Problemen bij de Zielszorg van de Vlaamse Gaai vijftiende jaargang No. 20 Weekblad van de Gereformeerde Kerken in Zeeland vrijdag 13 november '59 MEDITATIE ZEEUWSE KERKBODE Berichten en opgaven Predikbeur ten tot Dinsdagsmorgens te zenden aan de drukkers Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg. Hoofdredacteur: Dr C. Stam, Westwal 2, Goes, Telefoon 2563. Redacteuren Ds a. Koning, Ds J. B. van Mechelen, Ds a. Schippers, Drs a. Verschoor Medewerker: Ds D. J. Couvée, Bennekom. Drukkers: Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg, Telefoon 2438, Giro 42280 Abonnementsprijs: ƒ3,per half jaar (bij vooruitbetaling). Afzonderlijke nummers 12 cent. Advertentiën 12 cent per mm. IHMIMWUJH VERONTRUSTENDE PREDIKING En Jezus zeide Ga heen, doe gij evenzo. Lukas 10 37b. Er zijn gelijkenissen, die zó bekend zijn, dat ze kleurloos dreigen te worden. Dat komt niet door de gelijkenis, maar door ons opper vlakkig lezen. Grijpt het ons eigenlijk wel aan, dat in de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan de kerk in de persoon van priester en leviet verstek laat gaan en de daad der barmhartigheid van ,,een Samaritaan" komt. Beseffen we wel, wat het voor een Jood betekende, dat het doen van zo'n verachte Samaritaan hem ten voorbeeld wordt gesteld door Christus Komt de vraag wel eens in ons op, of deze gelijkenis vandaag nog heel actueel zou kunnen zijn, doordat de kerk en dat zijn wij dan, want opgeven op ,,de kerk" is gemakkelijk genoeg haar taak niet ziet en aan de nood voorbijgaat Hoeveel geschonden mensenlevens zijn er niet, die „halfdood langs de weg liggen", die dringend behoefte hebben dat een ander hen helpt Maar die ook de kunst verstaan, weg te gaan op het goede moment en de ander aan Gods zorg over te laten ,,Ga heen, doe gij evenzo." Er wordt ons hier dus een voorbeeld gegeven ter navolging. De belangrijkste regel in deze gelijkenis is misschien wel deze, „toen hij hem zag, werd hij met innerlijke ontferming bewogen". Wat betekent de beste technische hulp, als daar geen hart achter staat. De dokter, de dominee, de sociale werker, ze komen elk met een groot brok levensnood in aanraking, te veel soms om te ver werken. Zeker, je kunt over de gevallen heen lopen, maar dat is voor je zelf levensgevaarlijk. Wie anderen helpen wil, moet „betalen met zijn persoon". En ook hier geldt „wie wetenschap vermeerdert, vermeerdert smart". Het gaat nu eenmaal niet zonder „jezelf geven". En dan zijn „innerlijke bewogenheid" en de nuchtere daad ten nauwste ver bonden. Toon me uw geloof uit uw werken. Dat is hier heel nuchter: olie en wijn in de wonden, een behoorlijk verband aanleggen, van je eigen gemakkelijke plaatsje op het rijdier afkomen en er naast gaan lopen, in je portemonnaie tasten, want aan „ga heen en wordt warm" heeft de naaste ook al heel weinig. Het gaat ook niet om je een reuze reputatie van „goeie ziel" te verwerven. De Samaritaan is „naamloos". We zullen moeten indringen in de nood van de naaste om zo effectief mogelijk te kunnen helpen. En ook moeten kunnen los laten, „verder reizen", de man in bed moet straks weer op eigen benen staan. We moeten alleen zo lang het nodig is „begeleiden", er naast lopen. En dan voel je de moeilijkheid ik kan de nood van den naaste niet overnemen. Ik kan geen middelaar, ik kan geen verlosser zijn. Ons begeleiden heeft de grote taak te wijzen op Hem, die onze ziekten op zich genomen heeft en onze smarten gedragen. Als we niet op Hem wijzen, heeft ons „begeleiden", ons „met den ander zijn" al heel weinig betekenis. Op onze beurt hebben wij er zelf behoefte aan. De dokter kan patiënt worden, de trooster kan straks zelf dringend behoefte heb ben aan een trooster, die wijst naar de grote „TROOSTER", de Heilige Geest. En het is heel goed eens „aan de andere kant van de tafel" gezeten te hebben. Misschien wordt je dan eigenlijk pas enigszins in staat tot het „ga heen, doe gij evenzo". „Geloofd zij de God en Vader van onzen Here Jezus Christus, de Vader der barmhartigheden en de God aller vertroosting, die ons troost in al onzen druk, zodat wij hen, die in