PREDIKBEURTEN Officiële Berichten kerknieuws Kleine Vossen Nieuws uit de Kerken men het zgn. monniken- of klooster ideaal. Men zocht de oplossing van het probleem hierin dat men de wereld trachtte te ontvluchten, om zich in de eenzaamheid van het kloosterleven te rug te trekken. Dat monnikenideaal of kloosterwezen is een verschijnsel, waar aan wij niet met een schouderophalen mogen voorbijgaan. Hier is een serieuze oplossing gezocht voor een wérkelijk probleem wij moeten ons onbesmet bewaren van de wereld. Nu is het natuurlijk een onmogelijk heid om in volstrekte zin de wereld ach ter zich te laten. De wereld nemen we altijd en overal mee, al is het alleen maar in de verdorvenheid van ons eigen hart. Toch ligt er in het monnikenwezen de juiste gedachte, liever gezegd de bijbelse gedachte, dat de wereld be paalde verzoekingen kent, waarvan men zich moet trachten verwijderd te hou den. De wereld is niet overal even ge vaarlijk. De totale overgave aan de liefde van God eist van de christen, dat hij zich in bepaalde dingen onthoudt van de wereld. Dat is de grondgedachte van de zgn. ascese (het zich onthouden en zich daardoor oefenen in de verborgenhe- des des geloofs), die het ideaal der monniken is. Het bóven de wereld uit komen stond paus Gregorius de Grote voor ogen. Dit levensideaal staat uit de aard van de zaak in gespannen verhouding tot de menselijke cultuur. Hoe kan een mens de ontwikkeling van de geschie denis en de beschaving dienen, als hij zich terugtrekt uit de wereld in de een zaamheid. Men zou zo zeggen zulke mensen plegen verraad aan de opdracht, die God de Schepper aan de mensen ge geven heeft. Christenen, die de een zaamheid van het kloosterleven zoeken, zijn tot onvruchtbaarheid gedoemd. Wat kunnen zij nog voor deze wereld betekenen Men zou geneigd zijn te zeggen Niets Des te merkwaardiger is het, dat juist de kloosters in de middeleeuwen centra van beschaving zijn geweest. De antieke cultuur heeft zich binnen deze veilige muren als het ware teruggetrok ken, ten tijde van een diep cultureel verval. Dat is wel een wonderlijke sa menloop van omstandigheden geweest. Toch typeert dit het eigenlijke kloos terideaal niet. Wat de monniken voor ogen stond was niet de beschaving te redden, ook niet in de eerste plaats zich verdiensten te verwerven bij God. Dat alles speelt slechts een ondergeschikte rol. Het hoofdmotief, de diepere reden waarom zij zich uit de wereld terug trokken was de gedachte, dat het ge loof in de verzoekingen der wereld ver stikt wordt en dat slechts in de ruimte van de liefde tot God het christelijk le ven ademen kan. Het ging hun om het veilig stellen van de christelijke vrij heid, die men in het leven ïn de wereld bedreigd zag. De geestelijke concentratie van heel het leven op God was ongetwijfeld hun diepste drijfveer. (Wordt vervolgd) A. V. In de oude en wijze Heidelb. Cate- chimus wordt gewaarschuwd o.a. tegen .lichtelijk oordelen" en .helpen ver oordelen". Deze waarschuwing blijft altijd nog van kracht. Hoe dikwijls zeggen we ,,heb ik 't niet gezegd" of ,,'t zal wel zo zijn, 'k heb altijd al gedacht, dat er wat achter zat". We zijn vaak heel gauw klaar met veronderstellingen en zulk een onder stelling" is dan een fundament voor al lerlei verdere fantasieën, die doorgaans niet in 't voordeel van onze naaste zijn. Zo kwam ik enkele dagen vóór St. Nicolaas uit Bergen-op-Zoom, stapte uit de bus met een pakje onder de arm. Zoals ik verwachtte, gebeurde het. Een ..meelevende" zuster pinkoogt naar 't pakketje en was al dadelijk klaar met een „veronderstelling" ,,zo dominé, al vroeg op stap geweest om inkopen te doen voor Sinterklaas Ik glimlachte maar een beetje en zei „wellicht lust U niet, wat er in dit pakje zit". Nu was deze „onderstelling" zeer onschuldig, ware 't niet, dat er achter stak de gedachte mijnerzijds óók een veronderstelling nu moet je eens zien, we hebben zo pas een winkelweek op ons dorp gehad om de dorpelingen er van te doordringen, dat ieder op eigen plaats, bij eigen bewoners, in keu rige winkels, de benodigdheden voor huisraad, speelgoed, snoepgoed, kleding enz. even voordelig terecht kan, dan in de stad en daar loopt de dominee, die met die winkelbeweging zo grif had ingestemd, de eerste dag de beste na die actie, met een Sint Nicolaascadeau