuzen 10 uur Ds A. van Leeuwen, Openb. Bel. des Geloofs 3 uur Ds W. C. van Hattem, Voorber. H. Av. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds M. den Boer Zoutespui 10 en 2.30 uur Ds J. Firet te Bergambacht CLASSIS GOES. Baarland 9.30 uur Leesdienst, 5 uur Ds J. E. Booy. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. v. d. Veen, Voorb. H. Av. Driewegen 9.30 uur Ds J. v. d. Veen, 2 uur Leesdienst. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds E. Jansen 5 uur Ds J. Koolstra, Zondag 28 (Oosterkerk) 9.30 uur Dr C. Stam 5 uur Ds E. Jansen, Zondag 27 Collecte geestel. verzorging Ziekenhuispatiënten en -personeel. s-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. D. Koers te VGravenhage Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. Koolstra Ds S. Oegema Ds A. F. Goedendorp Ds C. de Ruijter Ds B. Mintjes Ds J. E. Booy Namiddag Openbare belijdenis en Voorber. H. Av. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds W. Haverkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Voormiddag Bed. H. Av.; namiddag Voortz. H. Av. en Dankz. Hoogerheide (Schapendreef 21) 10 en 4 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. van der Klaauw Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning, Voorb. H. Av. Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. C. van Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds M. G. Ton te Dordrecht Voorber. H. Av. Tholen 10 en 5 uur Ds J. C. van Egmond CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 5 uur Ds W. S. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 3 uur Oosterland 10 uur Leesdienst, 6 uur Ds Renesse (Evangelisatiegebouw) 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Cand. T. W. Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds C. A. Wielemaker Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Pontier te Honselersdijk Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker T. Kamper. Ds T. Kamper Penning te Honselersdijk Ds R. Bakker te Doorn Ds P. Melse Officiéél CLASSIS GOES. De vergadering van de kerken in de Classis Goes zal D.V. worden gehou den op woensdag 13 april 1960, in de Westerkerk, Westwal 2 te Goes, aan vang te 8.45 uur. Stukken voor genoemde vergadering in te zenden vóór of op 9 april a.s. aan de laatst ondergetekende. Namens de roepende kerk van Goes, I. VAN WIJK, Scriba. Oostsingel 68 te Goes, tel. 3282. LEESTAFEL Dr C. Gilhuis en Mevr. Gr. Gilhuis- Smitskamp. Aan u toegewijd. Uitg. J. H. DonnerN.V., Rotterdam. Dit is een heel apart boekje om uit te reiken aan hen, die belijdenis zullen doen. Geschreven door de predikant en zijn vrouw. Samen zeggen zij tot de jonge belijders hun boodschap over de dienst des Heren. Het wordt een be wogen oproep tot geloof en liefde. Wij willen de aandacht van alle ker keraden op deze uitgave vestigen. C. St. Peter Marshall. De glorie van pasen. Vertaling: Jacoba M. Vreugdenhil en j. W. de Groot. Geïllustreerd door William Hofmann. Uitgave Bosch en Keuning, N.V., Baarn. Prijs 4,90. Dit boek van 98 bladz. geeft méér dan de titel zegt. De geschiedenis van het lijden van Christus wordt er in ver teld, uitlopend op de opstanding. Het gebeurt op een manier, dat u verder leest. Ook de niet bepaald kerkelijk ge- interesseerde mens zal naar dit boekje grijpen. Te hopen, dat het zijn werking doe, gelijk de schrijver eens zo vurig be geerde, dat de glorie van pasen mag komen in veler harten. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3