PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS Nieuws uit de Kerken ZONDAG 11 OKTOBER 1959. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til, Bed. H. Av. 2.30 uur Ds J. Ytsma, Bed. H. Av. 5 uur Ds P. van Til, Dankz. H. Av. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds J. Ytsma, Voorber. H. Av. 5 uur Ds J. Ytsma Rusthuis 11.30 uur Drs A. Elshout, Bed. H. Av. Collecte Evangelisatie in de provincie. Luth. Kerk, avond 7.30 uur geen dienst Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Leesdienst, 3.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Gapinge 9 en 2 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Bed. H. Av. en Dankz. Ds M. Boot Drs A. Elshout Ds M. E. van Heesen Bed. H. Av. en Dankz. Ds Sj. Th. de Groot Bed. H. Av. en Dankz. Ds S. van Wou we Drs C. van Ulden Ds G. D. L. Brederveld Bed. H. Av. en Dankz. Ds J. C. Streefkerk Bed. H. Av. en Dankz. Drs A. Verschoor Ds J. v. d. Wal Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Drs A. Verschoor. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 2.30 uur Ds C Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui 10 en 2.30 uur CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes (Westerkerk) 10 uur 5 uur (Oosterkerk) 5 5 uur Cand. J. Noordhoff te Wildervank Ds A. van Leeuwen D. Coumou, em. pred. te Haarlem Ds A. J. Verbeek Ds H. A. van Bottenburg Bed. H. Av. en Dankz. Ds P. Homburg te Vlissingen Bed. H. Av. en Dankz. Ds B. van Mechelen Bed. H. Av. en Dankz. Dr B. A. Knoppers te Soest Voorber. H. Av. Cand. de Vries te Oostzaan uur Cand. Mintjes te Utrecht Leesdienst Ds v. d. Veen Ds E. Jansen Ds J. Koolstra, Zondag 6 Dr C. Stam Ds E. Jansen, Zondag 5 Collecte voor de Kas onderl. Steun der Diaconieën. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. E. Booy Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek, Voorber. H. Av. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 uur Ds A. F. Goedendorp, 2.30 uur Ds P. van Til Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds J. H. de Boer te Leiden Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruijter Wolf aartsdijk 10.30 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp Yerseke 9.30 en 2 uur CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide (Schapendreef 21) Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-V os semeer 10 en 2.30 uur Poortvliet 10.30 uur Leesdienst, Ds A. G. v. d. Stoel Bed. H. Av. en Dankz. 10 en 4 uur Ds B. Wentsel te Ridderkerk Ds J. v. d. Klaauw Bed. H. Av. en Dankz. Ds A. Koning 2.30 uur Ds H. v. d. Elskamp Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels, Bed. H. Av. en Dankz. Tholen 10 en 5 uur Ds H. v. d. Elskamp te Bennekom Bed. H. Av. en Dankz. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 uur Leesdienst, 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Ds A. J. Radder Ds C. A. Wielemaker Kamperland 9.30 en 5 uur Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds H. L. van Aller Ds A. Schippers Bed. H. Av. en Dankz. Prof. Dr J. L. Koole te Kampen Dr J. H. Becker Voorber. H. Av. Ds P. Melse Ds P. Melse Ds Offers te Sittard Oosterland 10 en 3 uur Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 5 uur Ds M. C. Kersten namiddag Afscheid Zierikzee 10 en 5 uur Ds J. B. Vogelaar te Zwolle Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds Th. Swen te Vlaardingen de eenheid uitspelen tegen de waarheid. Hij vermaant de Philippenzen om allen bedacht te zijn op hetzelfde. Wat hij met dat hetzelfde bedoelt, schrijft hij niet direct, maar in het vervolg komt wel uit, dat hij hiermee doelt op de zaak van de Here Jezus, op de genade van God. Daarop samen bedacht zijn, dat is eensgezindheid. Deze eensgezindheid betekent heel wat meer dan een instemmen met el- kaars beginselen inhoudt. Wanneer de Philippenzen samen bedacht zijn op hetzelfde, zullen ze ook zijn één in lief de, één van ziel, één in streven. Gods genade zal ook hun onderlinge verhou ding zo bepalen dat zij elkaar liefheb ben. Anders is het niet hetzelfde waar op zij bedacht zijn. Het is immers on mogelijk Gods genade voor zich zelf te reserveren. Eén van ziel zullen ze werken, voor dezelfde ploeg lopend, onder één juk. En één in streven, van één gevoelen zijnde vertaalt de Staten vertaling, zullen ze zoeken