PREDIKBEURTEN Leestafel '^ending ó-\ihn Officiële Berichten Nieuws uit de Kerken CLASSIS MIDDELBURG. ZONDAG 8 NOVEMBER 1959. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Dr B. A. Knoppers, em. pred. te Soest 2.30 uur Ds Boonstra 5 uur Ds J. Boonstra (Noorderkerk) 9.30 uur Ds J. Boonstra 5 uur Dr B. A. Knoppers Collecte Gezinsverzorging. Luth. Kerkavond 7.30 uur Ds E. Jansen te Goes Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Cand. F. L. v. d. Bom te Amsterdam 2.30 uur Ds P. van Til Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds M. van Heesen Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Oostkapelle 11 uur Ds P. A. Bohlmeijer, 3.30 uur Ds J. v. d. Wal Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe St. Laurens 10 en 2.30 uur Drs C. van lilden Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds P. A. Bohlmeijer V eer e 10 en 2.30 uur Ds B. Wentzel te Ridderkerk Vlissingen 9.30 ien 5 uur Ds G. J. Pontier Vrouwenpolder 10 en 2 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 9.30 uur Ds P. van Til, 2.30 uur Cand. F. L. v. d. Bom CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds Maaskant te Leiden Axel 10 en 3 uur Ds A. van Leeuwen Breskens 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot te Oostkapelle Dankdag voor gewas en arbeid. Hoek 10 en 2.30 uur Ds A. J. Verbeek Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds H. A. van Bottenburg Temeuzen 11 en 4 uur Ds R. Akker te Diever Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds M. den Boer Zoute spui 1 CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Cand. Hoogsteen te Driebergen Borssele 10 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. Koolstra Goes (Westerkerk) 10 uur Dr C. Stam 5 uur Ds E. Jansen, Zondag 9 (Oosterkerk) 9 uur Ds E. Jansen 5 uur Ds J. Koolstra Collecte voor de autokerkdienst. s-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Kapelle 10 en 2.30 uur Ds P. H. de Kleer te Scheveningen Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds T. Fossen te Zwijndrecht Lewedorp 9 en 2.30 uur Ds W. Steunenberg te Rotterdam Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds R. A. Flinterman te 's-Gravenhage Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruijter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds W. Haverkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds B. Wentzel te Oudewater Hoogerheide (Schapendreef 21) 10 en 4 uur Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. van der Klaauw Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds de Graaf. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds de Graaf te Voorburg CLASSIS ZIERIKZEE, Brouwershaven 10 uur Ds P. Melse, 2.30 uur Ds T. Kamper. Bruinisse 10 en 5 uur Ds C. A. Wielemaker Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds C. M. Boerma Kamperland 9.30 en 4 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 10 en 3 uur Dr J. H. Becker Oosterland 10 en 2.30 uur Ds H. H. van Kapel te Rhoon Voormiddag Voorber. H. Av. Renesse (Evangelisatiegebouw) 7 uur Dr J. H. Becker, Nieuwerkerk Scharendijke 10 uur Ds T. Kamper, 2.30 uur Ds P. Melse. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Drs W. H. van Zuijlen te Ro terdam Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tieinersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk te Veere Zendings-Zondag. heel andere tijd. We hadden ons af te zetten tegenover het oude liberalisme en het opkomend socialisme. We had den ons te verdiepen in de beginselen, om in de strijd onze man te kunnen staan. Dan moesten we weten, wat we te antwoorden hadden. We moesten de pijlkoker gevuld hebben. We gingen het wapen scherpen, dat hen bestrijden moest. Maar met alle begrip en waardering meende spreker, dat het gevaar van in tellectualisme hier toch niet geheel denkbeeldig was. Het is zo wel eens meer gezegd van onze gereformeerde volksgroep en we vonden het nooit prettig, als het gezegd werd, maar (naar sprekers mening) kan er, achteraf, toch nog wel eens een waarheid in liggen. Welnu, deze (misschien niet geheel ten onrechte) kritiek willen we met de nieuwe formulering trachten te voor komen. Ze wil allerminst zeggen, dat we nu op de kennis niet zo de nadruk leggen. Evenmin is er mee bedoeld, dat we ons nü niet zouden behoeven af te zetten tegen alle wind van leer en opkomend ongeloof en heersende