onder de arm door de straat Een honderd meter verder verschiet ik van kleur, want daar komt me de schoenmaker tegemoet. De man, die goed en trouw m'n schoenen verzoolt, loenst van de overkant van de straat en fronst licht 't voorhoofd, want m'n „Sinterklaascadeau" was verpakt in een schoenendoos. De goede man kon onderstellen nu heb ik de dominé altijd goed behandeld, maar ik schijn net goed genoeg te zijn om ouwe schoenen op te kalefateren, maar nieuwe schoenen koopt hij blijk baar in Bergen. Ik steven de straat over, houd de schoenendoos onder de neus van de schoenmaker en zeg wat een beste schoenen verkopen ze in Bergen op Zoom, moet je eens zien en 't dek sel doe ik er af en ik laat hem ver rast kijken naar een kilo mossels-in-de- schelp. Hij lacht, ik lach. Met een bin nenpretje toog ik huiswaarts, kookte de mossels, ontschelpte ze en liet ze door m'n huisgenote bakken heerlijk. Met een vrij en onberoerd gemoed smulden we, want op ons dorp was dat artikel niet te krijgen, maar te Tholen zoveel te meer. Wanneer nu die „mee levende" zuster verteld heeft bij een winkelier die dominé valt me tegen, want hij koopt z'n cadeautjes voor St. Nicolaas in Bergen op Zoom en die winkelier het z'n kornuiten, dan is die „onderstelling" voldoende om mij een minder goede naam te bezorgen onder m'n plaatsgenoten. De vos „lichtelijk oordelen" oftewel „losweg veronderstellen" heeft ook in 't kerkelijk leven veel kwaad gebrou wen. Uit het oude-Vossenland. P.S. In een vorig „vosje" werd ik, minder vleiend, vergeleken bij een „panter" Onbedoeld werd ten druk- kerije de „pastor" omgetoverd in zulk een sluipend, gevaarlijk, bloedgierig monster. Zouden m'n schapen niet gaan rillen ZAAMSLAG Klapstukjes. Woensdagavond heeft de kerkeraad weer vergaderd in breed verband. Mede aanwezig waren de voorzitter van de Commissie van Beheer en de boekhou der van de kerk. U begrijpt het nu wel: het ging in die vergadering over cijfers. Wat zal ik eigenlijk uit die vergadering klappen Te zijner tijd zult u die cij fers ook onder ogen krijgen en gelegen heid ontvangen er het uwe over te zeg gen. Cijfers vormen, ook op een ker- keraadsvergadering, altijd een dankbaar onderwerp. Wij hebben er ook deze keer een hele avond mee gevuld van zeven uur tot half elf. Er kwamen ook een paar minder prettige dingen aan het licht. Wist u, dat „de mieter" in ons kerkorgel zit Dat zal straks een extra uitgave betekenen. En wist u, dat het in ons Rusthuis vreselijk sukkelen is met de bergruimte Dat betekent, dat er een schuurtje zal moeten worden ge bouwd. Over al deze dingen hebben wij breed en genoegelijk gepraat en ook spijkers met koppen geslagen. Vermel denswaard is ook, dat wij als lid van de Commissie van Beheer br. J. Galle hebben gekozen, en als bestuurslid van het Rusthuis herkozen br. K. de Koeijer. In het geloof. Natuurlijk is op bovengenoemde ver gadering ook het nieuwe jeugdhuis ter sprake geweest. En vooral de vraag hoe komen wij aan al dat geld Wij hebben daar o.m. ook dit van gezegd wij vatten deze zaak aan in het geloof. Een nieuw jeugdhuis is geen overbodige luxe. Het is nodig, dat het er komt. Het is een onderdeel van Gods zaak in Zaamslag. Wie dit gelooft, maakt zich over het geld niet al te veel zorgen. Dat komt er Voor Gods zaak geven wij gaarne, nietwaar Het is niet een móéten-, maar een mógen geven. De plannen hiervoor zijn nog niet uitge- werkj:. Maar wij zijn er mee bezig. Door het geloof kunnen muren vallen. Door liet geloof worden ook muren gebouwd! Een avond op ,,'t Veer". Ook op ,,'t Veer" hebben wij een goede avond gehad in de huiskamer van onze oude broeder de Putter. De avond verliep op dezelfde manier als die op de „Kwakkel" en het ..Poontje". ZONDAG 21 FEBRUARI 1960 CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2.30 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur uur Ds J. Ytsma, Zondag 4 Openbare belijdenis. Ds J. Boonstra Ds J. Boonstra Ds J. Boonstra Bevestiging Ouderlingen. Ds J. Ytsma, Zondag 4 Collecte Kas Deputaten Emigratie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst Arnemuiden 10 uur Ds H. K. Poelman 2.30 uur Ds S. Oegema te Lewedorp Domburg 10 uur Ds G. D. L. Brederveld, 2.30 uur Leesdienst. Gapinge 9.15 uur Ds S. van Wouwe, 2 uur Ds J. Ytsma. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds M. E. van Heesen Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10.30 u. Ds S. van Wouwe, 2.30 u. Ds J. C. Streefkerk St. Laurens 10 en 2.30 uur Drs Chr. van Ulden Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds P. A. Bohlmeijer Veere 10 uur Ds J. C. Streefkerk, 2.30 uur Ds S. van Wouwe Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds H. A. Wiersinga te Baarn Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds P. J. O. de Bruijne te Zaandam Westkapelle 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 2.30 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui 10 en 2.30 uur CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en-2 uur Goes (Westerkerk) 10 uur 5 uur (Oosterkerk) 9.30 uur 5 uur Ds J. Ds J. D. de Vries v. d. Klaauw te Krabbendijke Ds M. Boot te Gapinge Ds A. J. Verbeek Ds H. A. van Bottenburg Ds W. C. van Hattem Ds J. B. van Mechelen Ds M. den Boer Cand. D. de Heer te Rotterdam Ds J. v. d. Veen Ds C. de Ruij ter Ds E. Jansen Ds J. E. Booy, Zondag 23 Ds C. Stam Ds E. Jansen, Zondag 22 Collecte voor de Evangelisatie in de provincie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds M. de Wit te Rotterdam hleinkenszand 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds R. Bakker, Legerpredikant te Doorn Lewedorp 9.15 uur Ds S. Oegema 2.30 uur Ds H. K. Poelman te Arnemuiden Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen' Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds B. Mintjes Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds W. Haverkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Hoogerheide (Schapendreef 21) 10 en 4 uur Ds J. Koolstra te Kruiningen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. H. E. Smid te Haarlem Oud-Vossëmeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds M. de Regt. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds M. de Regt te Nieuwendijk CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds F. v. d. Bos te Goes Bruinisse 10 uur Ds C. A. Wielemaker 5 uur Ds W. Haverkamp te Anna Jacoba Polder Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds A. Schippers Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds C. M. Boerma Kamperland 10 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds Y. J. Tiemersma. Oosterland 10 en 2.30 uur Renesse (Evangelisatiegebouw) 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10' en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dr J. H. Becker Ds C. M. Boerma Ds T. Kamper Ds P. van Til te Middelburg Ds Y. J. Tiemersma Ds P. Melse Toch was er een bijzonderheid. Er wa ren dit keer een paar „spikkelde vogels" bij. De uitdrukking is niet van mij, hoor, ze is van de bezoeksters zelf. D.w.z. een paar leden van een andere kerk hebben die avond ook meegemaakt. Daardoor kregen wij een prettig nagesprek over allerlei geestelijke vragen. Als wij weer eens een avond op ,,'t Veer" komen, zijn ook de „gespikkelde vogels" weer hartelijk welkom. M. den B. Middelburg, Ds. P. Bohlmeijer te Sou burg. Ds. W. M. Ie Cointre, predikant in algemene dienst voor de geestelijke ver zorging van Zee-, Land- en Luchtmacht zal eveneens aanwezig zijn voor het be antwoorden van eventuele vragen. Aanvang 10 uur; sluiting 15.30 uur. Voor de koffiemaaltijd en sigaretten wordt onzerzijds gezorgd. Tot ziens maandag 22 februari a.s. Ds. P. VAN TIL, deputaat ad hoe. Overvloed van artikelen en berichten zijn oorzaak, -•dat enkele hiervan moeten overstaan tot het volgende nummer. De redactie. LAATSTE OPROEP VOOR DE RECRUTENDAG! U weet het reeds de recrutendag wordt gehouden te Goes, in de Geref. kerk Westwal. Sprekers Lt. Kol. J. H. A. van Dijk te den Haag, Adj. H. van Winkelhof te Middelburg, Dr. C. F. Frumau te Beroepen te Eernewoude en te Erica, J. de Hoop, kand. te Harderwijk te Schermerhorn en te Valthermond, F. Spoelstra, kand. te Groningen te Beetsterzwaag, E. C. Kim, kand. te Groningen te 's-Graveland, H. Th. van Reenen te Lichtenvoorde te Ber- gum (2de maal), R. Petersen te Oude- mirdum, die dit beroep ook aannam te Wissenkerke, kand. A. J. van Gor- cum te Alkmaar. Aangenomen naar Vlaardingen (vac. Dr. E. D. Kraan), H. J. Heynen te Oude- en Nieuwe Bildtzijl, die bedank-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1960 | | pagina 3