wat samen bindt. Zo moet het in de gemeente toe gaan. Zonder zelfzucht of ijdel eerbe jag, zonder dat zij hun eigen voordeel, hun eigen gelijk vasthouden, en zonder inbeelding, zonder een waan over zich zelf, die hoogmoedig maakt. Wie aan zijn eigen gelijk vasthoudt alsof dat het laatste is waarom alles gaat, die koes tert een ijdele waan over zichzelf, ook al heeft hij honderd maal gelijk. Maar als we met de broeders en zusters be dacht zijn op „hetzelfde" zijn deze eigengereidheid en inbeelding uitgeslo ten. Dan acht in ootmoedigheid de een den ander uitnemender dan zichzelf. Tegenover de Here Jezus, tegenover Gods genade past ons alleen maar oot moed. Tegenover „hetzelfde", waarop zij bedacht is, past de gemeente alleen maar nederigheid. Maar zo op Gods genade bedacht zijn brengt met zich mee, dat wij de ander uitnemender ach ten dan ons zelf, dat wij de ander hoog achten, hoger dan ons zelf. Hij is im mers een begenadigde. Daarom zullen we hem hoger achten, niet omdat hij door een eigenschap of kundigheid ons overtreft, maar net als bij de overheid, die wij respecteren, niet omdat zij zo goed voor ons is, maar omdat zij van Godswege over ons werd gesteld. In de broeder hebben we te maken met een gezant van het rijk van Gods genade. Hem eerbiedigen, dat is met de gemeen te op hetzelfde, op Gods genade be dacht zijn. En zo gaat het naar de re gel een iegelijk zie niet op het zijne (St. vert.). Maar wie niet op zijn eigen belang let, maar bedacht is op „het zelfde", op de genade van God, die ziet ook op hetgeen der anderen is, die let ook op het belang van de anderen. Zo ziet de eensgezindheid er uit, waardoor Paulus' blijdschap volkomen gemaakt wordt. Colijnsplaat. A. S. Beroepen te Oegstgeest, L. G. Pleij- sant te Leeuwarden-West te Vrie- zenveen, C. van der Giessen te Tzum te Bovensmilde, F. J. van der Wal te Erica te Buitenpost, H. J. Heinen te Oude Bildtzijl te Eernewoude, J. Bakker, kand. te 's-Gravenhage te Bowness-Montgomery (Alberta, Cana da) (Chr. Ref. Church), Joh. Heule te Rotterdam-Zuid Katendrecht Aangenomen naar Eindhoven (6de pred. pi.), G. H. Harms te Blokzijl. Bedankt voor Leeuwarden (vac. J. C. Hagen), S. van Bekkum te Monster voor Landsmeer, K. Snoey te Dintel- oord. Examens. Aan de V.U. zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen theo logie de heren J. van Egmond te Rijns burg, W. F. Koelé te 's-Gravenhage, H. Kremer te Amsterdam en P. S. Veld huizen te Sliedrecht. Afscheid en intrede. Wegens ver trek naar Bant (N.O.P.) nam Ds. J. G. H. Schout afscheid van Den Bom mel met 2 Cor. 13:13. Na bevesti ging door Ds. R. de Vries aldaar met Titus 3 8, deed Ds. D. Bouwknegt, gekomen van Wolphaartsdijk, intrede te 's-Gravenhage-Moerwijk met 1 Cor. 5 7b en 8. Na bevestiging door Ds. P. Visser van Tilburg, deed kand. C. J. W. van 't Hoff, gekomen van 's-Her- togenbosch, intrede te Zweeloo met 2 Kon. 2 13 en 14. Kand. C. A. Ver hoog is voornemens 8 nov. intrede te doen te Winsum (Fr.), na bevestiging door Ds. J. C. Brussaard, em. predikant te Oegstgeest. Ds. D. G. A. Brouwer, emeritus predikant en garnizoenspredikant te Amsterdam, is voornemens aan het ein de van het jaar met pensioen te gaan. Ds. Brouwer, die te Makkum, waar zijn vader predikant was, geboren werd, aanvaardde in sept. 1919 het predik ambt te Oostwold (Old.) en diende de kerken van Paesens en Rozenburg, om in nov. 1947 vast legerpredikant te worden. Ds. B. Wentsel. De classis Ba- rendrecht heeft aan Ds. B. Wentsel te Ridderkerk eervol emeritaat verleend, zulks met ingang van 1 oktober j.l. Met Ds. Wentsel verlaat de oudste dienst doende predikant in de Geref. kerken de actieve dienst. Ds. Wentsel heeft zich met name op zendingsgebied ver dienstelijk gemaakt en was secundus lid van de synode van Utrecht. Barneveld. Onder massale belang stelling heeft de gemeente haar nieuwe bedehuis in gebruik genomen. Het woord werd daarbij gevoerd door de heren H. Tijsseling, voorzitter van de bouwcommissie, Ds. H. M. Dercksen als praeses van de kerkeraad, Ds. C. C. Griffioen van Voorthuizen namens de classis Apeldoorn, burgemeester, Mr. C. E. E. Kuntze, namens het gemeente bestuur, Ds. P. Sulumana namens de Ambonese kerkeraad van het woonoord „De Biezen" en de oud-predikanten Ds. W. L. Korfker, emeritus te Zwijndrecht en