allerlei druk zijn, troosten kunnen met den troost, waarmede wij zelf door God ver troost worden." (Cor. 1 3—4.) Koudekerke. A. ELSHOUT. Zielszorg, om dit woord nu maar te gebruiken, is de bepaalde ambtelijke ar beid, waarbij het persoonlijke kontakt sterk op de voorgrond komt. Het is een groot verschil, of wij predikanten en ouderlingen spreken op een vergade ring, in een pauze, op een receptie, dan dat wij een intiem gesprek hebben, het zij bij ons thuis, of in de pastorie. Al leen in die laatste gevallen is sprake van een geestelijke bearbeiding. De laatste jaren is hier veel aandacht aan besteed. Vroeger was je al blij met een enkel boekje over het huisbezoek en een prak tische les „bij onze zieken". Tegenwoordig is er lektuur, zowel over huisbezoek als over zielszorg. On der onze professoren zijn er, die hier over heel wat geschreven hebben, ter wijl wij ook bij sommige psychiaters te recht kunnen. Het blijkt hieruit, dat „de benadering van de mens" metterdaad een vraag is, waarbij voorlichting gewenst is. Hier liggen dan de problemen van de ziels zorg, waar wij eens heel eenvoudig over willen praten. Daar zal b.v. iemand bij een dominee komen in een sterk overspannen toe stand. Persoonlijk heb ik dat meege maakt ten huize van een jongere kol- lega. De „patiënt" kwam binnen, deed ver geefse pogingen om een sigaretje te rollen, en sneed meteen de diepste pro blemen aan. Maar, zó verward, dat het aanstonds duidelijk was hier moet je geen gesprek beginnen. Ik trachtte dat de jongere kollega duidelijk te maken, die met het „geval" al meer verlegen werd. Toen paste ik een ander middel toe. Ik ging de straat op, hield de eerste de beste van de gemeente aan, en zei roep direkt de dominee uit zijn huis. Hij moet dadelijk komen. Toen moest de patiënt ook wel mee de deur uit, die gelukkig de dokter opzocht. Daar hoorde hij, en de volgende dag was hij al opgenomen. Zulke krasse staaltjes komen voor. Daar zijn ook andere problemen, voor 't oog minder erg, waar we toch mee kunnen zitten. Hoe moet u aan met iemand, die „werken" goed vindt voor de domme mensen, van hoog tot laag, maar die zichzelf onder een eed beloofd heeft, dat hij nooit „door het werk" tegen de grond zal gaan Hier moet u nauwkeurig onderschei den. Daar kan een of andere kwaal ach ter zitten, een bepaalde „remming", waardoor zo iemand niet op gang komt. De goedwilligen hieronder zullen met een steuntje in de rug toch nog wel de weg naar 't leven kunnen vinden, voor al, wanneer zij inzien, dat God hen het leven gaf, en zij eens aan Hem moeten vertellen, wat zij daarmee hebben ge daan. Is het mogelijk, met véél zorg, om dergelijke personen wat vooruit te hel pen, dan is hier een belangrijke ziels zorg verricht. Wanneer iemand een waandenkbeeld kwijt raakt, dan is zo'n leven weer wat hersteld en kan een beetje aan de dienst van God in het dagelijks leven deelnemen. Ipe dienst op zondag gaat erg makkelijk, want dat kost weinig energie. Anderen lopen er onderdoor, die u echt eens graag flink onderhanden zoudt nemen. In de regel is dat niet verstandig om dat in gezelschap te doen. Dat kweekt verzet. Maar, als er eens een gelegenheid komt, dan moet toch héél ingrijpend de zelfzuchtige mens, die geen cent waard is voor de maatschappij, worden aangepakt. Of het helpt Vaak krijgt u een oorlogstoestand Maar, dat is helemaal niet erg Eigenlijk moet dat, want overdreven „zachtheid" maakt hier, dat men nog veel meer schik in zichzelf krijgt. Dit zijn dingen, die u bij het gewone huisbezoek, eenmaal per jaar, moeilijk kunt behandelen. Men zal scherp moe ten opletten, in hoever de algemene toe stand normaal kan heten, en hoe de verhoudingen ten opzichte van elkaar liggen. Wanneer wij niets naders weten, dan is het geestelijk gesprek weinig meer dan een slag in de lucht. Natuurlijk ontmoeten wij in de ziels zorg de geestelijk zwakke mens, die té gemakkelijk in elkaar zaktof de mens, die gedrukt door 't leven gaat door te genslagen, die hij niet aankon. Hier zal het onderkennen van de kwaal van grote waarde zijn voor de geestelijke verzorging. Er is altijd veel geduld bij