onverschillig heid, maar in de doelstelling is nu uit drukkelijk de formulering gekozen, dat het allereerst aankomt op persoonlijke binding aan Jezus Christus. Zonder ook maar éénmaal het bekende Hebreeuwse woord te gebruiken, legde hij voortdu rend de nadruk op het bijbelse „ken nen", de levensbinding, gespeend aan alle dorheid en schoolsheid, maar dat alleen het waarachtige leven is. ,,Dit is het eeuwige leven, dat zij U kennen, de enige waarachtige God en Jezus Chris tus, die Gij gezonden hebt." Ver wierp spreker ook van zich de gedachte aan piëtisme en methodisme en vroomheidskwekerij." Onze jonge mensen moeten mensen zijn en worden, die midden in het leven staan. In onze bewogen tijd zullen ze zich daar zeker niet aan kunnen onttrekken, maar ze moeten daar staan als levende belijders, in persoonlijke binding aan het evan gelie. Onze tijd heeft zeker met een vroe gere gemeen, dat er veel is, waartegen we ,,neen" moeten zeggen. De afweer houding mag ons zeker niet vreemd zijn. Juist om de blijde dienst van onze God en de liefde tot Jezus hebben we ons van veel te onthouden, wat de we reld ons biedt. Maar toch meent de tegenwoordige leiding van de Bond iets sterker de nadruk te moeten leggen op het missionair karakter. Vijanden van het kruis zijn er helaas maar al te veel, maar dit moet ons smarten. Paulus zei het immers ook „wenend". Mijn plaatsruimte is wel zowat ver bruikt. Misschien later nog eens iets. Het was een goede middag. Gelijk vanzelf spreekt, werd er een krachtig beroep gedaan op ons, predikanten, om het jeugdwerk op alle manier te helpen bevorderen. Ik antwoord weest u, wat dat aan gaat, niet ongerust. Uit naam, ook van de absenten, zeg ik op de Zeeuwse dominees kunt u rekenen. K.-B. v. d. L. In het zendingscentrum heb ik persoon lijk reeds kennis gemaakt met de films „Wat blijft" en „Riki Mata" (d.i. lachen de ogen), die Ds Richters destijds heeft opgenomen in Indonesië. Hij heeft zulk werk reeds eerder bij de hand gehad en dat is ook te merken aan de film, die nu uit zijn handen kwam. De opnamen zijn subliem. Bovendien heeft hij het alles nu gegroe peerd om bepaalde onderwerpen, waar door de „zin" van alles meer naar voren springt. Het opwindende -spel van de Soemba- nezen dat hen brengt tot een extase, is een aangrijpende tekening van de zondige machten, die in het heidendom de mensen in hun ban houden. Het doet ons denken aan wat zich in Elia's dagen afspeelde met de Baaispriesters, die in wilde extase dansten om hun altaar, om toch maar hun goden aan hun kant te krijgen. De betoverende ban van het Heidendom wordt niet licht gebroken. Geen macht ter wereld brengt een mens af van wat hij nu eenmaal zich in zijn hoofd heeft gezet. Toch moeten wij deze heidenen maken tot discipelen van Christus. En wat vroeger gebeurde in de Grieks- Romeinse wereld voltrekt zich nog tot op de huidige dag, want Gods werk gaat door. Zijn Heilige Geest blijft overwinnen. Onze kerken hebben een formidabele zendings activiteit ontplooid en ons werk kan ook nog in Indonesië doorgaan, waar ook deze film inzicht in geeft. Wij hebben de ge legenheid zo ruim mogelijk gesteld, door zowel een kindervoorstelling als een voor ouderen te organiseren. Het entree-geld is zeer laag gehouden, om ieder in de ge legenheid te stellen. De Hofpleinkerk staat gereed om u te ontvangen. Er kunnen voor deze film zo'n 6 a 700 mensen in. Wie het eerst komt, zoekt de plaatsjes beneden en op de galerij, die het verste van het scherm af liggen. Plaatsbespreken is er niet bij. Verdere gegevens vindt u hieronder. De voorstellingen zijnvoor jongeren tot en met 15 jaar 16.30 uur. Toegangs prijs 0,25 voor ouderen 19.30 uur. Toe gangsprijs 0,50. De deuren gaan een half uur vóór dó aanvangstijd open. Kaartverkoop voor Middelburg en St. Laurens Rijwielhandel den Engelsman, Zand straat 23 H. Kruithof, Essenlaan 7 Sigarenmagazijn Kees Klercq, Singelstr.; Kantoor Zuiderzending, Penninghoeksin- gel 61 en bij de ingang der Kerk voor Veere Ds J. C. Streefkerk. Er wordt in diezelfde week ook een voorstelling gegeven in Vlissingen, 10 nov., Oostkapelle 11 nov. en Souburg 12 nov. U kunt dus, als u de reis en het geld er voor over hebt, deze film vier keer be kijken Ds. P. VAN TIL. CLASSIS GOES. Voortgezette vergadering van de classis Goes, te houden te Goes op woensdag 11 nov. v.m. 9 uur. Peremptoir examen van kand. Min- tjes, ber. pred. te Wolfaartsdijk. Capita voor exegese O.T. Psalm 91, Micha 5 exegese N.T. Matth. 