Ds. A. Brouwer van Rotterdam. Fraaie geschenken werden aangeboden, w.o. een luidklok. De pastor-loei leidde de eerste Woorddienst, sprekende over Hebr. 3 16. De kerk die duizend zit plaatsen telt, heeft fraaie ramen met symbolische voorstellingen, centrale verwarming, banken met kussens en verschillende bijlokalen, w.o. een fraaie trouwzaal. Ook heeft de kerk een slan ke toren met een uurwerk en luidklok. Leens. De kerkeraad heeft een schrijven gezonden aan de vrijgemaakte kerkeraad met een dringend beroep zijn invloed aan te wenden, dat de actie voor een vrijgemaakte school in Leens of omgeving gestaakt wordt, waardoor een betreurenswaardige scheiding wordt gemaakt en een goede en gezegende samenwerking zou worden verbroken. Een nieuw deputaatschap. De generale synode heeft, zoals bekend, besloten een deputaatschap in te stel len voor de publiciteit. Het heeft in zijn slotzitting tot leden daarvan benoemd de heren Herman M. Felderhof te Hil versum, redacteur van de radiokrant „Vandaag", Ds. E. de Jong te Win terswijk, Ds. B. Richters, directeur van het Zendingscentrum te Baarn (samen- roeper), Mr. P. J. Scheele, pers-secre taris van het Ned. Bijbelgenootschap te Amsterdam en W. C. F. Scheps, kerk- nieuws-journalist te 's-Gravenhage. Het Geref. Tractaatgenootschap „Filippus" heeft te Zwolle haar jaar vergadering gehouden, die een besloten karakter droeg en waarin op sobere wijze het zilveren jubileum werd ge vierd. De vergadering stond, aangezien de voorzitter, Prof. Dr. G. M. den Har- togh te Kampen, overleden is, onder presidium van Ds. H. A. Wiersinga van Baarn. De heren Ds. J. Goris, eme ritus predikant te Apeldoorn en Ds. E. I. F. Nawijn te Katwijk aan Zee mochten hun 25-jarig bestuurslidmaat schap herdenken. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Tot voorzitter werd be noemd Prof. Dr. J. T. Bakker, hoog leraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen en tot bestuurslid in de va cature van Mr. J. P. Klaver te Utrecht, Ds. W. van Boeijen te Eindhoven. Giften en legaten zijn ingekomen bij de kerken van Kralingen 5000,-), Leeuwarden-West (f 3795,83)'s-Gra- venhage-O., 's-Gravenhage-W., Dok- kum (elk 1000,—-), Hardegarijp, Heerde en Nederhorst den Berg (elk 500, Voor de zending kwamen in legaten van 100,—, drie van 1000,— en een gift van 3000,—. DOMBURG- WES TKAPELLE Groet uit Zutphen. Nu de verhuisdrukte achter de rug is en voor ons het gewone leven weer begint, wil ik toch graag via de Kerk bode een kort verslag geven van de gebeurtenissen rondom ons gezin sedert de ontroerende zondag van het af scheid. Het eigenlijke moment van weggaan viel op woensdag 16 september. Wat greep ons dat aan, toen wij voor 't laatst de deur van de pastorie achter ons dichttrokkenHeel de Domburgse Noordstraat was uitgelopen om ons uit te zwaaien. Een van de Zutphense broeders reed ons zéér snel naar Zutphen, waar wij erg hartelijk ontvangen werden. Alle lof voor de Commissie van Beheer De dag daarop was mijn vrouw jarig. Van „vieren" kwam niets terecht, om dat 't hele huis overhoop lag De vele verjaarspost uit Zeeland hebben wij bijzonder gewaardeerd. Het was net, alsof u allen even op visite was In die rommelige dagen hebben we veel steun gehad, eerst van Diny Ga- briëlse uit Westkapelle, en daarna van Koos de Visser uit Aagtekerke. Zondag j.l. was de intree. Mijn vader bevestigde mij in de morgendienst met een preek over 2 Sam. 6, enerzijds Uz- zia, anderszij ds Obed-Edom. 's Avonds om 5 uur deed ik intree met 2 Cor. 5:20—21. De prachtige nieuwe kerk, die aan de oever van de Berkel is gebouwd en waar ik nu uit mijn studeerkamerraam op kijk, was beide malen stampvol. Wybo Jan mist Domburg heel erg. Haast dagelijks vraagt hij naar de bu ren en naar de zee. Ook mijn vrouw en ik kunnen Westkapelle en Domburg maar moeilijk vergeten. Daarvoor zijn de banden te sterk. Wij verheugen ons daarom heel erg op de zondag van 22 nov. Dan zal het weer zijn „als van ouds". Met een vriendelijke groet voor u al len van ons vieren, Uw A. J. DONDORP. ZENDING. De Zuiderzending ontving een gift van 125, bijeengebracht door de leerlingen van de Chr. Ulo-school Nieuwe Haven te Middelburg. Hiervoor heel hartelijk dank, jonge lui Zuiderzending.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1959 | | pagina 3