nodig, want van een snelle verandering is nim mer sprake. Maar het is toch mogelijk, dat door geregelde verzorging hier wat gewonnen wordt. Een enkel woord uit de Schrift, dat wij er dan trachten in te brengen, en een samen bidden, kun nen héél veel doen. In veel gevallen moet men erg oppassen, om al te per soonlijk te worden bij lezing en toepas sing van Gods Woord. Wij kunnen daarmee meer bederven dan goed ma ken. Wij moeten veel meer overlaten aan de leiding van God Zelf, en Hij heeft onze hulp niet nodig. Zoeken naar ordelijk gezinsleven, dat is wel één van de belangrijkste dingen in huisbezoek en zielszorg. Wanneer dat ontbreekt, komen de kinderen al dadelijk te kort. Een tekort, dat door niets anders kan worden goedgemaakt. Wanneer zij later wat „dwars" zijn, en kritiek hebben op het praten van de Kerk, dan is de grondslag daarvoor ge legd in min of meer onordelijke gezins toestanden. Wat zijn die ouders geluk kig, die na de dagtaak over vrije tijd beschikken om zich aan het gezin te wijden Wie veel buitenshuis moet zijn, ondervindt dit als een ramp, omdat op die manier véél kansen worden gemist voor het gesprek en het vertrouwen tus sen ouderen en jongeren. Zij, die dit opzettelijk zoeken, laden een grote ver antwoordelijkheid op zich. In de ziels zorg is dit wel een teer punt, maar het mag toch niet worden verwaarloosd. Bij het vele, dat over de jeugd geschre ven wordt, is dit de gewetensvraag voor de oudere generatie, of er genoeg be scherming en leiding was, om het jonge leven door de moeilijkheden heen te helpen. Wie zich met de zielszorg heeft bezig te houden, komt tot de ontdekking, dat er geen mogelijkheid is, overal op de zelfde wijze op te treden. Telkens staat men voor vragen, waarbij het nodig is, zich te laten voorlichten. Oudtijds heeft men in de Kerk wel eens wat bedorven, doordat men som mige gevallen niet wist te onderschei den. Dat behoeft nu niet meer het ge val te zijn. De arbeid wordt er interes santer door, wanneer wij de typen van mensen uit elkaar leren houden, om tenslotte ieder te behandelen naar zijn aard. Het is tenslotte de vraag, of de be schikbare krachten hierbij toereikend zijn. In de „wijngaard" is nog wel ar beid om geschikte arbeiders moeten wij vragen. C. St. De maand oktober was rijk aan ver gaderingen. Dat ieder met deze opeenhoping ge lukkig is, is teveel gezegd. Ik heb al thans niet alles bij kunnen wonen, dat interessant was of zelfs zeer belang wekkend, zeker niet wanneer een da tum, waarop men rekende intussen moest gewijzigd worden. Eigenlijk had er deze maand een uit tocht uit Zeeland moeten plaats vinden naar Baarn. Van het evangelisatiecen trum uit zijn n.l. besprekingen georga niseerd met allerlei provinciale en clas- sicale deputaten. Op een gegeven mo ment waren natuurlijk ook de Zeeuwse deputaten aan de beurt. Maar in Zee land was het gevoelen blijkbaar één- parig wij verlaten ons grondgebied niet Wilt li ons spreken, dan bent U welkom op Zeeuwse bodem. Zo kwa men dan Ds W. A. Wiersinga, Dr D. v. Swigchem uit Kampen en br. Antheu- nisse van het evangelisatiecentrum naar Goes, daardoor aan de Zeeuwse men sen een grote en langdurige reis be sparend. De samenkomst droeg deels een in struerend karakter, hetgeen het mar kantst uitkwam in de inleiding van Dr Van Swigchem over het missinair ka rakter der gemeente. Het tweede deel droeg een informatief karakter. Verslag werd uitgebracht over wat hier en daar gebeurde. Vrij uitvoerig kon worden gesproken over het werk van het wes telijk en oostelijk deel van Zeeuws- Vlaanderen, het werk in de classis Zie- rikzee, zoals in Zierikzee gebeurt, in bearbeiding van ziekenhuispatiënten en in seizoenwerk in de omstreken van Haamstede en Renesse. Van de classis Goes kon wegens gebrek aan voldoen de ingelichte informator vrijwel alleen over het schipperswerk worden gespro ken. De classis Tholen ontbrak geheel. Van de zijde van deputaten werd ge wezen op het besluit van de Generale Synode om de zgn. EV200-collecte jaarlijks te doen plaats vinden. Ook

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1959 | | pagina 1