16, 2 Thess. 1. J. van der Leek, actuarius. AGENDUM van de vergadering van de Classis Zierikzee van Gereformeerde Kerken D.V. 11 november 1959, St. Domusstraat, Zierikzee. Aanvang kwart vóór tien. 1Opening door de roepende kerk van Wissenkerke. 2. Nazien van de credentialen door Zierikzee. 3. Constitueren van de vergadering. Moderamen Ds Melse, praeses Ds Kamper, assessor Ds. v. Aller, scriba. 4. Vaststellen der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies. 7. Rapporten. 8. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. 9. Regeling der vacaturebeurten. 10. Algemene rondvraag. 11. Vaststellen van het persverslag. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd van de volgende vergade ring. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk van Wissenkerke, J. de Nooijer, praeses. W. Dees, scriba. AGENDUM vergadering classis Middel burg op donderdag 12 november 1959, in de Hofpleinkerk te Middelburg. 9 uur v.m. 1. Opening door de roepende kerk van Vrouwenpolder. 2. Nazien der credentiébrieven. 3. Constituering van de vergadering. Moderamen Ds T. S. de Groot, praeses. Ds M. E. v. Heesen, assessor. Drs A. Elshout, 2e scriba. Ds J. C. Streefkerk, le scriba. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Mededelingen gevoerde correspon dentie. 7. Instructies. 8. Rapporten a. Zending b. Evan gelisatie c. Kerkvisitatie d. Quo tumcommissie. 9. Rondvraag art. 46. 10. Persoonlijke rondvraag. 11. Vaststelling volgende vergadering. 12. Sluiting. Namens de roepende kerk van V rouwenpolder, J. v. d. Wal, praeses. J. Maas, scriba. ZAAMSLAG. Voor de kerk van Zaamslag was het zondag een blijde dag. In de morgen dienst werd haar nieuwe predikant Ds M. den Boer, gekomen van Voorscho ten, in zijn ambt bevestigd door Ds D. W. van der Laan van Arnhem. Deze had als tekst: Mattheüs 11 1649. Hij wees de gemeente er op, dat wij tegenover het evangelie tweeërlei hou ding kunnen aannemen de spelhouding en de houding van de ware ernst. De wijsheid echter gaat rustig voort en wordt gerechtvaardigd op grond van haar werken. In de middagdienst deed Ds M. den Boer zijn intrede. Hij bediende daarbij het woord in 1 Joh. 3 1—3. In zekere zin is er zo begon Ds den Boer in de intrede van een nieuwe dominee iets dat teleurstelt. Al weer een heraut, maar waar blijft de Koning Toch is er ook blijdschap, want zo lang de Ko ning er nog niet is, mag de dienaar des Woords aan de zielen arbeiden, zodat zij al meer worden wat zij al zijn kin deren Gods. Hij mag dit doen tot de Koning komtdan zal de heerlijkheid van het kindschap Gods uitstralen in al haar luister. Namens kerkeraad en gemeente wer den Ds den Boer en zijn echtgenote verwelkomd door br. van Hermon, na mens de classis door Ds J. B. van Me chelen. Alle collega's uit de classis wa ren tegenwoordig, eveneens de predi kant der Ned. Herv. Gemeente en van de Chr. Geref. Kerk. De gemeente ver tolkte haar dank door aan het eind van de dienst te zingen Psalm 72: 11. Aan de gemeente. Ik vermoed, dat de Zeeuwse kerk bode wel een hoekje voor mij' zal willen inruimen, om mij zo nu en dan tot u te richten. Allereerst wil ik dan harte lijk danken allen, die in de een of an dere vorm, ons verwelkomd hebben bij onze komst in Zaamslag. Apart wil ik daarbij de bewoners van het rusthuis danken voor hun mooie bloemstuk. Dit welkom was hartverwarmend. N.C.R.V.-kalender 1960. Uitg. Wage- ningen. Elk jaar is het bekijken van de nieu we N.C.R.V.-kalender een verrassing. Een artistieke uitvoering, die het overal „doet". Het begint voor januari met een pracht winterlandschap. Vervolgens ziet u de haven van Rotterdam, een kiekje van Enkhuizen, de Keukenhof, het mooie Friese vee, en verder foto's uit stad en land. Een belangrijke en leerzame tekst vindt u op de achterzijde van de platen. De kleurenfoto's zijn van de fotograaf van Agtmaal. Wie zou deze N.C.R.V.-kalender niet willen hebben In dit geval is haas tige spoed héél goed, want elk jaar is de oplage zó uitverkocht. De prijs be draagt 2,25, met 0,40 voor de toe zending. Dus voor 2,65 hebt u de kalender thuis. Adres voor bestelling Bureau N.C.R.V.-kalender te Wageningen. Verder bij propagandisten en bij de boekhandel. Laat deze kans u niet ont gaan. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1959 | | pagina 3