r J PREDIKBEURTEN Meisjes van minstens 18 jaar LEERLING VERPLEEGSTERS De BRIEF aan de PHILIPPENZEN kleed van ootmoed, schuldbesef, zacht moedigheid, eenvoudigheid, bewogen heid. Een „geslaagd" kerkmens, geheid in allerlei kerkactiviteiten, meelevend in alles, wanneer hij op weg naar de kerk een zondag-voetballer met afgewend hoofd passeert en een kermistent met sterk afkeurende blik hooghartig voor bij gaat, dan spuwt de „wereld" naar hem. Zulk een „volmaaktheid" is wel zeer onvolmaakt. Nu, hoe trouwer een christen leeft bij Gods Woord, hoe nauwgezetter hij is in zijn levenspraktijk, vindt zichzelf hoe langer hoe meer onvolmaakter, ge voelt zich nooit „geslaagd" als kerk mens en dus verre van voldaan, maar wordt steeds begeriger om alle volko menheid in Christus te zoeken. Zulk een jager naar de volmaaktheid zal dan ook zeer voorzichtig zijn in 't veroordelen van anderen, maar zal wel met bewogenheid, ziende op zichzelve, met zachtmoedigheid de kerkelijk-on- verschilligen, die er hedendaags zo ve len zijn, door woord en voorbeeld lok ken en trekken. De zelfvoldane kerkganger zal een struikelblok zijn voor afgedwaalden ze vormen een hoge drempel, waarover ve len niet kunnen heenstappen ze ver hinderen anderen in te gaan. De vos „zelfvoldaanheid" belaagt het streven der kerk om te lokken, te roe pen, te dwingen om in te gaan. Een zgn. „volmaakt" kerkmens is wel zeer „onvolmaakt" en lijkt in genendele op Hem, Die, zelf heilig en zondeloos, volmaakt in volstrekte zin van 't woord, onder de zondaren verkeerde als een, die dient. Uit het oude-Vossenland. P.S. Een week of vijf geleden schre ven we iets over de beschamende om standigheden, waarin Geref. predikan ten in Zuid-Frankrijk verkeren. Hoe deze Evangeliedienaren met zelfverloo- chende liefde hun ambtswerk verrich ten, zonder te klagen over hun spre- kende-armoede. We schreven toen over de vos „onopmerkzaamheid", waardoor wij niet voldoende-dankbaar onze grote weldaden op stoffelijk gebied waarde ren en soms nog klagen over wat nog beter en nog royaler zou kunnen zijn. Door dit stukje spoorden mij enkele broeders aan om 't niet bij schrijven te laten, maar daadwerkelijk de helpende broederhand te reiken. We zijn daartoe overgegaan en de eerste blijken van meeleven en hulpvaardigheid voor deze pastoriën-in-nood vertoonden zich op mijn girorekening. Ik mag ze wel ver antwoorden fam. Q. te O. ƒ10,— W. te Gr. 1,- de K. te VI. 10, Wed. V. te K. 5,- K. te M. 2,- D. te H 10,de G. te N. 5,— Wed. v. d. B. te Z. 10,— fam. M. te G. 50,- de L. te H. 2.50 K. te O.-V. 5,- T. te M. 6,-. Samen 116,50. Ziezo, da's lijst 1. Hartelijk dank! 't Gironummer blijft gewillig. Het is 220659 van Ds A. Koning te Oud- Vossemeer. K. XXVI. DE GEMEENTE IN DE WERELD. Phil. IV 8, 9. Paulus besluit nu zijn vermaning aan de gemeente. In het direct aan deze verzen voorafgaande heeft hij de weg gewezen in de zorgen en problemen, die de gemeente heeft. Hij heeft hen aangespoord om niet bezorgd te zijn, maar om al het benauwende God in handen te geven, zielsgelukkig, dat dit mag. Want bij Hem is ons leven in goede handen. En nu besluit hij met Voovts, broeders, al wat waar, al wat edel, al wat rechtvaardig is, al wat rein, al wat beminnelijk, al wat welluidend is, al wat deugd heet en lof verdient, be denkt dat. Al wat waar, edel en rechtvaardig is en al wat rein, beminnelijk en welluidend is en al wat deugd heet en lof verdient, dat is nog al wat. Maar daarvoor moet de gemeente belangstelling hebben. Bij al deze dingen moeten de Philippenzen betrokken willen zijn. Zij kennen de vrede Gods, die alle verstand te boven gaat. Maar die vrede is hun niet gege ven om hen doof en blind te maken voor wat er in Gods wereld nog ge werkt en gevochten wordt. Zij hebben een Vader in de hemel, die voor hen zorgt. Maar deze zorg wil geen rente niers van hen maken. Juist als mensen, die door de vrede Gods behoed worden, zullen zij in de wereld meedoen en met alle andere mensen bedacht zijn op al les wat de moeite waard is. De christenen mogen zich niet afzij dig houden van wat in de wereld om gaat. De verleiding kan groot zijn om in een hoekje samen met de broeders en zusters in de vrede Gods gelukkig te zijn, ver van wat er in de wereld wordt gewerkt, gezocht, gevochten en geleden. Maar Paulus stuurt de Philip penzen er op uit. Zij moeten meedoen. Ook Paulus heeft zich geen illusies gemaakt over de mensen en hun idea len. Hij weet wel dat het bedenken van 's mensen hart boos is. Maar ook al maakt hij zich geen illusies over de mensen in de wereld en over hun pres taties, Paulus denkt niet klein van God en van zijn barmhartigheid. Ook al heb ben de mensen God verlaten, daarom is God de wereld en de mensen nog niet vergeten. Het is nog steeds zijn wereld, het zijn nog steeds zijn mensen. En door de Here Jezus te sturen heeft Hij zijn eigendomsrechten doen gelden. Daarom valt er in de wereld nog te vinden, wat Paulus noemtwat waar, edel.en rechtvaardig is. En als het er om gaat tegen de leugen van de rassen waan en tegen het onrecht van de ras sendiscriminatie op te komen, dan moe ten de christenen er bij zijn. Ja, zij moe ten bedenken, geïnteresseerd zijn bij al wat in de wereld rein, beminnelijk, wel luidend is, bij al wat deugd heet en lof verdient. Juist de christenen moeten hierbij geïnteresseerd zijn. Er zijn in de wereld, buiten de kerk, goede instellingen en ordeningen, die verdienen in stand ge houden te worden. En als er mensen zijn, die daarvoor vechten, voor het be waren van de vrede, voor hulp aan ach tergebleven gebieden, voor sociale rechtvaardigheid, dan moeten de chris tenen met hen in één rij staan. Juist de Christenen wat u geleerd en overgeleverd is, wat gij gehoord en gezien hebt van mij, brengt dat in toe passing. Zij moeten dus niet van chris tenen humanisten worden, niet van hei ligen idealisten of van mensen, die de Here Jezus verwachten, utopisten. Als christenen, juist wanneer zij in toepas sing brengen wat ze van Paulus geleerd en gezien hebben, zullen zij zich niet afzijdig houden, wanneer het oin een goede zaak gaat. Wie kunnen er immers beter weten dan zij, dat de wereld niet aan haar lot is overgelaten Tot wie is immers beter dan tot hen doorgedrongen, dat het mensenleven wat waard is En wie zijn er nu beter dan zij gewapend tegen alle teleurstellingen, die de mensen hebben te verwerken, als ze bedacht zijn op al wat waar en rechtvaardig is Zij we ten immers van God, die zich in zijn barmhartigheid ontfermd heeft over hel mensenleven. De gemeente, die ook in de wereld leeft van deze barmhartigheid, zal door God zeker niet in de steek gelaten wor den en de God des vredes zal met u zijn. Colijnsplaat. A. S. NIEUWS UIT DE KERKEN. ZAAMSLAG Laatste herinnering. Onze kerkbode hebt u altijd op vrij dagmorgen in de bus. Er kan dus nog juist een laatste herinnering in aan de jeugd-ontspanningsavond op a.s. zater dagavond in het „Verenigingsgebouw". Wij beginnen om half acht. En wij ver wachten daar de belangstelling van heel de gemeente. Stelt onze jeugd niet te leur Komt allen U zult er geen spijt van hebben, Catechisaties. Al een paar maal is mij gevraagd, hoe lang ik nog doorga met de cate chisaties. In mijn vorige gemeente ging ik er mee door tot juni. Hier zal ik er, in verband met de werkzaamheden op het land, wel wat eerder mee moeten ophouden. In elk geval wou ik gaarne nog het onderwerp „de kerk" behande len, vóór ik voor dit seizoen de catechi saties beëindig. Dat is heel belangrijk. Over de kerk bestaan nog maar al te vaak allerlei misverstanden. Vooral in een dorp als Zaamslag, dat helemaal orthodox is, en waar men nog al eens van kerk verwisselt, zoals men van jasje verwisselt. Alsof de kerk een club of een vereniging was Dit wou ik dan in dit seizoen het laatste onderwerp laten zijn, dat ik behandel. Tot ik daarmee klaar ben, verwacht ik alle catechisan ten op de bekende uren. Ook voor ouderen Het is zo maar een gedachte van mij: zou er geen animo voor zijn, als ik, een volgend seizoen ook een catechisatie voor oudere leden der gemeente hield Denkt u er eens over na. Ik heb dit wel meer gedaan en ik heb daaraan de pret- CLASSIS MIDDELBURG. ZONDAG 27 MAART I960. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. Ytsma Openbare Belijdenis des Geloofs. Bed. H. Doop volwassenen. Voorbereiding H. Av. 2.30 uur Ds J. Boonstra, Zondag 7 5 uur Ds P. van Til Bevestiging Ouderlingen. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds P. van Til Openbare Belijdenis des Geloofs. Bed. H. Doop volwassenen. 5 uur Ds J. Ytsma Kerkgebouw Ned. Herv. Gemeente 't Zand 8.45 uur Ds J. Boonstra, Zondag 7 Collecte TEKORT KERK. Gasthu.iskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds G. D. L. Brederveld te Souburg Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Ds F. L. v. d. Bom, 2.30 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur Veere 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds C. Meijer te Beverwijk Drs J. Vlaardingerbroek Drs A. Elshout Ds M. E. van Heesen Ds Th. Sj. de Groot Ds S. van Wouwe Drs Chr. van Ulden Ds G. D. L. Brederveld Ds J. C. Streefkerk Drs A. Verschoor Ds J. v. d. Wal Ds H. A. van Bottenburg Ds A. van Leeuwen Ds J. B. van Mechelen Ds A. J. Verbeek Ds J. D. de Vries Ds W. C. van Hattem Ds P. Homburg te Vlissingen Ds M. den Boer Ds A. S. Timmer te Rotterdam Westkapelle 9.30 u. Ds P. A. Bohlmeijer, 2.30 u. Ds F. L. v. d. Bom CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 2.30 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui 10 en 2.30 uur CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds E. Jansen. Goes (Westerkerk) 10 uur Dr C. Stam 5 uur Ds E. Jansen, Zondag 27 (Oosterkerk) 9.30 uur Ds E. Jansen 5 uur Ds J. Koolstra, Zondag 26 Collecte Hulpbehoevende studenten in de provincie. s-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds W. Haverkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Voorm. Openbare belijdenisnam. Vorber. H. Av. Hoogerheide (Schapendreef 21) 10 en 4 uur Ds W. S. Pontier te Honselerdijk Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. van der Klaauw Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 uur Ds v. d. Linde te Rijnsburg Bevestiging van Cand. J. C. van Egmond 5 uur Ds J. C. van Egmond. Intrede CLASSIS ZIERIKZEE. Ds J. v. d. Veen Ds N. H. Heiner Ds J. v. d. Leek Ds J. Koolstra Ds S. Oegema Ds G. Visser te Honselerdijk Ds C. de Ruijter Ds B. Mintjes Ds J. E. Booy Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 10 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds W. Oosterland 10 uur Leesdienst, 2. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7 Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dr J. H. Becker Ds C. A. Wielcmaker Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds C. M. Boerma F. M. Lindeboom te Zwijndrecht 30 uur Ds K. Talsma te Breda uur Ds C. M. Boerma Ds T. Kamper Ds A. J. Radder Ds K. Talsma te Breda Ds P. Melse tigste herinneringen. Zo eens in de maand b.v. Zoals ik zei het is maar een gedachte. Maar het zou kunnen zijn, dat er broeders en zusters zijn, die daar iets voor voelen. Te zijner tijd hoop ik er nog eens op terug te komen. M. den B. NIEUWERKERK (Z.) 1. Br. M. Matthijsse ging van ons heen. Zondag j.l. bracht de familie de rouw in de kerk. De Here sterke wed. Matthijsse en die haar lief zijn. De dood wenkt ieder uur. Is de dood van de Hogepriester ook voor ons, In de ziekenhuizen REFAJA en DIACONESSENHUIS te DORDRECHT kunnen geplaatst worden als voor de cursus, die 1 mei a.s. aanvangt. De eerste aanschaf van dienstkleding is voor rekening van de inrichting. Reiskosten boven 2,50 worden tot 2 keer per maand vergoed. Sollicitaties aan de Adjunct-directrice, Bellevuestraat 2, Dordrecht.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3